Sluneční a dioptrické brýle - ochrana před sluncem

Sluneční paprsky a jejich působení na lidskou kůži. Opalujete své tělo rádi? Víte jak na to a proč se vlastně chránit? Které používat přípravky. Jak je to s opalováním dětí a rady jak na spálenou pokožku.

Co si móda žádá?

Móda z ruku 1867 předepisovala sukně vzadu od pasu rozšířené a u kolenou zúžené, přecházející ve vlečku. Živůtek byl tak obepnutý kolem těla, že sotva umožňoval dýchání a nezbytností se stal slunečník. Dámy musely mít alabastrově bílou pleť.

Dnešní móda prý velí pravý opak, pohodlný Safari styl, který je pro letošní sezónu víc extravagantní. Nosit se budou barevné a výrazné vzory inspirované říší plazů nebo květinové vzory, tentokrát ale v netradičním, rokovějším stylu. A naše pleť by měla být samozřejmě dozlatova opálená :-)

Sluníčko a jeho účinky na kůži

Sluneční světlo je velmi důležité pro náš organismus. Je potřebné pro tvorbu vitamínu D, který má význam pro zdravé kosti, zuby a nervový systém. Slunce též zlepšuje naši náladu a působí proti depresím. U mnohých kožních potíží dochází vlivem působení slunečních paprsků k výraznému zlepšení. Ultrafialové záření má však své stinné stránky.

Nebezpečné UV záření může kůži poškodit i přes mraky i ve stínu a nechráněné opalování je jedním z hlavních faktorů vzniku zhoubných melanomů, to už jsme všichni slyšeli nesčetněkrát. Nezapomínejme také, že cca 80% slunečního záření může pronikat také světlými mraky a mlha v atmosféře nebo voda - pokud jste mokří, může dokonce expozici UV záření ještě zvýšit. Proto i ve stínu potřebuje naše tělo ochranný krém.

Nevíte, kde zakoupit kvalitní sluneční brýle?

Navštivte internetové stránky jmoptik.cz, naleznete zde širokou nabídku slunečních a dioptrických brýlí, kontaktních čoček, brýlových obrub, lup pro slabozraké, dalekohledů a doplňkového zboží.

Sluneční brýle používáme ze dvou důvodů. Jako ochranu před záření (UVA a UVB), ale velmi často jako estetický doplněk ve slunečných dnech. Bohužel se snadno přeceňuje design na úkor kvality. Vybírejte proto sluneční brýle kde je použit dobrý materiál slunečních skel a to s ohledem na jejich účel.
Světlo a tedy i UV záření filtruje a částečně i eliminuje lidská čočka. Svou roli hrají sluneční brýle hlavně ve vyšších nadmořských výškách, či u moře (v extrémních podmínkách) a například také u sportu, kde slouží i jako prevence úrazů. V našich podmínkách tedy sluneční brýle mají význam z pohledu ochrany před oslněním a samozřejmě pokud jsou oči citlivé ať z důvodu onemocnění, či jiného, jsou sluneční brýle nezbytnou součástí. Měli bychom se zaměřit i na naše děti, které venku na slunci tráví hodně času. Tím, že jejich oční čočka je nezralá a transparentnější, tak snadněji dochází k průniku UV záření. Odborníci tvrdí, že i toto přispívá k rozvoji šedého zákalu a jiných očních onemocnění v pozdějším věku. Ano, pokud sluneční brýle, tak s kvalitním UV-A a UV-B filtrem. Sluneční brýle sice chrání oči před ostrým světlem, ale tímto zacloněním způsobí rozšíření zornic a do oka umožní vstupu ještě více UV paprsků než bez brýlí. Proto je důležité dbát i na dostatečné krytí a dobré usazení brýlí na obličeji.


Průběh opalování

Naše přirozená barva kůže je dána množstvím melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je u všech lidí závislá na genetických předpokladech. Když je naše pokožka vystavená UV záření začínají melanocyty-buňky nacházející se hluboko v naší kůži vytvářet více melaninu. Během následujícího zhnědnutí vystupuje melanin na povrch kůže a vytváří opálení. UV záření způsobuje kromě jiného i zesílení vnější vrstvy kůže, čímž si naše tělo vytváří přirozenou ochranu před UV zářením a spálením kůže.

Možné problémy

Slunce zaviní rychlejší stárnutí Vaší kůže, stejně jako vznik foto toxických a foto alergických onemocnění. UV záření také může na lidské pokožce vyvolávat řadu chemických a biologických reakcí, které se v závislosti na celkové absorbované dávce UV záření projevují různým stupněm zánětu pokožky od tvorby ekzému a zrudnutí, přes vznik puchýřů až k nekróze tkáně.

Postupný vznik vrásek, suchost a zhrubění kůže, zesílení rohové vrstvy pokožky, rozšíření drobných kapilár kůže, skvrnitou pigmentaci a ochabnutí přirozeného napnutí kůže způsobené degenerací podpůrných elastických a kolagenních vláken der-mis. Využijte akce v ordinacích dermatologů v období mezi 28.5. až 6.6. a nechte si pro jistotu vyšetřit svá znaménka – zdarma!

Jaký jste foto-typ?

  • I. tento typ rudne do spálena a nikdy nezhnědne
  • II. typ také rudne, ale trochu zhnědne
  • III. foto-typ obvykle hnědne, občas zrudne lidé s IV typem kůže, hnědnou a nikdy se nespálí

Ochrana před sluncem

  1. opalovací krémy s různými faktory ochrany = namazat byste se měli čtvrt až půl hodiny před opalováním. Krém je třeba nanést skutečně několikrát denně, vždy po koupání, jinak zhruba každé dvě hodiny, protože pot při teplém počasí krémy smyje. Krémy by měly obsahovat UV faktor 10, na začátku sezóny 15. Pro děti a při pobytu na horách se doporučují krémy s UV faktorem 30. Vyhněte se slunci, užíváte-li léky.

  2. přípravky po opalování = mléka, pěny, gely pro ošetření a regeneraci podrážděné nebo namáhané pokožky vlivem slunění a koupání.

  3. doplňky výživy = antioxidanty, přípravky obsahující beta karoten.

E vitamín - pomáhá chránit organismus před působením volných kyslíkových radikálů, které vznikají vlivem působení ultrafialových paprsků. Má též protialergenní účinek. Lze užívat preventivně denně. Jeho nejlepšími přírodními zdroji jsou kukuřice, vejce, máslo, sýry, hrách, fazole, obilné klíčky, avokádo, meloun, kukuřičný olej, olej z obilných klíčků a sojový olej.

Zelený čaj - vědci objevily, že pití zeleného čaje působí díky obsahu polyfenolů antioxidačně a má ochranný účinek při opalování. Mezi nejlepší přírodní bloky, patří čistý gel aloe vera, který zároveň pro své detoxikační a antioxidační účinky působí na pokožku jako zesílená ochrana proti veškerým vnějším vlivům a posiluje její obranyschopnost.

Oxid zinku - zinkový popel, zase podporuje buněčnou obnovu pleti -pomáhá při jakémkoliv poškození pokožky. V mléce je obsaženo větší množství, takže se faktor ochrany proti slunečnímu záření zvýšil na 15. Zinek je hodně zastoupen v dýňových semínkách a v plodech moře.

Opalování dětí

Na děti novorozené až do 6 měsíců nedoporučují odborníci používat žádné ochranné krémy, je lépe je chránit oděvem a ponechávat ve stínu. Do 12 let nedoporučují gely ani spreje, které mohou způsobit podráždění kůže a očí. U dětí obecně používejte nejméně faktor 20 nebo vyšší. Nižší faktory je možné použít u foto-typu IV a na konci léta. U dětí trpících kožním onemocněním je lépe se o typu opalovacího krému poradit s lékárníkem nebo lékařem.

Teplota

Může se též objevit po nadměrném slunění. Zvýšená teplota je signál, že něco není v pořádku a že bychom měli zjistit, co to je. Horečka sama o sobě není nemocí. Jde o zvýšení tělesné teploty, které je častým příznakem probíhající infekce. Je-li infekce potlačena, horečka obvykle mizí.

Spáleniny od slunce

Neuhlídáte-li svoji kůži a přeci jen se spálíte je důležitý pobyt ve stínu a dostatek tekutin. Doporučuje se opakovaná studená sprcha. Máte-li teplotu, nutno ji srážet Nemáte-li poblíž lékárnu, můžete vyzkoušit prastaré tipy našich babiček:

Dejte si studenou koupel nebo sprchu, do vody rozpusťte šálek kukuřičného škrobu nebo jedlé sody. Koupel poskytne Vaší rozpálené pokožce úlevu. Ovšem výrazně spálená kůže má tendenci k tvorbě puchýřů. Jejich vznik můžeme uspíšit právě koupelí, takže se v této fázi máčení nedoporučuje. Na druhou stranu však ke zklidnění mírně spálených ploch přispěje několikaminutová opakovaná aplikace příjemně chladných obkladů

Nebo na spálené místo dát tvaroh, nebo jogurt, který horkost vytáhne.

Pomáhají i jiné chladivé obklady – například ze silnějšího černého, anebo zeleného čaje či z borové vody.

Jinak v lékárnách mají dostatek přípravků na spáleniny typu – Panthenol, kterých je celá řada, jen sledujte obsah panthenolu na etiketě.** Balzámy** na spálenou kůži přináší úlevu již po první aplikaci. Pokožku hydratují a navrací jí zpět přirozenou rovnováhu. Po dvaceti čtyřech hodinách jsou výsledky vidět – pokožka se zotavuje a zarudnutí ustupuje. Pěnové spreje,** mléka** atd....

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15956 (rodina-finance.cz#20549)


Přidat komentář