Zuby - rozhovory z čekárny zubaře

Právě začíná nový seriál - Interview s pacientem, který jsme pro Vás připravili v rámci rubriky Zdraví. Redaktorka Mediapol News připravila rozhovor s pacientem u zubního lékaře.

Díl 1. - Mléčný zub u dospělého

Na otázky bude odpovídat pan Bohumil 42 let, Plzeň

Kdy a jak jste zjistil pane Bohumile, že máte ještě mléčný zub?

Začal se mi hýbat naprosto zdravý zub a to dvojka nahoře, tak jsem šel k zubaři co s ním mám, nikdy před tím mi žádný lékař neřekl, že je to ještě mléčný zub. Prý držel tak pevně, že druhý zub prostě nenarostl. Nemám ani osmičky :-) prostě budu věčně mladý.

Jaký tedy navrhl Vás ošetřující dentista postup léčby?

Nejprve navrhl zub vytrhnout a doporučil implantát. Jenže po rentgenu zjistil, že mi zub, který měl narůst jako druhý neměl sílu vytlačit ten mléčný a tak se uložil vodorovně v dásni. Což prý v současné době třeba nemusí činit žádné potíže, ale do budoucnosti by to problémy přinést mohlo, proto jsem musel podstoupit operaci, kdy vyndal oba zuby. Tedy mléčný kývající se i ten co mi ležel v dásni.

Jak taková operace probíhá?

Jen ambulantně samozřejmě. Mléčný zub normálně vytrhl. Dostal jsem lokální umrtvení, a v leže pod rouškami jsem absolvoval výkon, kdy mi pan doktor rozřízl dáseň, vydlabal zub a dáseň zašil. Výkon trval asi půl hodiny. Pak jsem normálně odjel domu a za 14 dnů na kontrolu.

Nebál jste se? Já bych strachy určitě koktala :-(

I já se bál a z toho strachu mě chytla bolest v zádech, že jsem nemohl ani pořádně dýchat. Pan doktor mi navrhl, abych přišel jindy, že mě přeobjedná, ale když už jsem to přečkal až do teď, nechtěl jsem ty nervy prožívat znovu. Takže jsem dostal před výkonem ještě kapačku, aby se mi rychle ulevilo od bolesti se zády a mohl podstoupit operaci zubu.

Jak pokračovala léčba?

Pak jsem byl objednán do ortodontické ordinace, kde se mělo rozhodnout, zda implantát nebo můstek. Bohužel mezera po mléčném zubu byla tak malá, že by se do ní prý implantát nevešel a tak nezbylo nic jiného než-li můstek. Pak jsem si došel do laboratoře pro odstín nového preparátu, aby byl co nejvíce podoben mým zubům.

Jak dlouho jste chodil bez zubu?

Lékařka mi nejprve zbrousila vedlejší zub do požadovaného, kónického tvaru, aby se na něj dal můstek nasadit. Následovalo endodontického ošetření, tedy ošetření zubních kanálků. Bez toho prý může začít zub časem bolet a bude potřeba celý zákrok, včetně zhotovení korunky, opakovat.

Týden jsem byl bez zubu. Na dobu mezi obroušením zubů a nasazením můstku jsem dostal dočasnou zubní náhradu, která byla vyndávací, ale alespoň jsem mohl mezi lidi a také jsem se mohl najíst.

Po ošetření kořenových kanálků mi udělali mechanický otisk zbroušeného zubu, okolních zubů a zubů v proti skusu. Protože zrovna měli v ordinaci praxi medici, tento úkon jsem musel s nelibostí opakovat dvakrát :-) ale ti mladí se to také musí na někom naučit...Podle tohoto otisku laboratoř zhotovila můstek.

Dnes jdete jen na nějakou kontrolu?

Dnes mě čeká konečně poslední fáze, nasazení můstku. To mě těší, že jste ani nepostřehla, že mám jen tu vyndávací náhradu - je viděl, že je kvalitní.

…......po výkonu. Tak jaké to bylo?

Ok. Paní doktorka má zlaté ruce. Už se zas můžu smát na děvčata :-)Jsem opravdu velice spokojen.

Mohu se zeptat jakou částku jste zaplatil v globálu za celou dobu od první návštěvy do dnešního dne?

Tak když počítám poplatky, finance za náhradu a samotný můstek, je to celkem 8 160 Kč.

Velice děkuji za Váš čas i ochotu a přeji stálé zdraví.

Nebojte se k zubaři!

** **#### U zubaře s úsměvem :-)

## Z lékařského hlediska

Jste vhodným kandidátem pro keramické korunky a můstky?

Jste-li nespokojeni se vzhledem Vašich zubů, které jsou značně poškozené, či dokonce některé chybí, můžete být vhodným uchazečem pro keramické korunky či můstky. Je třeba, abyste měli jasnou představu o odstínu korunky či můstku. Pro aplikaci korunek jsou nutné zachované kořeny původních zubů, na které se korunky nasadí. Keramické můstky potřebují dva či více zachovalých zubů nebo zubních kořenů jako kotvení.

Jaká je životnost keramických korunek a keramických můstků?

Obecně lze říci, že životnost keramických korunek a můstků je velmi dlouhá, nicméně je limitována životností kořenů, na kterých je korunka či můstek upevněn. Vliv na životnost keramické korunky nebo můstku má také péče a šetrnost při namáhání zubů ze strany pacienta.

Implantáty

Krásné, zdravé zuby a příjemný úsměv jsou vizitkou každého člověka.. Každý si přeje mít zuby bílé, rovné, a hlavně všechny. Co ale dělat, když Váš úsměv ani zdaleka nevypadá jak z obálky módního časopisu a některé zuby v něm třeba chybí? Moderní zubní medicína nabízí jako dlouhodobou a kvalitní náhradu zubní implantáty.

Komu jsou určeny?

  • náhrada jednoho zubu – sólo korunka
  • větší mezery – můstek (můstek je několik korunek)
  • zkrácený zubní oblouk – sólo korunka nebo můstek
  • u bezzubé čelisti – můstek nebo se nasazuje hybridní náhrada, tedy celý zubní oblouk.

Péče o zubní implantáty

Po operaci je nutná zvýšená hygiena dutiny ústní. Lékař vás informuje o správném způsobu čištění zubů a vhodných pomůckách (zubní kartáčky, mezizubní kartáčky a nitě). Zvýšená hygiena je nutná kvůli zánětům dásní, které by mohly zapříčinit odloučení implantátu. Tyto komplikace se nevyskytují často. Ačkoliv se tato metoda může zdát poněkud děsivější, umožňuje plnohodnotnou náhradu chybějících zubů. Úspěšnost léčby je přitom téměř 100%.

A jak je to se zuby moudrosti?

Zuby moudrosti jsou třetí stoličky. U současného člověka pozbyly svou funkci, protože měkká potrava nevyžaduje takové mechanické zpracování v dutině ústní, jako tomu bylo v daleké minulosti.

V důsledku toho došlo ke zkrácení čelistí a třetí stoličky často nemají dostatek místa k tomu, aby se prořezaly a správně zařadily do zubního oblouku. U někoho se některá třetí stolička neprořeže vůbec. Jindy se třetí stolička prořezává šikmo nebo vodorovně - v tom případě je často vhodné její chirurgické odstranění. Problémy s prořezáváním zvláště dolních zubů moudrosti trpí až každý pátý člověk. Třetí stoličky vyrůstají jen jednou za život. Nejčastěji mají dva kořeny.

Trhat či netrhat zuby?

Zuby moudrosti se prořezávají jako poslední přibližně mezi 18. a 30. rokem života, proto se velmi často může stát, že pro jejich prořezání nezůstane v čelisti dostatek místa. Zub moudrosti může být prořezán jen částečně a často se nachází v nepříznivé poloze. Může dojít k zánětu, případně k poškození vedlejších zubů.

Z těchto důvodů zubař často přistoupí k jejich odstranění, které může být stejně jednoduché jako u ostatních zubů nebo naopak při špatné poloze složité a časově náročnější. Doba hojení po vytrhnutí zubu moudrosti bývá zpravidla jeden týden. Podle obtížnosti ošetřující zubní lékař provádí zákrok buď v lokálním umrtvení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15958 (rodina-finance.cz#20580)


Přidat komentář