Kontaktní čočky při sportu

Nejrůznější sportovní aktivity jsou každým rokem viníkem až 30 000 úrazů očí, z nichž zhruba třetina má trvalé následky. Mnohá zranění jsou však naprosto zbytečná, stačilo by, kdyby sportovci dbali na prevenci a používali ochranné brýle, kontaktní čočky.

Většina našich nejdůležitějších orgánů je úzkostlivě chráněna kostmi. Mozek chrání lebka. Srdce, plíce a žaludek jsou chráněny žebry. Mícha je ukrytá v páteřním kanále. S ochranou tolik zranitelných očí si však příroda příliš hlavu nelámala. Očnicové kanály sice částečně chrání zrakové ústrojí, ale před přímým zásahem volejbalového míče, golfového či squashového míčku vám větší ochranu neposkytnou.

** ** Kontaktní čočky jako vhodné řešení i pro aktivní sportovce

Nejen ženy, které mají pocit, že je brýle hyzdí, nosí kontaktní čočky, ale také mnohý aktivní sportovec nahradí dioptrické brýle kontaktními čočkami.

Dojde-li totiž při nehodě k rozbití dioptrických skel, dochází až v 75 % případů k perforačnímu poranění oka. Desetina takových zranění bývá pro zrak osudová.

Řešením zmíněných nepříjemností jsou dobře zvolené kontaktní čočky, které vám poskytnou potřebný komfort a volnost, nicméně oko nechrání. Což je například u sportovních aktivit typu hokej, golf, tenis, squash, ale třeba i při horolezectví nedostatek poměrně výrazný.

U rizikových sportů si svůj kontaktními čočkami zbystřený zrak chraňte speciálními brýlemi.

Provozujete-li některý sport pravidelně po celý rok (plavání, potápění, cyklistika atd.), pravděpodobně se vám vyplatí investovat do dioptrických sportovních brýlí určených pro danou aktivitu.

** ** Rozdělení kontaktních čoček

 • Podle doby nošení – čočky se nosí nepřetržitě určitý časový úsek
 • Podle periody výměny – po daném časovém úseku (např. 14 dní, 1 měsíc, 3 měsíce či 6 měsíců) se vyhazují, na noc se vyndávají
 • Podle typu korekce – jedná se o dělení dle charakteru oční vady
 • Podle použitého materiálu – na trhu jsou měkké (hydrogelové a inovovanější silikon-hydrogelové) a tuhé, tzv. plynopropustné kontaktní čočky (RGP)
 • Podle zbarvení – barevné čočky se vyrábí kvůli usnadnění manipulace nebo jednoduše pro zvýraznění či ozvláštnění vizáže (zvýrazňovací, krycí, perleťové a „crazy“)

** ** Výhody kontaktních čoček

Neomezují zorné pole, což je u sportu celkem zásadní věc.

Další nemalou výhodou je bezpečnost – nehrozí poranění oka při rozbití skla nebo brýlových obrub.

Jaký typ čoček je pro sport nejlepší

Vše závisí na tom, jak často sportujete.

Pokud sportujete každý den, budou vhodnější kontaktní čočky na plánovanou výměnu (např. dvoutýdenní, měsíční). Co se týče materiálu, ze kterého jsou kontaktní čočky vyrobeny, je vhodný silikon-hydrogel.

Největší výhodou tohoto materiálu je dokonalá propustnost pro kyslík, čímž se zabraňuje vzniku hypoxie rohovky.

Pokud sportujete méně často (nebo třeba i nárazově – např. na dovolené, při lyžování), jsou vhodné jednodenní kontaktní čočky. Na každý den je nový pár kontaktních čoček. Odpadá tak starost s péčí o ně a navíc je to nejbezpečnější způsob nošení kontaktních čoček.

** ** Co dělat v případě, že kontaktní čočky nosit nemůžete

Jestliže kontaktní čočky z nejrůznějších důvodů nosit nemůžete a dioptrické brýle se vám nevejdou, pod ty speciální existují modely speciálně upravené tak, aby se daly nosit i s brýlemi – např. lyžařské brýle.

Jinou variantou -  vhodnou například pro cyklistiku jsou zvláštní brýle složené z dvojice zorníků, dioptrických vložek a ochranných skel.

Sportovní sluneční brýle se systémem Performance Insert umožňují používat zároveň i dioptrická skla, která upevníte do klipů ochranné čočky.

Preventivní opatření na ochranu očí při sportovních aktivitách

 • Používejte speciální typy ochranných sportovních brýlí.
 • Samozřejmě, že žádným preventivním opatřením nelze předejít úrazu stoprocentně, nicméně ochranné brýle jsou pro sportovce absolutní nutností, protože poranění očí může mít dalekosáhlé následky.
 • Kromě odřenin rohovky a pohmožděnin víček mohou zranění při sportu znamenat například odchlípnutí sítnice či vnitřní krvácení.
 • Nejvážnějšími riziky jsou trvalá ztráta zraku společně s infekcí.
 • U pacientů, kteří prodělali zranění oka, pak existuje větší riziko vzniku zeleného zákalu.

Praktické tipy a rady na výběr sportovních brýlí

 • Při míčových sportech oceníte dobře padnoucí plastové brýle s polstrovanou ochranou nosu.
 • Brýle na cyklistiku jsou k dostání v každém obchodě se sportovním vybavením. Ochrání vás nejen před nepříznivými povětrnostními vlivy (při rychlostech nad 10 km/h vám bez nich začnou slzet oči) a UV zářením, ale i před vniknutím drobných nečistot. Při jejich výběru si však nezapomeňte vzít z domova také přilbu, brýle by vás totiž v kombinaci s ní neměly tlačit.
 • Při plavání jistě oceníte dobré plavecké brýle, do kterých vám v optice mohou na požádání objednat a vsadit zorníky s příslušnou dioptrickou korekcí. V současnosti jsou na trhu i hypoalergenní výrobky.
 • Plavecké brýle se zkoušejí v předklonu, kdy by vám měly držet „přicucnuté“ bez použití pásku kolem hlavy.
 • Chystáte-li se šnorchlovat v moři, vyměňte plavecké brýle za potápěčskou masku (přesněji polomasku). Kupte si kvalitní silikonovou, citliví jedinci se opět mohou ptát po hypoalergenním výrobku. Nic nebrání tomu, abyste pod maskou měli kontaktní čočky. Vnikne-li však do masky voda, může vám tato banální nehoda potápění (především přístrojové do větších loubek) velmi zkomplikovat. Ideálním řešením je dioptrická úprava zorníků na míru.
 • Vysokohorští turisté by zase měli dbát na vysoký UV filtr. Ve vyšších nadmořských výškách a na ledovcích oceníte i tzv. polarizační filtr. Brýle na sníh a ledovec musí mít kryty i po stranách. Pozor, v takových brýlích nesedejte za volant.
 • Na běhání a třeba i na lehkoatletické disciplíny si pořiďte dobře odvětratelné sluneční brýle.
 • Mnoho oblíbených moderních sportů, jakými jsou například squash či golf, si nekompromisně žádá naprosto speciální optické ochranné pomůcky. Nepodceňujte proto možná rizika a dopřejte svým očím ochranu. Aby brýle vydržely náraz záludného zbloudilého míčku, musí být nejen elegantní, ale i velmi pevné.

Rozdělení očních nehod

povrchové úrazy

úrazy perforující

poleptání chemickými látkami

zhmoždění

** ** Lehčí povrchové úrazy očí

Patří mezi nejčastější defekty, kdy dojde k drobné odřenině rohovky či spojivky například větvičkami stromů a keřů při joggingu lesem.

Podrážděné oko je citlivé na světlo, dostavuje se nepříjemné pálení a řezání. Lékař zpravidla předepíše speciální oční kapky či mast a potíže za pár dní zmizí.

Postup při odstraňování cizího tělíska z oka

 • Odstraňovat lze pouze tělesa volně „plující“ ve spojivkovém vaku (smítka, drobný hmyz apod.).
 • Přestaňte si oko mnout a nechte si jej od partnera prohlédnout. Oko prsty rozevřete, jemně palcem stáhněte dolní víčko.
 • Postupně se podívejte na všechny strany, ať má váš pomocník šanci propátrat všechny viditelné části oka.
 • Růžkem čistého kapesníku předmět vyjměte.
 • Další možnou alternativou je vypláchnutí oka Ophtalmo-Septonexem či borovou vodou, jsou-li po ruce. V krajním případě použijte i čistou vodu.
 • Přetrvává-li po úspěšném odstranění předmětu slzení, dvojité nebo zhoršené vidění či další nepříjemné obtíže, rozhodně navštivte očního lékaře.
 • Pokud dojde k proniknutí cizího tělesa do oční bulvy, zásadně jej nevyjímejte ani se o to nepokoušejte! Takové poranění patří výhradně do rukou lékaře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15972 (rodina-finance.cz#20750)


Diskuze a zkušenosti

malej dawid | 24.06.2010 17:38
kontaktní čočky Kontaktní čočky jsou převratná věc a spoustu nositelům brýlí přinesli volnost ve vidění bez omezení brýlemi a zorného pole. Ve sportu zvláště a fungují jako ochraný prvek, jak proti uv záření tak i proti mechanickému poškození. Teď záleží jak každý bude dbát na jejich údržbu a nošení, protože bez dodržení správného nošení a pravidel s tím spojenými jsou kontaní čočky nebezpečné, proto záleží na každém jak je bude užívat.


Přidat komentář