Vlasová kosmetika - zdravé vlasy

V dnešní době se jen málokdo vyhne stresu. Stres, smog, ale také různé chemikálie či nevhodná vlasová kosmetika mají za následek oslabování vlasů. Stav vlasů se odvíjí od našeho tělesného i psychického zdraví.

Jak si udržet zdravější vlasy – nejzákladnější rady

 • Omezte co nejvíce konzumaci léků

 • Dodejte tělu více vitaminů a minerálních látek

 • Konzumujte maso, mléčné výrobky a vejce

 • Omezte živočišné tuky a sladkosti

Jak na lupy

Jestliže začínáte ve vlasech pozorovat lupy, ale problém ještě není až tak velký, můžete vyzkoušet některé domácí rady. Při vážnějších problémech lépe pomůže speciální vlasová kosmetika proti lupům.

Proč vlastně lupy vznikají? Příčinou je například nedostatek potřebných vitaminů, kožní nemoci, stres, nevhodná vlasová kosmetika, nedostatečné vypláchnutí šamponu při mytí aj. Lupy se mohou vyskytovat jak u mastných, tak u suchých vlasů.

Vlasy myje s jemností, s důrazem však působí proti lupům vytvořeným ať už houbami, či způsobeným dysfunkcí vlasové pokožky a s tím spojenou mitózou.

Základní rady

 • Pokud trpíte lupy, rozhodně se je nesnažte z hlavy „vyčesat“, nebo jiným podobným způsobem „vyškrábat“ z pokožky. Dosáhnete totiž pravého opaku, podráždíte pokožku a tvorba lupů se ještě zvýší.

 • Veškeré vlasové přípravky, které aplikujete, musíte vždy pečlivě smýt z hlavy.

 • Důležitá je jemná technika mytí vlasů. Nedrážděte zbytečně vlasovou pokožku.

 • Vhodná je jemná masáž vlasové pokožky – podpoříte tak prokrvení.

 • Dodržujte pitný režim, jezte hodně ovoce a zeleniny.

Domácí recepty proti lupům

 • Do umytých vlasů vmasírujte bílý jogurt a nechejte asi 30 minut působit. Nakonec umyjte vlasy normálně šamponem.

 • U mastných lupů se doporučuje vtírat do pokožky (dvakrát za týden po dobu jednoho měsíce) měsíčkový odvar. U suchých lupů zase působí brutnákový olej, který je k dostání v léčivech.

 • Jako prevenci proti lupům si občas vlasy propláchněte zředěnou citronovou šťávou. Tím dodáte vlasům také lesk a vůni.

Péče o blond vlasy

Aby byly blond vlasy skutečně krásné, je třeba o ně pečovat speciálními přípravky, určenými právě pro tento typ vlasů.

Blonďaté vlasy jsou zpravidla jemné a tudíž je u nich větší nebezpečí poškození, způsobené třeba sluncem, mořskou či chlorovanou vodou, horkým vzduchem apod.

Zdravě vypadající blond barva má být světlá, zářivá, se stříbrným nebo zlatým odstínem. Nejvíce bývají obdivovány vlasy s přirozeně nakombinovanými několika blond odstíny. Naprosto nevhodné je násilné, nepřirozené odbarvování.

Blond vlasy vyžadují jemné vysoušení. Vlasy bychom neměly drhnout do ručníku, ale pouze lehce vymačkat.

U blond barvy je (více než u kteréhokoliv jiného odstínu) důležité používat výživné masky. To platí i v případě odbarvení nebo melíru. Maska se doporučuje aplikovat 1 – 2 x týdně. Po nanesení masky můžete vlasy obalit igelitovou fólií, bude tak lépe působit.

Blondýnky by si měly dát obzvlášť pozor na chlorovanou vodu v bazénu. Chlor nejenže vysušuje, ale vlasy mohou dokonce chytit nezelenalý odstín.

Jak přirozeně zesvětlit blond vlasy? Svařte 3 hrnečky sušeného heřmánku v 0,5 litru vody. Chvíli povařte, pak přeceďte, nechejte vychladit a přidejte pár kapek citronové šťávy. Nakonec vlasy přelévejte – nad nějakou nádobou či umyvadlem, aby bylo možné odvarem přelít vlasy opakovaně několikrát za sebou.

Tip: Lázeň pro tmavé vlasy si připravíte podobně jako pro blond vlasy, ale heřmánek nahradíte kopřivou.

 

Suché vlasy – péče

Vyznačují se tím, že jsou bez lesku, roztřepené a hrubé. Čím to může být způsobeno? Nežádoucí vliv má letní slunce, fénování, chlorovaná voda, nevhodná úprava vlasů, nesprávná technika česání, přílišné používání laku na vlasy, chemická úprava apod.

Problém suchých vlasů může být zapříčiněný i nedostatečnou produkcí mazových žláz.

Rady pro suché vlasy

 • Používejte speciální přípravky určené pro suché vlasy (výživné šampony a masky, regenerační kondicionéry, bezoplachové kúry, speciální séra, spreje,…).

 • Po umytí nechejte vlasy přirozeně uschnout, vyvarujte se používání fénu. Pokud je fénování nezbytné, nenastavujte alespoň nejvyšší teplotu.

 • Zatímco mastné vlasy budete zpravidla muset mýt každý den, u suchých vlasů postačí mytí 2 – 3 x do týdne.

 • Opatrně se sponkami, gumičkami apod., protože suché vlasy jsou náchylnější k lámání.

 • Před horkým letním sluncem se chraňte pokrývkou na hlavě a aplikujte kosmetické přípravky s UV filtrem.

 • Co nejméně používejte chemické přípravky na vlasy (barvení, melírování,…).

 • Pravidelně masírujte pokožku hlavy, čímž docílíte podpory činnosti mazových žláz.

 • Majitelky suchých vlasů by měly organismu dodávat železo, zinek, vitaminy B a C.

Domácí recepty pro suché vlasy

 • Vaječný šampon pro suché vlasy (vyživuje)

Rozkvedlejte 1 bílek a 2 žloutky, přidejte lžičku medu, dvě lžíce olivového oleje, citronovou šťávu z jednoho citronu a vše promíchejte. Použijte jako klasický šampon.

 • Balzám pro suché vlasy (oživuje) si vytvoříte tak, že smícháte olivový olej s citronovou šťávou.

Mastné vlasy – péče

Mazové žlázy produkují tuk, který zabraňuje lámání a třepení vlasů a zvyšuje pružnost vlasů. Mazové žlázy však někdy produkují až příliš mnoho mazu, a pak vzniká problém jménem mastné vlasy.

Řešením jsou speciální přípravky pro péči o mastné vlasy. Pokud není problém až tak velký, možná si vystačíte i s domácími recepty na mastné vlasy. V případě, že si ale musíte mýt vlasy každý den, je lépe zakoupit profesionální přípravky, které vás problému rychle a lehce zbaví.

Rady pro mastné vlasy

 • Při problémech s mastnými vlasy oplachujeme vlasy pouze vlažnou vodou, protože horká voda stimuluje mazové žlázy, které následně začnou produkovat maz. Nejlépe je mýt vlasy ve studenější vodě – dochází tak přímo ke stahování pórů.

 • Je zapotřebí se zaměřit i na samotnou techniku mytí vlasů – zbytečně nemasírujte, spíše se soustřeďte přímo na vlasy.

 • Vyvarujte se nošení těsných čepic.

 • Lepší než gel a vosk, bude pěna a lak.

Domácí recepty na mastné vlasy

 • Citronovou šťávu (ze 2 citronů) vmasírujte do vlasové pokožky a nechte působit asi čtvrt hodiny. Nakonec smyjte. Šťáva z citronu má protizánětlivé účinky, stahuje póry a zlepšuje prokrvení.

 • Pomoci může i kopřivový odvar. Nasbírané kopřivy svařte ve vodě a nechte vychladit. Odvar vmasírujte do vlasové pokožky. Po čtvrt hodině působení opláchněte. Kopřiva taktéž stahuje póry, produkující maz.

 • Vlasy opláchněte heřmánkovým čajem.

Věděli jste, že

…ženy mají silnější vlasy než muži?

…životnost vlasu se pohybuje v průměru od 2 – 4 let?

…za den vlas vyroste o 0,3 – 0,4 mm?

…u plodu začínají růst vlasy už ve 20. týdnu těhotenství?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15979 (rodina-finance.cz#20899)


Přidat komentář