Poškozené vlasy - zdravé řešení

Máte mastné vlasy? Nebo Vás trápí matné vlasy bez lesku? Ať už trpíte roztřepenými konečky, nebo suchými kudrnatými vlasy, následující článek Vám poskytne základní rady k řešení různých typů poškození vlasů. I Vaše vlasy mohou být krásné.

Zdravé vlasy se dají poznat na první pohled, jsou totiž lesklé. Rovnání, natáčení, barvení, melírování, či zesvětlování vlasy poškozuje. Ať už jde o sebelepší přípravky, všechny nechají na Vašich vlasech stopu.

Příznaky poškození

 • Konečky vlasů jsou rozdvojené.
 • Vlasy jsou křehké a i při běžném česání se lámou.
 • Jsou náchylné k rozcuchávání.
 • Vlasy vypadají matně, bez lesku.
 • Konečky jsou světlejší, chybí jim totiž pigment.

Příčina poškození

Příčinou je opotřebení vlasů. Chemické přípravky, tepelné úpravy vlasů jako je foukání či žehlení, délka vlasů, to vše způsobuje roztřepení konečků. Dále má na stav vlasů vliv špatná životospráva, nedostatek vitamínů a minerálů. Na mimořádně křehkých vlasech mohou vznikat uzlíčky.

Léčba poškození

Pokud si vlasy barvíte, dávejte přednost smývatelným barvám na vlasy, které neobsahují amoniak nebo peroxid. Smývatelné barvy jsou pro vlasy snesitelnější. Umývejte si vlasy maximálně jednou za dva dny, častější mytí také přispívá k roztřepení konečků. Používejte šampony a kondicionéry určené pro poškozené, roztřepené a lámavé vlasy. Suché vlasy potřebují zvlhčující látky k posílení jejich elasticity. Používejte tedy stylingové přípravky, které obsahují keratin.

Roztřepené konečky nejde zacelit, jediné co můžete udělat je nechat je zastřihnout. Vlasy si nechávejte zastřihávat pravidelně, zhruba každých 6 týdnů.

Suché a kudrnaté vlasy

Příznaky poškození

 • Při prvním náznaku vlhkosti se prameny vlasů stanou neovladatelné.
 • Vlasy jsou hrubé a drsné na dotyk.
 • Vlasy jsou křehké, lámou se a mají suché konečky.
 • Mají také sklon ke krepatění.

Příčina poškození

Na vině jsou samozřejmě geny, ale také upravování vlasů za pomoci tepla. Pokusy o zkrocení takových vlasů pomocí fénu, či žehličky na vlasy jen poškodí kůži na hlavě a tím zhorší i kvalitu vlasů. Lámaní vlasů a jejich křehkost je způsobena nedostatkem mazových žláz.

Léčba poškození

Suché vlasy potřebují hodně vlhkosti, takže omezte jejich mytí jen na dvakrát až třikrát za týden. Používejte šampony a kondicionéry s ořechovým olejem a bambuckým máslem. Používejte také regenerační masky, či oleje na vlasy. Proti vysušování vlasů do nich vtírejte speciální přípravky. Masírování pokožky hlavy může podnítit přirozenou tvorbu mazu.

Péče o kudrnaté vlasy je časově velmi náročná, pokud se o ně ale budete starat pečlivě, odmění Vás.

Zplihlé a mastné vlasy

Příznaky poškození

 • Jemné prameny, které vykazují ztrátu objemu.
 • V průběhu dne se vlasy mastí.
 • Vlasy jsou zplihlé, mdlé a nedokážou udržet účes.
 • Slepují se do pramínků.

Příčina poškození

Na vině jsou především geny. Jemné vlasy mají chatrnější strukturu než ty hrubší. Každý vlasový folikul má nejméně jednu mazovou žlázu. Problémem je právě nadprodukce mazu. Ta může být dána geneticky, nebo může být způsobena hormonální poruchou. Příčinou ale může být také nevhodná skladba jídelníčku.

Léčba poškození

Jelikož se Vaše vlasy mastí velmi rychle, umývejte si je každý den. Používejte šampon pro mastné vlasy, který neobsahuje oleje a těžké silikony. Kondicionéru používejte velmi málo a nenanášejte jej na pokožku hlavy. Neoplachujte vlasy moc teplou vodou, ta totiž zhoršuje pokožku a způsobuje, že mazové žlázy produkují více mazu.

Jako u pleti, i u pokožky hlavy platí, že nadměrné vysušování nakonec vede jen k větší produkci mazu. Pokuste se omezit jídla bohatá na sůl, cukr, koření a nasycené tuky. Zvyšte také příjem vitamínů A, B, C, a E.

Matné a vybledlé barvené vlasy

Příznaky poškození

 • Vlasy dříve zářily, ale dnes tomu tak není.
 • Blonďaté vlasy jsou popelavé, hnědé se zdají našedlé a zrzavé jsou spíše oranžové.
 • Barva vlasů není bohatá a zářivá, ale spíše vybledlá.
 • Po barvení se na chvíli jejich struktura zlepší.

Příčina poškození

Pokud je vnější povrch vlasů poškozen chemickými látkami, nebo teplem, části vlasové kůry jsou odkryté, čímž se vlas poškozuje zevnitř. Výsledkem je, že vlasy již nepřijímají barevné pigmenty. Také nadbytek vlasových produktů může poškodit vlasovou kůru. Na vymývání barvy z vlasů má mimo to vliv i časté mytí vlasů, chlorovaná voda a UV záření.

Léčba poškození

Snižte blednutí vlasů pomocí šampónů a kondicionérů, které pomáhají zachovávat barvu vlasů. Používejte takové stylingové přípravky, které obsahují široké spektrum UV filtrů, které ochrání vlasy před ztrátou barvy zapříčiněnou slunečním zářením. Chcete-li podpořit lesk vlasů, vtírejte do nich vyhlazovací produkty, které obsahují přírodní oleje nebo silikon. Vyhněte se  častému fénování pomocí teplého vzduchu. Vysoká teplota má špatný vliv na všechny typy vlasů, barvené vlasy jsou ovšem k poškození náchylnější. Molekuly pigmentu jsou odolné jen vůči teplotám do 200 °C, přičemž například naprostá většina žehliček na vlasy pracuje s teplotou větší.

 • Všechny typy vlasů mohou být krásné a zářit zdravím. Potřebují jen tu správnou péči. Prvním krokem je identifikace Vašeho typů vlasů. Potom už jen stačí zvolit si vhodné stylingové přípravky a vhodnou péči.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15976 (rodina-finance.cz#20835)


Přidat komentář