Laserové kosmetické zákroky

Laser je užíván nejen ve zdravotnictví, ale i kosmetickém průmyslu. Některá kosmetická laserová centra pracují s nízkovýkonnými lasery, jiná jsou vybavena i vysokovýkonnými lasery. Laser Vám pomůže s vráskami, akné, epilací, celulitidou, únavou aj.

Co je laser

Laser je zjednodušeně řečeno světlo s určitými, pro něj specifickými vlastnostmi. Světlo kmitá v jedné rovině a jedné dané vlnové délce. V kosmetice jsou využívány lasery polovodičové nízkovýkonné. Světlo, jako takové, má pro každou živou buňku velmi zásadní i nezastupitelný význam.

Princip fungování laseru

Laserová energie je v lidské tkáni absorbována prostřednictvím cytochromatických buněk. V mitochondriálním aparátu jednotlivých buněk se přeměňuje světelná energie na energii buněčnou. Zároveň se při průchodu světla zvyšuje propustnost buněčných membrán, což vede k jejich lepší výživě, zlepšenému fungování a rychlejšímu dělení. Tyto děje pak aktivují ve tkáni makrofágy, odpovědné za pohlcování škodlivin a hojivé procesy, zvyšují aktivitu fibroblastů, vazivových buněk podporujících syntézu kolagenu ve tkáni, a vyvolávají zvýšené vyplavování specifických enzymů. Kromě stimulace růstu, hojení se využívají další vlastnosti laserového paprsku, a to například pro schopnost snižování bolestivosti působením na nervová zakončení, protizánětlivý efekt nebo stimulace akupunkturních, nebo fyziologických spoušťových bodů.

Druhy laserů v kosmetice

Biostimulační laser

Při použití biostimulačního laseru se jedná o velmi šetrnou metodu ošetření.

Tento druh laseru se používá především k rychlému hojení pooperačních ran, k úpravě a korekci čerstvých i starších jizev, k potlačení zánětlivých projevů pleti (akné, opar, ekzém, dermatis aj.).

Lasery pracující na principu fototermolýzy.

Světelný paprsek laseru o různé vlnové délce je vychytávám cílovou strukturou kůže – chloupkem, žilkou nebo pigmentem nesoucím barvivo – chromofor a tomu je selektivně předána energie. Související zákroky: (např. odstranění chloupků, žilek, tetování, hnědých skvrnek aj.)

Ablativní lasery

Jsou vysokovýkonné chirurgické nástroje schopné "loupat" kůži ve vrstvách, které se vejdou stokrát na tloušťku listu papíru. V Lékařském Laserovém centru MUDr. Yvety Štouračové pracovišti používájí erbiový laser (tzv. nejstudenější laser) o vlnové délce 2940 nm. pro jeho šetrnost. Související zákroky: (omlazovací zákroky, výbrus vrásek aj..)

Intenzivní pulsní lampy

Emitují celé spektrum vlnových délek viditelného světla. Dolní hranice je limitována propustností skleněného krystalu uloženého v rukojeti. Lampy se převážně používají k barevnému sjednocení kůže a k regeneraci pleti. Související zákroky: (omlazovací zákroky - regenerace podkoží,  
vyhlazování plošných a keloidních jizev aj...)

Myostimulační přístroj

Na principu drobných elektrických impulzů dosahuje svrašťování svalových vláken - mimických i kosterních.** Související zákroky:** (vyhlazování vrásek,  redukce tukových vrstev podkoží, neinvazivní liposukce aj...)

Využití laserů v kosmetickém průmyslu v kostce

Kromě laserů chirurgických, se kterými mohou pracovat pouze lékaři, jsou v nabídce tzv. soft lasery, které jsou terapeutické, neboli biostimulační. Mají v kosmetice velké pole působnosti.

Laser:

 • dokáže rozstřelovat pigment kůže, případně i barvivo po tetování,
 • je určený k odstraňování pigmentových i stařeckých skvrn nebo tetování,
 • slouží k odstranění nežádoucího ochlupení,
 • je schopen odpařovat vrásky,
 • je schopen reparovat jizvy.

Využití laseru v kosmetice

Laser hojí zánětlivé a jiné poruchy, jako jsou:

 • Akné - jedná se o jeden z nejčastějších kosmetických problémů žen i mužů. Akné netrápí jen dospívající mládež. Bohužel se v důsledku životního stylu: stresu, stylu stravování, ovzduší aj., stále akné častěji týká i dospělé generace. Laser napomáhá účinnému hojení zánětlivých papulek a pustulek už po několika málo aplikacích, pleť reaguje ve většině případů na laserovou léčbu spontánně a velmi rychle.
 • Dermatitis - laser napomáhá zlepšení zánětlivých a dalších změn na kůži, zapříčiněných různými vlivy.
 • Drobná povrchová poranění - včetně otoků a podlitin se s přispěním laseru léčí velice rychle.
 • Ekzém - laser může zlepšit kvalitu života jedinců zmírněním povrchových projevů této choroby.
 • Opar - opar se zpravidla neobjeví, jestliže se bolestivá oblast ozáří ještě před výsevem puchýřků, případně má velice mírný průběh. V ostatních případech se obvykle do několika hodin po ozáření na oparu utvoří stroupek a vyhneme se nepříjemným mokvavým projevům. Laser zkrátí hojení o více než polovinu a je vhodný i k léčbě postherpetické neuralgie. Po léčbě laserem se také prodlužují intervaly mezi jednotlivými výsevy.
 • Tetování, permanentní make-up - laser dokáže efektivně odstranit*** ** ***nejhlubší i nejvíce komplikované tetování. Absorpce vysokovýkonných nanosekundových laserových pulsů v kůži rozbíjí tetovací pigment na velmi malé částice, které jsou lépe a rychleji vstřebávány imunitním systémem.
 • Vypadávání vlasů - laser účinně stimuluje růst vlasů, zkvalitňuje vlasový porost.

Laser dokáže zkrášlovat celkový vzhled klientů od hlavy počínaje, až po nohy konče:

 • Biostimulace kůže - laser celkově zklidní pokožku celého těla, zlepší její vzhled, vyhladí, vypne a odstraní drobné defekty.
 • Celulitida - laser je třeba brát jako jednu ze složek komplexní péče, zvyšuje mikrocirkulaci lymfy a krve, lokálně snižuje napětí a bolestivost, uvolňuje kolagenní vlákna. Výsledkem používání laseru na oblast postiženou celulitidou je dokonalé vypnutí kůže, výrazné zlepšení či úplné odstranění celulitidy.
 • Fotobělení -  vybělení zubů. Laserové bělení zubů studeným modrým světlem je nejefektivnější a zcela bezpečná technologie, pomoci, které lze dosáhnout zářivě bílého úsměvu.
 • Laserová maska - aplikace pleťové masky, jejíž funkce se aktivuje ozářením laserovým paprskem, kombinace hloubkového čištění s biostimulací.
 • Lupy - laser posiluje účinek speciálních šampónů proti lupům. Lupy se mohou vyskytovat i jako průvodní znak při nejrůznějších onemocněních, nejen kožních, ale i neurologických, poruch imunity a další. Lupy představují drobné, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy. Nadměrné odlupování vlasové pokožky je doprovázeno i nepříjemným svěděním.
 • Neinvazní mezoterapie - zmírnění vzhledu dvojité brady, odstranění kruhů a váčků pod očima.
 • Omlazení vzhledu - rejuvenace pokožky a její vyhlazení. Princip spočívá v prohřátí kolagenních a elastických vláken v podkoží. Prohřívá se laserovým paprskem. Pleť obličeje se vypne a zlepší se také její textura.
 • Vrásky - biostimulační laser nedokáže mechanicky odstranit vrásky, ale zlepšením kondice pokožky přispěje k její větší pružnosti a elasticitě. Na druhou stranu Frakční CO2 laser dokáže odstranit drobné vrásky. Hlavní příčinou stárnutí kůže je nedostatek našeho vlastního kolagenu v pokožce.
  S přibývajícím věkem, masové žlázy omezují svou činnost a tak se pokožka nedokáže dostatečně promastit, ztrácí se také více vody.

Účinnost laseru po nejrůznějších kosmetických procedurách, jako jsou:

 • Epilace - aplikace laseru po epilaci voskem nebo elektrickým epilátorem výrazně zklidní podrážděnou kůži a vpichy se zhojí v podstatně kratší době. Doporučuje se stimulovat příslušnou oblast nejen po výkonu ale i před vlastní epilací pro analgetický účinek a účinnější nastartování hojivých procesů.
 • Hojení nehtových lůžek - laser úspěšně napraví následky i po aplikaci nail designu.
 • Permanentní make-up - po mechanické penetraci pigmentů pod kůži laser regeneruje mikrojizvičky, zklidní podrážděnou kůži.
 • Zklidnění pokožky po mechanickém čištění - laser rychleji regeneruje kůži s červenými skvrnami, drobnými otoky a podlitinkami, otevřenými i rozšířenými póry.

Laser je účinný i v případě, pokud Vás trápí fyzické nebo psychické potíže, jako jsou:

 • Chronický únavový syndrom - laser může být pro své stimulační účinky zařazen jako součást terapie.
 • Migrénní stavy - součástí kosmetické péče často bývá i zmírnění negativních projevů podobných chorob.
 • Myorelaxace - kosmetický salon bývá někdy spojen i s fitness, s masážemi, kde se laser může aplikovat na uvolnění svalů před masáží, případně jako uvolňující prostředek při bolestech zad, šíje.
 • Sezónní nedostatek světla - laser je vhodný v psychostimulaci.

Doplňky k laserovému ošetření

 • Laserová maska

Maska je podkladem pro odstraňování například akné, pro zvýšení hydratace, pro potlačení stárnutí kůže aj. a to pomocí laseru. Maska se aplikuje v tenké vrstvě na předem očištěnou pleť, následně se zapracuje laserem. Doporučuje se alespoň jedna návštěva kosmetičky měsíčně jako udržovací terapie nebo jako intenzívní kůra laserové masky je doporučována jedna návštěva týdně po dobu jednoho měsíce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15963 (rodina-finance.cz#20630)