Jak přestat kouřit

Vůle přestat kouřit je sice hodně důležitá, ale sama o sobě bohužel mnohdy nestačí. Pravdou ovšem je, že čím dříve přestanete tabáku holdovat, tím většímu riziku se vyhnete. Kuřáci jsou nejvíce strašeni rakovinou plic.

Kouření poškozuje celé tělo, včetně kostí, oka, erekce či imunity. Věděli jste, že pomoc lékaře a léky mohou několikanásobně zvýšit Vaši šanci na úspěch?

Tabákový kouř je horší než výfukové plyny

Přesto** tabákový kouř** vdechuje každý čtvrtý Čech dobrovolně a ještě za to platí nemálo peněz. Věděli jste, že kouř z cigarety osahuje více, než 4 tisíce chemikálií? Jakých? V podstatě se nemůžete splést, když budete jmenovat jakoukoliv látku. Nejspíš se trefíte. Kuřák vdechuje na několik set různě jedovatých chemikálií, například** formaldehyd, kyanovodík, olovo, močovinu, arzen** a tak dále. Kdo kouří dvacet cigaret denně, vystavuje se stejné dávce záření z polonia, jako kdyby chodil každý šestý den na ozařování plic. Jinými slovy 6 balíčků vykouřených cigaret ozáří plíce zhruba stejně jako jedno snímkování plic.

Jak škodí kouření zdraví?

Z informací o množství nikotinu uvedených na krabičce se toho moc nedozvíte. Údaje pocházejí z výsledků naměřených ve stroji, který daným způsobem vykouří dané množství cigaret. Jenže žádný člověk nekouří tak jako automat. Nezáleží ani tak na tom, co kouříte, ale jak to kouříte. To znamená, kolikrát potáhnete, jak dlouho potahujete, jak hluboko kouř vdechnete, jakým způsobem držíte cigaretu mezi prsty, apod. podle toho se množství vstřebaných látek podstatně liší.

Možná by se mohlo zdát, že tím, co člověku nejvíce škodí, je nikotin. Tak tomu ale není. Nikotin tělu nijak podstatně neškodí. Je jen silně návykovou drogou, která kuřáka u kouření drží. To, co kuřáky poškozuje, jsou zcela jiné látky. Například volné radikály, které jsou podstatnou příčinou poškození cév tabákovým kouřem. Právě infarkty a mrtvice jsou častější příčinou smrti vinou kouření než rakovina plic. Cévy jsou u mužů také důležité pro erekci, která bývá často kouřením ovlivněna. Také nevratná slepota a ucpávání cév na sítnici, mají příčinu v kouření. Kouření způsobuje nádorová onemocnění dýchacího traktu, ale také leukemii, nádory močového měchýře, slinivky, střev atd.

Jak vzniká závislost na cigaretách?

U většiny lidí velmi snadno a rychle. Také platí, že čím mladší člověk po cigaretě sáhne, tím větší je pravděpodobnost rychlé a silné závislosti. To, jak rychle spadne kuřák do nutnosti kouřit, záleží více, než z poloviny na tom, co zdědil. Jde hlavně o ty receptoru, tedy místa, kam se nikotin v mozku váže. Nejste-li schopni přestat s kouřením, ačkoliv byste si to přáli, tak dnes již máte prokazatelnou omluvenku, neboť nejste neschopní, ale závislí, a tím pádem nemocní. Závislost na tabáku je totiž nemoc, stejně jako třeba cukrovka. Zlobíme se snad na někoho, že onemocněl cukrovkou? Přitom většina** kuřáků** kouří nedobrovolně a rádi by s tím přestali. Jenže nemohou právě kvůli silné závislosti, do které spadli, v naprosté většině ještě jako děti. Zjistilo se, že kuřákova první cigareta je ve věku kolem 10 let, což není věk, kdy má dostatek vědomostí a schopností pochopit, co je kouření.

Výrobci dobře vědí, že zákazníci musí být na cigaretách závislí dřív, než dostanou rozum. V dospělosti se pro kouření už rozhoduje málokdo.

Co znamená "být závislý"?

Závislost na cigaretách je dvojí.** Psychosociální** - to je kouření v určitých situacích, mezi přáteli, apod, a** drogová**, což je závislost na nikotinu. Nikotin přes noc do rána zmizí. Na nikotinu je tedy určitě závislý ten, kdo si potřebuje zapálit do hodiny po probuzení, kdo kouří denně deset nebo více cigaret. Závislý po několika hodinách bez cigaret pociťuje abstinenční příznaky, jako jsou nervozita, úzkost, podrážděnost, zvýšenou chuť k jídlu, nesoustředěnost, poruchy spánku, apod. Výhodou je, že tyto příznaky mohou zmírnit léky. Pro všechny léky ale platí, že nejsou proti kouření, ale proti abstinenčním příznakům. Pilulka, která by Vás praštila přes ruku, když budete chtít kouřit, bohužel není. Nejpodstatnější je tedy Vaše rozhodnutí přestat, i když samo k úspěchu většinou nestačí.

Jak se zbavit cigaret?

Jsou více či méně účinné způsoby, někdy jde ale také o zcela neúčinné tahání peněz z kapsy. Jak se tedy hodnotí úspěšnost? Je to nejméně 6, lépe 12 měsíců bez jediné cigarety. Navíc musíte do výsledku započítat všechny, kdo danou léčbu nastoupily, a jako vyléčené jen ty, které jste na konci mohli zkontrolovat, že opravdu nekouří. Metoda by se rovněž měla srovnávat s placebem, tedy neúčinnou látkou - skupina stejných kuřáků je léčena stejnou metodou a stejně složená skupina placebem (neúčinnou látkou). I placebo má určitý efekt, který ovšem spočívá v psychice a sugesci, nikoli ve vlastním účinku.

Hypnóza, akupunktura či léčitelství

Nenajdete žádnou odbornou publikaci, která by prokázala vyšší účinnost, než má placebo. Magnety už jsou úplný nesmysl. Obchodníci s magnety nebo lasery - obyčejně mívají živnostenský list na poskytování služeb, nepatří ani mezi zdravotníky - se hodnocením léčby svých pacientů nezabývají. Proč také? Stačí vybrat peníze. Vzhledem k tomu, že cca 70% kuřáků chce přestat kouřit, tak je u nás asi milion potencionálních zákazníků. A to by byl čert, aby se někdo nechytil.

Samotná vůle

Vůle je velmi důležitá, ale samotná obvykle nestačí. Tímto způsobem přestane kouřit cca** 3% kuřáků**.

Pomoc lékaře

Hlavně silně závislí nebo ti, kdo už neúspěšně zkoušeli přestat, by se měli** poradit s lékařem**. Jejich šance se tak významně zvýší. Lékař Vám nejspíš doporučí léky. U nás také existuje téměř** 30 specializovaných center** pro závislé na tabáku. Tam se Vám mohou věnovat intenzivněji.

Nikotin

Nikotin můžete koupit v lékárně bez receptu v 5 formách, jako náplast, žvýkačku, mikrotabletu, pastilku nebo inhalátor. Princip spočívá v dodání drogy(nikotinu) do těla jinak, než z cigarety a hlavně bez oněch 4 tisíc látek, které s nikotinem v tabákovém kouři kuřák vdechuje. Navíc nikotin z léků se vstřebává pomaleji, než z cigarety. Inhalace je nejrychlejší varianta. Proto se s nikotinem z léků přestává snadněji, než s cigaretami. Díky lékům nebudete mít abstinenční příznaky.

Bupropion

Původně jde o antidepresivum, které rovněž snižuje potřebu kouřit. Musí Vám jej však předepsat lékař, pokud je ovšem pro Vás vhodný. Působí v mozku podobně jako cigareta. Také zhruba zdvojnásobí Vaši šanci na úspěch.

Vareniklin

Je to lék vyvinutý k léčbě závislosti na tabáku a navazuje se přesně na ta místa, na která se dříve navazoval nikotin z tabákového kouře. Kuřák tak nepotřebuje kouřit a když si zapálí, tak mu to nechutná.

Pokud se chytáte dát si na Nový rok předsevzetí, ale 1. ledna se Vám přestat nepodaří, tak nezoufejte. Můžete to zkusit kdykoliv jindy. Každý den se k tomu hodí úplně stejně. Rozhodněte se a udělejte to, co nejdříve. Každá cigareta Vás totiž poškozuje a naopak každá, kterou nevykouříte, je dobrá.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16142 (rodina-finance.cz#23321)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 17.09.2012 12:30
přestat kouřit myslela jsem si, že mi pomůže ele.cigareta Ego-T ale jak mi začala téct ta tekutina do pusy..no fůj. Nakonec jsem ještě vyzkoušela elektronické cigarety BLACK STREET no a k mému zázraku nekouřím cigarety již 3měsíce a jen Black stret. Fskt doporučuji vyzkoušet. Koupila jsem je zde : http://www.blackstreet.eu/objednavka/


Přidat komentář