Mateřská znaménka a jejich odstranění

Mateřská znaménka je možné spatřit již u novorozenců. Vznikají však i v průběhu života každého jedince. Mateřská znaménka bereme jako něco samozřejmého, součást naší kůže. V některých případech však mohou být našemu zdraví značně nebezpečná.

 

Mateřská znaménka se řadí k pigmentovým névům. Mateřská znaménka, zvláště ta větší, je dobré pravidelně sledovat, zda náhodou nedochází ke změně velikosti, tvaru apod. Některá mateřská znaménka se totiž bohužel mohou přeměnit v nebezpečný kožní nádor, který nazýváme melanom.

Typy mateřských znamének

Obecně rozlišujeme dva** typy mateřských znamének**. Prvním typem jsou tmavá, plochá mateřská znaménka. Druhým typem pak jsou vystouplá mateřská znaménka. Někdo má na svém těle pouze plochá mateřská znaménka, další zase vystouplá. Povětšinou však jedinci mají na svém těle větší množství plochých mateřských znamének a pouze několik vystouplých mateřských znamének.

Mateřská znaménka a pigmentové buňky

Mateřská znaménka mohou buď vznikat z krevních, či mízních cév. Pak jsou ještě mateřská znaménka vznikající z pigmentových buněk.

Velikost mateřských znamének

Co se týká velikosti mateřských znamének, pak mohou být znaménka o velikosti jednoho, dvou milimetrů. Znaménka však mohou dorůst i do velikosti několika centimetrů. Je-li větší mateřské znaménko na viditelné části těla, zvláště v obličeji, pak se jedinec potýká s estetickým problémem. Ovšem větší mateřská znaménka nemusí být jen estetickou záležitostí. Mohu být skutečným problémem pro naše zdraví.

Rozpoznáváme nebezpečné mateřské znaménko

Jak poznáte, že se s Vaším mateřským znaménkem „něco“ děje? Na jaké faktory je dobré se soustředit? Především musíte Vaše tělo znát, respektive Vaši pokožku. Pokud nemáte přehled o tom, jaká znaménka na Vašem těle se nachází, jaký je jejich tvar, velikost, pak jen těžko spatříte, že dochází k jejich přeměně.

Růst mateřského znaménka

Jedním z varovných signálů u mateřských znamének, je jejich růst. Je však třeba poznamenat, že je rozdíl růstu mateřských znamének u dětí a dospělých. Zatímco u dětí je normální, jak rostou, že se i jejich mateřská znaménka postupně zvětšují, u dospělých je třeba se mít na pozoru.

Jakmile na Vašem těle zpozorujete, že některé z mateřských znamének, ať už ploché, nebo vystupující, mění velikost a tvar, je dobré navštívit praktického lékaře. Ten Vás s největší pravděpodobností odešle na speciální** vyšetření mateřského znaménka**.

Svědění mateřského znaménka

Častokrát se může stát, že byste se nejraději uškrabali. Na vině může být pokrm, který Vám neudělal dobře, kosmetické produkty, nedostatečně vymáchané prádlo, ve kterém jsou ještě zbytky prášku, aviváž apod. Zpozorněte však, pokud máte nutkání častého škrabání a místem svědění je oblast kůže, na které je** mateřské znaménko**. Může to být jen shoda okolností. A nemusí se hned jednat o varovný signál. Ovšem rozškrábání mateřského znaménka může být velmi nebezpečné.

Krvácení a mokvání mateřského znaménka

Nemusíte si hned rozškrabat mateřské znaménko, a přesto můžete zpozorovat krvácení. Ať už přímo z něj, nebo v jeho těsné blízkosti. Kromě krvácení z mateřského znaménka, je zde také mokvání. V obou případech je třeba zpozornět a začít co nejdříve jednat, tj. zajít k lékaři.

Zánětlivý lem okolo mateřského znaménka

Dalším varovným signálem, že se něco děje s Vaším mateřským znaménkem, je zánětlivý lem okolo daného znaménka. I v tomto případě určitě není dobré vyčkávat. Je lepší navštívit lékaře i v případě, že by se jednalo o „planý poplach“. Rozhodně Vám nikdo hlavu neutrhne. Maximálně přijdete o nějaký ten volný čas, který strávíte v čekárně u lékaře.

Měnící se barva mateřského znaménka

V neposlední řadě je dobré se také soustředit na barvu mateřského znaménka. Pokud zpozorujete, že dochází k barevné změně znaménka, ať už celoplošně, nebo jen z jeho části, je třeba také zpozornět. Něco jiného je, pokud náhodou máte tzv. oheň a jeho barva se mění v závislosti na tom, zda je Vám zima, či nikoliv. Co se týká barvy mateřských znamének, tak ty neovlivňuje chlad, či teplo.

Mateřské znaménko v místě častého oděru

Nejen výše uvedené faktory předurčují, že byste měli začít jednat v souvislosti s mateřským znaménkem. Jisté nebezpečí je zde také, pokud v místě, kde máte mateřské znaménko, dochází k častému oděru za pomoci oblečení, pásku, hodinek apod. Opakované a časté odírání by mohlo způsobit, že dojde k proškrábání mateřského znaménka. Nevinně vypadající nehoda se může zvrtnout v něco horšího.

Práce, sport narušující povrch mateřského znaménka

Jaké je Vaše povolání? Děláte nějaký sport, ať už rekreačně, nebo profesionálně? Kam těmito otázkami směřujeme? Při Vašem povolání, ale také při určitém sportu bohužel může dojít k porušení mateřského znaménka. V tomto případě opět může hrozit, že poranění zapříčiní něco horšího. Pokud tedy máte povolání, nebo pěstujete koníček, při kterém by mohlo dojít k poranění mateřského znaménka, pak popřemýšlejte nad jeho odstraněním.

Opatrně s opalováním

Rádi se vystavujete slunečním paprskům? Již jste se potýkali s nepříjemným spálením? Pak je třeba říci, že kolikráte stačí jedno, či dvě spálení od sluníčka a může dojít ke vzniku melanomu, a to v násobcích. Na tuto skutečnost je třeba pamatovat.** Opalovat** se můžete i nadále. Snědou pokožku má řada z nás spojenou se svůdností. Ovšem nezapomínejte na dostatečné a včasné nakrémování. Vsaďte také na kvalitní opalovací kosmetiku. Určitě nepoužívejte prošlé krémy, nebo krémy, které jste používali minulou letní sezónu a nechali je na slunci.

S podezřelým mateřským znaménkem u lékaře

Nemusíte zajít k lékaři jen, když zpozorujete některý z výše uvedených faktorů. Můžete také učinit preventivní kroky, a to především, máte-li na Vašem těle větší ploché, či vystouplé mateřské znaménko. U takového mateřského znaménka je totiž celkem pravděpodobné, že Vám může v pozdějších letech natropit neplechu. Necháte-li si ho odstranit, budete zbaveni pozdějších případných problémů.

Odstranění podezřelých mateřských znamének

Zajdete-li k lékaři, aby posoudil míru** nebezpečí mateřského znaménka**, počítejte tak trochu s tím, že Vám doporučí, abyste si nechali mateřské znaménko odstranit. I když budete mít mateřské znaménko v obličejové oblasti, pak se nemusíte obávat, že byste se potýkali s případnou jizvou. Současná moderní estetická chirurgie je na vysoké úrovni.

Laserové odstranění mateřských znamének

V případě odstranění mateřských znamének máte minimálně dvě možnosti. Jedna z nich je chirurgické vyříznutí a druhá pak** laserové odstranění**. V druhém případě nebudete muset řešit jizvy, ale ani bolest, či dlouhou dobu hojení.

Výhody laserového odstranění mateřských znamének

Laserový paprsek se může pochlubit šetrností a jemností. Již během jednoho týdne ode dne ošetření, může být místo zcela zahojené. Při chirurgickém odstranění je naopak nutné počítat s bolestivostí po tom, co přestane působit anestezie. U laserového způsobu odstranění nepocítíte žádnou bolest, použije-li se znecitlivující mast, nebo jen nepatrné bolesti, v případě naprosté absence anestezie.

Bez náplasti po laserovém ošetření

Pokud byl zákrok malý, pak nemusí být ani nutné, aby bylo místo ošetření následně překryté náplastí. V případě, že byl zákrok větší, nebo chcete mít jistotu, aby se do místa nedostala případná nečistota, je možné náplast sundat již za dva, tři dny.

Cena za odstranění mateřského znaménka laserem

Jistě vás bude zajímat, kolik bude stát laserové ošetření. I v tomto případě pro Vás máme příjemnou zprávu. Za kvalitní ošetření, po kterém nebude jizva a znaménko bude pryč, zaplatíte kolem 1 000 Kč. V případě, že byste potřebovali odstranit více znamének, zaplatíte větší částku, než však vždy jednou takovou. U specializovaných pracovišť se setkáte s cenovou nabídkou, kdy například za odstranění deseti znamének zaplatíte plnou cenu za tři znaménka a poté bude cena u dalších snížena o desítky procent.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16150 (rodina-finance.cz#23384)


Přidat komentář