Zářivý úsměv se zdravými zuby

Zdravé zuby i bílý úsměv jsou měřítkem úspěchu. Zvednou Vám sebevědomí a nastolí osobní pohodu. Prevence a správná ústní hygiena patří k nejjednodušším metodám, jak si zachovat vlastní zuby po celý život. Připomeňme si spolu správné návyky ústní hygieny.

Budeme-li dodržovat pravidelné kontroly v zubní ordinaci a správně provádět ústní hygienu, můžeme úspěšně bojovat s bakteriálním plakem, který je příčinou zubního kazu, onemocnění dásní, pokročilé fáze paradentózy a nepříjemného dechu. Péče o zuby a dásně je velice důležitá. Předejdeme vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.** **

Buďte beauty s www.beauty-eshop.cz

Zdravý a zářivý chrup je sen snad každého z nás, ale jak toho docílit? Na trhu existuje mnoho přípravků, které Vám k tomu dopomohou. Jestiže sháníte vše, co se zdravých zubů týče a nevíte, na koho se při výběru těch nějvhodnějších produktů obrátit, my Vám pomůžeme. Navštivte stránky internetového obchodu Beauty-eshop.cz.

Beauty-eshop.cz nabízí široký sortiment:

 • bělení zubů - bělící pásky, pasty a kúry, bělící tyčinky, ostatní bělící přípravky
 • péče o zuby - zubní kartáčky elektrické, bateriové a klasické, mezizubní kartáčky a držáky, zubní pasty a gely, motivace dětí, ústní vody, spraye, kúry, svěží dech, zubní nitě, péče o zubní náhrady, péče o suchá ústa, péče o afty a puchýřky, ústní sprchy, ústní centra, náhradní hlavice a trysky, literatura o zubech
 • péče o tělo a vlasy
 • šperky z oceli
 • zdravé zuby
 • lupénka a její léčba

Přesvědčte se o kvalitě sortimentu a služeb sami a navštivte stránky www.beauty-eshop.cz, kde si jistě ze široké nabídky vyberete vše potřebné pro Váš zářivý úsměv.

Věříme, že se spolupráci s tímto e-shopem budete velice spokojeni a doporučíte Beauty-eshop.cz i svým známým.

Péče o zuby

O zuby je nutné se starat od chvíle, kdy nám začnou růst. Vyzbrojte se zubním kartáčkem, zubní pastou, dentální nití, ústní vodou, mezizubními kartáčky, kartáčky na jazyk i speciálním kartáčkem pro kuřáky. Tito pomocníci Vám účinně pomohou odstraňovat zubní povlak, který je nejčastější příčinou problémů se zuby a dásněmi vůbec. Kromě zmiňovaných pomocníků, budeme potřebovat i chuť a pevnou vůli.

Péče o zuby v těhotenství

V těhotenství i v období kojení jsou dásně maminek citlivější, protože v těle dochází k hormonálním změnám, ke změně mikroklimatu v ústech a častěji dochází ke krvácení dásní. Na trhu je k dostání zubní pasta, určená speciálně pro těhotné a kojící matky a to tak, aby její složení doplnilo funkci slin. V období těhotenství a kojení je dobré používat zubní kartáček s měkkými vlákny, aby nedošlo k mechanickému narušení citlivých dásní.

Péče o zoubky malých dětí

Čištění zubů a dásní u kojenců je stejně důležité jako u dospělých lidí. V prvním roce života jim čistěte dásně a zuby nejméně dvakrát denně jemnou gázou, vlhkou žínkou nebo speciálním kartáčkem, prsťáčkem. Jakmile je dítěti jeden rok, měli byste s ním navštívit zubního. Pravidelné prohlídky 2x do roka jsou pro něj důležité k včasnému vyhledání a ošetření začínajícího zubního kazu, ale také ke kontrole správného prořezávání a růstu zubů, případně jejich rovnání.

Zmírnění bolesti při růstu zubů

Prořezávání a růst zoubků u miminek je často doprovázený bolestí, kdy miminko pláče a je mrzuté. Tyto bolesti je možné zmírnit. Na trhu je k dostání několik typů balzámů a gelů, které mají zklidňující účinky. Přípravky se aplikují dle potřeby, a to pomocí gázy, žínky nebo prsťáčku. Dásně a prořezávající se zoubky se prsťáčkem masírují jemným krouživým pohybem. Miminku také značně uleví nejrůznější kousátka naplněná sterilní vodou, která ochlazená z chladničky.

Technika čištění zubu

Zuby si čistěte společně s pastou s obsahem fluoridu, minimálně dvakrát denně, nejlépe však, pokud je to možné, po každém jídle. Při čištění nezapomínejte na boční plošky zubů a obtížnější dostupná místa. Při čištění na zuby příliš netlačte. Péči věnujte i mezizubním prostorům, které jsou pro zubní kartáček hůře dosažitelné. Pro tento účel použijte dentální niť. Nejste-li si jisti, zda máte správnou techniku čištění zubů, nechte si poradit od dentální hygienistky nebo přímo zubním lékařem.

Pro zvýšenou péči si vyplachujte ústa kvalitní antiseptickou ústní vodou, a to nejméně dvakrát denně. Ústní voda pronikne i do mezizubních prostor a k okrajům dásní, kde se velmi rád usazuje zubní povlak. Ústní voda navíc snižuje koncentraci nebezpečných baktérií v ústní dutině. A jako bonus budete mít svěží dech.

Správné návyky ústní hygieny jsou stejně tak důležité jako pravidelné preventivní zubní prohlídky.

Výběr kartáčku

Volte spíše kartáčky s měkkými nebo středně tvrdými vlákny. Kartáček vyměňte za nový vždy, když jsou vlákna deformovaná, nejdéle však po 3 měsících.

Podle zubařů je nejlepší kartáček s krátkým štětinovým polem s hustými štětinkami střední velikosti a se zaoblenými konci. Štětinky na kartáčku by měly být na ploše asi 1,8 - 2,5 cm. Větší štětinaté pole není vhodné, protože zuby takovým kartáčkem nelze vyčistit dokonale. Ideálním zubním kartáčkem je tedy jednosvazkový, tzv. sólo kartáček, jímž se čistí každý zub zvlášť. Ideální tvar je půlkulatý, který kopíruje lem dásní.

Výběr zubní pasty

Pro zubní pastu je důležitý obsah fluoridu, který působí na odvápněnou a změklou sklovinu jako ochranný obvaz.

Výběr pasty pro děti

Miminka a malé děti mají oblíbenou pastu s jemnou ovocnou příchutí, která byla speciálně vyvinuta tak, aby obohatila dětské sliny a podporovala jejich funkci. Pasta napomáhá udržovat citlivý ekosystém v dětských ústech. Dle doporučení zubních lékařů obsahuje gelová pasta jen velmi malé množství fluoridů, které jsou důležité pro prevenci dětských zubních kazů. Neobsahuje žádná barviva, umělé příchutě, abrazivní látky, detergenty a cukr.

Vliv potravin na zdravé zuby

Konzumujeme mnohem více syrového ovoce než dříve a oblíbili jsme si i ovocné šťávy, což je pro naše zdraví rozhodně dobře. Co ale prospívá štíhlé linii, nemusí být nejlepší pro zubní sklovinu. Ovoce a ovocné šťávy jsou bohaté nejen na vitaminy, ale obsahují také množství kyselin, které naleptávají zubní sklovinu. Kromě výše zmíněného ovoce a ovocných šťáv představují velké riziko také sycené limonády, a to jak v klasické, tak i v odlehčené variantě. Bohaté na obsah kyselin je také červené a bílé víno. Průvodním jevem poškozené zubní skloviny často bývá zvýšená citlivost zubů. Nebezpečí ztenčování zubní skloviny spočívá především v tom, že se jedná o nevratný proces, a tedy trvalé poškození chrupu.

Při volbě potravin a nápojů s vyšším obsahem kyselin je vhodné sklovinu vystavovat vlivu kyselin na co nejkratší dobu. Zubní lékaři proto doporučují pít ovocné nápoje brčkem. Zuby si hned nečistěte, vyčkejte minimálně 30 minut, aby se mohl uplatnit neutralizační vliv slin. K neutralizaci jsou vhodné i žvýkačky bez cukru, protože podporují tvorbu slin.

Příklad hodnot pH u nápojů. Čím nižší pH, tím větší riziko pro zubní sklovinu: grapefruitový džus (3,2), jablečný džus (3,4), bílé víno (3,4), červené víno (3,7), mléko (7,0), voda (7,0)

 

Nejčastější potíže se zuby

Zubní kaz a zánět dásní bývají nejčastějšími obtížemi, které jsou zapříčiněny škodlivými bakteriemi zubního povlaku. Podívejme se však i na další.

Zubní povlak

Zubní povlak je měkký bělavý film, který se vytváří na povrchu zubů kombinací působení bakterií, zbytků potravy a slin v ústní dutině. Vzniká v ústech během celého dne a usazuje se především v mezizubních prostorech a u okrajů dásní. Právě tato místa jsou zubním kartáčkem obtížně dosažitelná, a proto mohou být při nedostatečném odstraňování zubního povlaku náchylná ke vzniku zubního kazu nebo zánětu dásní.

Zubní kámen

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního povlaku a mívá typickou nažloutlou barvu. Vzniká nejčastěji na zadní straně dolních zubů, kde dráždí okraje dásní. Zubní kámen může být odstraněn pouze zubním lékařem či dentální hygienistkou.

Zánět dásní

Nejsou-li zubní povlak a zubní kámen pravidelně odstraňovány, dochází k problémům s dásněmi. Mezi nejčastější projevy onemocnění dásní patří:

 • citlivé, oteklé, případně zarudlé dásně
 • krvácení spontánní nebo při mírném čištění zubním kartáčkem nebo při jídle
 • nepříjemný zápach z úst, jehož příčinou není konzumovaná potrava.

Zánět dásní je vyvolaný škodlivými bakteriemi zubního povlaku. Je-li zánět dásní zavčas rozpoznán, lze se jej bez následků zbavit důsledným odstraňováním zubního povlaku.
Necháme-li však neléčený zánět příliš dlouho, může se rozvinout v závažné parodontální onemocnění tzv. paradentózu. Zubní povlak se dostává pod dáseň, tam narušuje struktury uchycení zubu k dásni a ke kosti. Způsobená infekce může vést až ke ztrátě zubu.

 

Zubní kaz

Konzumujeme-li potravu s obsahem cukru, bakterie zubního povlaku přemění cukr na látky s nízkým pH. Tyto kyselé látky výrazně oslabí a naruší zubní sklovinu, čímž postupně vzniká zubní kaz.

Předcházení zubního kazu

Pravidelně dodržujte ústní hygienu, čímž zredukujete zubní povlak v ústní dutině na minimum. Používejte zubní pasty s fluoridem, který posiluje zuby a remineralizuje zubní sklovinu. Omezte konzumaci potravin i nápojů s vysokým obsahem cukru.

Léčení zubních problémů pomocí bylinek

 • Při poranění sliznice a dásní - provádějte výplachy a kloktadla z měsíčku, řepíku, echinacey, heřmánku, šalvěje, šťovíku, fenyklu, přesličky nebo levandule.
 • Při vřídcích na sliznicích - provádějte výplachy ze šalvěje, myrty a mateřídoušky.
 • Při oparech a aftech - Vám pomohou obklady a výplachy z šalvěje, oleje z čajovníku australského tzv. tea tree oil, nebo máty, mateřídoušky, či levandule.
 • Při zápachu z úst - používejte kloktadla z máty, anýzu, mateřídoušky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15936 (rodina-finance.cz#20350)


Přidat komentář