Jak si zachovat dobrý zrak

Naše oči jsou skutečným zázrakem přírody. Více než 100 milionů nervových buněk se stará o to, abychom viděli, co se kolem děje. Jak si zachovat dobrý zrak co nejdéle? Stačí, když budeme dbát na dvě věci: na správnou stravu a pravidelné lékařské prohlídky.

Ochrana zraku

Vliv výběru jídla na zrak

Ovoce a zelenina našim očím nesmírně prospívají! Jsou totiž nenahraditelným zdrojem velikého množství látek důležitých pro náš zrak.

Rovněž nás chrání před nejčastější příčinou oslabení zraku ve stáří: degenerací makuly podmíněné věkem. Vědecké studie popisují, že člověk, který sní denně nejméně tři porce ovoce a zeleniny touto poruchou onemocní jen vzácně.

Pravidelné kontroly zraku

Kdo je krátkozraký nebo dalekozraký, ten by měl pravidelně (jednou za rok) navštěvovat očního lékaře a nechat si u něj zkontrolovat ostrost zraku a oční nález. Jen tak mohou být brýlová skla nebo čočky včas přizpůsobeny změněné situaci. Vyšetření u lékaře hradí zdravotní pojišťovny.

Preventivní prohlídka zraku

Čím dříve je onemocnění očí rozpoznáno, tím lépe jde omezit jeho rozvoj. Například zelený zákal (glaukom) bývá často zjištěn až ve chvíli, kdy už došlo k poškození očního nervu. Při pravidelných preventivních prohlídkách by tato porucha mohla být rozpoznána daleko dříve. Proto lidem starším čtyřiceti let lékaři doporučují každé dva roky preventivní vyšetření u očního lékaře, při němž se měří nitrooční tlak a sleduje se stav očního nervu.

Péče o zrak u diabetiků

Cukrovka může vážně poškodit jemné cévy v sítnici oka (takzvaná diabetická retinopatie). Lékaři proto doporučují všem diabetikům, aby si nechávali zrak pravidelně vyšetřit jednou za půl roku.

Faktory podílející se na vzniku suchých očí

 • S každým mrknutím se na povrch oka nanáší tenounká vrstva slzné tekutiny. V důsledku dlouhé práce u monitoru (nutí nás k menším pohybům očí a my zapomínáme na pravidelné mrkání), stresu, průvanu, užívání určitých léků, nedostatku estrogenu (v přechodu), kouření, ozonu mohou oči vysychat.
 • Ti, kteří nosí kontaktní čočky, pociťují trvalé podráždění očí zvláště bolestivě.
 • Jsou-li vaše oči ráno po procitnutí delší dobu slepené a přes den zarudlé, bolí, pálí, a svědí, pak byste měli co nejdříve navštívit lékaře. Není-li chybějící slzný film nahrazen umělou tekutinou, může dojít k tak velkému oslabení odolnosti očí, že se objeví záněty nebo dokonce poškození rohovky.
 • V lékárně jsou k dostání oční kapky, zvané též „umělé slzy", které přinesou suché rohovce rychlou úlevu.

Vliv práce s počítačem na zrak

 • Pokud je to možné, udržujte od obrazovky vzdálenost 70-80 cm.
 • Nenastavujte na monitoru příliš velký jas. Oko se lépe vypořádá se středně velkým jasem.
 • Dodržujte pravidelné přestávky (pět až deset minut za hodinu).
 • Nezapomínejte na mrkání! Podle japonské studie se pohyb víčka při práci s monitorem zpomalí na sedm mrknutí za minutu (normální je 22 mrknutí).
 • Poskytněte oku změnu. Rozvěšte po stěně jako ozdobu pestré papíry, čas od času si dopřejte pohled z okna, nejlépe do zeleně.
 • Místo kávy nebo černého čaje vypijte sklenici mrkvové šťávy.
 • Když večer vypnete počítač, přiložte si na zavřené oči šátek namočený ve studené vodě. K zahnání únavy stačí pět až deset minut.

Zánět spojivek

Zánět spojivek bývá často vyvolán viry a bakteriemi, ale může se též jednat i o alergickou reakci nebo následek přetížených očí. Příčinu nejlépe zjistí lékař a ten vám také předepíše vhodné masti nebo kapky. Důležité:** ** očí se dotýkejte pouze čistýma rukama.

Ječné zrno

Ječné zrno je onemocněním malých žláz na okraji víček. Proti tomu pomáhají antibiotické masti (framykoin na lékařský předpis). Účinné je také suché teplo (např. ve formě ozařování červeným světlem, teplé obklady).

Tipy, jak ulevit unavenému zraku

 • Rychlé osvěžení: unaveným a opuchlým očím uleví osvěžení z mrazáku. Dva tampony namočené ve vodě vložte asi na 5 minut do mrazáku a potom je na 10 minut přiložte na zavřené oči. Praktické jsou také gely na oteklé oči z lékárny.
 • Chladivý obklad: oteklé a podrážděné oči se zase vzpamatují po tvarohovém obkladu. Na papírový kapesník rozetřete pár lžiček studeného tvarohu z ledničky, nebo dva sáčky s černým čajem a na 10 minut je přiložte na zavřené oči.
 • Uvolňovací triky: máte oči těžké, případně zarudlé a pálí? Potom je nejvyšší čas na uvolňovací cviky! Oči pevně stiskněte a po 5 sekundách znovu uvolněte. Celé pětkrát zopakujte. Potom chvilku třete dlaně o sebe, aby se ohřály, a na 10 sekund je přiložte na zavřené oči. Přitom zhluboka dýchejte.

Když zrak nestačí

Genetické předpoklady nepřelstíte zaručenými tipy, jak si zachovat dobrý zrak. Mrkev jíte po kvantech a stejně se zrak zhoršuje? Obtěžuje Vás nošení brýlí? Pořiďte si kontaktní čočky už dnes!

Ochrana zraku v létě

Naše vidění mohou v létě ohrozit volné radikály, které vznikají působením ultrafialového záření. Jako významný antioxidant funguje Lutein. Organismus si jej sice sám nedovede vytvořit, ale přijímá ho z potravy. Dle posledních studií může dostatečný přísun Luteinu působit právě jako prevence věkem podmíněné makulární degenerace. Vhodné je přijímat Lutein a jiné antioxidanty ve formě doplňků stravy. Pro toto oční onemocnění je kromě Luteinu významný také dostatečný přísun zeaxantinu, dalšího karotenoidu, zinku a selenu a vitaminu C a E.

Při jasném světle noste kvalitní sluneční brýle, abyste oči ochránili před škodlivými účinky slunečního světla. To platí zvláště pro procházky podél vody, která prudce odráží světlo, a na sněhu.

Příznaky nadměrně namáhaného zraku

 • Svědění a pálení očí
 • Zarudlé okraje víček
 • Pocit cizího tělesa v oku
 • Slabozrakost

Současné požadavky se nedají s nároky kladenými na zrak v dřívějších dobách vůbec srovnat. Zatímco si naši předkové mohli v klidu dopřávat pohled na zelené plochy, musí dnes oko zpracovávat celou řadu současně působících dráždění. Především stálý přechod mezi jasem a tmou, s nímž se setkáváme u televizoru či počítačového monitoru, znamená pro oko stres. Musí produkovat extrémní množství barviva, které má na starosti vnímání světla - tzv. zrakového purpuru, což má za následek velkou spotřebu vitaminu A.

Když se váš zrak zhoršuje, musíte si obstarat - a také je nosit - brýle nebo kontaktní čočky. V mnoha případech se dá zhoršené vidění napravit operativní cestou. Nekorigované zhoršené vidění vede v každém případě k trvale nadměrné námaze očí.

Největší prohřešky vůči zraku

 • Nedostatek spánku
 • Čtení při špatném světle
 • Nadměrné sledování televize nebo příliš práce u počítače
 • Delší pobyty v zakouřeném nebo prašném prostředí

Cvičení proti únavě očí

 • Dívejte se střídavě doleva a doprava, nahoru a dolů. Mezi jednotlivými pohyby vždy zavřete oči.
 • Koulejte očima, jako byste sledovali mouchu, která vám poletuje kolem obličeje.
 • Na závěr třete dlaně pevně o sebe a potom je na několik sekund přiložte na oči.

Uklidňující medové kapky na oči

V šálku vařící vody nechte rozpustit jednu lžíci včelího medu. Vlažný roztok nakapejte kapátkem do očí a nechte působit při zavřených očích přibližně deset minut. Zbývající vodu s medem už nepoužívejte, neboť hrozí velké nebezpečí bakteriálního znečištění.

Vliv alergenních látek v make-upu na oči

Oční make-up může dráždivě nejen vypadat, může dráždit i v pravém slova smyslu. Dekorativní kosmetika nemá v první řadě za úkol péči o oční partie, ale na první místo řadí jejich optické zkrášlení. Běžně prodejné přípravky mohou obsahovat barviva nebo těžké kovy, které vyvolávají nesnášenlivou reakci. Prvním možným příznakem bývá chronický zánět okrajů víček.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15947 (rodina-finance.cz#20480)


Přidat komentář