Stop kouření

Uvádí se, že jednou vykouřenou cigaretou si zkracujeme život o 5 minut. V důsledku kouření umírá na celém světě až polovina kuřáků (každoročně 4, 8 milionu lidí; v ČR každoročně 23 tisíc lidí). Odvykání kouření. Stop Kouření.

Kromě negativních dopadů na zdraví, je výrazný i neblahý ekonomický dopad na celou společnost - vždyť péče o nemocné osoby stojí nemalé peníze.

Pohled do historie tabáku

Do Evropy se tabák dostal až poté, co byla objevena Amerika. V minulosti se tabák používal k magii, náboženským rituálům a byl znám už před 6000 lety př. n. l. O rozšíření tabáku do Evropy se zasloužil Kryštof Kolumbus. Kouření mělo mít původně léčebné účinky (např. mělo tlumit bolest). Postupem času byly za kouření uvalovány nejrůznější sankce (např. useknutí nosu aj.). Cigarety v papírku, tak jak je známe v dnešní době, mají svůj původ v Seville. V průběhu 19. století vznikly automaty na cigarety a ve světových válkách byly dokonce cigarety vojákům přidělovány. Tabák se tedy hromadně rozšířil a jeho vlivy na zdraví se začali zabývat zdravotničtí pracovníci. První článek odborného zaměření, který upozorňuje na kouření a související rakovinou plic, byl publikován v roce 1950.

Doporučujeme mnohem zdravější variantu kouření - Black Street elektronická cigareta.

Když se řekne nikotin

Nikotin je součástí tabáku, kouřením dochází k jeho uvolňování a vstřebávání do organismu. A za co všechno je nikotin zodpovědný? Dráždí centrální nervovou soustavu, podporuje vylučování žaludečních šťáv, urychluje peristaltiku střev a činnost srdce, zvyšuje krevní tlak, redukuje pocit hladu, urychluje dech, může vést ke zvracení, křečím, třesu.

Negativní účinky kouření

Tabákový kouř je složen z více než 60 karcinogenních látek. Aktivním kouřením si „koledujeme“ o řadu nemocí.

Kuřáci jsou zvýšeně ohroženi zhoubnými nádory

plic, dutiny ústní, slinivky břišní, ledvin, močového měchýře, konečníku, střev, děložního čípku. Kouření podporuje aterosklerózu, což vede k cévním mozkovým příhodám nebo infarktům.

Kouření vede ke stárnutí kůže, ztrátě pružnosti pleti, poklesu hydratace, povadlé a vrásčité pokožce.

Kouření v žádném případě nejde dohromady s těhotenstvím

Pokud bude přesto žena kouřit v období svého těhotenství, může dojít k potratu, malé porodní váze novorozence, nebo postižení dítěte. Navzdory těmto odstrašujícím faktům však mnoho žen riskuje a hazarduje se zdravím a životem svého vlastního dítěte. Kouř z tabáku může také způsobit syndrom náhlého úmrtí kojence (jinými komplikacemi jsou například zápaly plic, záněty středního ucha, leukémie, astma, plicní potíže).

Další problémy, kterými kuřáci trpí

jsou třeba žaludeční a dvanáctníkové vředy, šedý zákal, potíže s potencí, menstruační problémy u žen, poruchy plodnosti u obou pohlaví, špatné hojení ran.

Co je to pasivní kouření

Pasivní kouření je kouření nedobrovolné, ke kterému dochází vdechováním kouře, vydechovaného kuřákem. Statistiky uvádějí, že ročně zemře v důsledku pasivního kouření až 2000 jedinců.

Jak se kuřáci dělí

Schmidt stanovil následující typy kuřáků:

  • Kuřák, který kouří příležitostně, občas: necítí nutkání kouřit a nemá problémy, když nekouří, ale pokud se naskytne příležitost, zapálí si.
  • Kuřák z návyku: kouření je u něj už zvyklost.
  • Kuřák, který trpí psychickou závislostí: kouření si užívá a libuje si v chuti, vůni, uvolnění (kouřením tlumí osamělost, napětí apod.).
  • Kuřák, který trpí psychickou i fyzickou závislostí: taková osoba si zapálí, protože chce navodit odpovídající psychické a tělesné účinky. Při neuspokojení potřeby nastávají abstinenční příznaky jako bušení srdce, pocení, třes, nervozita atd.

Jaká existují opatření v Česku?

V České republice musí být krabičky s cigaretami označeny varujícími nápisy. Dále je zakázáno prodávat tabák osobám mladším 18 let. Je zakázáno kouřit ve veřejných prostorách. Prostory, které mohou kuřáci využívat, musí být viditelně označeny jako „prostor pro kouření“ apod.

Vznik závislosti na nikotinu

Přestat kouřit je velmi obtížné. Návyková látka jménem nikotin má podobné účinky jako jiné tvrdé drogy. Po požití nastávají příjemné pocity, vytváří se tendence znovu látku požít, dochází ke zvyšování dávek (nakonec člověk nekouří pro navození příjemných pocitů, ale pro předcházení těm negativním- v souvislosti s abstinencí). Závislost na nikotinu se přitom dostavuje celkem rychle.

Nejprve nastává tzv. psychická nebo psychosociální závislost

(člověk si s cigaretou neustále hraje, potřebuje ji mít v ruce), později se projevuje závislost fyzická- když si cigaretu nedáme, nastávají abstinenční příznaky. Nejhorší je vydržet první 3 týdny až 3 měsíce, poté by měly negativní projevy ustoupit.

Když chcete přestat - Odvykání kouření

Velkým problémem je vznik psychické závislosti. Pro kuřáky se kouření stane něčím jako rituálem. Člověk si navykne zapálit si cigaretu při čekání na autobus, po jídle, při konzumaci alkoholu apod. Jakmile tato situace nastane, stane se nemyslitelné si cigaretu při vhodné příležitosti nezapálit. Jedinec usiluje o pocit uvolnění, relaxace, odpoutání. Jak tedy vyzrát na tento navyklý rituál? Především bychom jej měli nahradit jiným rituálem- například místo cigarety si dát žvýkačku. Samozřejmě musíme dopředu počítat s napětím, stresem. Člověk by se měl snažit pravidelně zhluboka dýchat.

Máte nutkání si s cigaretou hrát?

Nahraďte ji třeba klíči nebo tužkou. Zbavte se předmětů, které vás ke kouření podněcují- zapalovač, popelník aj. Místo kouření se raději věnujte sportu. Ke skoncování s kouřením budete ale nejprve potřebovat motivaci. Zamyslete se nad celou věcí a uvědomte si, jaké „pro“ a „proti“ najdete. Dospějete minimálně k závěru, že kouření vás připravuje o zdraví, peníze a čas. A výhody kouření? Žádné přece neexistují!

Výhody, které získáme, když skoncujeme s kouřením

Získáme svobodu, bělejší zuby, zlepší se nám pleť, nebudeme „smrdět“, budeme více vnímat jídlo (chuť i vůni), posílíme svou kondici, dech, snížíme riziko vzniku vážných chorob, muži se mohou těšit na lepší výkonnost v sexuální oblasti atd.

Máte pocit, že to sami nezvládnete?

Pokud jste jedním z těch, kteří se sice přestat kouřit pokoušeli, ale nikdy „nevydrželi“, nezoufejte. Svěřte se do rukou specializovaného pracoviště, poradny či lékaře. Bude vám navržen postup, strategie, podpůrné prostředky a tak vše zvládnete lépe. Vyhledání pomoci není rozhodně žádná ostuda. Naopak, u spousty lidí sklidíte velký obdiv a možná motivujete i své okolí, které se k podobnému kroku zatím neodhodlalo.

Nebuďte loutkou nikotinové závislosti - Stop kouření

Prvním krokem k léčbě je vaše pevné rozhodnutí. Musíte o tom být sami přesvědčeni, protože když budete chtít, stejně si můžete cigaretu dát a nikdo vám v tom nezabrání.

Mějte na paměti, že přibližně 70 % těch, kteří si jdou cigarety koupit, to vlastně nechtějí, jenom nejsou schopni s kouřením přestat. Jste přece svobodní lidé, tak s sebou nenechejte manipulovat - nikým a ničím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15925 (rodina-finance.cz#20034)


Diskuze a zkušenosti

michal brezninan | 14.06.2010 15:53
Odvykání kouření Ahoj,dnes je to 7 dnů co nekouřím a držím se.Kouřil jsem více jak 30 let,slušně řečeno jsem blbec,ale chci přestat.Držím všem co chtějí přestat palce a držte i vy mně.Dík ahoj


Přidat komentář