Syndrom nezdravých budov - příčina migrén,alergií

Spoustu času trávíte v uzavřených prostorách. Ať už je to byt, kancelář, školní třída restaurace nebo nákupní centrum. Dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorech může mít za následek spoustu zdravotní potíží. Může za to tzv. syndrom nemocných budov.

Důležitou součástí čistého vzduchu jsou záporné ionty

Jedním** z nejčastějších viníků,** proč je budova nemocná, je klimatizace. Klimatizace upravuje venkovní vzduch podle aktuálních potřeb (teplý, studený,...). Těmito úpravami vzniká vzduch naprosto fyzikálně odlišný od venkovního prostředí.

Ve venkovním vzduchu je přirozená určitá dávka elektrické energie. Tato energie je ve vzduchu přítomna prostřednictvím volných atmosférických iontů. Elektroiontové klima má na lidský organismus blahodárný vliv. Toto klima ovlivňuje fyzické zdraví i duševní pohodu člověka. Zvyšuje mentální i fyzickou odolnost člověka. Správné klima zlepšuje koordinaci, snižuje riziko onemocnění některou z civilizačních chorob.

Důležité jsou zejména tzv. záporné ionty. Ty bývají v ovzduší obsaženy zejména po bouřce nebo v horských oblastech a u řeky. Záporné ionty jsou důvodem, proč se v těchto místech cítíme tak dobře. V horských oblastech a u vodních ploch bývá aniontů kolo 10 000 v každém kubickém centimetru. V lázeňských oblastech hodnota někdy dosahuje až 70 000.

V přírodě jsou v čistém vzduchu záporné a kladné ionty v rovnováze. Ideální poměr je 750 kladných a 650 záporných iontů na 1 cm3. Tento vyvážený poměr je velmi důležitý pro správné fungování lidského organismu. Bohužel prostředí, ve kterém se většinu dne pohybujeme, nemá správný obsah iontů, nejsou v rovnováze.

Syndrom nezdravých budov

O syndromu nezdravých budov neboli Sick building syndrome (SBS) se začalo otevřeně hovořit na začátku osmdesátých let. Světová zdravotnická organizace v roce 1984 oznámila, že syndromem nezdravých budov trpí již 30% lidí žijících ve vyspělých zemích. V roce 2002 byl tento počet dvojnásobný. V uzavřených prostorách mnohdy trávíme až 90 % života.

Nezdravou budovou může být administrativní budova, ale také třeba rodinný dům, který je postaven z nevhodných materiálů. Za zdravotní potíže vzniklé díky syndromu nezdravých budov nemůže pouze stavební konstrukce.

Důvodem problémů může být také nábytek (s nátěry, laky, umělou hmotou,...) nebo jiné předměty v domě. V** budovách dýcháme nezdravý vzduch** plný roztočů, plísní, toxických výparů. Škodlivé látky způsobující syndrom nezdravých budov nejsou vidět ani cítit, ale vypařují se dlouho, proto mohou způsobovat různé zdravotní potíže.

Zdravotní potíže spojené se syndromem nezdravých budov

Potíže, které nemocné budovy mohou vyvolat, nejsou nijak akutní a zpravidla nevyžadují pracovní neschopnost. Ale mohou být dlouhodobě nepříjemné a snížit pracovní aktivitu zaměstnanců. Lidé mohou být podráždění, bez nálady nebo bezdůvodně unavení.

Zdravotní potíže spojené se syndromem nezdravých budov lze rozdělit do čtyř kategorií:

  • Bolesti hlavy, apatie, četné migrény, podrážděnost, slabý pracovní výkon, špatná paměť, poruchy spánku, nesoustředěnost nebo únava.
  • Potíže se zrakem a problémy horních cest dýchacích - pálení nosu, očí, slzení, rýma.
  • Postižení dolních cest dýchacích – dušnost, svíravé pocity na prsou.
  • Kožní problémy – svědění, podráždění, zarudnutí, alergické reakce na pokožce.

Nedostatečná výměna vzduchu v budovách

Podle posledních průzkumů za tyto potíže může dlouhodobý pobyt v budovách. Hlavní příčinou bývá nedostatečná výměna vzduchu závislá na typu budovy, použitém stavebním materiálu nebo materiály vnitřního zařízení. Nejvíce postižení jsou lidé, kteří se dlouhodobě vyskytují v prostorách s centrálním vytápěním, klimatizací nebo v budovách bez oken bez přístupu denního světla. Ohrožení jsou lidé pracující ve výrobních halách, prodejních centrech, ale také v nevyhovujících kancelářích.

Nevhodé prostředí uvnitř budov

Příčiny problémů spočívají v nekvalitním a nevhodném prostředí uvnitř takových budov. Problémy může způsobit také špatná údržba budovy, nedostatečný úklid, syntetické podlahové krytiny. Svůj podíl viny na vašich zdravotních potížích může mít také elektronika, dlouhodobá práce na počítači, kopírky, ale také třeba nevhodné závěsy na oknech. Syndrom nezdravých budov může také způsobovat velké množství chemických prostředků, bakterie, prach nebo plíseň ve větracích šachtách a klimatizačních systémech.

Co dělat pro zdravé prostředí budov?

Prostředí, ve kterém trávíme většinu dne, má velký vliv na naše zdraví. Měli bychom se snažit, aby bylo pro lidský organismus co nejpřínosnější. Potíže spojené se syndromem nezdravých budov můžete zmírnit, když se zbavíte nadbytečných čisticích prostředků nebo jiných chemických výrobků a osvěžovačů vzduchu.

Zdravé prostředí je také závislé** na správné vlhkosti vzduchu.** Velmi významně mohou kvalitu vzduchu ovlivnit pokojové květiny. Zpříjemněte si tedy pracovní prostředí a nějakou si do kanceláře pořiďte. Květiny nezapomínejte často rosit.

Riziko zdravotních potíží lze zmenšit také přívodem slunečního světla a hlavně častým větráním. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu může být zejména v zimních měsících nesnadný. Máme obavy, aby nám neutíkalo zbytečně teplo, proto v chladném období větrání šidíme.

Jak správně větrat v zimě?

Velmi častou chybou je nechávat celý den pootevřenou ventilačku. Tento způsob větrání nám nezajistí průchod čerstvého vzduchu. Ale stěny budovy ochladí a pak déle trvá, než se místnost vytopí.** Odborníci doporučují radši větrat častěji a intenzivněji.** Ideální je větrat zhruba třikrát až čtyřikrát denně. V zimě stačí nechat okno dokořán otevřené 5 až 10 minut. Na jaře a na podzim interval prodloužíme na dobu 15 až 30 minut.

Způsob větrání je také závislý na místnosti, kde chcete vyměnit vzduch. V místnostech, kde trávíme nejvíce času, je potřeba větrat častěji a intenzivněji.

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu, proč zvlhčovat vzduch v bytě zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16062 (rodina-finance.cz#22430)


Diskuze a zkušenosti

Ilona | 22.04.2013 14:28
Alergie Dobrý den, jelikož trpím silnou alergií na břízu, uvažovala jsem o alergenové vakcinaci. Snažím se však vyhýbat chemicky vyrobeným práškům a produktům. Raději se přikláním k přírodní léčbě. Ráda bych tedy zjistila, co obsahuje tato vakcinace...? A jestli mi může způsobit nějaké velké obtíže pití mízy z břízy, kterou si sama ze stromu získám nebo jestli ji lze brát jako náhradu této vakcinace? Děkuji za odpověď Ilona


Přidat komentář