Mamograf a vše kolem něj

Karcinom prsu je hned po karcinomu tlustého střeva druhým nejčastějším zhoubným nádorem u celé populace. Každým rokem je registrováno přes šest tisíc nových případů onemocnění. Není na místě tedy podceňovat vyšetření prsů, mezi které patří i mamografické.

Význam mamografu

Mamograf, lékařský přístroj, z jehož rentgenových snímků doktor rozpozná zhoubný nádor v prsu, a to již ve stadiu, i když žena nemá žádné potíže, ani si nenahmatala bulku, či jiný útvar v ňadrech. V tomto stadiu je velká šance na úplné uzdravení nebo alespoň mnohaleté přežití.

Mamografický screening

Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek.

Mamografický screening v České republice

V České republice byl plošný mamografický screening oficiálně zahájen v září roku 2002. Nárok na preventivní mamografické vyšetření zdarma– screening má každá ženy od 45 let jednou za 25 měsíců. Na toto vyšetření musí mít doporučení od gynekologa nebo praktického lékaře, kteří jsou povinni ženám toto doporučení vydat.

Preventivní mamografické vyšetření žen mladších 45 let

Mamografická prevence by měla začít u žen od 40 let, které si ji musí uhradit – podle jednotlivých mamografických center stojí od 700- 1000 Kč. Pro ženy mladší 40 let je určeno ultrazvukové preventvní vyšetření prsní tkáně.

Akreditovaná screeningová centra

Mamografický screening je v České republice provozován na několika desítkách akreditovaných pracovišť, jejichž činnost je průběžně monitorována a kontrolována podle transparentních pravidel. Akreditované pracoviště musí splňovat přísné "Podmínky o osvědčení o způsobilosti k provádění mamárního screeningu".

Mamograf**

**

Mamograf je lékařský rentgenovýpřístroj, který slouží k detekci možného zhoubného nádoru v prsuve stadiu kdy žena nemá žádné potíže. V tomto stadiu je velká šance na úplné uzdravení. Existují dva typy přístrojů. Klasický s vyvoláváním mamografických snímků na film a plně digitalizovaný rentgenový mamografický přístroj, jehož rozlišovací schopnost je vyšší a navíc lze snímky rychle poslat na kterékoli pracoviště u nás i v zahraničí k event. konzultaci.

Mamografické vyšetření

Jedná se o vyšetření prsou pomocí mamografu, kdy je každý prs vyšetřen ze dvou stran. Při vyšetření je nutné, aby bylo prso trochu zmáčknuto mezi destičky, aby mamograf mohl spolehlivě rozpoznat případný nádor. Právě toto zmáčknutí může být trochu nepříjemné, ale bez něho, by vyšetření vlastně postrádalo smysl, protože by mamograf nemohl nic rozpoznat. V případě, že na výsledných snímcích nejsou spatřeny žádné podezřelé nálezy, mamografické vyšetření tím končí. Může se také stát, že z mamografického snímku nelze stoprocentně určit, zda je žena v pořádku, v tom případě se poté ještě přistupuje k ultrazvukovému vyšetření.

Rizika při mamografickém vyšetření

Moderní mamografické přístroje však pracují s minimálními dávkami záření, a z toho důvodu, je i riziko velmi nízké. Na druhou stranu riziko není ani nulové, ale to můžeme říci o jakémkoliv rentgenovém vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření prsní tkáně

U žen straších 40 let je ultrazvukové vyšetření prsou doplňkem základního mamografického vyšetření. Jako preventivní vyšetření se hodí zvláště pro vyšetřování prsů mladých dívek, žen, těhotných žen, kojících žen. Vyšetření je naprosto nebolestivé, kdy při něm ležíte pohodlně na lůžku, na zádech, a odborný lékař Vám přejíždí sondou s hladkým povrchem po celém prsu. Před tímto je Vám prs natřen jemným gelem, tak jako u ultrazvukového vyšetření během těhotenství, a to z důvodu, aby mohla sonda snadno klouzat po povrchu a mohla vyšetřit celý prs. Také ultrazvukové vyšetření dokáže odhalit malá i nehmatná podezřelá ložiska, které vedou k včassnému stanovení diagnózy rakoviny. Na tato vyšetření by ženy měly chodit rovněž do akreditovaných mamografických center. Je tu vysoká kvalita přístrojů i zkušenosti vyšetřujících lékařů.

Přečtěte si nový článek v** Českém magazínu o akreditovaném mamologickém pracovišti v Brně, zde.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16010 (rodina-finance.cz#21562)


Diskuze a zkušenosti

marie sadilkova | 21.04.2015 14:20
visetreni prsu moje maminka mela rakovinu prsu a ja se bojim ze to je dedicne jemi 43 let mam 19 leteho syn chtela sem se zeptat musim si hradit visetreni prsu dekuji kdyz mam zadanku od lekare 19


Přidat komentář