Plavání pro radost i kondici

Plavání zvyšuje fyzickou kondici, spaluje tuky, zvětšuje kapacitu plic a výborně odplavuje stres a napětí. Plavání je ideálním sportem téměř pro každého. Oblíbíte-li si ho přes léto, pokračovat v něm můžete po celý rok. Místo do moře si skočíte do bazénu.

Důvody, proč se rozhodnout plavat

Plavání je zdravý sport. Je velmi příznivé pro organismus, protože nezatěžuje klouby, je šetrné. Je vhodné pro každý věk i váhu. Děti se při něm vydovádí a vybijí energii, starší jedinci si odpočinou a zrelaxují tělo i duši.

Je vhodné jako kondiční i rehabilitační cvičení. Záleží na Vaší preferenci. Plavání je dobré na tvarování postavy, možná až na hubnutí, a to hlavně kvůli teplotě vody. Pokud není dost teplá (kolem 26 °C), organismus se brání a obaluje tukem. Plavání je tedy vhodné jako aerobní cvičení než na hubnutí.

Začínáme s plaváním

Pokud patříte mezi začátečníky, je důležitá pravidelnost. Jednou za 2-3 dny plavte volným stylem 100-300 metrů v kuse. Když nebudete moci, dělejte si přestávky. Čím dříve potom vydržíte v kuse plavat 10 minut, tím lépe pro vás.

  Jakmile se z vás stanou zdatnější plavci, zvyšujte si postupně i svou zátěž. Až zvládnete plavat 30 minut v kuse, budete nejen štíhlí, ale i plní energie a optimismu. Jako u každého sportu ani u plavání nezapomínejte na správný pitný režim a na protažení před a po aktivitě. 

Plavecké styly

Plavání je výborným prostředkem pro odstranění únavy jak psychické, tak fyzické. Plavete-li však nesprávně technicky, může docházet k bolestem zad, zejména v oblasti bederní a krční páteře, k namožení ramen nebo k nadměrné únavě a vyčerpání. Proto je důležité soustředit se na správně prováděné plavání s dlouhým plynulým záběrem ve vodorovné poloze co nejblíže k hladině.

Kraul

Kraul je velmi účinný plavecký styl. Prvotně je zde pro vás důležité správné dýchání a poté správná práce rukou a nohou. Bude se vám nejprve zdát, že je to styl sice rychlý, ale velmi namáhavý, ale pokud ho zvládnete, rozhodně to brzy poznáte na svých stehnech a hýždích.

Technika plavání kraulu

Lehce pokrčené nohy provádějí nepřetržitý kmitavý pohyb.

Pohyb pažemi je také jednoduchý. Každá ruka provádí pohyb ve směru vzpaženo, předpaženo, připaženo s tím, že když se ruka vynořuje z vody, jde loktem napřed, pokrčena zhruba do 90 stupňů. V této poloze proveďte nádech (hlavu přitom musíte otočit k ruce vynořující se z vody).

V tuto chvíli už vám musí zabírat i druhá paže. První přitom dokončuje pohyb. Snažte se s ní dosáhnout co nejdále na hladinu, ale ne již do polohy „vzpaženo", ale mírně dolů do vody, aby již zabírala a pomáhala v pohybu vpřed. Nádechy můžete provádět s každým tempem jedné ruky (zvláště ze začátku, než se naučíte šetřit vzduchem), optimální je po každém třetím tempu (střídáte strany). Vydechujte plynule do vody.

Prsa

I když se to nezdá, prsa jsou velmi náročný silový styl. Tedy za předpokladu, že dokonale zvládnete techniku. Prsa jsou právem oblíbený plavecký styl především pro ženy.  Při správném stylu totiž maximálně posílí prsní svalstvo a vylepší si (zpevní) tak tvar svého poprsí. Navíc, bude-li plavat 30 minut prsa, spálí cca 330 kcal.

Technika plavání prsou

Výchozí poloha je ve splývání. Poté pracují paže. Pohybují se dlaněmi od sebe do polohy „rozpaženo".

Dále pokračují plynulým obloukem k oblasti břicha, přes prsa a obličej do polohy „modlím se". Pohyb pažemi ve směru břicho - obličej je pohyb vpřed dolů. Snažte se přitom opřít o vodu, abyste se nadnesli a mohli se přitom nadechnout vzduchu.

Poté jdou ruce opět do polohy „splývání". Zhruba v tuto chvíli byste k tělu měli začít přitahovat nohy, a to tak aby nohy byly maximálně pokrčeny, když se ruce dostanou do polohy „modlím se". Jakmile vytrčujete ruce zpět do polohy „vzpaženo", konají nohy prudký pohyb zpět po přímce do mírného unožení. Nezapomínejte přitom, že špičky byste měli mít co nejvíce přitažené k holeni. Výdech provádějte do vody v době, kdy jdou paže do vzpažení.

Znak

Chcete-li trochu zpevnit břicho, znak je pro vás ideálním stylem.

Technika plavání znaku

Odrazte se do splývavé polohy na záda. Ruce vzpažené, pánev tlačte směrem ke hladině, nohy mějte po odrazu natažené. Po skončení splývání, tj. až se pohyb těla zastavuje, začněte kopat nohama.

Špičky mějte otočené dovnitř a zároveň zatáhněte jednou rukou podél hladiny směrem k bokům. Jako u větrného mlýna následuje druhá ruka, na celý pohyb obou rukou přitom potřebujete zhruba 4-6 kopů nohou.

Pravidelně dýchejte otevřenými ústy, na jednu ruku nádech, na druhou výdech.

Maximální vytěžení z plavání

  • Neplavte jenom jedním stylem

Střídejte plavecké styly, bude to mnohem prospěšnější pro tvarování postavy. Prsa a znak posilují paže a kraul horní část těla, všechny styly také břišní svaly. Občas přeplavte bazén kraulovým či znakovým kopáním nohama, abyste je nezanedbávali.

  • Střídejte tempo

Rovnoměrné plavání je sice bezvadné, ale vaše kondice i technika budou ještě lepší, když budete střídat tempo - a také se nebudete nudit! Rozplavte se pro zahřátí, pak pokračujte předem určenými cviky a nakonec splývejte. Dejte si oddych a pak si zaplavte osm pětadvacítek kraulem a končete stylem prsa

  • Používejte správnou plaveckou výbavu

Rozhodně si obstarejte plavecké desky. Ve sportovních potřebách jsou k dostání dva druhy - pod ruce a mezi nohy. Pouhým odražením doplujete daleko - je to úžasně prospěšné pro hýžďové a stehenní svaly. Také si desku můžete přidržovat mezi nohama a soustředit se na ruce. A nezapomeňte na plavecké brýle - při všech stylech (kromě znaku), pokud je provádíte pořádně, hlava se více či méně ponoří do vody.

  • Hlídejte si dýchání

Před nadechnutím se vydechněte do vody, ale nesnažte se úplně vyprázdnit plíce. Váš dech tak bude klidnější a uvolněnější. Také se pokuste při kraulu dýchat střídavě do obou stran, ať zatěžujete tělo rovnoměrně.

  • Trénujte jako závodníci

To znamená, že budete využívat speciální cviky ve vodě. Je to jediný způsob, jak zdokonalit techniku, rovnováhu a vytrvalost. Například na vylepšení stylu prsa zkuste po celou stanovenou délku na jedno tempo rukama udělat dvě tempa nohama. Je to dobré pro rytmus, délku tempa a vyrovnaný pohyb. Není to nic složitého - udělejte jedno tempo a spojené ruce nechte vzpažené a udělejte ještě druhé tempo nohama. Jindy můžete plavat kraula jen jednou rukou (a nazpátek druhou).

Počet spálených kalorií při plavání

Například středně vysoká žena za 15 minut spálí:

  • 460 kJ při stylu znak
  • 525 kJ při stylu kraul
  • 630 kJ při stylu prsa
  • 710 kJ při stylu motýlek

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15950 (rodina-finance.cz#20486)


Diskuze a zkušenosti

František | 05.03.2013 16:39
Potápění Dobrý den, chtěl bych se informovat o "soukromý kurz plavání a potápění pro dospělé" Kde a kdy se dá kurz absolvovat? Je kurz i pro jednotlivce? Kolik stojí hodina kurzu? Je možné kurzy plavání provozovat ve mětě Slaný a potápění v Mělníku? Jsem z Kladna Děkuji za info pan.Č.


Přidat komentář