Účinný boj proti klíšťatům

Možná oddalujete, či stále váháte, zda má smysl se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. Porovnejte si však Vámi vynaložený čas a peníze na vakcínu s onemocněním, které by u Vás mohlo propuknout. Nepodceňujte očkování.

Technika odstranění klíštěte

Doporučujeme:

 • pokud máte, použijte jednorázové rukavice, než se pustíte do vytahování klíštěte,
 • zakápněte klíště alkoholovým dezinfekčním přípravkem a vyčkejte chvíli,
 • použijte speciální kleštičky pro vytáhnutí klíšťat, které seženete v lékárně,
 • klíště chyťte kleštičkami těsně u kůže postiženého a jemným kývavým pohybem klíště opatrně vyjměte,
 • místo, kde bylo klíště přichyceno, zakápněte opět dezinfekce,
 • klíště utopte v dezinfekčním roztoku a vhoďte do toaletní mísy.

Nedoporučujeme:

 • pálit klíště zapalovačem,
 • rozmačkávat klíště nehtem,
 • jakkoliv klíště mačkat,
 • nemastit klíště,
 • nevytáčet klíště proti ani po směru hodinových ručiček.

Pokud se chceme klíšťatům maximálně vyvarovat, je nevhodnější prevence, kterou máme ve svých rukách.

Nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě je prakticky možné během celého roku. Jako nejvhodnější doba však zůstává zimní období, protože rozhodnete-li se pro očkování v teplejších měsících, budete chráněni až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky ochranné vakcíny. Očkování dostanete v lékárnách, na lékařský předpis, který Vám napíše ošetřující lékař. Očkuje se třemi dávkami s odstupem 1 - 3 měsíce po první dávce a 9 - 12 měsíců po druhé dávce. Nebo čtyřmi dávkami s odstupem 1 týdne po první dávce, 2 týdnů po druhé dávce a přeočkování za rok po třetí dávce. Tímto způsobem budete mít vytvořeny spolehlivé ochranné protilátky na dobu nejméně tří let.

Riziko, které představuje klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida představuje virové nehnisavé onemocnění mozku a mozkových blan. Hrozba onemocnění je nejvyšší převážně v teplejších měsících roku. Nejhorší průběh onemocnění se vyskytuje u starších lidí.  Onemocnění se projevuje velkými bolestmi hlavy, nevolností, zvracením, zchváceností, vysokým horečkami, poruchami vědomí aj.

Místa, kde se provádí očkování proti klíšťové encefalitidě

Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat, kromě ordinace Vašeho ošetřujícího lékaře, očkovat v tzv. očkovacích centrech, kde nemusíte danou vakcínu kupovat ani ji nést k Vašemu lékaři. Zjistěte si, zda právě ve Vašem městě takové očkovací centrum není. Rozhodně má toto svoji výhodu, protože si můžete být jisti, že vakcíny jsou pro Vás v centru připraveny a správně uchovány. Kdežto když sami vakcínu zakoupíte v lékárně, nemusíte mít jistotu, že vakcínu správně uchováte.

Výše ceny vakcíny proti klíšťové encefalitidě

Cena vakcíny se pohybuje kolem 900 až 1500 Kč.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Informujte se však u pojišťovny, u které jste pojištěni, zda právě ona nepřispívá na dané očkování v rámci svých nadstandardních programů. Informace můžete získat na internetových stránkách příslušné zdravotní pojišťovny, nebo přímo na kontaktním místě pojišťovny, dle Vašeho bydliště.

Vhodný věk pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkovat se může prakticky každý, komu je více než 18 měsíců. Očkovat tedy můžete nechat i Vaše malé děti. Necháte-li očkovat Vaše děti, nezapomínejte ani na sebe, protože očkování je jedinou možností, jak klíšťové encefalitidě předejít. Další věcí je, že průběh nemoci u dětí je lehčí, než u dospělých a starších osob. Pokud si tedy myslíte, že, když se zdravě stravujete a máte dobrou imunitu, tak Vás vir nenakazí, nemusí to tak být.

Očkování je však nutné zvážit u těhotných a kojících žen. V tomto případě se poraďte s příslušným specialistou.

Ochrana proti přisátí klíštětem

Jakmile se chystáte vyrazit do přírody, myslete na prevenci proti klíšťatům. I když může být venku teplo a Vy byste nejraději šli v kraťasech a otevřených sandálech, rozhodně Vám toto nedoporučujeme. V tomto případě, by se Vám procházka lesem, nebo sběr hub či borůvek nemuselo vyplatit. Volte raději dlouhé kalhoty, ponožky, uzavřenou obuv. Klíště se nejčastěji dostává na kůži mezi štěrbinkami oblečení, pokud můžete, zastrčte si spodní lem kalhot do ponožek. Neopomeňte také na repelenty.

Výskyt klíšťat v přírodě

Klíšťata se vyskytují převážně ve vysoké trávě a v maximální výšce 60 centimetrů od země. Pokud tedy půjdete pod stromem, kterým se ramenem zachytíte, rozhodně se nemusíte obávat, že na Vás klíště skočí, či přeleze z listu. Klíště se vyskytuje nejčastěji v místech s nízkými porosty, na okrajích lesů, okolo cest, na nesečených loukách.

Jakmile se vrátíte zpátky z přírody, co nejdříve po návratu se pečlivě prohlédněte. Pokud by se k Vám totiž klíště dostalo, následně přisálo a bylo infikované, tak pravděpodobnost přenosu nákazy stoupá právě s dobou, po kterou je klíště přisáté.

Průběh viru klíšťové encefalitidy na naše zdraví

Nakazí-li nás klíště, virus se do celého našeho těla dostane krví zhruba do osmi dnů. Na nakažení, budeme nejprve reagovat zvýšenou teplotou a podobnými příznaky, jako bychom dostali chřipku, tedy můžete čekat bolest kloubů, svalů, bolest hlavy, nevolnost od žaludku. Tyto příznaky signalizují, že naše tělo bojuje s danou infekcí. Pokud naše tělo, naše imunita zvítězí, vše skončí během několika dnů a virus prohrál. Může však nastat i druhý případ, kdy virus zvítězí tento boj a dostane se do našeho mozku. V době, kdy virus nabírá síly, cítíme se relativně dobře, jenže to nejhorší nás právě čeká. Dojde k zánětu mozku, mozkových blan.

Délka nemoci při nakažení klíšťovou encefalitidou

Dokonce až na devět měsíců můžete být vyřazeni z běžného života a bohužel Vám mohou i zůstat trvalé následky. Je u Vás nutná dlouhá hospitalizace, následná rehabilitace. Nepodceňujte tedy očkování proti klíšťové encefalitidě, a to i z důvodu, že počet hlášených případů se bohužel rok do roku zvyšuje. Například v roce 2009 onemocnělo v České republice přes osm set osob. Porovnáme-li toto číslo s předchozím rokem, tj. 2008, jedná se o zvýšení 30%, což není rozhodně zanedbatelné číslo. Možná Vás přesvědčí faktor, že můžete být i deset měsíců v pracovní neschopnosti, tj. celkem dlouhou dobu se sníženým příjmem, který naruší Váš rodinný rozpočet. A jsme u porovnání nákladů na vakcínu s ušlým výdělkem.

První pomoc při nákaze klíšťovou encefalitidou

Pokud zhodnotíte situaci, že chřipku mít nemůžete (chřipka zrovna neřádí) a víte, že jste byli před několika dny v přírodě, příznaky podobné chřipce Vás sužují, neváhejte a vyhledejte co nejdříve lékaře. Čím dříve, tím lépe. Než přijede lékař, nebo Váš stav je natolik vážný, že pojedete sanitkou, přesuňte se na tiché, tmavé a klidné místo, kde se budete cítit lépe. Nemáte-li hlad, nenuťte se do jídla, ale snažte se o dostatečný pitný režim.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15952 (rodina-finance.cz#20488)


Přidat komentář