Jak si dopřát kvalitní spánek

Trápí-li Vás špatné usínání nebo přerušovaný spánek, časné buzení, příčinou může být psychika a řada vnějších a vnitřních faktorů. Při nedostatečné kvalitě spánku trpíme sníženou pozorností, pocitem únavy.

Proč potřebujeme spát

Nabízí se nám otázka, proč vlastně potřebujeme spánek, vždyť místo spánku byste toho mohli udělat.  Základní funkce spánku spočívá v obnovení rozumových funkcí, tvorbu krátkodobé i dlouhodobé paměti. Trápí-li nás nedostatečný spánek, může u nás docházet i ke zhoršenému učení, dále klesá naše rychlost a přesnost reakce na určitý podnět. Spánek je také důležitý na naši imunitu, kdy dlouhodobý nedostatek spánku naši imunitu podlamuje.

Kvalitní spánek zajistí vhodná matrace

Matrace jsou běžnou součásti Vašeho života, přičemž ale maximálně ovlivňují Vaši každodenní regeneraci a pohodu. Říká se, že optimální doba spánku je osm hodin, během nichž se tělo regeneruje, odpočívá a nabírá energii. Třetinu života tedy trávíte v posteli a to je určitě dostatečný argument pro výběr kvalitní matrace.

Vliv vnějších faktorů na kvalitu spánku

Vliv podzimního počasí na spánek

S přicházejícím podzimem se dny zkracují, ubývá délka slunečního světla, teplota klesá, častěji prší a je celkově nevlídné počasí. Cítíme se častěji unaveni, často jsme bez nálady. Zkuste více vnímat své tělo, poslouchejte své vnitřní hodiny. Jak jste večer unaveni, nebraňte se a jděte spát, i když by to bylo dříve, než na jaře a v létě.

Vliv posunu času na spánek

Cyklus střídání světla a tmy řídí biorytmus lidského organismu. Při posunu z letního času na zimní se hodiny ručiček posunují o hodinu nazpět. Zde nemáme takové problémy, jako při posunu ze zimního na letní čas, kdy musíme o hodinu dříve vstávat, a to mnohdy ještě za tmy. Tato hodina spánku často chybí dětem i lidem, kteří pracují na směny. Ranní světlo má významný vliv, jak rychle procitneme ze spánku.

Vliv hormonu melatoninu na spánek

Spánkový hormon melatonin odpovídá za usínání a probouzení. Největší hladiny dosahuje v nočních hodinách, naopak ráno způsobí, že se automaticky začneme probouzet.

Vliv počasí a smogu na spánek

Panuje-li delší dobu nevlídné, sychravé, zatažené počasí bez slunečních paprsků, působí toto negativně na člověka. Také ve městech, kde je neustálý smog nedisponují lidé dostatečně kvalitním spánkem. Počasí i smog se výrazně podílí na nepravidelnosti světelného rytmu.

K dalším vnějším faktorům patří i nevhodný životní styl, a to například, když nemáme vyvážen poměr psychické a fyzické aktivity. Našemu spánku také neprospívá časté zdřímnutí během dne, nadměrný hluk, horko, světlo během usínání, stres.

Vliv vnitřních faktorů na kvalitu spánku

Vliv nedostatečného, nepravidelného spánku na kvalitu spánku

Ponocujeme-li, býváme druhý den unaveni, nesoustředěni. Pokud nepracujeme na směny, většinou se snažíme o víkendu dohnat spánkový deficit. Ovšem, místo, abychom se po probuzení cítili svěží, cítíme se jako mátohy. Chodíme-li spát po půlnoci, těla se pak nemůže dostatečně zregenerovat. Narušujeme-li si často svůj spánkový biorytmus, můžeme být náchylnější k nemocem.

Vliv vnitřních myšlenek na kvalitu spánku

Kolikráte je těžké večer jen tak vypnout a přestat myslet na starosti, které nás trápí, či na problémy, které se nám nahromadily přes den. Čím více budeme v posteli přemýšlet a přeskakovat z jedné myšlenky na druhou, nebude se nám dařit usnout. Zkuste na tyto myšlenky nemyslet a soustřeďte se na jednu pozitivní věc. Zkuste se také soustředit na Vaše dýchání, hluboké, ne mělké. Uvolněte mysl od zbytečných myšlenek a oddejte se zaslouženému spánku.

Tipy, jak si vylepšit spánek

 • Minimálně čtyři hodiny před usnutím již nepijte nápoje s obsahem kofeinu. Tyto nápoje působí povzbudivě a ruší Váš spánek.
 • Minimálně dvě hodiny před usnutím snězte poslední jídlo. Vyhněte se však těžkým jídlům, dopřejte si lehké jídlo s obsahem zeleniny a bílkovin. Případný pocit hladu zaženete vypitím dvou až tří decilitrů vlažné vody. Nebudete-li zbytečně zatěžovat Vaše tělo večerním jídlem, budete se cítit ráno lehčeji a svěžeji.
 • Vyvarujte se před spánkem aktivního cvičení, můžete se však po večeři jít lehce projít.
 • Neřešte večer a těsně před spaním věci, které by Vás mohli rozrušit, místo toho si čtěte pěknou knihu, dopřejte si sprchu nebo koupel apod.
 • Nepijte před spaním alkohol, který kvalitu Vašeho spánku zhoršuje. Alkohol sice zpočátku nástup spánku urychluje, ovšem při častém užití alkoholu budete trpět časným probuzením, žízní spojenou s dehydratací apod.
 • Pokud to umožňuje kapacita Vašeho bytu a máte samostatnou ložnici, tj. pokoj není kombinací ložnice a obývacího pokoje, odstraňte z ložnice veškerou elektroniku. V posteli také kromě večerního spaní a pohlavního života nedělejte nic jiného.
 • Spěte v dostatečně vyvětrané místnosti s minimalizací světla a hluku.
 • Snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu, pokud to umožňuje Vaše práce.

Zacházejte opatrně s léky na spaní

Některé léky Vám mohou problém s nespavostí vyřešit, jiné však u Vás vyvolají závislost. Léky na spaní, tzv. hypnotika působí tlumivě na nervové buňky mozku. Díky nim u Vás dochází k odstranění úzkosti, útlumu celého organismu. Jiné léky tzv. benzodiazepiny snižují počet nočních probuzení, prodlužují dobu spánku, jejich účinky však mohou trvat i během dne. Cítíme pak v útlumu i přes den.

S kvalitní postelí se těšte kvalitního spánku

Postel a matrace patří k sobě. Skloubíte-li správnou matraci a kvalitní postel, Váš spánek hned dosáhne jiných parametrů. Samotná postel by měla být minimálně 20 cm delší, než jste Vy, také její šíře by měla být minimálně 80 cm. Na trhu se prodávají i dvojlůžka užší než 180 cm, která vyhovují lidem s menšími prostory v bytě. Lepší je však pořídit si dvojlůžko s minimální šíří 180 cm. Také výška postele je důležitá, měla by být kolem 40 cm, a to z důvodu, že při zemi se drží průvan a je chladněji. To, zda se budete rozhodovat mezi dřevěnou, kovanou nebo čalouněnou postel již nemá vliv na kvalitu spánku, spíše se týká stylu Vašeho vkusu, jak zařídíte byt. Zkombinujete-li vhodně matraci, rošt a postel, budete vstávat do nového dne odpočati a s větší energií.

Důležitost peřin pro kvalitní spánek

Jistě Vám nemusíme představovat nezvané hosty Vašich lůžkovin, roztoče, kterým vyloženě chutná naše odloupaná kůže, vlhké, vyhřáté prostředí postele a lůžkovin. Počty roztočů můžeme výrazně snížit. Snažte se peřiny i polštáře co nejčastěji větrat, a to i v mrazivém počasí. Pokud jste si pořídili peřiny z dutého vlákna, není nic snazšího, než je pravidelně v pračce prát. Peřiny perte v dostatečném objemu vody, kvůli vyplavení roztočů. Nesnažte se tedy vecpat do pračky co nejvíce lůžkovin, naopak, perte je co nejvíce oddělené.

Bylinky podporující spánek

 • Meduňka lékařská: je výborným pomocníkem při nespavosti a stavu neklidu. Šálek meduňkového čaje před spaním Vás uklidní.
 • Třezalka tečkovaná: uvolní naše nervové napětí, depresi, působí proti nespavosti.
 • Mučenka pletní: je skvělá při nespavosti, úzkosti, stresu, nervozitě.

Recept našich babiček pro kvalitní spánek

Zkuste před spaním vypít sklenku teplého mléka s medem. Nápoj Vás příjemně naladí na spánek a uklidní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15931 (rodina-finance.cz#20182)


Přidat komentář