Správná péče o zuby

Zdravé a dobře vypadající zuby jsou v dnešní moderní době nezbytností. Zdravý nebo naopak nemocný chrup má ale vliv i na celkový organismus člověka. Bakterie v ústech podněcují vznik škodlivých látek, které pak putují do krve a celého těla.

U postiženého chrupu se uvádí vyšší riziko kardiovaskulárních a plicních onemocnění, onemocnění diabetem, u těhotných žen se zánětem dásní hrozí předčasný porod. Pravidelná a důkladná zubní hygiena nám tedy zaručí nejen zdraví zubů, ale přispívá také k celkovému zdraví.

Cestou ke zdravému chrupu

Zuby bychom si měli vyčistit po každém jídle, ale opravdu důkladné čištění zubů bychom měli praktikovat dvakrát denně po jídle (ráno a večer). Největší důraz se klade na večerní ústní hygienu, a to proto, že naši „pomocníci“ (jazyk, sliny, rty), které ve dne pomáhají odstraňovat bakterie, přestávají pracovat.

Dentální hygienu bychom neměli zanedbávat, s Vašimi zoubky , aby byly krásné a zdravé, Vám pomůže a poradí dentální hygienistka  Lenka Madejová, DiS. Doporučujeme navštívit internetovou stránku www.hezkezoubky.cz

Klasický versus elektrický kartáček

Pravdou je, že dokonalého vyčištění zubů lze docílit oběma druhy kartáčků, tzn. jak těmi elektrickými, tak klasickými. Musí je ale správně použít. Elektrický kartáček se však používá mnohem snáze, takže často dochází k lepším výsledkům. Oba typy kartáčků musí pacientovi vyhovovat, neexistuje jeden univerzální kartáček, který je hodí pro celou populaci. Kartáčků je celá řada, například dětské, ortodontické, s důrazem na zadní zuby, kartáčky na protézy, cestovní kartáčky, mimořádně jemné kartáčky atd.

Při koupi elektrického kartáčku bychom měli vsadit na ty s malou hlavicí (lépe s ním pronikneme do těžce dostupných míst).

Elektrické kartáčky můžeme rozdělit dle pohybu hlavice (pohyb ze strany na stranu, cirkulární pohyb, ultrazvukové vibrace, rotačně- oscilační pohyb, counter oscilace).

U klasického i elektrického kartáčku platí nutnost obměny za nový, a to tehdy, když už pozorujeme třepení štětin (zpravidla jednou za 3 měsíce).

Nezůstaňte věrni pouze jedné zubní pastě

Doporučuje se zubní pasty pravidelně střídat. Máme různé druhy zubních past (např. při zvýšené kazivosti, při parodontóze aj.). Měli byste se zajímat také o agresivitu (abrazivní schopnosti) zubní pasty. Silnější pasty sice lépe čistí, ale jejich dlouhodobým užíváním můžeme zub narušit.

Škrabka na jazyk – účinný pomocník

Mnoho lidí trápí zápach z úst. V drtivé většině případů vzniká zápach z úst přímo v dutině ústní. Příčinou je její nedostatečná hygiena. Zaměřte se na jazyk! Pozorujete na něm bělavý povlak, hluboké rýhy apod.? V tom případě se na něm nachází bakterie. Plak a bakterie se totiž neusídlují jen na samotných zubech, nýbrž také na jazyku. Používejte škrabku na jazyk, a to vždy po vyčištění zubů. Můžete ji zakoupit buď samostatně, nebo jako součást zubních kartáčků.

Ústní voda = nedílná součást hygieny

V současné době máme na výběr z širokého sortimentu ústních vod. Některé jsou dokonce speciálně zaměřené (např. proti parodontóze), ale zpravidla všechny ústní vody pomáhají v boji proti zubnímu plaku (zodpovědného za zubní kaz, kámen, záněty atd.) a dodávají svěží dech. Měli byste dodržovat doporučené dávkování, ústní vodu neředit a po použití nevyplachovat vodou, nekouřit, nejíst, nepít. Pokud si i vykloktáte, dostanete se až ke kořenu jazyka.

Mezizubní kartáčky a dentální nit

Měli bychom mít na paměti, že s kartáčkem se dostaneme pouze na některá místa, ovšem ne do mezizubních prostor. A právě mezizubní prostory jsou místem zvýšeného výskytu zubního plaku . Použití mezizubních kartáčků a zubní niti bychom proto neměli podceňovat. Mezizubní kartáček je vhodný zejména na čištění zadních prostor. Kartáčky mají různé velikosti – ideální je ten, který zaplní celou oblast a poskytne tak skvělý výsledek.

Postup: Zasuňte kartáček do mezizubních prostor a pohybujte s ním dopředu a dozadu (neprotáčejte).

Dentální nit může hrát ve výsledné kazivosti zubů důležitou roli. Je vhodná zejména pro čištění předních prostor. Používá se jednoduše, takže alespoň jednou denně (nejlépe večer) bychom si na ni měli najít čas.

Postup: Utrhněte si pár centimetrů nitě a z obou stran ji omotejte kolem prstu. Opatrně zastrčte nit do mezizubního prostoru a třete ji o okraj zubů - postupně vystřídejte všechny mezizubní prostory.

Pokud se zubní nití teprve začínáte, zvolte voskovanou (je totiž šetrnější) a časem přejděte na nevoskovanou (více stírá). Rozlišujeme ještě dentální nitě fluoridované a s příchutěmi.

Mechanismus vzniku zubního kazu a zubního kamene

Nejčastější příčinou zubního kazu je zubní plak, který se v ústech tvoří zcela běžně. Vrstva mikroorganismů a zbytků potravy se mění v jakousi kyselinu, která napadá zubní sklovinu, odvápňuje ji a způsobuje zubní kaz. Plak vyvolává také záněty dásní, obnažení zubů a jiné komplikace, které mohou vést až ke ztrátě zubu. Jestliže zubní plak přebývá v ústech delší dobu, vyvine se z něj zubní kámen (jde o zmineralizovaný zubní plak).

Bělení zubů Vybělit zuby si můžeme nechat v ordinaci, doma pod dohledem stomatologa, nebo si zakoupit volně prodejné bělící prostředky** ** které jsou rychlé a účinné. Trvá to asi 90 minut. Na zuby je nanesen gel, který se aktivuje lampou. Ordinační bělení je nejdražší. Druhou variantou je bělení doma pod dohledem stomatologa. Musíte si nechat sejmout otisky zubů, následně se vyhotoví forma a do ní aplikujete gel. Formy se nosí několik minut až hodin denně, a to v řádu týdnů (záleží na konkrétním případu). Nejlevnějším a nejméně účinným bělením je bělení volně prodejnými bělícími prostředky. V tomto případě je obzvlášť důležité dodržovat návod a nepřekračovat koncentraci, aby nedošlo k poškození.

Nechce si vaše dítě čistit zuby?

Děti považují čištění zubů za nudné, zbytečné, vyhýbají se mu, je jim nepříjemné apod. Malé dítě byste měli už odmalička vést k čištění zubů, protože si musí vytvořit návyk. Jak ale děti k čištění motivovat? Zde je několik tipů…

  • Předtím, než se zuby úplně vyklubou, je vhodné používat nejrůznější kousátka a gumové pomůcky, které podpoří prořezání zubů, zchladí citlivé dásně a pomohou i s odstraněním bakterií.

  • Zvolte strategii „čištění hrou“. V čem spočívá? Jakmile dosáhne dítě věku asi 3 let, zakupte mu nějaký veselý, zábavný kartáček (například se zvířátkem apod.). Tip: má dítě nějakou oblíbenou panenku nebo hračku? Kupte kartáček i jí a čistěte si zuby všichni společně! Vydrží dítě u čištění pouze chvíli, a pak utíká? Zakupte zábavné přesýpací hodiny, na kterých budete sledovat čas.

  • Dejte zoubkům jména. Tak alespoň na žádného z nich přece nemůžete zapomenout, jinak by mu to bylo líto.
  • Jděte vzorem. Pokud dítě uvidí, že je čištění zubů běžnou záležitostí, na rituál si navykne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15922 (rodina-finance.cz#20021)


Přidat komentář