Operace křečových žil laserem - Praha

Proč nosit kalhoty nebo dlouhé sukně až na zem? Abyste zakryla neestetické křečové žíly, které jste si "vypěstovala" jako servírka? Řešení je operace varixů. Namítáte, že se bojíte operace a pobytu v nemocnici? Zkuste tedy operaci laserem.

Křečové žíly

Dnes se podíváme pěkně z blízka na křečové žíly, varixy, krevní městky nebo-li patologické změny na dolních končetinách. Podle lékařských statistik má křečové žíly každý 5. dospělý, přičemž prý více takto trpí ženy- ovšem může to být také tím, že ženy tento problém více řeší díky kosmetickému hledisku a proto pomoc vyhledávají častěji.

Již v roce 45 před naším letopočtem provedl římský lékař Cornelius Celsus odstranění křečových žil. Pro kosmetické účely měly tyto operace však pramalý význam, protože řezy a jizvy mnohdy vypadaly hůře než onemocnění samotné. Ve 20. století dermatolog ze Švýcarska Robetr Müller zdokonalil techniku z 16. století, kdy se varixy odstraňují háčky a malými řezy a tím přinesl velkou změnu do tohoto oboru.

Proč se tvoří varixy?

Proč se někomu varixy dělají a jinému ne? Jednak je to z části záležitost dědičnosti, vysokým tlakem krve, hormonálními změnami, obezitou a dalšími faktory. Stěna žíly je slabá a její mechanismus povrchové funkce nepracuje správně. Krev, která by měla odtékat se vrací a městná – tímto přetlakem se žíla „nafukuje“ a vystupuje na povrch kůže.

První příznaky křěčových žil

Nejčastěji se křečové žíly objeví na lýtku, některé jsou tmavé červené, modré nebo fialové viditelné žilky. Jiné mohou být velké vystouplé, jakoby zauzlované provázky, vystupující z kůže. Mnohdy jsou nohy oteklé, často bolí, postižený má pocit, že jsou jeho nohy najednou těžké, také občas lidé zažívají svědivé pocity nebo zažívají křečovité stavy.

Operace křečových žil laserem - Praha

V Praze se můžete obrátit na zdravotnické zařízení Palas Athéna s.r.o. www.palas-athena.cz , které poskytuje komplexní péči v oborech chirurgie, ortopedie, traumatologie, rehabilitace a radiodiagnostiky. Ambulantní vyšetření nebo ošetření je také vhodně doplněno lůžkovým oddělením, kde je možno při krátkodobé hospitalizaci provádět vybrané spektrum operačních chirurgických a ortopedických výkonů, kam spadá také odstranění křečových žil.

Operace křečových žil laserem je méně bolestivá a velmi žádaná z důvodu ambulantního a šetrnějšího způsobu provedení. Za tento zákrok zaplatí pacient z vlastních finančních prostředků cca 15 000 Kč, pokud objedná zákrok na obě nohy současně, je cena operace 20 000 Kč.

Palas Athéna nabízí mimo tohoto zákroku také ambulance:

 • Všeobecná chirurgie - ošetření a léčba krvavých i nekrvavých úrazů, ošetření a léčba zánětlivých onemocnění kůže a podkoží, vyšetření a léčba pro bolesti břicha, vyšetření a léčba kožních a podkožních bulek, nádorků...vyšetření a léčba bolestí pohybového aparátu.
 • Ortopedie - vyšetření a léčba vrozených a získaných vad pohybového aparátu jako úrazy a poúrazové stavy, degenerativní onemocnění - artróza. U pacientů s pokročilými degenerativními onemocněními indikujeme a zajištujeme výměny kyčelních a kolenních kloubů - totální endoprotézy...ultrazvuková vyšetření kyčlí u kojenců nebo sportovní medicína.
 • Gastroenterologie - např. onemocnění žlučníku - kameny, záněty, nemoce žaludku a dvanáctníku jako pálení žáhy, návrat potravy zpět do jícnu...onemocnění střev - polypy, nádory.
 • Rehabilitační oddělení - pro komplexní léčbu onemocnění a úrazů pohybového aparátu je vybaveno moderními elektroléčebnými přístroji.
 • RTG

Druhy křečových žil

Druhy křečových žil jsou:

 • Prvním nikterak vážným druhem křečových žil jsou žíly „atletické“. Mívají je svalnatí nebo hubení lidé, tyto žíly jsou normální.
 • Metličky nebo-li nitkovité varixy, jsou rozšířené kožní žilky, které za normálních okolností nejsou viditelné, mohou bít různých tvarů od krátkých, malých až po větvené pavučinové. Jejich barva je tmavomodrá nebo červená, bývají jen obtížným kosmetickým problémem, jen zřídka jsou bolestivé.
 • Nekmenové varixy nemají rozšířené větve a kmenové varixy ty už postihují hlavní žíly, jsou různého tvaru i vzhledu, tvoří uzly a spirály.
 • Insuficientní perforátory, tak se nazývají již rozšířené nefungující spojnice nezi povrchovým a hlubokým žilním systémem.

Léčba křečových žil - Praha

Lékař Vás ve stoje vyšetří pohledem, pohmatem nebo poklepem. Další vyšetření je postupné zaškrcování a sledování plnění žíly a jejího opětovného vyprazdňování, dále zde pomáhá vyšetření ultrazvukem. Prvním řešením bývají** obinadla nebo škrtící (tlakové) punčocháče**. Pokud lékař doporučí skletorizaci – při níž je tenká jehla vsunuta do povrchové žíly a látka do ní vstříknutá tuto žilku ucpe. Hned se musí nasadit tlakové punčocháče a žíla je takto „vyřazena z provozu“ její funkci převezmou ostatní cévy. Tento zákrok se provádí ambulantně.

Jedná-li se o větší žíly poškozené varixy, zde je nutná již chirurgická léčba. Takové neřešené žilní problémy mohou vyústit až k nedostatečnému zásobení dolních končetin krví, k bércovým vředům, zánětům žil atd. Chirurgická operace varixů je prováděna v celkové nebo lokální anestezii. Při zákroku se odstraní patologická ložiska a zvýší se průtok krve.

Při nadstandardním řešení se operace provádí také pomocí laseru. Do postižené žíly je zaveden vodič a uvnitř dojde k destrukci laserovým zářením.

Farmakologická léčba

Léky s heparinem proti srážlivosti krve zabraňují dalšímu poškozování žilního systému.

 • působí proti otokům
 • odstraňují pocit těžkých nohou
 • zmírňují bolest a zánět

Verotonika

Vnitřně užívané tabletky mají za cíl:

 • zvýšení napětí žilní stěny
 • zlepšení oběhu krve ve vlásečnicích
 • působení proti zánětu
 • zvýšení tekutosti krve
 • zlepšení činnosti lymfatického systému

Fytofarmaka

Také přípravky z rostlin, například Aloe Vera gel se mohou v kombinaci s dalšími fytofarmaky podílet na ozdravném procesu.

Prevence před křečovými žílami

Jak se vyhnout problémům s křečovými žilami? Abyste zákroky pro odstranění křečových žil nemuseli podstupovat, dbejte na včasnou a účinnou prevenci. Je jí jednoznačně pohyb nebo-li podpora svalových pump. Nedávejte si nohu přes nohu, nestůjte zbytečně dlouho, neseďte zbytečně dlouho. Podnikejte procházky, běhejte a cvičte. Také sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou a následné masírování dolní končetiny náležitě prokrví. Nezanedbávejte vlastní nadváhu nebo nadváhu svých dětí!

Denně zařaďte do svého plánu trochu pohybu, při odpočinku si nohy pokládejte do vyvýšené polohy, nenoste jen vysoké podpatky – nechte svým nohám ulevit. Správně se stravujte.

Sport a cvičení, působí nejen jako prevence na křečové žíly, ale na celý náš organismus. Pro nohy a jejich zdraví jsou vhodné tyto sporty

 • rychlá chůze
 • běhání
 • cyklistika
 • běh na lyžích
 • plavání
 • jóga

 

Ve volných chvílích můžete svůj žilní systém ozdravovat cvičením speciální gymnastiky s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech dělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole. Jóga může zamezit zhoršení stavu a zlepšení negativních projevů a příznaků.

Nevhodnými sporty jsou ve spojení s křečovými žilami

 • vzpírání
 • posilování
 • squash
 • sjezdové lyžování
 • všechny sporty, kde dochází k tlaku a nárazu v dolních končetinách

 

Nadváha

Chudáci Vaše nohy – spadáte-li do tabulek obézních nebo velmi obézních, dokonce u nás není neznámý pojem ani morbidně obézních osob. Rizika nestoupají úměrně zvyšující se váze, ale mnohem rychleji. Můžete se zařadit mezi ty jedince, které může postihnout srdeční selhání, selhání dýchacího ústrojí, porucha sacharidového metabolismu – následně cukrovka, a Vaše vysoké hodnoty tuku v krvi se usazují na stěnách Vašich cév takže počítejte také s křečovými žilami, trombózami atd.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16133 (rodina-finance.cz#22788)


Přidat komentář