Migréna a vše kolem ní

Migréna může vážně narušit Vaše každodenní činnosti, negativně působí na mezilidské vztahy, snižuje aktivitu, soustředění, odrazí se i na pracovním výkonu. Rozlišujeme migrénu s předzvěstí a migrénu bez předzvěstí, která trápí více lidí.

Co je migréna

Migréna s předzvěstí se projevuje přechodnou poruchou zraku, různými poruchami zorného pole. Vlastnímu záchvatu migrény někdy předchází o několik hodina až 1 den určitý pocit napětí, únavy, podrážděnosti, chuť na sladká jídla. Po záchvatu migrény je jedinec většinou unaven.

Migréna není vlastně bolestí hlavy. Migrénou můžete trpět, aniž by Vás hlava bolela. Je to totiž stav mozku, který se může projevovat mnoha různými formami nebo příznaky, které se liší pacienta od pacienta. Mezi nejčastější příznaky převážně patří pulzující bolesti, citlivost na světlo, zvuky, závratě, nejasné vidění, nevolnosti až zvracení. Migrénu mohou předcházet poruchy vyjadřování, slabost, poruchy vidění, čichu. Bolest hlavy může postihnout pouze jednu stranu hlavy, nebo obě. Bolest nemusí být vždy pulsující. Přetrvávající potíže mohou trvat 4-72 hodin. Náchylnost k migréně je dána geneticky. Pokud jeden z rodičů trpěl migrénou, je velká pravděpodobnost, že budete trpět migrénou i Vy.

Léčba migrény

Příznaky migrény se u různých lidí liší. S léčbou je tomu také tak. Preventivně působící léky mohou redukovat výskyt migrény až na polovinu. Problémy s bolestmi hlavy byste měli konzultovat s ošetřujícím lékařem. Většinou se na migrénu předepisují dva typy léků. První zmírňuji bolesti a užívají se ve chvíli, kdy migréna nastupuje. Tím mohou být výrazně redukovány příznaky.

Obecně platí, čím dřív si lék vezmete, tím účinnější bude. Léky však neužívejte zbytečně, či v nadměrných dávkách, doporučuje se maximálně dva dny v týdnu. V případě vyšší dávky, byste mohli docílit opačného efektu, tj. zvýšení frekvence bolesti hlavy. Druhý typ léků se užívá preventivně, kdy cílem těchto léků je redukovat četnost migrén. Kromě léků na předpis, můžete zakoupit i léky volně prodejné, bez lékařského předpisu.

Pokud máte zájem aby jste se zbavili jednou pro vždy té ukrutné bolesti hlavy, rádi bychom Vám doporučili produkty na migrénu, které mají velmi příznivé účinky. Nahlédněte na internetové stránky paní Ivony Chloubové www.okg-fit.cz/imchlo a nebo nahlédněte na její nabídku produktů zde.

OK Alfa+, doplněk stravy pro celkovou harmonii Vašeho organismu - bylinný extrakt s blahodárnými a revitalizujícími účinky vyrobený ze 17ti druhů bylin podle léty ověřené receptury ze 17.století s využitím poznatků nejnovějších vědeckých výzkumů.

OK Alfa+ podpoří čištění Vašeho organismu, působí antibakteriálně, posílí odolnost proti nežádoucím procesům v tkáních, působí antibioticky na široké spektrum mikrobů, působí proti kvasným a hnilobným procesům v těle, zklidní organismus po fyzické stránce - ztlumí jeho nežádoucí náhlé reakce - působí na hladké svalstvo. Posílí také obranné reakce v tkáních horních cest dýchacích a pomůže tyto cesty udržovat v normálním stavu. Zároveň usnadní ženám překonávání premenstruačních potíží a průvodních projevů období přechodu.

 

Jak předejít migréně

Jakmile zjistíte, že určité podněty u Vás vyvolávají migrénu, je logické, že je budete chtít co nejvíce eliminovat. To, co u někoho povede k úporným bolestem hlavy, Vám nemusí ublížit. Je důležité tedy vypozorovat, na co citliví jste právě Vy sami. Změnu počasí nejspíš neovlivníte, je však nespočet faktorů, které ovlivnit můžete.

Příznaky migrény

Prvním příznakem je snížení prokrvení určité části mozku, kdy toto snížení vyvolá rozšíření cév, které přivádí krev do mozku. Současně s tím se uvolní mnoho látek, které začnou působit na nejrůznějších místech v lidském těle. Následkem je další rozšíření cév, poté vznik zánětu. Vše dohromady má následek jediné - migréna.

Fáze migrény

Migréna, tak jako každá nemoc, má svůj začátek, průběh a závěr.

 • Start migrény: změna chuti, citlivost na světlo a zápach, zadržení tekutin, únava
 • Rozvoj migrény: zdvojené vidění, snížená citlivost, obtíže s mluvením, záblesky před očima
 • Bolest hlavy: středně silná až silná bolest hlavy, pulsující charakter, nucení ke zvracení, ospalost
 • Odeznění migrény: zvracení, hluboký spánek
 • Ukončení migrény: omezená chuť k jídlu, únava

Spouštěče migrény

Sami pacienti postupem času vypozorují, které podněty u nich spouští bolesti hlavy. Někdy je příčinou:

 • nepravidelná strava,
 • nedostatek spánku,
 • dlouhodobá jednostranná práce na počítači,
 • místnost osvětlená zářivkami,
 • stres,
 • náročná fyzická aktivita,
 • sex,
 • určité druhy potravin,
 • určité druhy nápojů,
 • pobyt v zakouřené místnosti,
 • chlad,
 • pobyt na slunci nebo ve vysokohorském prostředí,
 • hladovění nebo přejídání,
 • nečinnost,
 • vyčerpání,
 • hormonální změny během menstruačního cyklu.

Onemocnění způsobující bolest hlavy

Bolesti hlavy se mohou vyskytovat u řady onemocnění:

 • infekční onemocnění (chřipka, zánět vedlejších nosních dutin).

Bolesti hlavy se také vyskytují při:

 • vysokém krevním tlaku,
 • očních onemocnění,
 • postižení krční páteře.

Nejzávažnější příčiny bolesti hlavy

Závažných onemocnění, která se projevují bolestmi hlavy, je také celá řada (nádory mozku, zánět mozkových blan, krvácení do mozkomíšního moku, zvýšený nitrolební tlak, poúrazové krvácení do mozkových plen).

Ženy trpí migrénou častěji

Ženy jsou k migrénám náchylnější. Bolesti hlavy totiž úzce souvisí se změnou hladiny hormonů. Migrény se častěji objevují v období menstruace, těhotenství, po porodu, po menopauze.

Vliv spánkového režimu na migrénu

Příliš dlouhý spánek u Vás může spouštět migrénu, stejně jako nedostatek spánku. Snažte se proto chodit spát stále ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávejte. Toto je dobré dodržovat nejen v pracovních dnech, ale i o víkendu.

Vliv pravidelnosti jídla na migrénu

Mozek náchylný k migrénám, většinou špatně reaguje na změny. Snažte se jíst v pravidelných intervalech. Jak přejídání, tak vynechání jídla může spustit záchvaty bolesti hlavy.

Vliv druhu jídla na migrénu

Věnujte pozornost tomu, co jíte. Dávejte si pozor na potraviny, které obsahují tyramin (tvrdé sýry, zakysaná smetana, jogurt), sulfity (sušené ovoce), nitrity (slanina, salámy, párky), monosodium glutamin (čínská jídla, některé mražené potraviny, chipsy, brambůrky). Mezi rizikové potraviny patří i ořechy, citrusové ovoce, banány, některé druhy fazolí. Výše uvedeným potravinám se nemusíte zcela vyhýbat, spíše u nich sledujte, které Vám nedělají dobře.

Vliv alkoholu na migrénu

Alkohol, a to zejména červené víno, vede u mnoha žen k nelítostným migrénám. Pokud i Vy patříte mezi tyto ženy, budete muset na lahodný červený mok zapomenout, pokud se nechcete sužovat migrénou. Popíjejte raději bílé víno, ovšem s mírou.

Vliv kofeinu na migrénu

Migrénu u Vás může i spustit, když si nedáte svoji pravidelnou kávu. S množstvím konzumace nápojů obsahujících kofein, byste to však neměli přehánět. Jestliže jste zvyklí na ranní kávu a některý den si ji nedáte, či s ní najednou přestanete, riskujete, že Vás potrápí migréna.

Vliv stresu na migrénu

Stres může být silným spouštěcím mechanismem, ale stejné účinky může vyvolat i nedostatek stresu. Některé osoby postihne migréna, nemají-li svoji denní dávku stresu. Snažte se tedy fungovat bez větších výkyvů. Zkuste vyzkoušet meditaci, dýchací techniky, jógu apod.

Vliv světelných a zvukových efektů na migrénu

Nezvyklé a nárazové světelné a zvukové efekty (diskotéky) mohou způsobit migrénu. V kombinaci s alkoholem si o migrénu přímo sami říkáte.

Vliv migrény na život jedince

Bolest migrény má vážný dopad na všechny aspekty života dané osoby. Migréna může trvat i několik dní. Veškeré činnosti (pracovní, soukromé), tak je nutné odvolat, zrušit. Migréna může ovlivnit duševní pohodu postižené osoby.

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu o přírodních doplňcích stravy pro zdraví, zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15934 (rodina-finance.cz#20302)


Diskuze a zkušenosti

Magda | 13.06.2010 17:42
migréna mimo klasické migrény ještě existuje bazilární migréna,je to v oblasti mozkového kmene,při té hlava bolí ,jen velice mírně nebo vůbec ne ale projeví se náhlým rychlým točením hlavy ,oční bulvy se začnou velice rychle pohybovat ze strany na stranu/není možné nijak ovlivnit/ a okamžitě nastupuje zvracení /může se objevit i třes,průjem,pot,člověk není schopen jít rovně,koordinace pohybů nemožná,jakákoli změna polohy těla vše zhoršuje.Takový to záchvat může trvat několik hodin ,je nutný zásah lékaře s podáním injekcí/.Teprve potom nastává klasická migrenozní bolest hlavy.

misulemispule | 21.05.2013 11:41
Migréna Migréna je pěkný svinstvo. Sama tím trpím a po porodu se mi to ještě zhoršilo. Jenže v době kojení, jsem nemohla na ty příšerný bolesti a doprovodný problémy nic brát, sháněla jsem, co by mi pomohlo a přitom to neublížilo mimi. No a objevila jsem bylinné kapky, které můžou i děti, a musím říct, že zabraly. Teď už je užívám preventivně, nechci aby se mi to vrátilo. Pokud máte někdo zájem o bližší info, napište mi mail na Misulemispule@seznam.cz


Přidat komentář