Život s lupénkou

Lupénka představuje chronické nenakažlivé onemocnění, při kterém kůže rohovatí až sedmkrát rychleji, než u zdravých jedinců. Lupénka se může projevit v jakémkoliv věku. Nevyhýbejte se pacientům s lupénkou, nemoc není přenosná.

Lupénka je rozšířené neinfekční onemocnění, postihující kůži a dokonce i klouby. Projevuje ostře ohraničenými skvrnami a loupající se kůží. Nemoc se vyskytuje v místech se červenou ztluštělou kůží, mírně vystouplými šupinatými ložisky vyskytujícími se převážně na dolních a horních končetinách, ve vlasové části pokožky. Lupénka působí fyzické i psychické obtíže, nepůsobí příliš esteticky a většina lidí při pohledu na postiženého jedince se od něj odvrací, či se mu vyhýbá. Lupénka postihuje dvě až pět procent populace.

Historie vzniku lupénky

Lupénka patří mezi nejstarší kožní onemocnění. První zmínka o lupénce je v díle Corpus Hippocraticum, vydaném 100 let po smrti Hippocrata. V roce 1842 Ferdinand von Hebra definoval přesně lupénku a popsal také její klinické formy.

Stádia lupénky

Lupénka se může projevovat časným stádiem a chronickým.

Časné stádium lupénky

 • Postihuje kůži na trupu, končetinách.
 • Má sklon k samovolnému zahojení.
 • Může občas svědit.
 • Vyskytuje se především u mladších pacientů.

Chronické stádium lupénky

 • Vyskytuje se především ve středním věku.
 • Postihuje lokty, kolena, bederní oblast, vlasovou pokožku.
 • Je nutná intenzivní místní léčba.
 • Může vzniknout přímo nebo se vyvíjí z akutní formy.

Vliv lupénky na další život pacienta

Pokud je u Vás, či Vašeho potomka diagnostikována lupénka, určitě Vás jako první napadne otázka, jak ovlivní tato nemoc Váš život. Konkrétní průběh onemocnění se však u každého jedince liší. Nelze dopředu říci, jak konkrétně a přesně se bude u Vás onemocnění projevovat, a jak bude na Vás daná léčba působit. Lupénka život nezkracuje, ale činí ho náročnějším. Je potřeba neuzavírat se do sebe, naopak aktivně spolupracovat s ošetřujícím lékařem, dodržovat předepsanou léčbu, dbát na zvýšené nároky na hygienu, pravidelně pečovat o pokožku, zaměřit se na úpravu životního stylu, a to jak jídelníčku, tak návyků. A také nezapomínat na okolí a komunikovat s ním. Určitě se setkáte s tím, že svým nejbližším a přátelům budete muset vysvětlovat, že onemocnění není infekční, že je nenakazíte, že není způsobenou nedostatečnou hygienou aj. Bude to chtít obrnit se trpělivostí z Vaší strany.

Co vyvolává lupénku

Lupénku může vyvolat stres, poškození kůže, infekce horních cest dýchacích, některé léky. Příčiny choroby však mohou být i genetického původu, s tím, že jednotlivé výsevy lupénky jsou velmi často vyvolány zevními podněty. Začátek onemocnění je možný v kterémkoliv věku, nejčastěji se vyskytuje mezi 10 - 30 lety. Samotné onemocnění má dva výskyty, první okolo 16 - 22 letech, druhý okolo 57 - 60 letech.

Vnitřní a vnější provokační faktory lupénky

Vnitřní faktory lupénky

 • Užívání některých léků
 • Hormonální změna (období po porodu, klimaktérium, puberta)
 • Životospráva (nedostatek živin, včetně zinku a betakarotenu)
 • Zvyšující se spotřeba léků, alkoholu, nevhodných potravin
 • Četné a variabilní infekce
 • Nemoci (cukrovka, obezita, dna, choroby jater)
 • Očkování
 • Infekce horních cest dýchacích

Vnější faktory lupénky

 • Chemické (podráždění kůže, poleptání)
 • Biologické (viry)
 • Fyzikální (ultrafialové záření, prudké změny teploty, poranění, tření, popáleniny)

Projevy lupénky

Lupénka se projevuje zesílením kůže s lesklými šupinkami, kdy po jejich sloupnutí se vyskytne vínově rudé ložisko a dojde k tvorbě drobných tečkovitých krvácení. Projevy mohou být mírné o několika téměř neznatelných místech až po rozsáhlé plochy těla. Svědění, puchýřky, olupování kůže, bolesti kloubů, jsou některé z projevů lupénky.

Léčení lupénky

Lupénku lze mírnit lokálně, a to potíráním nemocné pokožky a celkově, například ozařováním kůže nebo biologickou léčbou. Mezi alternativní metody léčení lupénky patří konopné masti, léčivé koupele s rybičkami, které se živí odumřelou kůží. Extrakty z konopí se pro léčbu zánětů používaly už ve starověku.

Přírodní kosmetika se podle lékařů nehodí pro pacienty s akutními projevy lupénky.

Účinně v boji s lupénkou

Floating

Tato neobvyklá metoda relaxace nabízí velmi rychlé uvolnění těla i ducha. FLOATING simuluje prostředí Mrtvého moře, umožňuje beztížné plavání těla na hladině a spolu s teplotou lázně vytváří ideální podmínky pro rehabilitaci a regeneraci fyzických i duševních sil.

FLOATING nejčastěji využívají lidé s různými kožními onemocněními (lupenka,atopický ekzém), s poškozením pohybového aparátu (klouby, páteř, ischias), s poúrazovou nebo pooperační ztuhlostí kloubů, s depresemi, stresy, neurózami a únavovým syndromem, onemocnění dýchacích cest.

Flaotingová vana

Rozhodnutím Státního ústavu pro kontrolu léčiv Praha z pověření Ministerstva zdravotnictví ČR je Floatingová vana díky svým prokazatelným léčebným účinkům zařazena mezi prostředky zdravotnické techniky.

Regenerujte!

 • Nemůžete si někdy vzpomenout, co vás před chvílí napadlo?
 • Cítíte se unavení? Nebo dokonce „vyhořelí“?
 • Zdá se Vám, že patříte do starého železa?
 • Stává se Vám, že se vám bez zjevné příčiny zatočí hlava?
 • Myslíte si, že dál už neunesete současné vypětí?

Léčba lupénky pomocí rybiček Garra Rufa

Jako jedna z alternativ léčby lupénky se v poslední době začíná prosazovat kaprovitá rybička Garra rufa, která pochází z tureckého Kangalu. Tato rybka je někdy nazývána "ryba doktor" a má na to plné právo, a to díky jejímu zvláštnímu apetitu. Rybičky Garra Rufa totiž milují nemocné části pokožky a to zejména ty, které jsou postiženy lupénkou. Shluknou se kolem postiženého místa na těle a pomaličku ho vyhryzávají....

Kaprovité rybičky Garra Rufa rodu Ciprinidae, pocházející z termálních pramenů v tureckém Anatolu poblíž města Kangal, dokáží přežívat ve vodě teplé až 36°C. Teplé prameny odedávna lákaly ke koupelím a místní obyvatelé si povšimli blahodárného vlivu koupelí na různé kožní neduhy včetně lupénky. Značný podíl na léčivých účincích byl přisuzován právě rybám Garra Rufa, které údajně vylučují z tlamiček sekret s hojivými účinky. Protože toto jejich extrémní životní prostředí je charakteristické výrazným nedostatkem vhodné potravy, tak zřejmě i z tohoto důvodu si ryby našly jako zdroj doplňku potravy odumřelou lidskou kůži. Tyto poznatky posléze stály na počátku založení pověstných horských lázní na léčbu kožních chorob.

Někteří pacienti za touto léčbou jezdí do zahraničí - do Rakouska, Německa, nebo přímo do Kangalu do Turecka. Nyní máte možnost léčebnou kúru absolvovat v České republice.

Ultrafialové záření v boji s lupénkou

Jedná se o metodu pro chronickou formu lupénky. V léčbě se používá ultrafialové záření B s úzkým pásmem nebo ultrafialové záření A v kombinaci s celkovým podáním psoralenů, jež zcitliví kůži k tomuto záření.

Balneoterapie v boji s lupénkou

Sprchu nebo koupel je vhodné doplnit koupelemi dehtovými, sirnými, olejovými, bylinnými, solnými, otrubovými, škrobovými.

Vliv stravy v boji s lupénkou

Obezita může významně posílit Vaše sklony k výskytu lupénky. Snažte se proto dodržovat zásady zdravé výživy, jezte dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, celozrnných výrobků.

Vliv kouření v boji s lupénkou

V případě, že kouříte, snažte se kouření odnaučit. Kouření totiž oslabuje imunitní systém.

Vliv stresu v boji s lupénkou

Stres je jedním z nejčastějších faktorů, které mohou lupénku vyvolat. Pokud to jen jde, snažte se relaxovat, být v klidu, pouštějte si oblíbenou hudbu, přečtěte si knihu, setkejte se s přáteli, věnujte se zálibám, které Vás baví.

Vliv léčivé emulze v boji s lupénkou

Po osprchování či koupele se nezapomeňte co nejdříve natřít léčivou emulzí, kterou Vám doporučí lékař nebo lékárník. Příjemné koupele Vám pomohou odstranit šupinky, neměli by však být příliš horké.

Vliv slunce v boji s lupénkou

V určité míře Vám sluneční paprsky pomůžou, je však důležité se mít na pozoru před spálením.

Minerální bahno z Mrtvého moře

Minerální bahno detoxikuje pokožku, zvyšuje její pružnost, hydratuje ji. Obsah minerálních látek a stopových prvků podporuje lidský organismus ve vylučovacím procesu, aktivují se regenerační síly organismu. Odstraňuje toxiny z kůže a odumřelé buňky.

Prevence vzniku lupénky

Prevenci můžeme rozdělit na primární a sekundární. Primární může spočívat v nedoporučení rodičovství u páru, kde oba rodiče mají genetickou zátěž. Pro potomky by bylo riziko vzniku lupénky až 75%. Je-li z páru postižen jeden rodič, pro potomky by bylo riziko okolo 30%. Sekundární prevence neboli zabránění vzniku recidiv, spočívá v promazávání postižené kůže, užívání léčebné kosmetiky, prevence vzniku provokujících faktorů (spánek, stres, kouření, alkohol, strava, dieta aj.)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15939 (rodina-finance.cz#20392)


Přidat komentář