Kontaktní čočky - druhy, péče

Trápí Vás zhoršené vidění, na dálku nebo na blízko, ale rádi byste místo brýlí volili kontaktní čočky, ať už pro příležitostné nošení, či dlouhodobé? Druhů kontaktních čoček je hned několik, a to, právě podle délky nošení. Můžete však volit i barevné.

Brýle & kontaktní čočkyKontaktní čočky:

 • zvýšená citlivost na světlo

 • problém se suchýma očima

 • nejsou náhradou slunečních brýlí

 • chrání pouze zornici

 • barevné čočky pouze omezují propustnost světla

Co je kontaktní čočka

Kontaktní čočka představuje korekční pomůcku, která kompenzuje refrakční vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Mimo korekční funkce skýtají také úlohu kosmetickou - barevné kontaktní čočky a ochrannou - UV filtr. Měkká kontaktní čočka je vyrobena z  pružného materiálu formovaného tak, aby kopíroval přední část oka, rohovku, na kterou se přímo pokládá. Její užívání může zvýšit Váš komfort jak při každodenním nošení, tak při jednorázových aktivitách.

První aplikace kontaktních čoček

Jak probíhá aplikace kontaktních čoček?

 • 1) anamnéza a zjištění Vašich potřeb a očekávání
 • 2) měření zraku (pokud jste již nositelem kontaktních čoček, je velmi důležité přijít bez nasazených kontaktních čoček) a keratometrie rohovky
 • 3) kontrola předního segmentu oka za pomoci štěrbinové lampy, diagnostika stavu slzného filmu
 • 4) volba správného typu kontaktní čočky
 • 5) aplikace vybrané kontaktní čočky do očí klienta optometristou
 • 6) kontrola usazení čočky na oku
 • 7) zácvik manipulace s kontaktní čočkou + odborné poradenství v péči o kontaktní čočky

Nutnost kontrol

Pravidelné kontroly u nositelů kontaktních čoček jsou nezbytné.

Kontroluje se zejména usazení kontaktních čoček, refrakční stav oka,přední segment oka- rohovka, spojivky z důvodu možných fyziologických změn způsobených opakovaným nošením kontaktních čoček, čímž předcházíme případným zdravotním komplikacím.

Mnoho těchto změn se děje zcela bezbolestně, proto apelujeme na nutnost pravidelných kontrol.

Typy kontaktních čoček

Dělení podle doby nošení:

Denní:

 • čočky z oka se vyjímají každý den a musejí se čistit, dezinfikovat a ukládat do skladovacího ochranného roztoku po dobu jednoho roku / tří měsíců / měsíce / čtrnácti dnů
 • každodenní výměna – čočky se vyjímají z oka každý den a ihned po vyjmutí se vyhazují, péče o čočky již není nutná

Prodloužené - čočku lze nosit bez vyjmutí 7 dní/6 nocí. Po vyjmutí z oka musejí být vyčištěny před opětovným nasazením

Kontinuální - kontaktní čočky lze nosit bez vyjmutí z oka po dobu 30 dnů. Kontinuální třicetidenní nošení je možné díky vývoji nových materiálů zejména silikon - hydrogelů

Rozdělení dle intervalu použitelnosti:

Denní čočky na jedno použití – ideální volba pro příležitostné nošení. Vždy se do oka nasazuje sterilní kontaktní čočka a po jednodenní nošení se čočka vyhazuje. O tohoto typu kontaktních čoček odpadá péče o čočky, čištění, výdaje na roztoky, pouzdra a tím se výrazně snižuje riziko infekce. Proto tento typ čoček nositelům velmi vyhovuje.

Kontaktní čočky pro plánovanou výměnu – na našem trhu k dostání čtrnáctidenní, měsíční kontaktní čočky. Tříměsíční a roční kontaktní čočky jsou již na ústupu. Nutná péče o čočky pomocí roztoků.

Rozdělení dle typu korekce:

Sférické kontaktní čočky – určeny pro korekci dalekozrakosti, krátkozrakosti

Tórické kontaktní čočky – určeny pro korekci astigmatismu. V posledním období se velmi rozšířil dioptrický rozsah, rozšířil se tedy počet uživatelů kontaktních čoček s astigmatismem.

Bifokální kontaktní čočky – kontaktní čočky umožňující ostré vidění do dálky i do blízka

Multifokální kontaktní čočky – nejlepší volba pro klienty v presbyopickém věku. Umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti.

Rozdělení dle zbarvení:

Barevné kontaktní čočky – pomoci barevných kontaktních čoček můžete nejen zvýraznit (tónovací kontaktní čočky), ale také změnit (krycí kontaktní čočky) barvu vašich očí. Barevná změna je závislá na vlastní barvě duhovky. Barevné kontaktní čočky jsou vyráběny jak pro korekci dioptrií, tak i pouze pro kosmetické účely bez dioptrií.

Crazy kontaktní čočky – určeny pro výraznou změnu kresby duhovky. Již název sám napovídá o stylu kontaktních čoček.

Několik základních rad pro nositele kontaktních čoček

 • Čištění a oplachování kontaktních čoček jsou nezbytné pro odstranění hlenu, sekretů a usazenin z průběhu jejich nošení. Choroboplodné zárodky mohou být odstraněny pouze pomocí čištění, oplachování a dezinfekce.

 • Před manipulací s čočkami si vždy umyjte, opláchněte a osušte ruce.

 • Vždy používejte čerstvé roztoky před datem expirace.

 • Nikdy neoplachujte čočky ani pouzdra vodou z vodovodu.

 • Vždy dodržujte instrukce, které dostanete při úvodní aplikaci od svého očního lékaře nebo kontaktologa.

 • Nikdy nepoužívejte čočky po dobu delší, než jakou určuje doporučený cyklus výměn ( u vícedenních čoček).

 • Nikdy nepoužívejte čočky z poškozených nebo dříve otevřených blistrů.

 • Při problémech jako je např. zarudnutí nebo podráždění oka, v případě rozmazaného vidění apod. čočky okamžitě vyjměte a obraťte se na svého očního lékaře nebo kontaktologa.

 • Mějte vždy po ruce brýle.

 • Nejvhodnější je nasazovat kontaktní čočky PŘED aplikací make-upu.

 • Při použití vlasových sprejů nebo jiných aerosolů ponechte oči zavřené.

Roztoky na kontaktní čočky

Roztoky na kontaktní čočky jsou určeny k odstranění veškerých usazenin, dezinfekci i hydrataci zároveň.

 • Víceúčelové roztoky - tzv. all-in-one, mohou zajistit i všechny tři zmíněné funkce najednou.
 • Peroxidové roztoky - se ukázaly být jako nejúčinnější v čištění a dezinfekci. Nejlepší v péči je kombinovat peroxidový roztok s opláchnutím čoček. Pokud konvenční čočky nosíte déle než 3 měsíce, doplňte čištění roztokem na promnutí čoček. Spolu s peroxidovým roztokem je dodáno i speciální pouzdro, do kterého jsou čočky s roztokem ukládány na 6 hodin, aby došlo k neutralizaci peroxidu. Je tedy velmi důležité použít správný roztok s příslušným pouzdrem, aby nedošlo k případnému poškození oka. Pouzdro se mění po 3 měsících jeho používání.

Kapky do očí

Současný trh nabízí hned několik očních kapek. Každopádně oční kapky Vaše očí zvlhčí, osvěží a zpříjemní nošení kontaktních čoček. Oční kapky nahrazují Vaše vlastní slzy a poskytují oku umělý ochranný film, pokud jeho přirozený ochranný film není dostatečný, a tím chrání Vaše oči proti škodlivým faktorům, jako jsou smog, horko, vítr, klimatizované prostory, práce před monitorem. Oční kapky brání osychání povrchu oka a pomáhají odplavovat prachové částice.

Mějte na paměti

Očí máte jen jeden pár" - nezanedbávejte přes jednoduchost nákupu kontaktních čoček pravidelné kontroly Vašich očí. Všechny změny, ať už se týkají změny Vašich dioptrií nebo chcete vyzkoušet jiný typ kontaktních čoček , konzultujte se svým očním lékařem nebo kontaktologem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15990 (rodina-finance.cz#21252)


Přidat komentář