Zkrášlení těla plastickou chirurgií

Doslova na každém kroku na nás útočí obrazy krásek, jejichž parametrů většinou nedosahujeme ani náhodou. Cvičíte, zdravě jíte, ale spokojené se svou postavou nejste? Pomůže plastická chirurgie? Jaká jsou její rizika? Co Vám plastické úpravy přinesou?

Ve svých počátcích byl obor plastické chirurgie mnohdy zatracován laickou i odbornou veřejností. Jeho hodnotu je však třeba posuzovat s přihlédnutím k potřebám lidí, jimž pocit dokonalého vzhledu přispívá k duševní pohodě a společenskému i partnerskému uplatnění. Plastické operace se stávají otázkou společenské prestiže a estetická chirurgie na to pružně reaguje

Rozhodnutí, které vede k plastické operaci

Většina z nás má představu, že by něco na našem těle mohlo vypadat lépe. Pak záleží na tom, jak silně tento rozpor mezi ideálem a skutečností prožíváme, jaký mu dáváme ve svém sebehodnocení význam. Pro někoho je to drobný nedostatek, pro jiného velký mindrák, který tak výrazně narušuje jeho sebevědomí, že ho zahání do kouta, působí mu problémy navazovat kontakty s ostatními lidmi i fungující partnerské vztahy. Svou roli v tom samozřejmě hraje i zvyšující se společenský tlak na to, jaký by měl člověk být. Pokud je nespokojenost s vlastním tělem neúnosná, máme dvě možnosti - buď se rozhodneme, třeba i za pomoci odborníka- psychologa, pracovat na tom, abychom se s komplexy vyrovnali, nebo zvolíme cestu plastické operace.

Cesta psychoterapeutická vede přes sebepřijetí toho, jací jsme, a snížení nároků na sebe sama, protože za nespokojeností se mnohdy skrývá touha po dokonalosti, náš vlastní perfekcionismus. Ten bohužel plastičtí chirurgové odoperovat nedokážou.

Proto se často stává, že člověk podstupuje další a další zákroky, jelikož na svém těle odhaluje další a další chyby.

Co zvládne plastika

 • Víčka

Pokleslá víčka a váčky pod očima jsou taktéž vhodným úkolem pro plastického chirurga. Při operaci horního víčka se odstraní nadbytečná kůže, v místě řezu je pak malá jizvička. Váčky pod očima jsou tvořeny tukovými tělísky. Lékař provede laserovým skalpelem řez na „vnitřní" straně dolního víčka, sliznice se po operaci zalepí - nešije se, nevznikají jizvičky.

 • Vrásky

Vrásky dodávají tváři „charakter" a jejich vzhled mnohdy napoví i o povaze svého nositele. Avšak žádná žena není povinna mít své vrásky ráda. Plastika nabízí facelifting, kdy se kůže v požadované partii vypne a její přebytek se uřízne. Řez je veden v „nevidelných" oblastech - obvykle za hranicí vlasové linie. Po tomto zákroku vždy zůstanou jizvy. Další možností jsou endoskopické operace, po nichž zůstávají jen drobné jizvičky. Chirurgický facelift doplňuje laserový, kdy se určitým typem paprsku „odpaří" povrchová vrstvička buněk pokožky, která je v několika dnech nahrazena „novou kůží". Této metody lze velmi dobře využít i při odstraňování jizviček po akné.

 • Nos

Změnit se dá tvar nosu (pozor, obličej pak může nabýt zcela jiného výrazu), tvar rtů, ušních boltců, více zákroků při jedné narkóze.

 • Prsa

To, že prsa lze zvětšit implantáty, zmenšit a upravit jejich tvar, je dostatečně známo. Už je, nad veškerou pochybnost prokázáno, že k následkům těchto operací nepatří vznik nádorů. Hezká prsa posílí sebevědomí, ale nezachrání rozpadající se vztah.

 • Bříško

Vyklenuté bříško, třeba po porodu nebo výrazné redukci hmotnosti, často nejde „vycvičit". I ženy, které cvičí téměř profesionálně, mohou mít „povolené" břicho. Za tento jev může obvykle rozestup přímých břišních svalů, jakási „škvíra" v břišní stěně, kterou umějí plastičtí chirurgové „sešít" a přebytečnou „vytaženou" kůži resekovat. Plastika břicha je však poměrně náročný výkon, který vyžaduje déletrvající rekonvalescenci.

 • Stehna, hýždě, kolena

Nahromadění tuku v oblasti břicha, hýždí, stehen, případně v okolí kolen, podbradku či zad lze odstranit liposukcí. Při ní se rozruší tuková tkáň buď mechanicky (chirurgický zákrok), nebo ultrazvukem či mikrovibracemi a následně se odsaje. Po operaci je nezbytné dodržovat po dobu rekonvalescence (zhruba týden) klidový režim a několik týdnů až dva měsíce nosit elastické návleky. Teprve pak je tělo připraveno na plnou fyzickou zátěž (v případě vibracemi asistované liposukce je možná plná zátěž zhruba po čtyřech týdnech). Tato metoda je vhodná až když se ani cvičením ani správnou stravou nepodaří odstranit vzdorující tukové polštářky. Důležitým předpokladem úspěšnosti je dostatečná pružnost kůže nad ošetřeným místem.

S čím si plastická chirurgie neporadí

Jsou některé vady na kráse, se kterými si ani plastická chirurgie neporadí. K nim například patří tělesná výška. I když ve světě jsou známa pracoviště, která nabízejí prodlužování či zkracování končetin, není radno se jimi nechat zlákat. Jde o dlouhodobou „terapii", značně bolestivou, s nezaručeným výsledkem. Také zmenšování vystupující dolní čelisti lze technicky provést, ale odhodlat by se k ní měli jen ti, jimž tzv. progerie činí problémy.

Rizika plastické chirurgie

Před operací by vás měl lékař seznámit s cílem i odvrácenou tváří vytouženého výsledku. Že něco získáte, ale něco budete muset obětovat. Např. operací sice získáte ploché bříško, ale za cenu, že do konce života na něm budete mít viditelnou jizvu.

Případné problémy totiž vesměs nejsou spojeny se samotným zákrokem, ale vznikají až v průběhu hojení. Někdo má třeba nečekaně velké jizvy, u jiného i přes dodržení pooperačního režimu může po odsátí tuku dojít k nerovnosti kůže, při modelaci prsou se čas od času rána rozestoupí nebo nastane porucha výživy prsního dvorce.

S faceliftingem se zase musí začít včas. Pokud totiž podstoupíte podobný zákrok příliš brzy a příliš často ho opakujete, můžete vypadat nepřirozeně.

Myslíte-li si, že umělá prsa nepovisnou, hluboce se mýlíte. Proces stárnutí se zastavit nedá.

Co čas napáchá, je možné poupravit, kůže se může trochu vypnout, ale počítejte s tím, že povolování bude pokračovat.

Místa, kde se provádí plastická chirurgie

Jde nejen o váš vzhled, ale i ozdraví, proto je vhodné obrátit se na renomované, nejlépe léty prověřené pracoviště, kde pracují zkušení a neustále se vzdělávající zdravotníci. Nejlepším doporučením jsou osobní zkušenosti klientů. Pokud je přítelkyně někde spokojená, pak není důvod nesvěřit se do osvědčených rukou.

Výkony, které plastická chirurgie poskytuje, nejsou, až na pár výjimek, hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Většinou jde o nemalé částky, které se mohou u různých pracovišť lišit. Proto je nutné včas zjistit, co všechno navrhovaná cena zahrnuje.

Orientační ceny zákroků plastické chirurgie

 • Oční víčka: 8 - 10 000 Kč
 • Úprava nosu: 12 - 18 000 Kč
 • Odstávající uši: 7 - 10 000 Kč
 • Modelace prsů: 20 - 26 000 Kč
 • Plastická úprava břicha: 22 - 26 000 Kč
 • Liposukce: 7 - 10 000 Kč za jednu oblast

Zkuste mít rádi své tělo i s jeho nedostatky. Pokud však cítíte, že vám plastická operace zvedne sebevědomí, jděte do toho!

Předtím si však ještě jednou poctivě odpovězte na otázku, zda problém s křivým nosem nebo malými ňadry jen neodvádí pozornost od problému duše, na který je skalpel krátký.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15954 (rodina-finance.cz#20508)


Přidat komentář