Nemoci nemytých rukou

Takzvané nemoci nemytých rukou skutečně existují, není to jen pouhá pověra. Ruce obstarávají spojení mezi místy, která by normálně do kontaktu nepřišla. Leckdy si ani sami neuvědomíme, kam jsme je strkali a na co jsme sáhli.

Přestože přehnaná hygiena našemu zdraví příliš neprospívá, protože potlačuje vlastní imunitní schopnosti organismu - mytí rukou je výjimka. ** **

Hepatitida - žloutenka

Hepatitida neboli žloutenka je typická ukázka "nemoci špinavých rukou", především její A varianta.

Způsob nákazy žloutenkou

 • Zlepšením hygienických návyků došlo u nás za posledních deset let k výraznému snížení případů onemocnění touto nemocí. A však vlivem cestování do exotických, především jižních krajů dochází ke zvyšování počtu nemocných touto infekční chorobou.
 • V oblastech s nižšími nároky na hygienu většina obyvatel hepatitidu A už prodělala v dětství a je proti ní imunní. Protože větší epidemie se u nás už nevyskytla desítky let a protilátky má tedy vytvořené jen málokdo jsou naši lidé na tuto nemoc velmi vnímaví.
 • K nákaze nejčastěji dochází v prostředí, kde žije a stravuje se více lidí pohromadě. Jsou to například kempy, letní tábory ubytovny apod. Stačí jeden nemocný člověk, který se neumytýma rukama dotýká potravin, ručníků, nádobí apod. Vzhledem ke značné odolnosti a nakažlivosti viru se pak infekce rychle šíří.
 • Dítě, které se nakazí například na táboře nebo škole v přírodě, tak po návratu snadno přenese žloutenku do vlastní rodiny. U dětí onemocnění probíhá velmi často skrytě, bez typického zežloutnutí, takže mohou virus klidně roznášet po dobu několika týdnů. U dospělých má žloutenka podstatně těžší průběh. Obvyklý je minimálně dvoutýdenní povinný pobyt na uzavřeném infekčním oddělení. Po propuštění následuje omezení fyzických aktivit a dodržování dlouhodobé jaterní diety.
 • Hepatitida typu A se může šířit také proniknutím kontaminované vody do zdrojů pitné vody. V tomto případě nám ani umyté ruce nepomůžou.

Způsob prevence proti žloutence

Nejspolehlivější ochranou proti hepatitidě A i B je vedle dodržování hygienických zásad také očkování.

Vzorková prodejna fy. Dankr s.r.o. se nachází na ulici Lorencova 3791 v centru Zlína.

V této prodejně je možné zhlédnout a nakoupit veškerý sortiment za zvýhodněné ceny. V areálu možné využít bezplatné parkoviště.

Nabízí široký sortiment čistících, úklidových prostředků, desinfekcí, zdravotnického materiálu, OOP a kancelářských potřeb.
Pro velko i maloodběratele. Jsou dovozci a distributoři výrobků Belgické firmy NICOLS.

Předběhněte žloutenku!

Na další informace o této prodejně se podívejte na stránky www.dankr.cz, které Vám nabízí z mnoha druhů desinfekčních prostředků.

 

Antropozoonózy

Jsou nemoci přenosné ze zvířete na člověka.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je nejznámější a také nejčastější (několik set případů ročně) nemocí přenesenou ze zvířete na člověka. Nákazu způsobuje parazit jménem Toxoplasma gondii, jehož konečným hostitelem je kočka domácí. K nákaze nejčastěji dochází při čištění kočičího záchodu, jakož i při společném jídle a pusinkování. Obzvlášť nebezpečná je toxoplazmóza pro budoucí maminky, protože může dojít k nákaze plodu přes dělohu. Dítě je ohroženo vodnatelností mozku, poškozením oční sítnice a dalšími vývojovými vadami.

Psitakóza

Na tuto nemoc by si měli dát pozor především chovatelé velkých i malých papoušků. Nákaza může vzniknout nejen přímým dotykem při krmení, hlazení a čištění ptáka, kdy dojde k přenosu bakterií z rukou do trávicího traktu, ale i vdechováním kontaminovaného prachu z peří a trusu.** **

Salmonela

Nakazit nás mohou i plazi, přestože jsou tak "hygienicky" holí a hladcí. Většina těchto zvířat je infikována salmonelou. Riziko je podle některých odborníků tak velké, že nedoporučují chov plazů v domácnosti s předškolními dětmi.

Listerióza, brucelóza, tularémie, leptospiróza, ornitóza...

Nemoci přenášené hospodářskými zvířaty, potkany, zajíci apod. Možnost nákazy je však relativně malá a ohroženi jsou především pracovníci masokombinátů, veterináři, ošetřovatelé v zoo, restaurátoři památek znečištěných holubím trusem a podobně.** **

Způsob prevence proti Toxoplazmóze

Proti některým z nich je možné se chránit očkováním.

Pupínky, plísně a jiná kožní onemocnění

Dotykem a nedostatečnou hygienou se přenášejí zástupci všech tří klasických skupin infekce: bakteriální (impetigo), virové (bradavice, moluska) a některé plísně (například kvasinková onemocnění).

Náchylnější k získání infekce jsou lidé s oslabenou tzv. hraniční kožní obranyschopností. Osoby trpící atopickým ekzémem, sníženou tvorbou mazu a s poraněnou kůží. Zdravá kůže disponuje poměrně silnými mechanismy zabraňujícími šíření infekce. Je to samočisticí schopnost kůže a její vlastní mikrobiální osídlení, ochranný povrchový (hydrolipidický) film, správné pH a správný elektrický náboj povrchu kůže.

Impetigo

Impetigo je jedna z nejčastějších kožních infekcí. Přenáší se v dětských kolektivech, ve školkách, na letních táborech a podobně.

Původci infekce jsou bakterie - streptokoky a stafylokoky. Na kůži vznikají hnisavá ložiska, pokrytá strupy. Mohou být ojedinělá nebo se rychle šíří po celém těle. Způsob léčby - místními přípravky, které nejprve odstraní povrchové krusty, a posléze antibiotickými mastmi, krémy či roztoky.

Plíseň

Zdrojem infekce bývají veřejné bazény, společné sprchy či koupelny. Velmi rychle se rozvíjí v místech zapářky - meziprstí na nohách, tříslech, podpaží. Často si ji ale sami například z meziprstí přeneseme na další části vlastního těla (na nehty rukou i nohou, obličej a krk) - dotykem a škrábáním postižené části bez předchozího a následného umytí rukou. Ohrožená skupina - k plísním jsou náchylnější lidé trpící cukrovkou, zvýšenou tvorbou potu nebo zhoršeným místním prokrvením.

Virová onemocnění

Zdrojem virových onemocnění, které můžeme bohužel jen málo ovlivnit prevencí, jsou opět často dětské kolektivy a společné veřejné bazény. Objevují se nejčastěji jako klasické virové bradavice.

Virové bradavice

Vyskytují se nejčastěji na rukou, nohou či kolenou. Z jediné původní se mohou během času "vysemenit" a značně rozhojnit.

Léčba bradavic

 • Místní, dlouhodobě podávané přípravky.
 • Destrukční metody: přírodní (vlaštovičník), chemické (kyseliny), fyzikální (tekutý dusík, laser) a chirurgické.
 • Alternativní metody

Moluska

Moluska jsou drobné, kontaktem přenosné bradavičky (vypadají jako puchýřky), které mohou úporně svědit a pacient si je proto po těle roznáší škrábáním.

Velmi náchylné k této infekci jsou děti trpící atopickým ekzémem. Léčba: léčí se většinou seškrábnutím ostrou lžičkou, v těžších případech laserem.

Doporučení při nemocech nemytých rukou

 • Při manipulaci s těly zvířat (stahování, porcování) používejte ochranné rukavice, nekuřte, nesahejte si do úst ani do očí.
 • Zajíce přejetého na silnici nechte ležet, kde je - možná má tularémii.
 • Po jakémkoliv kontaktu se zvířaty- počítaje v to i vaše nejmilejší "členy rodiny" - si vždy umyjte ruce mýdlem a horkou vodou - alespoň někdy! Nikdy je nelíbejte na čumáček ani zobáček, přestože jsou tak rozkošní a čisťouncí.
 • Jestli na vás vyrazilo nebo narostlo cokoliv nežádoucího (vyrážka, bradavice, akné, ječné zrno), pokud možno na to nesahejte. Pokud saháte, umyjte si ruce předtím i potom.
 • Salmonelózu (střevní infekce) si většinou spojujeme s majonézou a tatarským biftekem. Měli bychom si dát ale pozor i na nože, prkénka na krájení a na naše vlastní ruce. Bereme-li například při vaření do rukou vajíčka, nemáme většinou potřebu si je hned mýt, protože si myslíme, že jsou vejce čistá. Na povrchu skořápek se však nachází mnohem víc bakterií než uvnitř. Při práci se syrovými potravinami (především masem a vejci si často myjte ruce teplou vodou a mýdlem. Počet salmonel se při pokojové teplotě každých 20 minut zdvojnásobí, takže i s umytím prkénka si raději pospěšte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15985 (rodina-finance.cz#21067)


Přidat komentář