Repelent proti klíšťatům - jak vybírat

Před klíšťaty se můžete chránit nejrůznějšími způsoby, a to repelenty ve formě spreje, gelu, tělové emulze, krému aj. Kromě toho můžete narušit schopnost klíšťat, najít lidské tělo. Poradíme Vám jak a čím.

Představení klíštěte

V České republice se vyskytuje několik druhů klíšťat, ale nejvíce, až z 90%, jde o klíště obecné (Ixodes ricinus). Sameček je červenohnědý až černý a samička žlutočervená. Po nasátí krve má klíště šedou barvu a mnohonásobně zvětší svou velikost. Rok od roku se zvyšuje výskyt klíšťat obecných, a to dokonce i vysoko v horách.

V jakém období nás obtěžují klíšťata

Nejvyšší výskyt klíšťat je na jaře a na podzim. Při mírných zimách nejsou ani v tomto období objeveny nálezy přisátých klíšťat. Aktivita klíšťat je závislá především na relativní vzdušné vlhkosti. Sucho je pro klíšťata největší zabiják, na rozdíl od vysokých teplot se klíště se suchem vyrovnává jen velmi těžko. Kritickou hodnotou relativní vlhkosti je pro klíšťata hranice 85 %.

V České republice pravidelně zveřejňuje klíšťovou předpověď během sezony Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví.

Jak nás klíšťat dokážou najít

Náš lidský organismus můžeme chránit před jinými nežádoucími organismy, a to narušením schopnosti klíšťat najít naše lidské tělo. Převážná část klíšťat i dalšího hmyzu vyhledává teplokrevné živočichy. Klíšťata se orientují podle oxidu uhličitého, který je těmito živočichy i člověkem vydechován, a to i kůží.

Zdravotní rizika, která způsobují klíšťata

Největším zdravotním rizikem spojeným s hmyzími přenašeči nemocí a klíšťaty, je Lymeská borelióza a infekční zánět mozkových blan (encefalitida). Přenašečem je nejčastěji klíště obecné. Ročně je u nás infikováno kolem 5 000-7 000 osob. Pokud není choroba léčena včas, mohou nastat i trvalé následky.

Jaký účinný repelent proti klíšťatům vybrat

 • V dnešní době trh nabízí nespočet druhů repelentů. Je těžké se vyznat nejen v nich, ale i také, jako značku zvolit. Každý repelent působí různě dlouhou dobu, některé mohou působit jen po dobu patnácti minut, jiné až patnáct hodin.
 • Obecně je nejlepší vybírat repelenty, které mají látku zvanou DEET.
 • Přípravek obsahující 23.8% DEET, je schopen Vás kompletně ochránit před hmyzem po dobu zhruba pěti hodin. Pro srovnání u přípravků na bázi eukalyptu, jsou to cca 2 hodiny a u přípravků na bázi rostlinných výtažků je to zhruba pouze 10 až 20 minut.

Test repelentů

Na University od Florida, proběhl laboratorní test celkem 16 výrobků na různé bázi, sloužících k odpuzování hmyzu. Během testu byly jednotlivé výrobky aplikovány na paže zúčastněných osob. Test ukázal, že největší ochranu poskytují prostředky na bázi DEET. Pod zkratkou DEET se skrývá chemický název N,N-diethyl-meta-toluamid. DEET je schválen a registrován americkou EPA (Environmental Protection Agency) pro použití v prostředcích k odpuzování hmyzu.

Repelentní látka DEET (N,N-dietyl-meta-toluamid) byla vyvinuta na sklonku 2. světové války pro americkou armádu. Od roku 1957 je látka registrována pro veřejné použití a v roce 1998 americká agentura pro životní prostředí EPA vydala rozhodnutí, že nejsou známy žádné důvody (z hlediska rizik pro životní prostředí i z hlediska rizik pro lidský organismus) pro omezování využití DEET.

Doba trvání účinnosti repelentu s obsahem DEET je závislá na procentuálním obsahu DEET. Při 50% obsahu DEET je minimální doba účinnosti 6 hodin.

Jak ošetřit pokožku po nanesení repelentu

Po návratu z přírody si umyjte místa, na které jste nanesli repelent, mýdlem a teplou vodou.

Vhodnost repelentů pro děti

Repelenty proti klíšťatům mohou používat i děti a alergici, a to od narození. Je však nutné pozorně číst a vybírat přípravek, který je určen i pro malé děti. V případě, že si nejste jisti, zakupte repelent pro děti v lékárně, kde také dostanete odbornou radu a vysvětlení jak jej účinně používat. U malých dětí i alergiků je vhodné nejprve přípravek nanést do podpažní jamky a počkat, zda spatříme nějakou alergickou reakci v místě nanesení repelentu.

Vliv látky DEET na zdraví dětí

Veškerá dosud provedená měření neprokázala větší citlivost dětské pokožky vůči látce DEET ve srovnání s dospělým člověkem.

Repelent ve formě tělové emulze

 • Tělová emulze obsahující vysoký obsah přípravku DEET, účinně chrání před klíšťaty.
 • Poskytuje ochranu až na 10 hodin.
 • Extra silný repelent, který využijete i v tropických oblastech.

Bio repelent proti klíšťatům

 • Bio repelent nedráždí citlivou pokožku dospělých i dětí.
 • Může být používaný již od 1 roku dítěte.
 • Bio repelent je účinný zhruba dvě až pět hodin po aplikaci, a to v závislosti na vlhkosti vzduchu.
 • Je odolný proti Vašemu pocení i vlhkosti.
 • Repelent nastříkejte na exponovanou pokožku. Aplikaci opakujte zhruba po čtyřech hodinách.
 • I když se jedná o bio přípravek, obsahuje alkohol, a proto jej chraňte před dětmi, dále se vyvarujte styku repelentu s očima, očním okolím a rty.

Repelent ve spreji

 • Sprej s vysokým obsahem DETT účinně odpudí klíšťata.
 • Sprej poskytuje ochranu až na dobu 8 hodin. Sprej je také vhodný k použití do tropických oblastí.
 • Sprej rozprašte na odkrytou pokožku těla. Nádobku držte ve svislé poloze asi 15 až 20 cm od kůže. Stříkejte pomalým krouživým pohybem, případně rozetřete rukama. Při použití na tvář a krk nejdříve nastříkejte přípravek do dlaní a následně ho pečlivě rozetřete. Obecně však repelent ve spreji není vhodný k ochraně obličeje, pro tuto aplikaci je vhodnější použití repelentního gelu.
 • Vyvarujte se kontaktu repelentu s očima a rty. Při náhodném zasažení očí, okamžitě oči důkladně vypláchněte vodou.
 • Nezapomínejte, že nádobka je pod neustálým tlakem. Nádobku s repelentem nevystavujte slunečnímu záření a všeobecně teplotám nad 50°C.

Repelent ve formě gel roll on

 • Repelent slouží k ochraně nekrytých částí těla před klíšťaty.
 • Oceníte velmi rychlou aplikaci přípravku.
 • Ošetřenou pokožku repelentem nevystavujte po delší dobu přímému slunci.
 • Po skončení expozice hmyzu přípravek z pokožky umyjte mýdlem a teplou vodou.
 • Pokud chcete použít roll on po holení, vyčkejte minimálně jednu až dvě hodiny.

Repelent ve formě pěny

 • Repelent slouží k ochraně nekrytých částí těla před klíšťaty.
 • Jedná se o pěnový přípravek, který můžete používat dle potřeby.

Gel proti klíšťatům

 • Repelent ve formě gelu je vhodný nejen pro ochranu dospělých, ale i dětí před klíšťaty. Gel obsahuje vysoký obsah látky DEET.
 • Poskytuje ochranu až na 5,5 hodin.
 • Gel využijete také v tropických oblastech.

Repelentní krém

 • Dobře roztíratelný krém je účinný na odpuzování nepříjemných klíšťat.
 • Má dlouhotrvající účinek.
 • Je odolný proti potu.
 • Nedráždí pokožku.
 • Je nepostradatelným pomocníkem při pobytu v přírodě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15968 (rodina-finance.cz#20699)


Diskuze a zkušenosti

Michaela | 17.04.2013 18:40
psi a repelenty Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli není jedovatý pro ostatní zvířata mam psa který mi pořád olizuje ruce nebo nohy je to štěně a nerada bych aby se otrávilo přípravkami proti hmyzu a klíštatům . a jestli se může s repelenty na slunce když ste u vody děkuji za odpověd :)

Lucie | 15.05.2014 11:16
Swiss protector Mohu Vám doporučit abyste si zakoupila repelent swiss protector, ten je právě vhodný jak pro lidi tak domácí mazlíčky a rozhodně jim neublíží. Má dlouhé působení proti klíšťatům i komárům. A neobsahuje látku deet – což je právě látka toxická! Takže mohu z vlastní zkušenosti vřele doporučit

Tereza | 09.07.2014 11:24
Swiss protector Také mám pozitivní zkušenost s novinout od Swiss repelentem Protector. Hlavně teda na klíšťata jelikož bydlíme v oblasti kde jich je každoročně mnoho. Dlouho vydrží a příjemně voní a co mě potěšilo tak mohu aplikovat i na našeho pejsana :)

Eliška | 10.08.2014 09:58
repelenty fungují Já teda hledala na trhu repelent, který budu moct použít na sebe i na pejska a nebát se, že když mi pes olízne nohu tak mu bude zle :) V lékárně mi doporučili zmiňovaný repelent Protector od Swiss. Tak jsem za tu cenu koupila a neprohloupila. Nejen, že ochránil mě spíše před bodavým hmyzem, ale hlavně i mého čtyřnohého miláčka, který si vždy z procházky dotáhl min. dvě klíšťata. Takže ano určitě si jej kupte domů do svého šuplíku. Fakt dlouho vydrží a hezky voní.

Petra | 23.08.2014 13:36
repelent Protector Já teda hledala repelent, který nebude obsahovat deet, který je toxický a taky aby dlouho vydržel. A opravdu zmiňovaný Protector splnil všechna očekávání. Tak je dobře, že se dá koupit jen v lékárně, což je pro mne také známkou kvality.


Přidat komentář