Invalidní vozíky - výběr

V případě, že ve Vašem životě nastane situace, kdy budete potřebovat invalidní vozík, je nutné věnovat velkou pozornost jeho výběru. Vozík bude součástí Vašeho života a pokud byste zvolili špatně, mohlo by to mít vliv i na Váš zdravotní stav.

Invalidní vozík

Invalidní vozík usnadňuje život mnoha lidem, kteří následkem úrazu či v důsledku nemoci nemohou chodit nebo mají velmi omezenou pohyblivost. Těmto lidem je pak pohyblivost alespoň částečně navrácena díky invalidnímu vozíku.

Nevíte kde zakoupit invalidní vozík?

Potom Vám doporučujeme navštívit internetové stránky zdravotní-prostředky.cz, které nabízí široký sortiment mechanických i elektrických invalidních vozíků a dalšího vybavení.

Společnost Zdravotní prostředky s.r.o.se zabývá prodejem nových a málo použitých zdravotních prostředků, v nabídce naleznete např.:

  • invalidní vozíky

– nové i použité elektrické invalidní vozíky i mechanické invalidní vozíky - polohovatelné postele

– elektrické polohovatelné postele - invalidní chodítka

– invalidní vozítka jsou je oblíbený pomocník pro lidé se sníženou pohyblivostí

 

Přejeme Vám příjemný nákup!

Doprava pomocí vozíku

Aby bylo možné přepravovat se pomocí vozíku, musí tomu být přizpůsobena veškerá infrastruktura. Základem jsou rozhodně rovné, kvalitní chodníky se sníženými – bezbariérovými – nájezdy. Dále různé zvedací plošiny či výtahy ve veřejných budovách jako jsou např. úřady či pošty, ale i v obchodech, kinech či na pracovištích. Společnost nezapomíná na vozíčkáře ani v otázce speciálních WC či parkovacích míst.

Základní druhy vozíků

Vozíky lze v základě dělit na dva druhy, a to na mechanické či elektrické. Oficiálně jsou pak rozeznávány tři typy, kde však první dva spadají pod vozíky mechanické:

  • vozíky určené k tlačení jinou osobou
  • vozíky s možností pohybu ruční silou uživatele
  • vozíky s vlastním pohonem

Každý z vozíků má své výhody a nevýhody, avšak vhodnost jeho využití určuje zejména zdravotní stav osoby, která jej bude nadále používat.

Mechanický vozík

Mechanický vozík je vhodný zejména pro osoby, které mají možnost hýbat horními končetinami a tím pádem jsou schopny dosáhnout pohybu vlastní silou – otáčením kol pomocí rukou. Tyto vozíky jsou lehké, skladné a vcelku levné.

Praktické informace

Mechanické vozíky se klasicky dodávají se zárukou 2 roky a jejich výhodou je snadná manipulace či možnost jednoduché složení. Dnes již nemají jejich kola duše, a proto se nemusíte bát nutnosti dofukování. Součásti vozíku, jako např. podnožky či područky, jsou různě nastavitelné a je tedy možné vozík upravit podle vlastních požadavků a dosáhnout tak maximálního pohodlí. Cena nových vozíků se pohybuje okolo 6 000 Kč, avšak použité je možné sehnat i za polovinu.

Elektrický vozík

Elektrický vozík je nutností pro člověka, který má znatelně omezenou pohyblivost i horních končetin a nemůže tedy vozík pohánět vlastní silou či má omezenou pohyblivost dolních končetin a zároveň má závažné chronické interní onemocnění. Elektrické vozíky jsou, jak již z názvu vyplývá, na elektrický pohon, díky kterému se člověk může jednoduše pohybovat.

Praktické informace

Vzhledem k tomu, že se jedná o vozík poháněný elektřinou, je nutné jej nabíjet – nabíječka je součástí výrobku. Vozíky jsou navrhované tak, že zdolají různé typy terénu a mají velmi jednoduché ovládání. Ani zde není problém složit je a převést autem na jiné místo. Cena nových vozíků se pohybuje v různých relacích, opravdu záleží na typu vozíku. Průměrná cena je 20 000 Kč.

Přidělení vozíků pojišťovnou

Zdravotně postižení lidé mají za určitých podmínek nárok na přidělení invalidního vozíku, ať již mechanického či elektrického, který je hrazen pojišťovnou. Pokud tyto podmínky splníte, bude Vám přidělen vozík, který nebudete muset hradit (nebo alespoň ne plnou cenu). Tyto podmínky se mohou u různých pojišťoven lišit. Musíte si také uvědomit, že vozík zůstává nadále v majetku pojišťovny a Vy podepíšete „smlouvu o výpůjčce“.

Podmínky přidělení

Abyste mohli požádat pojišťovnu o přidělení vozíku, musí Vám jej předepsat lékař, který má odbornost pro rehabilitaci, neurologii, ortopedii či vnitřní lékařství. Ten Vám také pomůže s výběrem vozíku a doporučí Vám, jaký typ by pro Vás mohl být nejlepší.

Poté, co si vyberete konkrétní vozík, předepíše Vám na něj tento lékař tzv. poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. O tom, zda Vám bude vozík přidělen či ne, rozhoduje revizní lékař, který spadá pod danou zdravotní pojišťovnu. Dále je nutné vyplnit formulář, kterým se žádá o vozík. Tuto žádost pak ještě musí schválit odborná komise pojišťovny.

Přidělení elektrického vs. mechanického vozíku

Všeobecně je daleko jednodušší získat mechanický vozík oproti elektrickému, a to zejména díky rozdílné ceně a způsobu pořízení. Mechanické vozíky jsou víceméně standardizované a vcelku levné. Avšak elektrický vozík bude často zhotoven přímo pro Vás a následně pojišťovnou proplacen. Pro jeho získání musíte projít i určitými testy, které prokáží, zda jej jste schopni ovládat. Před zažádáním o tento typ vozíku je nutné nějaký vybrat, tento výběr může být někdy velmi těžký.

Vybírejte pečlivě

Volba invalidního vozíku je velmi důležitá a nelze ji tedy ponechat náhodě. Je důležité vozík pořádně vyzkoušet, a to jak uvnitř v místnosti, tak venku. Důležité je také odložit tuto volbu až na dobu, kdy budete ve zdravotním stavu, jež Vám toto dovolí. Pokud byste vybrali vozík, který by Vám plně nevyhovoval, mohlo by to negativně ovlivnit Váš každodenní život či dokonce zdravotní stav. Často však bývá vozík sestavován podle Vašich specifických požadavků, což by mělo odstranit možné nedostatky standardizovaných vozíků.

Vozík není Vaším majetkem

V každém případě pamatujte na to, že mechanický ani elektrický vozík není Vaším majetkem. Někdy se může zdát, že když Vám pojišťovna elektrický vozík proplatila, patří již Vám, ale není to pravda. Na vozíku tedy nemůžete provádět žádné úpravy technického rázu.

Nárok na mechanický vozík jednou za 5 let

I výběru mechanického vozíku věnujte velkou pozornost, jelikož se nejedná o krátkodobou záležitost. Tedy pokud nevlastníte velké množství peněz. Nárok na mechanický vozík hrazený pojišťovnou Vám např. vzniká pouze jednou za 5 let. Samozřejmě ve výjimečných případech, kdy by se zjistilo, že Vám daný vozík nepomáhá, ale naopak škodí nebo v jiných závažných případech, které je lékař schopen potvrdit, je možné jej vyměnit. Na druhou stranu pokud tento vozík bude i po pěti letech v dobrém technickém stavu, nemá pojišťovna povinnost přidělit Vám nový.

Možnosti opravy elektrického vozíku

Rozbije-li se Vám nějaká součást elektrického vozíku či vozík přestane úplně fungovat, nezbude Vám nic jiného než ho nechat opravit a projít opět dlouhým administrativním procesem. První věcí, kterou byste měli v takovém případě udělat, je zavolat do firmy, od které jste vozík koupili. Zde Vám vyčíslí jaká bude cena opravy. Někdy může tuto cenu vyčíslit rovnou revizní technik zdravotní pojišťovny. Poté Vám Váš praktický lékař musí vystavit poukaz na opravu vozíku, jež je nutno dodat reviznímu lékaři zdravotní pojišťovny ke schválení. Po schválení je pak možné opravu provést, avšak i Vy se musíte účastnit na její úhradě a jste povinni uhradit 10 % z její ceny.

Kde zakoupit vozík

V případě, že nebudete moci či nebudete chtít využít možnost přidělení vozíku pojišťovnou a budete si chtít zakoupit vozík vlastní, je možné najít velkého množství nabídek. Často se prodávají použité vozíky přes inzeráty, avšak největší kvalitu a následný servis budete mít zajištěný jen v případě koupě vozíků v obchodě či nejlépe přímo od výrobce. Existuje několik tradičních výrobců invalidních vozíků (a jiných zdravotních pomůcek), kteří obchodují na území České republiky. Stačí si jen vybrat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16018 (rodina-finance.cz#21820)