Jak bojovat s nadměrným pocením

Hyperhidróza, nevěřili byste, že miliony lidí na světě trpí touto obtížnou chorobou. Cítí se nejistí a úzkostní, podnikají neuvěřitelné věci, aby skryli skvrny na svém oděvu. Snaží se ji každý den skrývat nebo udržet pod kontrolou.

Plastická chirurgie jako umění

Pocení je normální, protože udržuje vnitřní teplotu a chrání tělo před přehřátím. Je přirozené potit se více v teple, při tělesné námaze, při horečce, nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo strachu. K dispozici je řada způsobů léčby nadměrného pocení. Odstranění nadměrného pocení (hyperhidroza) Do oblastí nadměrného pocení (nejčastěji podpaží, dlaně a chodidel) se aplikuje tenkou jehlou v malých dávkách Botoxu (botulotoxin).

Principem účinku je zabránění převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na potní žlázy a tím dojde k výraznému omezení až zastavení pocení. Zákrok se provádí ambulantně. Účinek nastupuje 1–3 dny po aplikaci. Nejde sice o trvalé vyléčení, ale** efekt přetrvává v ošetřené oblasti 8–12 měsíců.**

Druhy hyperhidrózy

 • Generalizovaná hyperhidróza - přílišné pocení postihuje na těle rozsáhlejší plochu. Jde o diagnózu, při které se jednoduše potíte víc, než je "normální." Jde opět o méně častý typ, než je primární hyperhidróza. Obvykle je způsobena skrytým onemocněním. Existuje celá řada onemocnění, která mohou zvyšovat míru pocení: úzkostné poruchy, problémy se srdcem, poškození nervů, onemocnění míchy, vedlejší účinky určitých drog a léků, hormonální problémy včetně hyperaktivní štítné žlázy, infekce, jisté typy rakoviny a podobně.
 • Fokální hyperhidróza - místně lokalizovaná, postihuje typicky dlaně rukou, plosky nohou, podpaží, obličej, třísla, trup záda nebo jiná místa těla.** **

Jak ovlivňuje hyperhidróza život lidí

 • Lidé s hyperhidrózou se cítí depresivní a frustrovaní v každodenních činnostech. Postrádají sebevědomí. Stydí se za projevy svého handicapu. Jsou nesví tváří v tvář jiným. Omezují setkávání se s rodinou i přáteli. V důsledku toho se mohou lidé s hyperhidrózou vyhýbat společenskému styku natolik, že se mohou octnout v sociální izolaci.
 • Nemoc omezuje jejich koníčky, má dopad na jejich práci i intimní život.
 • Vinnou neustále vlhké kůže může docházet k její maceraci a vzniku bakteriálních a houbových infekcí.
 • Zpocené dlaně mohou být vážnou překážkou v řadě povolání (hudebníci, elektrikáři, hodináři atd.) a v některých případech mohou vést až ke změně profese.
 • V zaměstnáních, která vyžadují osobní kontakt a podávání rukou se mohou cítit lidé s upocenýma rukama nejistě a úzkostně.
 • Lidé se zvýšenou potivostí v podpaží ve snaze skrýt skvrny na svém oděvu nosí tmavé oblečení a ani v největším teple si nesundají sako či svetřík a alespoň dvakrát denně se sprchují.

Co hyperhidrózu způsobuje

Předpokládá se, že původcem nadměrné tvorby potu je zvýšená aktivita sympatického nervového systému. Pot produkují endokrinní žlázy. Existují dva typy hyperhidrózy primární a sekundární.

 • Primární hyperhidróza - přesná příčina zvýšené tvorby potu zůstává neznámá. Lokalizovaná hyperhidróza je zpravidla primární. Předpokládá se, že je způsobena nadprůměrným nervovým drážděním. Obvykle se její příznaky objeví u lidí mladších pětadvaceti let, ale rozvinout se může v jakémkoli věku. Postiženi jsou stejně muži i ženy a objevuje se přibližně u tří lidí ze sta. Některé faktory, jako je například úzkost, horko, vypjaté emoce, nebo kořeněné jídlo, pocení zhoršují. Protože přibližně polovina pacientů má příbuzného s hyperhidrózou může mít primární hyperhidróza dědičnou složku. Primární hyperhidróza zahrnuje nadměrné pocení na jedné či více z následujících částí těla: dlaně nebo ruce, chodidla nebo nohy, podpaží, obličej/vlasová část pokožky. Na zbytku těla se však člověk potí normálně. Pocení je symetrické; to znamená, že zpotí-li se jedna dlaň, zpotí se i druhá atd. Přesná příčina není známa a nebývá spojena s dalšími nemocemi. Zdá se, že potní žlázy nemocného jsou zkrátka víc aktivní a citlivé než žlázy ostatních lidí.
 • Sekundární hyperhidróza - představuje méně běžnou diagnózu. Je obvykle příznakem nějakého onemocnění. Mohou ji také spustit určité léky, vysoká teplota a kořeněné jídlo. Nadměrné pocení se může týkat v podstatě jakékoli části těla, ale oproti primární hyperhidróze je její příčina známa, nebo se předpokládá. Například onemocnění či zranění míchy může způsobit pocení jedné nohy. Pocení je obvykle asymetrické a postihuje pouze jednu část těla. V případě, že se vám nadměrně potí jedna ruka, noha, podpaží a podobně, měl by váš lékař vždy udělat patřičné testy, aby vyloučil možné přidružené onemocnění.

Způsoby léčby hyperhidrózy

Je řada metod léčby hyperhidrózy. Správný způsob musí zvolit specialista podle závažnosti a lokalizace hyperhidrózy a jejího dopadu na sociální a profesní život pacienta.

Injekce botulotoxinu A proti pocení

Injekce botulotoxinu A prokazatelně vedou ke znatelnému zlepšení fokální hyperhidrózy. ** **

Botulotoxin je neurotoxin, který se váže k nervovým zakončením potních žláz. Zamezuje uvolňování chemické látky (acetylcholinu), která zprostředkuje produkci potu. Botulotoxinové injekce se více než 20 let využívají i v léčbě řady jiných onemocnění a jsou bezpečné. Botulotoxin se do léčeného místa vpravuje tenkou jehlou. V případě podpaží není nutné znecitlivění. Dočasným vedlejším účinkem jsou menší modřiny v místě vpichu. Může se také někdy vyskytnout mírně zvýšené pocení v jiných částech těla, které ale po několika dnech pomine. Po 2 až 3 dnech po injekci pocení v místě léčby obvykle ustupuje a účinek zpravidla trvá 4 až 6 měsíců. Postupně zeslabuje, což vyžaduje druhou sadu injekcí. Následující podání jsou stejně účinná jako první injekce a také doba bez pocení je stejně dlouhá. Léčba botulotoxinem poskytuje znatelnou úlevu od psychické i sociální zátěže způsobené hyperhidrózou. Studie ukazují, že se devíti z deseti léčených pacientů botulotoxinem kvalita jejich života natolik zlepšila, že by jej doporučili.

Místní léčba proti pocení

U některých pacientů dochází k dočasnému snížení produkce potu používáním lokálních antiperspirantů s 12-20 procentním obsahem chloridu hlinitého. Po aplikaci přímo na postiženou oblast kůže se blokují kanály potních žláz. Opakovaná podání však mohou vést k alergickým kožním reakcím a svědění.

Perorální léčba proti pocení

Různá léčiva podávaná ústy mohou pomoci obzvláště u pacientů s generalizovanou hyperhidrózou. Anticholinergika, druh léků používaných na svalové spasmy, se mohou užívat k zabránění stimulace potních žláz. Vyvolávají však vedlejší účinky (nevolnost, zmatenost, únavu a poruchy zraku).

Iontoforéza proti pocení

Tato metoda je vhodná a může pomoci pacientům s potícíma se rukama anebo nohama. Není ale příliš vhodná pro pacienty se zvýšenou potivostí podpaží. K zamezování tvorby potu dochází pomocí přístroje na baterie, kterým si pacient přivádí do rukou, nohou a někdy i podpaží nízký elektrický proud.

Chirurgický zákrok proti pocení

Chirurgické postupy představují poslední možnost pro osoby, u nichž se hyperhidrózu nepodařilo zvládnout jiným způsobem a jejichž kvalita života je vážně snížena. Jsou dva typy chirurgické léčby k zastavení tvorby potu - odstranění potních žláz a endoskopická transtorakální sympatektomie (ETS).

Několik tipů proti nadměrnému pocení

Následující rady vám mohou pomoci, pokud má vaše onemocnění mírný průběh.

 • Pocení v podpaží
 • Pravidelné používání normálních antiperspirant (je ale rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspiranty potlačují vznik pocení, kdežto deodoranty zakrývají nepříjemný zápach). Pot sám o sobě nepáchne. Zápach je způsoben bakteriemi, které pot rozkládají.
 • Nenoste oblečení, na kterém budou skvrny od potu velmi patrné. Na bílém a černém oblečení jsou mokré skvrny vidět méně než na ostatních barvách.
 • Vyhýbejte se neprodyšným materiálům, jako je například nylon.
 • Pocení nohou
 • Měňte si ponožky nejméně dvakrát denně.
 • Alespoň dvakrát denně používejte pudr na chodidla.
 • Střídejte páry bot. Aby mohly boty vyschnout, nenoste tentýž pár dva dny po sobě.
 • Nenoste sportovní obuv, protože je obvykle méně prodyšná než klasické boty a nohy se v ní víc potí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15986 (rodina-finance.cz#21148)


Diskuze a zkušenosti

radoslavm | 07.08.2011 21:00
Dííííky Děkuju! už to mám doma, na kariéru kašlu ale konečně můžu držet ženskou za ruku. Viva la electro antiperspirant:-)

roman | 09.12.2011 22:55
elektro antiperspirant Tak tak na kariéru se taky můžu vy...t, ale moct svojí holku pohladit a nezmáčet jí přitom jak tele, v tom mi ten electro antiperspirant obrovsky pomoh.


Přidat komentář