Zácpa a průjem - jak je léčit

Zácpa a průjem patří k nejběžnějším potížím, které dokáží pořádně zkomplikovat život. Někomu stačí jen malá dietní chyba, jinému změna prostředí či stres před důležitou schůzkou. Příčin je mnoho, ale možnosti léčby jsou značně omezené.

Zácpa - charakteristika

O tom, co je** zácpa**, mají lidé velmi rozdílné představy. Někteří si třeba myslí, že objem stolice by se měl rovnat objemu požité stravy nebo, že by se vyprazdňování mělo dostavit po každém jídle. Zácpa je do určité míry subjektivním pocitem každého jedince, proto také neexistuje jednotná definice. Většina lékařů se ale shodne na tom, že** zácpa je charakterizována jako menší počet stolic než tři za týden**. Budeme-li mluvit v číslech, tak o zácpě hovoříme tehdy, je-li obsah vody ve stolici menší, než** 70%**, váží-li méně, než 35g za 24 hodin a prochází-li trávícím ústrojím déle, než 5 dní.

Mezi nepříjemnosti, které zácpu doprovázejí, patří absence pocitu nutkání na stolici, složité "tlačení", dojem nedokonalého vyprázdnění, bolesti břicha, někdy i hlavy. Co za takové utrpení může? Mnohdy je to prostá dietní chyba, mezi časté příčiny však patří i změna pobytu nebo cestování.V takovém případě ale nejde o zácpu, ale spíše o poruchu vyprazdňování. Skutečná zácpa trvá alespoň 12 týdnů v jednom roce, jedná se tedy o problém dlouhodobý.

Jsou projímadla všemocná?

Většina lidí kvůli zácpě k lékaři nejde a léčí se sama. První na řadě je zpravidla projímadlo. V lékárně máme na výběr z různých lékových forem - od čajů přes tabletky a čípky až po projímavé kapky. Jestliže Vás ovšem zácpa trápí delší čas, nejsou projímadla tím pravým řešením. Raději navštivte lékaře, který zjistí přesnou příčinu problému.

O výběru projímadel se raději vždy poraďte, pročtěte si dobře příbalový leták a nikdy si neberte větší dávku, než jaká je doporučena. Vyhnete se tak nepříjemným nežádoucím účinkům jako jsou křeče trávícího traktu nebo průjem z předávkování

Vyšetření u lékaře kvůli zácpě

Základem vyšetření u lékaře je podrobný úvodní pohovor. Pak byste měli očekávat digitální vyšetření, prstem do konečníku, které je nebolestivé, pouze trochu nepříjemné. Ostych či zábrany jsou pochopitelné, ale nejsou na místě. Pro lékaře je to pouze jedno z mnoha vyšetření, navíc naprosto běžné a rutinní. Poté už záleží na lékaři, aby zvolil, co dál. K dispozici má řadu vyšetření. Především jde o rtg vyšetření vyprazdňování či měření tlaku a citlivosti v konečníku. U žen pak jde i o návštěvu** gynekologa.**

Zkusit můžete vodu i biofeedback

Prvním opatřením, které můžete od lékaře očekávat, je úprava Vašeho dietního a pitného režimu. Při lehčích formách zácpy totiž mnohdy stačí zvýšit denní příjem vlákniny na doporučených 30 až 40 g a tekutin na potřebné 2 až 3 litry denně.

Mezi další doporučení patří zvýšení fyzické aktivity. Pohyb totiž stimuluje střevo k vyšší činnosti. Zázraky však neočekávejte. Sport pomůže, ale zácpu nevyřeší. Kromě projímadel existuje i řada dalších způsobů, jak si zácpou poradit. Těm, kdo mají při vyprazdňování problém s uvolněním pánevního dna, pomáhá tzv. biofeedback. Zda je vhodný právě pro Vás určí gastroenterolog. Biofeedback učí pacienta za pomoci a dohledu fyzioterapeuta uvolňovat pánevní svaly tak, aby stolice nebyla vytlačována proti odporu. Metodu však pojišťovny nehradí a používá se jen na několika pracovištích v české republice.

Průjem - charakteristika

Odborníci se shodli na tom, že definicí průjmu je tři a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.** Akutní forma trvá obvykle 3 až 5 dní,** maximálně však dva až čtyři týdny, chronická pak trvá déle než měsíc.

Příčiny průjmu

Mezi nejčastější příčiny průjmu patří nevhodná či nezvykle upravená strava, střevní chřipka, další viry nebo infekce. U chronických průjmů bývá nejčastěji příčinou střevní neuróza, ale časté vyprazdňování mohou způsobit i nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Důvodem dokonce bývají i choroby probíhající mimo trávící trakt, například zvýšená funkce štítné žlázy či nemoci ledvin. Nákaza obávanou salmonelózou, hrozí především v letních měsících. Původci této nákazy přežívají a velmi rychle se množí v potravinách připravených ze surovin živočišného původu. U nás nejčastěji z vajec a majonézy. U vajec dochází k nákaze především z důvodu nedostatečné tepelné úpravy nebo z důvodu nízké hygieny.

Cestovatelský průjem

Cestovatelským průjmem je při cestách do jižních zemí postiženo 20 - 50% cestovatelů. Onemocnění většinou vznikají již v prvních dnech pobytu, výjimečně propukne až po návratu. Většinou** trvá 3 - 5 dnů** a má dočasný ráz. Příznaky u cestovatelského průjmu jsou křeče v břiše, zřídka i zvracení, ale krev ani teplota není běžná. Důležitá je prevence, která tkví hlavně v tom, že pijeme nezávadnou vodu

Hladovka při průjmu je zbytečná

Dříve se doporučovalo při akutním průjmu jednodenní hladovka. Takové trápení je však zbytečné. Postačí jíst jeden až dva dny suché rohlíky, rýži a meruňkový kompot. Samozřejmě hodně pít, protože právě ztráty tekutin mohou být nebezpečné.

Musí se s průjmem k lékaři?

Většina méně závažných průjmů odezní do dvou až tří dnů spontánně, bez nutnosti návštěvy lékaře. Jsou však případy, kdy k lékaři prostě musíte. Jde o tyto situace:

  • vodnatý průjem trvající déle, než dva dny, u lidí starších 70 let déle než jeden den,
  • známky dehydratace, jako je ztráta hmotnosti, pocit žízně, pocit omdlení po postavení se,
  • průjem provázený horečkou nad 38°C trvající déle než dva dny,
  • příměs krve nebo hlenu ve stolici,
  • přetrvávající bolest břicha,
  • opakované zvracení, zástava močení nebo snížení množství moči,
  • závažné onemocnění jako je třeba cukrovka nebo onemocnění ledvin.

Léky a rehydratační roztoky

Dospělý člověk by měl při průjmech vypít 3 - 4 litry tekutin s obsahem minerálů. Vhodné jsou minerálky, černý hořký čaj. K první pomoci dále patří léky jako je** Smecta** nebo** černé uhlí**, které jsou k dispozici bez předpisu v každé lékárně. Pomáhá i kola, nejlépe vychlazená, podávaná po lžičkách.

Po přechodu k normální stravě je velmi vhodné podpořit obnovu normální střevní mikroflóry. V lékárně Vám pomohou s výběrem přípravku, který obsahuje bakterie** Lactobacillus acidophilus**.

Nepodceňujte chronické problémy

Při chronickém průjmu, tedy takovém, který trvá déle než jeden měsíc, už určitě budete potřebovat odbornou pomoc. Lékař s Vámi nejprve sepíše anamnézu. Bude se zajímat o to, jak dlouho průjem máte a kolikrát denně si musíte odběhnout. Pátrá i potom, zda se ve stolici objevuje příměs krve, hlenu či hnisu. Přijde řeč také na Vaši rodinu. Mnoho nemocí trávícího traktu je totiž dědičných. následuje vyšetření konečníkem, výtěr na zjištění bakterií či parazitů a také test stolice na skryté, pouhým okem neviditelné krvácení.

Odhoďte tedy zbytečně stud. Zácpa či průjem, ať už jde o krátkodobé, či dlouhodobé formy, nemají být důvodem k zbytečnému soužení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16143 (rodina-finance.cz#23328)


Diskuze a zkušenosti

Kristýna | 21.08.2014 20:31
Průjmy Tak se zácpou jsem během dovolené nikdy problém neměla, ale s průjmem to teda bylo vždycky naopak. Jakmile jsem se někam „přemístila“, průjem na sebe nenechal dlouho čekat :D Snažila jsem se krotit v tom jídle a pokračovat ve zdravém stravování, aby to tělo nebylo tak zatěžované, ale člověk prostě nejezdí na dovolenou, aby se hlídal stejně, jako celý rok, ale jezdí si užívat :D Takže jsem to vyřešila klasickými probiotiky a vždycky čtrnáct dní před plánovanou dovolenou začínám brát biopron forte, beru ho během celé dovolené a užívám si :D


Přidat komentář