Patentní medicína - čínská medicína

Diagnostika namoci podle jazyka, podle barvy jazyka a povlaku na něm určí nemocné místo v organizmu. Dalšími pomocnými metodami, které dotvářejí celkovou diagnózu, jsou vyšetření tváře, očí, nehtů... Ano, hádáte správně, jedná se čínskou medicínu.

Patentní medicína

Jedná se o směsi bylin, o nichž vědí Číňané ze svých tradic a starověkých lékařů potřebné informace k využití pro medicínské účely. Tedy standardní – patentní a tradiční složení směsí bylin, jejichž účinek je prověřen na obrovském vzorku populace. Tyto směsi jsou patentovány a u nás je najdete pod značkou TCM Herbs.

Odlišné praktiky léčebných metod

 • Není tajemstvím, že čínské medicína se od té naší západní liší od samého základu. U nás medicína léčí bolavé koleno a zaměřuje se na koleno. V čínské medicímě sice také léčí bolavé koleno, ale hledí na tělo jako na celek, hledají příčinu v celostním - globálním pojetí člověka
 • Ale naopak na stejné nemoci se dívají jinak. Každý člověk i když jej trápí stejná nemoc je jinak léčen, metoda velice pečlivě zkoumá a rozlišuje chorobné příznaky u každého člověka a každé nemoci, resp. i jejích jednotlivých stadií, zvlášť, a typické pro ni je, takže léčebný postup může být jiný.

Člověk jako jednotný celek

Každý orgán v lidském těle vykonává jisté své specifické úkoly, avšak současně je propojen i s jinými orgány, částmi těla - je jimi ovlivňován a sám je také svou činností ovlivňuje. Tato spojitost, kde celek ovlivňuje části a části celek, se odráží v následujících oblastech

Fyziologické funkce, hlavní orgány- cang

Ústředím lidského organismu je podle čínské medicíny pět orgánů cang, mezi nimiž vznikají vztahy a vztahy mezi těmito základními orgány a všemi ostatními orgány.

 • játra
 • srdce
 • slezina
 • plíce
 • ledviny

Příklad spolupráce

Každý z těchto orgánů vykonává celou řadu pro něj charakteristických činností, přičemž však jejich výkon je vázán i na činnost ostatních orgánů. Vezměme si jako příklad slezinu - jednou z jejích funkcí je vytvářet z trávené potravy tzv. postnatální esenci ťing, vyživující substanci nevyhnutelnou pro existenci a chod organismu.

Ačkoliv je to úloha sleziny, k jejímu plnění potřebuje i podporu dalších cangů - jater, neboť ty zabezpečují vnitřní průchodnost organismu potřebnou pro dobré trávení; srdce, neboť to řídí pohyb i stav krve, s níž je esence smíchávána; plic, neboť ty řídí celkový mechanismus čchi v těle, jež je nevyhnutelný i pro proudění esence; ledvin, neboť ty uschovávají a poskytují tzv. vrozenou čchi, jež je hybnou silou funkcí všech orgánů, a tedy i sleziny.

Vztahy povrch a nitro – orgány fu

Tyto vztahy se tvoří mezi výše zmíněnými orgány a tzv. dutými orgány fu

 • žlučník
 • tenké střevo
 • žaludek
 • tlusté střevo
 • močový měchýř

Příklad spolupráce

Funkcí žlučníku je uskladňovat žluč a jejím prostřednictvím napomáhat procesu trávení potravy. Jak tento svůj zdánlivě svébytný úkol plní však závisí i na jeho párovém orgánu - játrech. Podle čínské medicíny totiž žluč vzniká transformací přebytkové čchi jater, a proto stav jater ovlivňuje i stav a funkčnost žlučníku. Obdobné spojitosti platí i mezi ostatními dvojicemi cang-fu, a kromě toho jsou mezi sebou funkčně provázány i orgány fu.

Hlavní orgány a další části organismu

 • Další orgány opět potřebují orgány camg pro své řízení, jsou jimi ovlivňovány a taktéž jejich poruchy jsou spojeny s hlavními orgány.
 • játra souvisejí se šlachami a vazivem
 • srdce s cévami
 • slezina se svalstvem
 • plíce s pokožkou a ochlupením
 • ledviny s kostmi

Čtvrtý okruh vazeb mezi hlavními orgány a smysly

Tyto orgány čínská medicína nazývá otvory nebo vývody - čchiao. Jejich pojetím nejsou totiž otvory jenom ve fyzickém smyslu slova, nýbrž současně jsou i vývody čchi jednotlivých orgánů. Takže ostrost vidění je spojena s funkcí jater....

 • čchi (energie) jater vychází očima
 • čchi srdce jazykem
 • čchi sleziny ústy
 • čchi plic nosem
 • čchi ledvin ušima.

Pátý okruh vybarvující - chua

Podle vzhledu nebo barvy některých částí lze rozeznat poruchu některého orgánu

 • kondice jater se takto pozná podle nehtů
 • stav srdce podle tváře
 • sleziny podle rtů
 • plic podle pokožky a ochlupení
 • ledvin podle vlasů

Ukázky některých směsí

Tajemství zlaté skříňky – bolest v bedrech - z hlediska tradiční čínské medicíny příznivě působí u stavů jako je tupá a stálá bolest v bederní oblasti spojená s pocitem chladu nebo nadměrná únava po pohlavním styku se závratěmi. Směs podporuje a doplňuje tzv. životní energii jedince, která je podle čínské medicíny uložena v ledvinách. Má obecně zahřívací působení. Účinek směsi je založen na postupné podpoře organizmu, nikoliv na chvilkovém nepřiměřeném vybičování energie. V Číně patří již od dob svého vzniku k nejznámějším přípravkům užívaným u projevů předčasného stárnutí.

Vyvanutí dračí jeskyně - rýma - směs pro léčbu alergické rýmy s pocitem ucpaného nosu a ztrátou čichu. Působí protizánětlivě a protialergicky. Může se užívat dlouhodobě během pylové sezóny ke zmírnění až odstranění alergických reakcí a zvýšené teploty. Výrazné účinky se projeví i při léčbě nachlazení, kde dominuje pocit ucpaného nosu s hojným tuhým nosním sekretem.

Trůn cisařské milosti – při Crohnově chorobě - Crohnova choroba či ulcerózní kolitis, což jsou chronické záněty tlustého i tenkého střeva, projevující se opakovanými průjmy s hlenovitou či krvavou stolicí, někdy až hnisavou, bolestmi břicha a obtěžujícím pocitem nucení na stolici a pálením v konečníku. Dle čínské medicíny tyto potíže jsou způsobeny horkým toxinem, který se usídlil ve střevech a postupně destruuje tuto oblast. Léčba pak spočívá v odstranění „horkého jedu“ z organismu, ochlazení krve a uvolnění průjmových bolestí.

Zvelebení rumělkového pole - neplodnost - jako rumělkové pole se označuje energetické centrum člověka ležící v podbřišku. U ženy se tato oblast spojuje s dělohou a vaječníky. Směs se používá k úpravě hormonální nerovnováhy vyvolávající potíže spojené s menstruací či plodností, zastavuje tvorbu modřin a odstraňuje špinění mimo cyklus.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16022 (rodina-finance.cz#21943)


Diskuze a zkušenosti

Michaela | 20.04.2011 12:27
Patentní medicína Já jsem s Patentní medicínou velmi spokojená! Beru prášky na štítnou žlázu(strumu) a výsledky jsou brzy znát.Ceny jsou užasné,znám daleko dražší kde výsledek je také,ale Patentní medicína má díky své ceně u mě přednost.Pokud má někdo problem například se štítnou žlázou tak doporučuji!

P.H.z Č.Budějovic | 25.02.2012 21:22
Patentní medicína funguje Já se léčím u pana doktora Hoffmanna již několik let,vždy s jinými potížemi a vždy úspěšně,nedám na způsob této léčby dopustit.Když selhala klasická léčba,po 5 ti antibiotikách během 1 roku,kdy jsem dostala silný zánět ústní sliznice,tak u pana doktora mi stačily 4 týdny k odstranění potíží.Samo sebou k tomu přispěla i doporučená strava,vynechání mléčných,smažených a grilovaných potravin.


Přidat komentář