Jak bojovat s nachlazením?

S příchodem sychravějšího podzimního počasí a období inverzí se mnozí nevyhnou nachlazení. Přečtěte si, co můžete udělat, aby se vám nachlazení, chřipka a různé virózy pokud možno vyhnuly.

I ve studenějších podzimních a v zimních měsících si venku můžeme všichni užít spoustu zábavy, stejně jako v období letním. Zimní radovánky však často dokáže znepříjemnit nebo i na dlouhý čas omezit pro někoho nevyhnutelné nachlazení a chřipka. Někteří opravdu každoročně v zimních měsících trpí dlouhodobým oslabením imunity, které způsobuje bolest kloubů a nekonečně trvající rýmu.

Když takové nachlazení vypukne, bohužel nelze nic jiného dělat, než pouze tlumit nepříjemné projevy dostupnými léčivy. Někteří jsou k tomu náchylnější, jiní jsou odolní a hned tak nějaký virus, který nakazil všechny kolegy v práci, je nepřemůže. Nachlazení bychom se však měli všichni snažit předcházet. Jak to udělat?

Zdravý a dlouhý spánek

Na jaře a v létě jsme zvyklí vydávat hodně energie. Sluníčko a teplé počasí nás láká k tomu být aktivnější a zdržovat se více venku. Po tomto náročnějším období tělo potřebuje vydechnout a doplnit množství vydané energie. Zdravý a dlouhý spánek byste si proto neměli odpírat. Skvěle vás posilní, abyste každý den bez vyčerpání zvládli i náročný pracovní den a chvíle volna mohli trávit aktivně, například sportem.

Vitamíny pro zvýšení imunity

Imunitu a obranyschopnost organismu zvyšuje vitamín C, obsažený v ovoci a zelenině. Nezapomeňte si každý den dopřát pomeranč nebo jablko, které právě v podzimním a zimním období obsahuje nejvíce vitamínů. Do čaje si vymačkejte citrón, k obědu či večeři je například k masným pokrmům vhodnou přílohou zelenina, brokolice či kapusta vám jistě přijde k chuti. A bez zelí a zelné polévky se v zimně snad nikdo z nás neobejde. Pokud si někteří na zdravou stravu příliš nepotrpí, existuje i pro ně řešení. Nechte si poradit v lékárně, nabídka produktů s potřebnou dávkou vitamínů je v dnešní době postačující. Takzvané multivitamíny dostanete ve formě šumivých tablet, horkých nápojů či tobolek k polykání. Obsahují veškeré vitamíny a minerály, které mají za úkol zvýšit obranyschopnost vašeho imunitního systému právě v chladnějším období, kdy očekáváme zvýšenou zátěž na náš organismus a možnost nachlazení.

Sport je zdravý v každé roční době

V období inverzí se pobyt venku nedoporučuje především kvůli tolik škodlivému smogu, který nepříznivě působí na naše zdraví, především škodí astmatikům a lidem s dýchacími potížemi. Svých oblíbených** sportovních aktivit** se však vzdávat nemusíte, pouze je přesuňte do vnitřních prostor. Tenis, fotbal i basketbal stejně dobře můžete hrát i v zastřešených halách a sportovních centrech. Stejně tak se nemusíte vzdávat oblíbené chůze, běhání nebo jízdy na kole. Tyto sportovní aktivity vám v zimním období pomohou suplovat chůze či běh na páse, nebo** spinning** na rotopedu.

Více relaxujte

Protože sychravější období je pro náš organismus opravdu celkově náročnější a obvykle se rychleji unavíme, s tréninkem to nepřehánějte a dopřejte si delší čas na relaxaci. Například perličková koupel po cvičení nebo příjemná masáž váš organismus příjemně zklidní a zregeneruje. Právě v zimních měsících lidé často vyhledávají víkendové** relaxační pobyty** v hezkém prostředí, které nám pomohou vydechnout a odpočinout si od rušného každodenního života. Pokud jste po zdravotní stránce v pořádku a netrápí vás například srdeční potíže, zajděte si do sauny.

Závěrem jen zbývá připomenout, že bychom neměli zapomínat na hygienu a** časté mytí rukou**. Dále bychom se měli teple oblékat, abychom se vyhnuli prochladnutí. Zdravý životní styl a udržování se v kondici dokáže svoje, berte to jako prevenci proti možným onemocněním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16139 (rodina-finance.cz#23311)


Přidat komentář