Vycházkové hole - výběr a koupě

Zlatá doba vycházkových holí začala ve třicátých letech devatenáctého století. O pár let později již hůlka z ušlechtilého dřeva, malacké třtiny nebo bambusu tvořila samozřejmou součást vycházkového úboru.

Vycházková hůl

slouží k odlehčení zátěže dolních končetin, případně ke zvýšení stability uživatele. Hůl vycházková slouží v zásadě k podpírání těla. Vycházkové hole se dělí na dřevěné hole a duralové hole.

Duralové vycházkové hole

mohou být v provedení jako skládací hole nebo pevné. Duralová vycházková hůl je obvykle výškově nastavitelná. Podpůrné vycházkové hole se také mohou dělit na hole s jednou koncovkou, trojbodové hole a nejstabilnější, čtyřbodové hole.

Dřevěná vycházková hůl

mohou být i vkusným doplňkem, za jejich atraktivní vzhled mohou různě tvarované rukojeti holí, nebo luxusní stříbrné provedení hole. Užití a vhodnost konkrétní hole pomůže určit lékař nebo náš odborně školený poradce.

Vycházkové hole přes internet** **

Zboží můžete objednat buď telefonicky, faxem, písemně nebo elektronickou poštou.

Vycházkové hole a druhy

  • Hole bambusové
  • Hole s kulatou rukojetí
  • Hole s nastavitelnou délkou
  • Hole s rovnou rukojetí
  • Třídílné hole
  • Vycházkové hole - luxusní
  • Vycházkové hole ergonomické

Vycházkové hole jako módní doplněk

Klobouk a vycházková hůl patřily kdysi k výbavě každého džentlmena. Dnes na tuto dobu můžeme jen nostalgicky vzpomínat. O mnohostranném využití elegantních hůlek a vynalézavosti jejich tvůrců však svědčí řada unikátních exemplářů v soukromých i muzejních sbírkách.

### Častým materiálem pro rukojeti vycházkových holí

byla slonovina, řidčeji pak roh nosorožce. Vyřezávané tvary tvořily širokou škálu od vrcholných uměleckých děl až po laciný kýč. Vycházkové hole z palisandrového a ebenového dřeva byly často zdobeny rukojeťmi z** masivního stříbra**.

Hůl bývala kdysi nejen pomůckou při chůzi, ale současně i vizitkou svého nositele. Hůl maršálská a poutnická, hůl jako odznak moci nebo symbol bohatství, žezlo i zbraň.

Zlatá doba vycházkových holí začala ve třicátých letech devatenáctého století

O pár let později již hůlka z ušlechtilého dřeva, malacké třtiny nebo bambusu tvořila samozřejmou součást vycházkového úboru a v "civilizovaných zemích" patřila neodmyslitelně k profilu svého nositele.

Vycházková hůl se stává celosvětovou módou

V osmdesátých letech devatenáctého století byla "špacírka" jedním z nejžádanějších módních doplňků i v USA, a jak nás zpravuje tehdejší německý časopis Lipský ilustrovaný magazín, bylo to proto, že představovala "nejlepší obranu proti rozšířenému nešvaru Američanů, totiž nosit ruce v kapsách".

V Paříži bylo kolem roku 1890 zhruba 250 specializovaných obchodů s vycházkovými holemi a stejně tomu bylo i v Londýně. Ceny jednotlivých exemplářů mohly dosáhnout až dvou tisíc franků, a pokud rukojeť navrhl sám Carl Fabergé, zlatník králů, císařů a carů, pak ještě mnohem více. Bez hůlky tehdy nevycházel nikdo, kdo se nechtěl na veřejnosti příliš odlišovat, ať již měl na sobě prvotřídní oblek nebo zašívané kalhoty a děravé boty. Vzpomeňme si jen na slavnou hůlku Charlieho Chaplina.

Vylepšené vycházkové hole

Vycházková hůl se stala vděčným předmětem zlepšovatelské mánie nejrůznějších kutilů a vynálezců. Řada vylepšení byla určena konkrétním profesím - hole s kladívkem pro ladiče klavírů, s malířským náčiním včetně palety pro výtvarníky, s dalekohledy a fotoaparáty pro špiony. Rybáři mohli svou hůl rozložit na příhodnou sedačku, hudebníci z nich mohli vykouzlit** klarinet nebo flétnu.** Existovaly i hole s kompletní sadou chirurgických nástrojů. Některé byly uprostřed obaleny kůží, do níž se pacient mohl zakousnout, aby lépe snášel případný bolestivý zákrok.

Některé hole obsahovaly příbory, hřebeny, kartáče, vývrtky, celý stan a v pozdější době třeba** rozhlasové přijímače**. V jiných se skrývala dýmka, měřicí páska, hrací kostky nebo vějíř pro zakrytí ruměnce přítomné dámy.

Našli bychom hole pro kuřáky

se zabudovaným pouzdrem na cigarety, nebo typ "Toulouse-Lautrec". V jejich rukojeti byla vždy pohotově zásoba alkoholu. Pokud se chtěl džentlmen během vycházky posilnit něčím ostřejším, měl ostatně na výběr celou škálu dalších provedení. Poptávka po tomto typu výrazně vzrostla v USA v době prohibice.

Nebylo snad předmětu, který by se nedal vtěsnat do úzkého prostoru vycházkové hole

Vrcholem všeho byl zřejmě vynález jakéhosi** Angličana**, který si v roce** 1892 nechal patentovat hůl**, v níž bylo údajně** celé jízdní kolo**. Návod k použití tohoto technického zázraku obsahoval 132 nákresy. O době, kterou by si složení kola vyžádalo, se autor raději nezmiňuje.

Hůl jako zbraň

Zvláštní kapitolu využití vycházkové hole tvoří skryté zbraně. Jsou součástí nabídky po celou dobu, kdy hůl ještě představovala obvyklý módní doplněk, tedy zhruba do období mezi dvěma světovými válkami. Vedle** nožů a dýk** bychom tu našli i pěknou** řádku střelných zbraní**. Kuriozitou je revolver, který bylo při nastoupení do automobilu možné vyjmout a upevnit na řadicí páku. Variantou této inovace byla dvojice šestiranných pistolí určených pro zasunutí do řidítek kola. Při náhlém zastavení musel ovšem cyklista dát pozor, aby si nespletl brzdu a spoušť.

Předchozí výčet však zdaleka neznamená, že vycházkové hole musely nutně obsahovat účelné nebo obranné doplňky. Všechny kromě praktické funkce sloužily k reprezentaci nositele a některé z nich byly skutečnými uměleckými skvosty.** Rukojeti zdobily zlatnické a šperkařské práce nebo reliéfy vyřezávané ve slonovině a představující zvířecí, ornamentální, případně erotické motivy.**

V dnešní uspěchané době, v níž rozvážné korzování s ladnými pohyby špacírky a s nezbytnými elegantními úklonami vytlačil jogging, mobilní telefony a čekání v dopravních zácpách, nezbylo na vycházkové hole místo. Kruh se uzavřel a hůl je dnes opět pouze tím, čím byla již kdysi dávno - praktickou oporou při chůzi.

Vycházkové hole

  • Obyčejné i dekorativní hlavice
  • Provedení v celku i skládací
  • Dřevěné i kovové, některé s odmontovatelnou hlavicí a zkumavkou poslední záchrany (frťánek)

Cena vycházkových holí

Jednotnou cenu holí nelze určit. Můžete si pořídit vycházkovou hůl třeba za 300,- Kč, ale není vyjímkou také vyhlídnout si vycházkovou hůl za 3.000,- Kč i více. Cena se odvíjí jak od značky, tak samozřejmě od způsobu výroby po materiál, ze kterého je vyrobena. Vysokou cenu mají také hole sběratelské, které někteří lidé doma shromažďují pro svou potěchu.

Vycházkové hole v současnosti

V současné době zakoupíte vycházkové hole ve specializovaných obchodech, které lze s počítat v každém městě na prstech jedné ruky. Vycházkové hole se tak dají koupit ve sportovních potřebách, tam je také prodávají speciálně školení prodavači.

Ať už je tomu, jak chce v současné době vycházkovým holím již zřejmě odzvonilo. Vycházkovou hůl tak dnes již uvidíte pouze u našich straších spoluobčanů, kteří ji používají, když se o ni opírají při procházkách. Nebo se dají vidět také na sportovních procházkách, kde je využívají lidé všech věkových kategorií. Ty doby, kdy vycházkové hole nosili také mladí lidé a byly ukázkou pravého gentlemanství jsou již zřejmě pryč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16029 (rodina-finance.cz#22058)


Přidat komentář