Správný pitný režim

Naštěstí nemusíme řešit, že bychom měli nedostatek vody. Nebojujeme o svoje přežití, jako takové. Přesto bychom měli dbát na správný pitný režim, abychom mohli čelit každodenním překážkám a byli fit. Jaké tekutiny je vhodné zařadit do pitného režimu?

Nedostatek vody v našem těle

Máte pocit, že pijete dostatek tekutin během dne? Tak proč se cítíte unaveni, bez energie? Kromě těchto prvních příznaků nedostatku vody, se nedostatek vody projevuje bolestí. A nemusí se jednat „jen“ o bolest hlavy. Naopak nedostatek vody se může projevit řadou zdravotních problémů. Když se rozhodnete pro půst, ať už jednodenní, nebo vícedenní, pak bez konzumace jídla se budete čistit nejen hmotnostně, ale i vnitřně lehčí, čistší. Ovšem to se nedá říci v tom případě, kdybyste se rozhodli „nepít“. Místo pozitivních pocitů, byste se cítili vnitřně vyprahlí, bez energie, bolaví, podráždění aj.

Množství vody v našem těle

Možná je to až s podivem, ale ¾ našeho těla tvoří právě voda. Již na základě tohoto faktu je zřejmé, proč je voda pro náš organismus tak důležitá. Díky vodě v našem těle, může dojít k vylučování nahromaděných toxických látek a škodlivin. Voda se však také stará o to, abychom si udrželi stálou vnitřní teplotu.

Unaveni po probuzení

Spali jste celou noc, a přesto se ráno cítíte unaveni? Logicky byste měli sršet nabitou energií, ale raději byste zůstali v posteli ještě hodinu, dvě, či celý den? Pak popřemýšlejte nad tím, zda a co jste předchozí den zařadili do pitného režimu.** Únava** by totiž mohla souviset s nedostatkem tekutin, tj. dehydratací.

Další známky dehydratace

Dehydratace se však neprojevuje pouze únavou. Také podrážděnost, zloba, stres, snížený imunitní systém, nízký krevní tlak, alergie. Za tím vším může stát nedostatek vody ve Vašem těle. Vše souvisí se vším. Jakmile nefunguje jedna složka, promítne se tento fakt do složek ostatních.

Svraštělá, seschlá kůže

To, že jste dehydrovaní, se projeví i na Vašem vzhledu. Pokud nedodáte Vašemu tělu dostatek tekutin, pak se můžete „těšit“, že Vaše pokožka bude brzo svraštělá a jakoby seschlá. S hladkou, jemnou a hezkou pokožkou se budete moci rozloučit. Tedy do doby, než doplníte ztracené tekutiny. To, že je Váš obličej krabatý, nemusí být dáno tím, že Vám již není dvacet. Dokonce i v šedesáti, sedmdesáti můžete vypadat skvěle s vypjatou, hladkou pokožkou. Je však třeba pamatovat na dostatek tekutin.

Zácpa

Potýkáte se s nepravidelnou stolicí? Dáváte to na vině nedostatku vlákniny, kterou konzumujete? Problém však může spočívat v něčem zcela jiném. Zácpa může být způsobena právě nedostatkem vody v organismu. Bez dostatečného množství vody nedochází k automatickému odstraňování škodlivých látek, ale také nevstřebaných živin z potravin.

Pití vody v pravidelných intervalech, jednorázově

Jakým způsobem pijete? Sklenku ráno, pak v práci, po návratu domů? Kolikráte se Vám stane, že zapomenete nejen jíst, ale také pít? Jednorázové vypití většího množství tekutin však není pro Váš organismus to nejlepší řešení. Kromě toho, pijete-li až v době, kdy pociťujete žízeň, již jste dehydrovaní. Ideální je, pokud si dáte sklenku vody zhruba každé dvě hodiny. V tomto rozvrhu samozřejmě nepočítáme dobu, kdy spíte.

Množství tekutin, které je vhodné vypít

Kolik tekutin je vůbec vhodné za den vypít? V průměru byste měli vypít kolem dvou litrů za den. Ovšem dohromady by měl člověk do sebe dostat kolem čtyř litrů tekutin za den. Dva litry tekutin by měly být tvořené vodou. O zbývající tekutiny se postarají pokrmy, které za den sníte. Jedná se například o polévku, omáčku, ale také ovoce, zeleninu.

Poznejte, že pijete dostatek tekutin

Každý z nás je individuální, a to nejen charakterem, ale také konstitucí. Kromě toho, potřebné množství vody se také řídí Vaším věkem, životním stylem, prostředím, ve kterém se pohybujete aj.

Výše uvedené množství tekutin je průměrnou hodnotou. Ve Vašem případě mohou být dva litry málo, ale také příliš. Vypijete-li o něco více, nic se v podstatě neděje. Něco jiného však je, pokud by dva litry nestačily. Jak poznat, že do sebe dostáváte málo tekutin? V podstatě jednoduše. Stačí si zkontrolovat moč. Pokud je Vaše moč bezbarvá, pak je to známkou toho, že pijete dostatečné množství tekutin. Pokud je však Vaše moč nažloutlá, je třeba zpozornět. Je to již známkou toho, že začínáte být dehydrovaní. Je-li Vaše moč do oranžova, pak je třeba začít ihned jednat. Vaše tělo je totiž již dehydrované.

Co se děje s nespotřebovanou vodou

Co se děje s vodou, kterou naše tělo nespotřebuje? Jednoduše se vyloučí trávicím ústrojím, ať už za pomoci moči, slin, žaludečních šťáv, střevních sekretů, nebo stolice. Přebytek vody se však také vylučuje povrchem kůže, a to pocením.

Tekutiny, které každodenně pijeme

Voda, ať už z vodovodního kohoutku, nebo ve formě vody balené, může být pro řadu z nás „fádní“. Kdyby tomu tak nebylo, pak bychom si nekupovali ochucené minerální vody, džusy, limonády, ovocné šťávy aj. Nepřipravovali bychom si kávu, čaj. Nepoužívali sportovní, energetické nápoje aj.

Náš organismus potřebuje vodu čistou, žádnou ochucenou tekutinu. Ve výčtu bychom pak ještě neměli zapomenout na mléko, mléčné zakysané nápoje, alkohol.

Čistou vodu nenahradí žádný jiný nápoj

Jen díky čisté vodě může naše tělo vykonávat veškeré potřebné funkce tak, jak má. I když například džus v sobě vodu obsahuje, najdete v něm také cukr. A právě cukr má svoji úlohu. Jakmile dojde ke kombinaci například cukru a vody, či vody a kofeinu (káva, čaj), pak se stěžejní úloha vody do určité míry snižuje.

Alkohol v pitném režimu

Hlídáte-li si pitný režim, pak pozor na alkohol. Alkohol totiž odvodňuje. To však není jediné negativum. Studujete-li, nebo se potřebujete v práci maximálně soustředit, či je Vaše práce založená na kreativitě a vymýšlení nového, pak omezte alkohol na minimum. Mohlo by se totiž obecně říci, že alkohol se postará o to, aby nebyly vyživovány mozkové buňky. A i když například pracujete „rukama“, pak zcela jistě neděláte věci automatizovaně, jako robot.

Tekutiny patřící do pitného režimu

Již z výše uvedeného vyplývá, co je a není vhodné pro pitný režim. Snažte se v co největším množství pít čistou vodu. Kromě vody však můžete do Vašeho pitného režimu také zařadit bylinkové nebo ovocné čaje. Co se týká džusů, pak raději dejte přednost domácím džusům, máte-li odšťavňovač. Kupované džusy, především ty, které nejsou 100%, jsou s přídavkem cukru. A to tělu moc neprospívá.

Minerální vody v pitném režimu

Co se týká minerálek, tak ty zakázané nejsou. Jen je dobré dát přednost takovým, které obsahují nízkou koncentraci minerálů. I tak je dobré mít maximálně dvě sklenky minerálky denně, víc ne.

Káva v pitném režimu

Káva také není zakázaná, jen je třeba pamatovat na to, že množství vypité kávy je třeba naopak odečíst z pitného režimu. Kolik kávy vypijete, o to více tekutin pak musíte tělu dodat vhodných tekutin.

Mléko v pitném režimu

Mléko trochu klame „tělem“. Je sice tekuté, nelze ho však počítat do pitného režimu. Mléko se totiž řadí k potravinám, ne tekutinám. Dáte-li si tedy například sklenici mléka, nebo zakysaného mléčného nápoje, pak jste se spíše postarali o svačinu, než doplnili chybějící množství tekutin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16151 (rodina-finance.cz#23385)


Přidat komentář