Onemocnění očních víček

Onemocnění očních víček jsou především záležitostí starší pleti a s ní spojenou ochablostí. Mezi velice známé onemocnění očních víček patří ječné zrno, které si však mnozí z nás často pletou

Onemocnění očních víček

Ječné zrno

S názvem se setkáváme téměř běžně. Co to však ječné zrno skutečně je? Definice zní akutní hnisavý zánět žlázek víčka, jenž se projevuje rychle se rozvíjejícím zarudlým otokem víčka nebo jen jeho částí. Otok je bolestivý, později je jakoby tepající, škubavý. Léčí se podáváním očních kapek a mastí s antibiotiky.

Podomácku si můžete pomoci přikládáním teplých obkladů.

Pokud se léčba nedaří, nebo se postižený neléčí, vytvoří se nám velice známá a pro onemocnění typická bílá čepička s hnisem, která může prasknout. Stane-li se tak, je důležité, aby následné ošetření provedl lékař. Ten vyčistí dutinku a aplikuje antibiotikum.

Chronickým, nebo mnohočetným výskytem ječných zrn trpí hlavně diabetici a lidé s oslabenou imunitou. V takových případech lékaři předepisují antibiotika dlouhodobě.

Vlčí zrno

Vlčí zrno je naopak zánět jedné z meibomských žlázek. Tyto žlázky jsou uložené na okraji víček a produkují maz, který zabraňuje slzám přetékání na tvář. Pokud se vývod žlázky ucpe, vytvoří se zánět. Příznaky jsou obdobné ječnému zrnu, ale bolestivý otok je uložen hlouběji v tkáni víčka. Hnis tak není na povrchu, ale je vidět po otočení víčka. Léčba je stejná jako u ječného zrna - masti, kapky, antibiotika.

Neustupuje-li vlčí zrno, a je jeho velikost rovná velikosti hrachu, je třeba jej chirurgicky v ordinaci lékaře odstranit.

Zánět víčkových okrajů

Pro chronické onemocnění víčkových okrajů je typické trvalé zarudnutí těchto okrajů, jejich nepatrné zduření a tvorba bílých šupinek mezi řasami. Násilné stržení šupinek může znamenat krvácení a následné vytvoření jizev. Takto nemocný má ospalý nebo ubrečený vzhled. Časté svědění ho nutí k opakovanému mrkání a mnutí očí. Neléčí-li se, nebo je postižení těžké formy, vede onemocnění k tvorbě viditelných jizev a k trvalé ztrátě řas.

Příčinou onemocnění bývá zejména přemnožení bakterií, které za normálních okolností sice osidlují celý povrch našeho těla, jenže změní-li se chemické složení mazu produkovaného žlázami, stává se maz výbornou potravou právě pro tyto bakterie, jenž se vlivem výborné stravy snadno a rychle množí. Chemické složení mazu bývá ovlivněno stravou, tělesným stavem jedince, stresem či únavou.

Obvykle na zánět víčkových okrajů trpí lidé s vysokou tendencí k tvorbě lupů, nebo jinými dermatologickými problémy. Léčba zánětu víčkových okrajů spočívá v čištění těchto okrajů od bakterií a jednak aplikací kapek a mastí s antibiotikem

Převislá víčka

Nejedná se ani tak o nemoc jako o projev změny. Každá kůže časem ztrácí svou pružnost. Stejný jev mohou zpozorovat všichni ti, kteří byli v minulosti obézní a za krátký čas shodili přebytečné množství kil. Jejich kůže se stala na některých místech viditelně převislou. Jednou z těchto partií jsou právě oční víčka. Kůže pak snadno otéká a vyklenuje se. Převislé oční víčka se běžně odstraňují chirurgicky. Jedná se o bezpečnou a nebolestivou operaci. Nejčastěji se provádí operace horních víček, méně častěji pak víček dolních.

Ochablost dolních víček

Dalším problémem s ochablostí kůže při vyšším věku je někdy měnící se napětí tkáně víček a s ním související postavení víček vzhledem k oku. Projevuje se zejména na dolních víčkách a to ve dvou podobách:

Entropium

neboli stočení víčka okrajem proti oku, kdy se řasy dotýkají oka a způsobují svědění, škrábání, tím oko samozřejmě slzí, hlení, je zarudlé a člověka nutí si oči jednak mnout a jednak často mrkat. Otočené řasy následně způsobují poškození rohovky, což často vede ke snížení samočistící schopnosti oka, do drobných oděrek se pak snadno dostane infekce a může vést až k rohovkovým vředům. Škrábání řas je však tak nepříjemné, že postižení velice brzy navštíví lékaře, díky čemuž předejde následným potížím.

Ektropium

Opak entropia je ektropium, otočení víčka směrem ven, dolů. Obvykle se vyvíjí velmi pomalu, vliv na dění mají samozřejmě stékající slzy, které stékají na tváře a stíravým osušováním směrem dolů se tím ději jen nahrává. Proto je velice nutné při slzení osušovat slzy přikládáním kapesníčku a lehce mírně nahoru. Pokud je vyklenutí víčka znatelné, nejen že nedostatečně nechrání oko, ale jediný způsob léčby je nenáročný chirurgicky zákrok.

Pokles horního víčka - ptosis

Pokles horních víček způsobuje buďto postižení svalů, nebo nervů, jež je zásobují. K poklesu horních víček dochází hned z několika důvodů. Příčinou mohou být záněty či nádory v lebeční dutině, záchvat mozkové mrtvice, otravy (botuotoxinem, olovem), některé infekční choroby (chřipka, spála, zarděnky, pásový opar), zranění a dokonce s překvapením i hysterie. Také špatná funkce štítné žlázy způsobuje pokles víček. Konkrétně jednoho, spojeného s užší zornicí a mírně zapadlým okem, charakteristické pro tzv. Hornerův syndrom. Klesají-li obě víčka a to výrazně po únavě, jedná se o příznak nervového onemocnění s názvem myastenie.

Při poklesu horních víček je patrné především to, že oko se zdá menší a postižený má ospalý výraz. Takový člověk si pomáhá stahováním svalů na čele, což zase způsobuje vrásky na této oblasti.

Léčba takto pokleslých horních víček je odlišná podle toho, co pokles způsobuje.

Kožní útvary na víčkách a v okolí oka

Jestliže se nám na obličeji vytvoří jakýkoli nezvyklý kožní útvar, všímáme si ho mnohem víc než stejného, ale na jiném místě našeho těla. A co víc, je-li umístěn blízko oka tak, že na něj částečně vidíme, máme tendenci se ho pořád dotýkat. To pak vede k podráždění a také druhotným problémům.

Často se na povrchu víček vyskytují bradavice, cysty, tukové uloženiny. Posledně jmenované bývají způsobené poruchou metabolismu tuků. Nicméně u všech zmíněných je vždy nejdůležitější, pokud budeme chtít, odstranit kosmetické vady včas, dokud jsou malé a nemusí nechat po sobě žádnou jizvu, jak se často stává u těch větších.

Nádory víček

Nádorů víček je několik, nejčastějším je však bazaliom, nádor vyskytující se kdekoli na víčkách nebo okolí oka. Vypadá jako plošný vřídek, jenž při i menším dotyku snadno krvácí. Výhodu má snad v tom, že nebolí. A to je také důvod, proč dost velké procento lidí raději oddaluje návštěvu lékaře s tím, že nejde ještě o nic vážného. Pomoc vyhledají až při dalším stádiu, kdy je také léčba o něco obtížnější. Nádor se odstraňuje chirurgicky, což u těch malých provede lékař při znecitlivění ambulatně a bez dlouhého zdržování. U těch velkých je však již nutná plastická operace, při které je nutné zachovávat pohybovost víček. Jinak není bazalio pro organismus nebezpečný. Je však důležitá včasná návštěva lékaře, jinak v značně pokročilém stádiu hrozí i ztráta oka a to jen vlastní liknavostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15977 (rodina-finance.cz#20888)


Diskuze a zkušenosti

Hana Klysczova | 13.04.2016 18:20
V okolí očí i na nich se mi udelal podkožní tuk a drobné bradavice.Poraďte, na koho se mám obrátit. Přibývá mi jich čím dál tím víc. Je mi 50. Let.

Marie | 09.10.2016 20:33
Dobry den. Dnes v noci se mi na jedne pulce tvare udelali červené fleky a horni ocni víčko mi oteklo. Mam na nem puchyr.. Nevite, ci by yo mohlo byt?


Přidat komentář