Léčba cukrovky

Nemocných diabetem - cukrovkou stále přibývá. Dnes však není tak nebezpečná jako v minulosti. Záleží na dědičnosti a na tom, zda se jedná o cukrovku typu 1 nebo 2. K potlačení nebo zmírnění potíží často stačí zdravý jídelníček a dostatek pohybu.

Na celém světě trpí** cukrovkou – diabetem** téměř 200 miliónů lidí. Za příštích dvacet let se toto číslo podle vědeckých předpovědí zdvojnásobí. Cukrovka znamená, že máme nedostatek inzulínu v těle. Inzulín je hormon, který produkují buňky ve slinivce břišní. Díky němu může krevní cukr (glukóza) vstupovat do buněk a být spotřebováván buněčným metabolizmem. Když inzulín chybí, glukóza přijatá z potravy v podobě cukrů zústává nezpracovaná v krvi. Nahromadí-li se glukózy příliš mnoho, dojde k poruše vědomí (tzv.diabetické koma), až k úmrtí. Před objevením „umělého“ inzulínu docházelo k úmrtí pacientů často.

Cukrovka – historie

První zmínky o cukrovce pocházejí z Egypta, z období 1500 let př.n.l., na papyrech je záhadná nemoc spojená s velkou žízní a vylučováním moči. Staří Řekové, Egypťané, Indové, Peršané a Číňané ve svých písemnostech zmiňují sladkou chuť moči již v 6. století a pro diagnostiku používali mravence. Pokud mravence moč pacienta přitahovala, jednalo se o cukrovku. Evropa si na toto zjištění musela počkat až do roku 1675, kdy anglický lékař Thomas Willis zavedl do diagnostiky ochutnávání moči diabetiků. O sto let později lékař Matthew Dobson dochází k závěru, že typická chuť moči je způsobena** přebytkem cukru** a zavádí jednoduchý chemický test pro jeho detekci.

Rozdíl mezi cukrovkou typu 1 a typu 2

Diabetes 1. typu se kdysi označoval jako „dětská“ cukrovka, protože jeho počátky často spadají do dětského věku. Jedná se o onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a ničí buňky ve slinivce břišní, které vyrábějí inzulín. Podíl na tomto onemocnění má genetická dispozice. Diabetes 1. typu je nezbytné po celý život léčit inzulínem a racionální dietou.

Diabetes 2. typu je chorobou, která ohrožuje většinu současné populace. Určitou roli u tohoto typu též hraje genetická dispozice (kdo má oba rodiče nemocné cukrovkou tohoto typu, téměč na 100% ji dostane také), navíc pak obezita, kdy se tuk nahromadí na břiše. Zmnožení břišního tuku většinou doprovází i zvýšení krevního tlaku, odlišné složení a množství krevních tuků a hlavně citlivost tkání na inzulín. To znamená, že v krvi je sice hodně glukózy i inzulínu, ale buňky (především v kosterních svalech a játrech) si s ním nevědí rady. Slinivka dostává informace, že inzulín tělu nestačí, vyrábí ho proto čím dál víc až se vyčerpá a produkce inzulínu klesá, množství krevního cukru stoupá a cukrovka je na světě.

Cukrovka a její příznaky

Hlavními projevy onemocnění cukrovkou je:

  • hyperglykémie
  • neustálá žízeň
  • časté a vydatné močení
  • dlouhodobé hubnutí
  • dlouhodobá únava
  • občasné poruchy vědomí

Onemocnění cukrovkou lze rychle a jednoduše zjistit odběrem krve.

Cukrovka nebolí ani není vidět

Pokud už cukrovkou trpíme, škodí nám dlouhodobý stres, soustavná fyzická zátěž, nedostatek pohybu, nepravidelná přísun potravy a alkohol. Toto vše vyvolává hypoglykémii, čili nízkou hladinu cukru a její předzvěstí může být únava, nevolnost, pocení, třes, bušení srdce, pocit hladu a nervozity. Při hypoglykémii je nutné časté podávání potravin bohatých na glukózu (kola, džus, cukr, moučníky a sladké tyčinky). Paradoxně není vhodné podávat čokoládu, která sice obsahuje velké množství cukru, ale také tuky, které zpomalují vstřebávání cukru. V žádném případě by nemělo dojít k píchnutí inzulínu, ten by mohl mít pro nemocného fatální dúsledky!

Opakem hypoglykémie je hyperglykémie, tj. vysoká hladina cukrů v krvi. Projevuje se u pacientů, u kterých ještě nedošlo k diagnostice cukrovky, je spojována se stresovou situací, infekcí, úrazem či vážným onemocněním. Hyperglykémie se projevuje jako klasický příznak cukrovky, čili suchem v ústech, žízní, častým močením a páchnoucím dechem. Pokud nedojde k rychlému snížení hladiny glukózy, hrozí nebezpečí** diabetického kómatu**.

Diabetická dieta – základ každé léčby

Diabetická dieta je vlastně** zdravý jídelníček**, který neuškodí ani lidem bez cukrovky. Základem jsou kvalitní bílkoviny – kvalitní bílé maso, netučné mléko, zelenina a v omezeném množství i rostlinné tuky. Požívání sacharidů se doporučí každému nemocnému individuelně – týká se luštěnin a některých druhů ovoce. Pečivu, bramborám, rýži, popcornu apod. je lepší se vyhnout.

Pohybem proti cukrovce

K režimu pacienta patří vhodné pohybové aktivity. Pohyb normalizuje množství krevních cukrů a tuků, snižuje krevní tlak, redukuje tělesnou hmotnost a výborně působí na psychiku. Pohyb tak pomáhá bojovat proti komplikacím diabetu. U mnoha pacientů je správný režim jedinou léčbou.

Cukrovka – když dieta a pohyb nestačí

Pokud** k léčbě nestačí zdravá strava a vhodný pohyb**, podávají se léky –** antidiabetika**. Světovou novinkou je lék exenatid, který způsobí, že se po jídle zvýší množství inzulínu uvolňovaného slinivkou břišní. Při rozvinutější formě cukrovky nemocný přechází na aplikaci inzulínu. Ten si pacient aplikuje sám pomocí inzulínové injekce do podkoží na břiše, stehnech, či jinde na těle. Aplikace se provádí několikrát denně zpravidla pomocí stříkačky nebo tzv. inzulínového pera. V současnosti je na trhu velké množství inzulínových přípravků, jak zvířecího, tak lidského původu, díky čemuž lze pro každého pacienta najít optimální řešení. Optimální dávkování inzulínu je dosaženo inzulínovou pumpou, např. Paradigm REAL-time. Tato pumpa dokáže kromě programovatelného ** podávání inzulínu** pomocí speciálního senzoru průběžně sledovat glykémie celého dne a získané hodnoty každých pět minut na displeji aktualizuje. Tato pumpa je sice hrazena zdravotní pojišťovnou, ale její součásti a provoz si pacient hradí sám.

Těhotenská cukrovka

Cukrovka je v těhotenství obávanou komplikací. Je nebezpečná tím, že se dlouhou dobu v podstatě nijak neprojevuje. Proto se na cukrovku testují ženy s rizikovými faktory jakými jsou obezita, dědičnost, cukrovka v předešlém těhotenství nebo pokud žena má její příznaky, tj. stálý pocit žízně, časté a hojné močení, popřípadě extrémní únavou. Při zjištění těhotenské cukrovky není důvod k vážným obavám. Zpravidla se projevuje ve druhé polovině těhotenství a končí porodem. Komplikace pro matku i dítě však přináší neléčená těhotenská cukrovka, jejímž nejčastějším projevem bývá zvýšený krevní tlak, špatné hojení drobných poranění nebo projevy kvasinkových zánětů. Cílem léčení je uržet hladinu cukru v optimální normě. K tomu přispívá i každodení vhodné cvičení pro nastávající maminky, plavání, jóga a dlouhé procházky-což ostatně pomáhá i maminkám bez diagnostikované cukrovky. Při diagnostikované těhotenské cukrovce se ve zvýšené míře doporučuje dodržovat správnou životosprávu a žádný stres. V šestinedělí veškeré příznaky těhotenské cukrovky vymizí. Maminky však musí počítat s tím, že při dalším těhotenství se těhotenská cukrovka s největší pravděpodobností opět objeví. Pokud příznaky přetrvávají i po šestinedělí, znamená to, že žena trpí jiným typem cukrovky, který byl náhodou objeven v těhotenství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16135 (rodina-finance.cz#23301)


Přidat komentář