Prevence a léčba prostaty

Co je to prostata? Jak poznáte příznaky, že s ní není vše v pořádku? Kdy navštívit urologa? Jak probíhá vyšetření na urologii? Na všechny otázky najdete odpovědi v tomto článku.

Prevence a léčba prostaty

Co to prostata je a k čemu slouží?

Zkráceně řečeno, prostata obaluje mužskou močovou trubici a slouží k tvorbě sekretu, který se v ejakulátu – jeho tam asi 30 %, stará o schopnost přežití spermií v kyselém prostředí ženských pohlavních orgánů. Muž se narodí s prostatou jako hrášek cca 4 g, v pubertě vlivem hormonů se zvětší asi jako kaštan cca 20g a kolem 50 let opět začne růst – zde může dosahovat hmotnosti až 200g.

Problémy s prostatou

Je to orgán velmi citlivý a problémy s ní může mít i mladý muž. Jednak lze infekci na ni přenést při pohlavním styku – velmi obtížně léčitelný problém. Ke chronickému zánětu dochází také při dlouhodobější jízdě na kole s úzkým sedlem. Takové infekce se projeví bolestí v oblasti konečníku, častému bolestivému nutkáním k močení, při zhoršení stavu pak horečky až k otravě krve.

Benigní hyperplazie prostaty

Pokud je muži kolem 40 let, může se pod vlivem testosteronu objevit velmi rozšířená nemoc - Benigní hyperplazii prostaty = nezhoubné zvětšení prostaty také označováno zkratkou BHP.

Překročí-li muž 70 let, potíže s prostatou postihnou 90 % mužů z celkového počtu. Jsou to potíže

 1. noční močení
 2. slabý proud moči
 3. časté nutkání
 4. pocit plného měchýře i po vykonání potřeby

Jaké následky mohou nastat, pokud se muž nezačne léčit? Jednak může dojít k uzavření močové trubice a moč se může vracet zpět do ledvin – kdy hrozí jejich selhání. Za druhé k protrhnutí močového měchýře. Za třetí včasným vyšetřením lze diagnostikovat zhoubný nádor – který lze včas léčit.

Jak muž pozná zvětšení prostaty?

 • U každého muže jsou příznaky trošku jiné, ale v zásadě se lze spolehnout, že nastupují takto
 • přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení
 • obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout
 • slabý proud při močení
 • bolest při močení
 • zbytková moč v močovém měchýři – krátce po vymočení se opět ozve potřeba jít močit znovu
 • zástava močení a odkapávání moči z přeplněného měchýře po kapkách je extrémním příznakem

močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči.

Návštěva lékaře – urologa

Nebojte se návštěvy urologa a pamatujte si, že čím dříve se k vyšetření dostavíte, tím dříve se obtíží můžete zbavit a naopak. Pokud budete oddalovat vyšetření, stanovení diagnozy a léčbu, tím spíše se mohou dostavit obrovské komplikace. Dokonce lékař může zjistit, že Vaše prostata je naprosto v pořádku a Vaše potíže jsou pouze v zánětu močového měchýře. Tímto onemocněním trpí hlavně ženy, ale ani mužům se nevyhýbá.

Muži mají velmi často obavy z vyšetření intimních partií jako je penis, varlata nebo konečník, ale preventivní vyšetření může zároveň včas odhalit vážnější onemocnění, jako je rakovina prostaty. A tady jde již pánové o život.

Urologické vyšetření

Jak probíhá vyšetření v urologické ordinaci? Není se čeho obávat. Nejprve odpovíte na několik otázek, pak Vám bude odebrána krev k vyšetření zánětu, funkce ledvin a dalším analýzám. Velikost prostaty lékař vyšetří pohmatem konečníkem – toto vyšetření není bolestivé!

Další je vyšetření měchýře a prostaty ultrazvukem. Transrektální sonografie = TRUS-P, speciální ultrazvukové vyšetření, kdy je do konečníku zavedena sonda, která je v kontaktu s prostatou. TRUS-P se používá i při biopsii prostaty.

A ještě měření uroflowmetrem. Budete vyzván, aby jste se za plentou vymočil do odměrného válce. Ošetřující personál zaznamená čas, po který močení probíhalo a příslušný čas podělí množství moče. Výsledem je průměrná rychlost močení. Mnohem přesnější a dokonalejší je měření pomocí moderních uroflowmetrů. Tento typ vyšetření je schůdnější i pro vyšetřovaného pacienta, protože vyšetření vypadá úplně stejně jako Vaše potřeba u Vás doma. Jen v záchodu je zabudováno měřící zařízení. Záchod je umístěn za plentou, tak se nemusíte obávat, že nebudete mít soukromí.

Léčba BHP

Při včasném vyšetření a vyloučení závažného onemocnění často stačí upravit životní styl a pitný režim. Omezí se pití kávy- která je močopudná a větší pití tekutin před spaním. Dále je pacient zván 2 x ročně na preventivní vyšetření.

Léky působící na hladkou svalovinu – alfa-blokátory nebo-li sympatolytika - poruchy močení jsou z velké části podmíněny chorobnými změnami stažlivosti hladké svaloviny prostaty, prostatické močové trubice a hrdla močového měchýře. Změna stažlivosti hladké svaloviny je ovlivněna pomocí alfa 1- receptorů. Blokace těchto receptorů vede k povolení napětí hladké svaloviny a zlepšení proudu moči. Nejznámější alfa - sympatolytika jsou tamsulosin, alfuzosin, dále doxazosin, terazosin aj. Velkou výhodou je rychlý nástup účinků. Za nejčastější vedlejší negativní účinek lze považovat snížení krevního tlaku, především při změně polohy.

Léky ovlivňující činnost pohlavních hormonů – blokátory 5-alfa reduktázy - jejich účinek vzniká blokádou enzymu 5-alfa reduktázy, přeměňující testosteron na dihydrotestosteron. Tím je blokován složitý řetěz dějů vedoucí k dělení prostatické buňky. Výsledkem je pomalé zmenšování objemu žlázy až o 20–30 %. Zástupcem je finasterid.

Balancer klas - má díky svému složení jednotlivých účinných látek mnohé ozdravné vlastnosti, které lze při prostatických problémech využít. Balancer Klas působí ve smyslu hormonálním, díky harmonizaci celého hormonálního okruhu, podobně jako u žen. Má regenerační schopnosti a tím zlepšuje funkci jednotlivých buněk. Je silným antioxidantem a díky tomu tak může předcházet zhoubnému bujení prostaty. Dále má účinky protizánětlivé, zlepšuje nervové zásobení a zlepšuje fázi močení, jeho působnost je

 • regulační, zejména hormonální soustavy
 • antioxidační
 • regenerační
 • protizánětlivá
 • neurostimulační

Česnek a petržel - tablety působí protizánětlivě v oblasti močových cest, což je přínosné zvláště pokud se objevuje infekce.

Multivitamíny s minerály, enzymy a beta karotenem - by nikdy neměli chybět v terapeutickém plánu nemocného muže.

Super bromelain a papain - využijete jej zejména v pooperační péči, díky svému blahodárnému účinku na podporu regenerace tkání.

Super acidophilus – nasazuje se tehdy, pokud užíváme antibiotika např. po operaci.

Klíčkový olej s vitamíny A+C+E – používá se pokud jste unavení a psychicky skleslí.

Operace prostaty

Transuretrální resekce prostaty - tato operace může být provedena ve svodné nebo celkové anestézii a prostata je při ní po částech vyřezána pomocí speciální kličky za pomoci elektrického proudu. Kousky tkáně jsou vypláchnuty z močového měchýře a odeslány k histologickému vyšetření. Při této operaci dochází vždy k určité ztrátě krve, vyžadující pobyt v nemocnici a zavedení močové cévky do té doby, než odezní krvácení do moče. Doba ponechání cévky je cca 2 - 5 dnů. K normálním aktivitám se můžete vrátit za 3 - 5 týdnů.

Transvezikální prostatektomie - jedná se o otevřenou operaci z řezu v podbřišku. Jedná se o invazivní výkon spojený s krevní ztrátou, kdy je operatérem vyloupnuta zvětšená tkáň prostaty. Pro představu, jako kdyby jste loupali pomeranč z jeho kůry. Doba ponechání cévky je minimálně 7 - 10 dnů, doba hospitalizace cca 14 dnů a rekonvalescence 2 - 4 měsíce.

Fotoselektivní vaporizace prostaty - minimálně invazivní zákrok, při kterém je prostata odpařena pomocí chirurgického laseru. Procedura může být provedena ve spinální nebo celkové anestézii. Dochází jen k minimálnímu nebo žádnému krvácení a protože je průtok moči uvolněn okamžitě, můžete odejít domů druhý den nebo dokonce i ten samý den a bez cévky. Běžnou činnost můžete vykonávat po 2 dnech, dva týdny se nedoporučují namáhavé aktivity.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16039 (rodina-finance.cz#22177)


Přidat komentář