Odstranění pigmentových skrvn

Pigmentové skvrny často pozorujeme buď v letním období, kdy se necháváme příjemně hřát slunečními parsky. Nebo se nám ve většině případů objevují v době, kdy přicházíme do starších let.

Jaké jsou typy pigmentových skvrn

Tyto skvrny se rozdělují do 3 skupin a to jsou:

Červené a žluté zbarvení

Hnědé zbarvení

Červené zbarvení

Jaké jsou příčiny pigmentových skvrn

Těchto příčin může být mnoho, ale nejznámějšími jsou:

 • Sluneční záření – Vystavování se sluníčku není vhodné.
 • Hormonální změny
 • Genetika
 • Používání nevhodné kosmetiky

Je dokázané, že se ve větší možné míře objevují většinou u žen, vlivem těhotenství, hormonálních změn, v období menopauzy, nedostatkem vitamínů, špatná funkce jater a mnoho dalších faktorů.

Jaké je možné ošetření pigmentových skvrn

Tyto skvrny můžeme zmírnit různými kosmetickými přípravky, které je dokážou zesvětlit. Ale také pomocí permanentního odstranění pigmentových skvrn, laserem, peelingem nebo chirurgicky.

Prevence - pigmentové skvrny

Nejdříve je potřeba zjistit jejich příčinu. Pokud se nám pigmentové skvrny ukážou v době nadměrného slunění nebo po soláriu, měli bychom se tomu vyhýbat nebo se alespoň více chránit různými krémy. Pokud se ovšem těchto skvrn nemůžeme zbavit, je dobré podstoupit ošetření v různých estetických klinikách a kosmetických centrech.

Před ošetřením se doporučuje pít 5 dní před ošetřením hodně vody.

Jak probíhá ošetření s IPL zářením

V určeném estetickém salónu si nasadíte brýle a postižené místo se tzv.  probliká. Cítíte pouze malé štípání, které je neškodné.  Potom se na ošetřené místo nanáší krém. Někdy se může stát, že vás bude ošetřené místo slabě pálit nebo ucítíte teplo, které během chvilky odeznívá. Aby tento estetický zákrok měl nějaký efekt je ho potřeba podstoupit, alespoň 3 nebo 5 krát. Měli bychom si také dávat pozor, abychom nepoužívali parfémy na tyto místa. Nebo lékům, které zvyšují citlivost na sluníčko. Sluníčku a soláriu je dobré se vyhýbat po čerstvém zákroku. Cena je podle impulsů.

Ošetření pomocí laseru - odstranění pigmentových skvrn

Laserový paprsek má velikou výhodu tu, že zasáhne pouze místo a nepoškodí okolní tkáně. Ošetření trvá pouze pár minut. Také u tohoto způsobu ošetření je nutno podstoupit ošetření alespoň 4 krát. Ošetření laserem vnímáme jako jemné bodnutí. Před tímto vyšetřením je nutná konsultace s lékařem, který provede potřebná vyšetření. Pokud by lékař zjistil, že není něco v pořádku, tak vás může odmítnout nebo vám nabídnout jinou variantu. Zdali se dostavil požadovaný výsledek, je možné zjistit až za 4 nebo 6 týdnů. Po tomto ošetření je potřeba nevystavovat se slunečnímu záření a nechodit do solária.

Ošetření chemickým peelingem

Peelingem je možné hloubkově ošetřit pigmentové skvrny. Po tomto ošetření se ovšem objevují otoky, stroupky a zčervenání. Většinou trvají týden někdy i delší dobu. Výsledný efekt je možné pozorovat za 5 až 10 dnů. Před tímto zákrokem je nutná konsultace s lékařem, který vám může před samotným peelingem doporučit krémy s mírnou koncentrací kyseliny glykolové. Někdy se může objevit vedlejší účinek jako je zanícení nebo ztráta barvy pleti.

Druhy chemického peelingu

 • Povrchový
 • Středně hluboký
 • Hluboký

Kdo nesmí tuto léčbu podstupovat - pigmentové skvrny

 • Jakékoliv jiné onemocnění kůže.
 • Pokud máte rakovinu nebo po operaci rakoviny.
 • Při problémech se srdíčkem.
 • Při depresivních stavech.
 • Těhotné ženy.
 • Epileptici.
 • Při poruchách imunitního systému.
 • Opatrnost u citlivé pokožky

Vedlejší účinky

I přesto, že je to velmi šetrné ošetření mohou se v ojedinělých případech vyskytnout vedlejší účinky, jako například.

 • Během 2 – 24 hodin otoky a zarudnutí. Které může trvat i několik týdnů.
 • Během dvou dnů se může dostavit pálení, svědění, podráždění nebo bolestivost.
 • Vznik puchýřů, které mohou přetrvávat několik dnů až týdnů.
 • Poškození očí. Proto je vždy nutné mít ochranné brýle.

Ošetření pomocí krému

Příklad tohoto ošetření pigmentových skvrn si můžeme dovolit každý. Můžeme si ho kdykoliv provádět z pohodlí domova. Tyto krémy většinou nemají vedlejší účinky a dokážou nám výrazně zmírnit barvu pigmentových skvrn. Na trhu je spousta druhů kosmetických přípravků, které vám zmírní tento problém. Tato metoda je jedna z nejpohodlnějších. Můžeme si vybírat mezi těmito druhy kosmetických přípravků, které jsou dostupné na našem trhu.

 • Krém proti pigmentovým skvrnám na obličej a krk.
 • Bělící krém se zesíleným účinkem.
 • Hydratační emulze – touto emulzí lze velmi dobře korigovat pigmentové skvrny.

Pigmentové znaménka

Každý z nás má nějaké znaménko. Většinou jsou to znaménka tmavší hnědé barvy. Na některých vyrůstají i chloupky. U těchto znamének je nutné sledovat jejich:

 • Tvar
 • Ostrost ohraničení
 • Jestli je stále stejně barevné
 • Velikost
 • Vývoj

Tyto znaménka se většinou odstraňují chirurgicky. Po takovémto ošetření se vyvarujete možným zdravotním problémům. Ale také tělo vypadá esteticky mnohem lépe. Odstranění je určené nejen kvůli zdravotním problémům, ale také lidem, které toto znaménko jakkoliv překáží. Doporučuje se odstranit je v zimě. Máte tak 100% jistotu, že postižené místo nebudete vystavovat sluníčku. Tyto zákroky odstraňují plastický chirurg nebo dermatolog. Stehy se vytahují za 7 až 10 dní. Ránu nesmíte namáčet a jizvy nevystavovat sluníčku. Není doporučen ani sport po dobu asi 14 dnů.

Každá žena i dívka chce být krásná

a nerada dává najevo svému okolí svůj pravý věk. Jenomže pigmentové skvrny, se ve většině případů objevují právě ve středním věku. Nebo vlivem slunečního záření.  Je to velmi nepříjemné postižení kůže a proto se snažíme tuto kosmetickou vadu řešit. V dnešní době je mnoho způsobů, jak se jich zbavit, nebo je zmírnit. A proto je dobré se informovat o možnostech odstraňování. Nejen, že můžeme používat kosmetické přípravky, ale také nám velmi rádi pomohou dermatologové, lékaři a plastičtí chirurgové.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16026 (rodina-finance.cz#22015)


Přidat komentář