Účinné a zdravé opalování

Léto je takřka za dveřmi, ale i jarní sluníčko nás dokáže prohřát a opálit naši tvář. Už se těšíte, jak vystavíte svoji tvář slunečním paprskům a odměnou Vám bude rozzářená tvář. I jarní paprsky mají velkou sílu a je potřeba se při opalování chránit.

Pro naše zdraví je důležité se naučit správně opalovat a používat účinné krémy s faktory. Naše opálení sice bude delší dobu trvat, zato si však udržíme delší dobu zlatavou barvu a pokožka bude chráněna před UVA a UVB zářením. Není smyslem se sezónně těšit z čokoládové barvy bez ochrany. Toto by se nám mohlo vymstít případnou pozdější rakovinou kůže.

Fototypy - opalování

Fototyp 1

Fototyp 1 se vyznačuje světlou pihatou pletí, plavými či rezavými vlasy, modrými oči. Jedinci s tímto fototypem by měli zvolit krém s nejvyšším opalovacím faktorem, tj. nejvyšší ochranou 20 až 30, jedete-li k moři, sáhněte po faktoru vyšším, klidně 50. To platí nejen o letní sezóně, ale i na jaře, když jdeme na procházku, na chatu, chalupu, do přírody apod. Je důležité použít krém s faktorem skutečně každý den. Ochranný krém, pokud vyhovuje Vaší pleti, můžete použít místo Vašeho běžného denního krému, nebo jej nanesete na Váš běžný krém. Vaše pokožka je velmi citlivá se sklonem k rychlému zarudnutí a spálení. Před sluncem chraňte i pokožku hlavy, a to letním slamáčkem, kloboukem, šátkem, čepicí.

Fototyp 2 - opalování

Fototyp 2 se vyznačuje světlými vlasy, modrými, šedými nebo zelenými oči, tmavší pletí, než je fototyp 1, řidšími pihy). Vaše pokožka se může i přes počáteční zarudnutí krásně opálit. I pro Vás platí se mazat krémem nebo mlékem s ochranným faktorem každý den, bez ohledu na to, zda se jedná o den všední nebo víkendový. Vaše kůže je schopna odolávat slunečním paprskům bez ochrany po dobu dvaceti minut. Používejte k ochraně přípravky s vyšším ochranným faktorem, a to 20 až 30 na začátku pobytu na slunci, než si Vaše pokožka zvykne na sluneční paprsky. Postupně můžete faktor snižovat, a to na 15. Tento nižší faktor použijte zhruba pátý den, který trávíte na přímém slunci. Pokud se Vám bude zdát, že Vám pokožka červená, vraťte se k vyššímu faktoru.

Fototyp 3- opalování

Fototyp 3 se vyznačuje hnědými nebo šedými oči, tmavší pletí. Pokožka se Vám dobře opaluje, nejprve trošku zčervená, ale podráždění rychle zmizí a Vaše pleť krásně ztmavne. Bez ochrany na sluníčku vydrží Vaše pleť až půl hodiny. Pro Vás je vhodný krém s nižším faktorem 6, a to v případě, že je Vaše pleť již mírně opálená, ne spálená. V případě, že použijete nižší faktor hned na začátku pobytu na slunci, můžete se nepěkně spálit.

Fototyp 4 - opalování

Fototyp 4 se vyznačuje tmavými vlasy i oči, hnědou nebo olivovou pletí. Bez ochrany na sluníčku vydrží Vaše pleť až 40 minut, aniž byste se spálila. I když se nikdy nespálíte, Vaše pokožka může stárnout mnohem rychleji, než kdybyste použila opalovací krém.

Kosmetické produkty na opalování

Opalovací mléka

Opalovací mléko je lehké tekuté konzistence. K dostání je i mléko ve spreji pro snadné nanášení.

Opalovací krém

Opalovací krém se vyznačuje hustší konzistencí, než opalovací mléko.

Opalovací pěna ve spreji

Opalovací pěna připomíná pěnu, kterou znáte na vlasy. Jemně se roztírá.

Opalovací olej

Opalovací olej zvláční Vaši pokožku.

Opalovací krém na obličej a dekolt

Pořiďte si na opalování dva přípravky, jeden na tvář, druhý na tělo. Tvář musíte chránit krémem s vyšším faktorem.

Balzám na rty

Rty při opalování chraňte speciálním balzámem, či tyčinkou s vysokým faktorem. Tak je ochráníte proti spálení a zbytečnému vysušování.

Gel nebo krém po opalování

Gel nebo krém po opalování je vhodný pro ošetření pokožky po nadměrném vystavení se slunci. Má utišující a zklidňující účinky, zamezuje vzniku puchýřků, otoků. Pokožce přináší pocit osvěžení a úlevy. Ošetřená pokožka se velmi rychle regeneruje a Vaše opálení vydrží delší dobu.

Kromě opalovacích prostředků nezapomeňte na sluneční brýle a dostatek vody během pobytu na sluníčku.

Ochrana dětí při opalování

Péče o jemnou dětskou pleť se v podstatě neliší od péče dospělé pleti. U dětí je však kladen mnohem vyšší důraz na ochranu. Miminka do šesti měsíců byste v žádném případě neměli vystavovat přímému slunci. Děti do dvou let by měly pobývat na slunci co nejkratší dobu. Dětská pokožka je totiž velmi citlivá, z toho důvodu ji automaticky řadíme do fototypu 1. Vzhledem k tomu, že děti jsou téměř v neustálém pohybu, ať už na souši, či ve vodě, může u nich dojít k rychlejšímu spálení, než u dospělých. Je důležité u dětí používat ochranné krémy, i když se s nimi jdete jen projít, či na pískoviště, na kolo apod.

Která doba není vhodná pro opalování

I když Vás možná láká využít poledního a popoledního sluníčka, kdy hřeje nejvíc, vyvarujte se této době pobytu na slunci, a to od jedenácti hodin dopoledne do třech hodin odpoledne, kdy záření je nejvíce intenzivní. Zajděte si místo toho na chutný oběd, do kavárničky, popovídejte si s přáteli, dejte si polední siestu. Na sluníčko se můžete vrátit odpoledne a těšit se z něj až do večera.

První pomoc při spálení

Spálenou pokožku od sluníčka můžete zmírnit Panthenolem, který má chladivé účinky a pokožku zklidní, nebo si vypomůžete bílým jogurtem nebo tvarohem, který dodá pokožce potřebnou hydrataci. Jogurt obsahuje složky, které ochlazují podrážděnou a popálenou pokožku a uklidňují ji. Trápí-li Vás spálený obličej, nebo jen jeho část (nos, čelo), vychlaďte sáček černého nebo zeleného čaje a položte ho na postiženou část.

Začne-li se Vám později pokožka loupat, obnovte ji s přípravkem s obsahem měsíčku lékařského, která má hojivé a antioxidační účinky na pokožku.

První pomoc při úžehu a úpalu

Přeneste postiženého na stinné a chladné místo. Uložte ho s podloženými nohami při úpalu, s podloženou hlavou při úžehu. Je-li postižený v bezvědomí, dejte ho do stabilizované polohy, je-li potřeba, zaveďte umělé dýchání, nepřímou masáž srdce a zavolejte sanitku. Je-li oblečený, uvolněte mu oděv, aby se cítil lépe. Postupně ho obklady ochlazujte, především hlavu. Máte-li ventilátor, ochlazujte ho i ventilátorem. Snažte se, aby vypil menší množství tekutin, čistá voda není vhodná, spíše volte osolenou vodou nebo iontový nápoj, máte-li. Můžete použít i mírně oslazený čaj s citronem.

Úžeh

Představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Příznaky úžehu jsou obdobné příznakům úpalu. Na rozdíl od úpalu však mohou příznaky přicházet s časovým zpožděním, například až v noci po slunění.

Úpal

Představuje přehřátí organismus ze selhání vlastní termoregulace. Příčina je vnitřní (nadměrná tvorba tepla, nedostatek tekutin), vnější (nedostatečný odvod tepla vlivem teploty přes 35°C). Úpal se projevuje bolestí hlavy, závratí, nevolností až zvracením, zrychleným dýcháním, zrychleným tepem. Tělesná teplota může být zvýšena dokonce nad 40°C.

Prevencí úpalu a úžehu je dostatek tekutin, střídavé ochlazování kůže, použití pokrývky hlavy, zvlhčování vlasů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15935 (rodina-finance.cz#20349)


Přidat komentář