Léčivý konopný olej - výběr, druhy

Konopný olej je významným léčivým prostředkem, který lze využít vnitřně i zevně. Je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, protože obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin, které náš organismus potřebuje k správnému fungování.

Představení konopí

Jednoletá rostlina, která zahrnuje tři druhy konopí, které liší vzhledem, chemickým složením, náročnosti na jeho pěstování.

 • konopí seté (Cannabis sativa),
 • konopí indické (Cannabis indica),
 • konopí plané (Cannabis ruderalis).

Specifikace konopného oleje

Jemná vůně a výrazná oříšková chuť.

Vnitřně užívejte jednu lžíci konopného oleje každý den.

Možnosti užití konopného oleje

Konopný olej se může užívat vnějším i vnitřním způsobem.

Vnější účinky konopného oleje na zdraví

Konopný olej:

 • podporuje odolnost pokožky,
 • pomáhá léčit nejrůznější kožní nemoci,
 • omezuje vznik akné,
 • je velmi účinný v péči o citlivou, suchou pokožku,
 • je velmi účinný o pokožku trpící lupénkou, ekzémy,
 • napomáhá hojení ran, bércových vředů, popálenin,
 • zpomaluje stárnutí pokožky,
 • omezuje vznik vrásek,
 • posiluje růst a zdraví nehtů a nehtového lůžka,
 • brzdí rozvoj nejrůznějších alergických reakcí,
 • má výrazné zklidňující, protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zvláčňující účinky,

je účinný jako vlasový balzám.

Léčba konopným olejem zevně je vhodná jako doplňková terapie pro pacienty s atopickými ekzémy, lupenkou, akné. Počítejte s tím, že stav postižené kůže se při prvních aplikacích oleje u některých jedinců může přechodně zhoršit. To může trvat několik dnů, maximálně týden, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.

Vnitřní účinky konopného oleje na zdraví

Konopný olej:

 • působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám,
 • působí preventivně proti cukrovce,
 • je významný při zlepšení stavu problematické kůže,
 • využívá se při premenstruačním syndromu, chronických zánětech, revmatismu, artritidě,
 • snižuje hladinu cholesterolu,
 • snižuje vysoký krevní tlak.

Obsažené látky v konopném oleji

Konopný olej je výjimečný svým složením: obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin potřebných pro správnou funkci pokožky. Jedná se především o esenciální mastné omega-3 a omega-6 kyseliny: jsou to kyselina linolová a alfa-linolenová a vzácná GLA kyselina gama-linolenová. Vedle mastných kyselin konopný olej také obsahuje nepsychoaktivní kanabinoid kanabidiol (CBD), který působí protizánětlivě. Konopný olej také obsahuje velké množství vitamínů: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E a minerálů (vápník, hořčík, draslík, železo). Vyvážené hladiny omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin snižují riziko zánětlivých změn na kůži. Lisovaný olej z konopných semen má prakticky nulový obsah psychotropních látek, protože semena konopí setého neobsahují THC ve více než stopovém množství, takže nemohou působit jako droga.

Jednotlivé obsažené látky v konopném oleji

 • Vitamin A - je nezbytný pro tvorbu pigmentu v tyčinkách oční sítnice, zabraňuje šerosleposti. Příznivé účinky vitaminu A lze využít při suchosti pokožky a vlasů, při akné, lomivosti nehtů, pomáhá při tvorbě kostí a zubů u dětí, podporuje i hojení drobných ran. Je důležitý také pro tvorbu imunitního systému.
 • Vitamin B1 - pomáhá udržovat zdravé nervy, posiluje srdce, zklidňuje zažívací potíže. Jeho hlavním úkolem je štěpení cukrů, které tělo přijímá potravou, na glukózu. Ta poskytuje energii pro mozek a nervový systém. Pro svůj vliv na nervový systém bývá označován také jako "duševní vitamín", slouží k udržování dobré funkce nervového systému a k udržení duševní rovnováhy.
 • Vitamin B2 - působí proti migréně, pomáhá při hojení ran, zpomaluje vývoj šedého zákalu. Působí příznivě k zachování zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Ovlivňuje činnost nervové soustavy a mozku.
 • Vitamin B3 - zlepšuje krevní oběh, zmírňuje příznaky onemocnění kloubů, zmírňuje deprese. Je vitamínem důležitým pro udržení mentální a nervové rovnováhy a je důležitý pro normální činnost nervového systému. Je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů.
 • Vitamin B6 - pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mozkových příhod. Zmírňuje a léčí deprese, zmírňuje nespavost, zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu. Je důležitý pro správný růst a rozmnožování buněk v těle. Účastní se metabolismu cholesterolu a působí preventivně proti vzniku aterosklerosy.
 • Vitamin C - plní v našem těle celou řadu důležitých funkcí. Pomáhá zneškodnit v těle vzniklé volné kyslíkové radiály. Působí jako významná prevence onemocnění srdce a cév. Zvyšuje odolnost organismu proti infekci. Rakytník obsahuje 10 krát více vitaminu C, než například pomeranč. Podle vědců stačí jedna jediná bobulka rakytníku, k pokrytí denní dávky vitaminu C.
 • Vitamin D – udržuje zdravé zuby, kosti, pomáhá v prevenci rakoviny prsu, prostaty, zpomaluje progresi artrotického procesu v kolenních kloubech. Vitamin D je důležitým prvkem v prevenci osteoporózy.
 • Vitamin E - antioxidant, zlepšuje využití kyslíku, působí v prevenci předčasných porodů, snižuje riziko potratů, působí proti srážlivosti krve. Slouží k výživě pokožky, proti stárnutí pleti a její suchosti.
 • Vápník – základní stavební látka kostí. Je také výborným prostředek proti nemocem tlustého střeva a vysokému tlaku. Mimo zdravé zuby a kosti udržuje správnou srdeční činnost, nervové vzruchy, krevní srážlivost a zmírňuje problémy trávící soustavy. Díky vápníku se rychleji a snadněji hojí rány.
 • Železo - je základním prvkem při krvetvorbě. Jeho nedostatek vede k chudokrevnosti.
 • Hořčík - má příznivý vliv na nervovou a svalovou soustavu. Jeho nedostatek vede ke vzniku křečí, podrážděnosti, přecitlivělosti. Bojuje s chronickou únavou, snižuje krevní tlak a může zlepšit i dýchací potíže, zejména astma. Tím, že zvyšuje hustotu kostní tkáně je skvělým preventivním opatřením při osteoporóze.
 • Draslík – pomáhá snižovat krevní tlak, a důležitý je pro prevenci onemocnění srdečních chorob a mozkových příhod. Spolu se sodíkem upravují rovnováhu tekutin v těle. Má skvělé detoxikační účinky.
 • Omega – 3 mastné kyseliny - snižují zvýšenou hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, významně snižují riziko arteriosklerózy cév a infarktu myokardu, zlepšují prokrvení orgánů a tkání, představují prevenci onemocnění rakoviny prsu a tlustého střeva.
 • Omega – 6 mastné kyseliny – pomáhají udržet zdravou kůži.

Důležitost esenciálních mastných kyselin

Esenciální mastné kyseliny si naše tělo nedokáže samo vyrobit, musíme je přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Esenciální mastné kyseliny slouží jako základní stavební kameny pro tvorbu endokanabinoidů. Tyto látky fungují v rámci endokanabinoidního systému, který udržuje rovnováhu v životně důležitých systémech v našem organismu. Má velký vliv i na funkci imunitního systému, který pravděpodobně hraje významnou roli ve výskytu atopie, lupenky a akné. Endokanabinoidový regulační systém lidskému organismu významně pomáhá vyrovnávat se s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresem, kterému je vystavován interakcí se svým okolím. Endokanabinoidy mají i pozitivní vliv na schopnost člověka učit se novým poznatkům a vyrovnávat se s nimi.

Vliv esenciálních mastných kyselin na zdraví

Při dlouhodobém perorálním užívání mají esenciální mastné kyseliny protizánětlivý účinek, poskytují prevenci mozkových příhod a srdečních infarktů, zmírňují obtíže při bolestech kloubů, snižují hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, mohou pomoci při léčbě obezity, podporují imunitní systém, působí navíc preventivně i léčbě rakoviny.

Používání konopného oleje v historii

Konopný olej se používal jako potravina i lék, a to již tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně. Tradičně se v lidovém léčitelství předepisoval na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže zevně i vnitřně.

Konopný olej a vysoké teploty

Konopný olej nesnáší vyšší teploty, proto je vhodné ho konzumovat za studena. Ovšem hodí se i pro dušení a vaření v páře.

Skladování konopného oleje

Konopný olej skladujte v chladu a temnu maximálně 3 měsíce pro potravinářské účely. po této době je ještě další 3 měsíce vhodný pro vnější použití.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16014 (rodina-finance.cz#21645)


Přidat komentář