Kryoterapie v Poláriu, léčba mrazem

Extrémního chladu se v medicíně využívá již dávno. Starověcí bojovníci věděli, že pokud dojde k amputaci, je nejlépe končetinu nechat zmrazit. To však nebylo a není to hlavní. Dnes je moderní si zajít na pár minut do polária a nechat se léčit zimou.

V uplynulých letech médii proletěla zpráva o léčbě mrazem. A i přes to, že je tato metoda léčby částečně známá již ze starověku, zejména starověkého Egypta, až v posledních letech se vyvinula v dokonalost tak, aby ji mohli využívat téměř všichni.

Co se děje s tělem při kryoterapii?

Rozhodně se nemusíte obávat pobytu v mrazicím zařízení po několik desítek minut až hodin. Léčba kryoterapií je tak rychlá, respektive pobyt v kryokomoře, že si vesmírný chlad ani neuvědomíte. Za to však vaše tělo ano. V kryokomorách je tak obrovský chlad, že se na chvíli ocitnete ve vesmíru pod tlakem dusíku v plynném skupenství. Ale vskutku jen na chvíli. Po této době se vaše cévy roztáhnou a tím pádem dojde k prokrvení organismu, také k regeneraci buněk. Z mozku se uvolňují endorfiny, takzvané hormony štěstí, které nejen že zlepšují náladu, ale také tlumí bolest. Tento rychlý a téměř nepatrný pochod dále reaguje na další problémy v těle, které odstraňuje. A samozřejmě jak se dobře ví, že všechno souvisí téměř se vším, takže problém za problémem je odstraňován tak, jak když se sype domeček z karet.

Teploty v Polária

Kryoterapie je metoda léčení, při které se využívá nízkých teplot ve speciální místnosti, tzv. kryokomoře anebo častěji nazýváno jako polárium. V poláriu se teplota pohybuje od mínus 110 do minus 160 stupňů Celsia. Poprvé, když byla tato metoda použita, bylo v poláriu dokonce minus 175 stupňů Celsia. Stalo se tak** v Japonsku** v sedmdesátých letech minulého století. Postupem času, kdy se tato metoda rozšířila do celého světa, zejména pak Evropy, se také zdokonalila a dnes se již používá pouze teplot do mínus 160 stupňů Celsia. Pokud Vás tento druh terapie zaujal, nebo máte-li problémy s pohybovou soustavou, neváhejte navštívit sportovní a relaxační centrum.

Co na sebe do Polária?

Tak nízká teplota nabádá se do polária, či kryokomory pořádně obléci, přibalit spacák, deku a termosku s horkým čajem. Jenže není tomu tak, právě naopak. Zcela nazí sice jako v sauně nebudete, ale svetr nechte doma nebo v šatně.

Do polária jsou jako nejvhodnější oděv plavky a u žen ještě lépe jednodílné. Mužům se doporučují také tílka. A vůbec mimo plavky se jako nejvhodnější oděv a také nejčastěji doporučují kraťasy a tílko či tričko. A to jak pro ženy, tak pro muže. Vždy by toto oblečení mělo být z nesyntetických materiálů, nejlépe příjemné a čisté bavlny. O něco málo důležitější jsou pak ponožky a rukavice. Ponožky volte rozhodně silnější, teplejší a rukavice nejlépe bavlněné.

Jaké jsou pocity v Poláriu?

Polárium vypadá jako klasická sauna s tím rozdílem, že se do něj nechodí pouze posedět, ale prohýbat. Uvnitř při teplotě mínus asi 150 stupňů pobudete dvě až tři minuty, pak se protáhnete, procvičíte a zpět do polária.

Každý, kdo kryoterapii absolvoval, hovořil o naprostém uvolnění pohybové soustavy a zvláště o obrovském přísunu pozitivní energie. Mnozí cítili náhlé vybuzení mimořádné tělesné a duševní síly.

To, že budete cítit bolest z chladu, jak běžně při pobytu v mrazech bývá, se obávat nemusíte. Krátký pobyt a velmi nízká teplota způsobí to, že nejdříve chlad, respektive mráz zasáhne povrchové nervy a kožní nervovou soustavu, takže je pocit chladu utlumen raz-dva. Přitom teplota kůže klesne pouze o několik málo stupňů a vnitřní teplota organismu zůstává stejná.

Pro koho je kryoterapie vhodná?

Polárium je skvělé pro sportovce a osoby, jež denně zatěžují své tělo fyzicky. Za normálních okolností totiž využíváme pouze malou část našich energetických možností. Ostatní jsou uloženy hluboko v organismu. Návštěva polária, zejména ta pravidelná, může tyto síly jakoby probudit a uvolnit více, tudíž má jedinec najednou větší možnosti a dosahuje mnohdy i lepších sportovních výkonů.

Proto je pravidelná návštěva polária vhodná a téměř dělaná pro návštěvu sportovců. Ale nejen pro ně. Nejčastěji se doporučuje polárium a kryoterapie pro osoby s veškerými problémy pohybové soustavy a s nimi spojenými nemocemi. Ti, co polárium pravidelně navštěvovali spozorovali také zlepšení stavu jejich chronických onemocnění, ale i mnohonásobný úbytek problémů při akutním onemocnění. Kryoterapie se také doporučuje při léčení pooperačních stavů, avšak vždy je nutné konkrétní případ individuálně konzultovat s ošetřujícím lékařem. Mohou být totiž situace, které při pobytu v poláriu mohou náš stav zhoršit.

Stejná situace platí i v případě chronického či akutního onemocnění. Pokud nejde tedy o běžné nachlazení, měli bystě vždy před návštěvou kryokomory absolvovat konzultaci s lékařem. Nemějte strach, že by vás pobyt v poláriu nějak ohrozil, lékař obvykle kryoterapii schválí či i sám doporučí. Avšak pro vyloučení případných obtíží je nutné toto nepsané pravidlo dodržovat.

Pro koho polárium a kryoterapie není vhodná?

Pro představu vás pobyt v poláriu zatíží stejně tak, jako rychlejší chůze po rovině. Takže se nejdná o nic příliš namáhavého. V každém případě by do polária někteří vkračovat neměli. Jsou to lidé s neléčeným nebo stále vysokým krevním tlakem ( tím se myslí tlak 160 na 110 a vyšší). Kryokomoru by také měli vynechat osoby s vážným a akutním onemocněním srdce či krevního oběhu, anebo ti, kteří toto onemocnění prodělali v uplynulých šesti měsících. U jiných vážných onemocněních a to jako akutních, tak těch chronických se vždy před návštěvou poraďte s ošetřujícícm lékařem.

Do kryokomory by také neměli vstupovat lidé trpící klaustrofobií, tedy panického strachu z malých, uzavřených prostor a lidé s alergií na chlad. Zákaz vstupu do polária je také pro osoby v alkoholovém či dokonce v drogovém opojení.

Kdo by měl polárium pravidelně navštěvovat?

Naopak by do polária měli vstupovat sportovci, určitě pak vrcholoví sportovci, dále všichni fyzicky pracující a také ředitelé, manažeři, jednatelé a prostě všechny osoby na vysokých postech, u kterých je stres jednou z běžných náplní práce.

Do polária by také, a to určitě, měli najít cestu lidé s bolestivými klouby a vůbec problematickou pohybovou soustavou. Bylo již několikrát prokázáno, že kryoterapie ničí bolesti zad, kloubů, páteře, zmírňuje a po čase zcela odstraňuje otoky, či jiné pohmožněniny. Chlad uvnitř polária si také skvěle poradí s chronickým únavovým syndromem, samozřejmě i s oslabenou imunitou a jinými chronickými chorobami. Kryoterapie je třeba skvělá při léčení astmatu či jiných chronických dýchacích chorobách, obtížích, také bojuje se sennou rýmou. Poradí si i se záněty, kožním onemocněním a to jak ekzémy, lupenkou, akné, tak dokonce i s celulitidou. Extrémní chlad také omezuje viditelnost jizev po úrazech a vůbec zlepšuje kvalitu pokožky a lidské kůže.

Polárium je známé i jako léčitel nemocí psychického rázu. Samozřejmě na prvním místě jsou deprese, dále migréna, řadí se sem i roztroušená skleróza a neurodermitida. Poslední průzkumy vlivu kryoterapie na lidský organismus ukázaly, že chlad v poláriu při pravidelných návštěvách odstraní i obezitu, nadváhu. Pokud jste žena a jste těhotná, raději návštěvu polária vynechejte. Doporučuje se alespoň od 3. měsíce těhotenství do konce, tj zhruba půl roku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16067 (rodina-finance.cz#22471)


Přidat komentář