Inkontinence, samovolný únik moči

Nevadí nám povídat si o menstruaci, sexu a dokonce ani o vyměšování. Ale o inkontinenci, samovolném úniku moči, se mluvit stydíme. Jako by to bylo něco tak ostudného a trapného, že si to ani nechceme připouštět.

Stresová inkontinence, která se popisuje jako mimovolní únik moči při zasmání, kýchnutí, zakašlání nebo při tlaku na močový měchýř, sužuje více než polovinu ženské populace a téměř desetinu mužské populace do 55 let. Přestože je inkontinence rozšířenější než senná rýma, průzkumy odhalily, že většina postižených žen má tak velké zábrany o ní mluvit, že s vyhledáním pomoci čeká v průměru pět let.

Možnosti vzniku stresové inkontinence

 • Stresovou inkontinenci může vyvolat v jakémkoliv věku:
 • Genetická dispozice
 • Dlouhodobý stres
 • Prochladnutí
 • Nevyřešené problémy
 • Užívání některých léků
 • Špatné vyměšování - opakovaná námaha při zácpě.
 • U žen gynekologická operace
 • Těhotenství a období po porodu - téměř 60 % žen si stěžuje na inkontinenci během těhotenství a 32 % jí trpí po porodu. Příčinou jsou zčásti hormonální změny během těhotenství, ale především veliký tlak plodu na pánevní dno. K inkontinenci může vést také poškození poševní tkáně a nervových zakončení při porodu. Řekněte o svém problému lékaři co nejdříve!
 • Nadměrná námaha při sportu - poškození pánevního dna při zvedání zátěží nebo při častém aerobním cvičení (častěji než třikrát týdně). Dokonce i sedy-lehy, pilates a jóga mohou svaly pánevního dna poškodit, pokud cviky nejsou správně prováděné. Ženy mnohdy při silových cvicích nemají správnou techniku a nezapínají plně břišní svaly tak, aby byly oporou pánevnímu dnu - důležité je vždy vydechnout při stažení svalů a zapnout svalstvo pánevního dna.
 • V menopauze jako důsledek poklesu hladiny estrogenů

Mnozí z nás si myslí, že únik moči souvisí výhradně se stářím, to ale není tak úplně pravda. Rozhodně to není „ nemoc starých lidí"

Odborníci uvádějí, že jí trpí neuvěřitelných 28 % žen ve věku od 25 do 34 let a 37 % žen ve věku od 35 do 44 let.

Příčina stresové inkontinence

Příčinou je oslabení svalů pánevního dna, která jako závěsná síť leží pod celou pánví. Tyto svaly podpírají močový měchýř, pochvu a konečník a pomáhají udržet močový měchýř uzavřený v okamžiku, kdy je na něj vykonaný tlak ať už kýchnutím, kašláním nebo nějakou fyzickou námahou. Ženy, které mají pánevní dno oslabené, nemají svalstvo natolik silné, aby zabránilo úniku moči.

Emocionální a zdravotní dopad inkontinence na ženy

 • Únik moči dráždí pochvu, takže může způsobit záněty a svědění.
 • Také může docházet k podráždění kůže, infekcím a ekzémům mezi nohama.
 • Ženy, které trpí stresovou inkontinencí, jsou mimo to vystavené většímu riziku zánětu močového měchýře, protože trvalé vlhko a následné mytí odstraňují z pochvy zdravé bakterie, které infekcím zabraňují.
 • Vedlejší psychické účinky. Ženy se často cítí nečisté, úzkostné a ztrácejí sebedůvěru. Některé omezují svůj společenský život a nevzdalují se z domova.
 • 40 % inkontinentních žen se zcela vyhýbá sexu. Jejich problém je pro ně nepřekonatelným problémem.

Ovlivnění stresové inkontinence

 • Jednoduchými cviky prováděnými doma
 • Snížením nadváhy - uleví se svalstvu pánevního dna
 • Mírným pitím tekutin - ne více než 2 litry denně
 • Omezením konzumace nápojů, které dráždí močový měchýř - alkohol (především pivo), káva, čaj a sycené nápoje

V závažnějších případech inkontinence se doporučují:

 • Výplně

Ty se vloží do hrdla močového měchýře, tím se zúží jeho ústí a omezí únik moči. Jako výplň se používá přírodní gel Zuidex, který se zavede močovou trubicí. Procedura trvá asi 15 minut a provádí se v lokálním umrtvení. Působí po dobu pěti let.

 • Hormonální terapie

Ženám po menopauze pomáhají vaginální pesary či krémy obsahující estrogeny, které posilují pánevní tkáň a svalstvo.

 • Operace

V případech, kdy ostatní léčba nezabrala, je vhodný chirurgický zákrok. Speciální páska se umístí pod močovou trubici. Páska nadzvihne krček močového měchýře a močové trubice do přirozené polohy. Udrží tak uzavřenou močovou trubici i během náhlých pohybů, při kašli či kýchání, a zabrání úniku moči. Výkon je miniinvazivní - je prováděn v místní anestezii. To znamená, že pokud se nevyskytnou žádné komplikace, můžete jít den po výkonu domů.

Posilování svalstva pánevního dna

 • Jak posilovat pánevní dno

Stáhněte svaly kolem pochvy a konečníku, jako byste chtěla potlačit nucení na močení nebo zadržet větry. Držte svaly stažené, jak dlouho to vydržíte, a pak je uvolněte. Snažte se, kdykoli to bude možné, udělat desetkrát za sebou tento cvik a vždy počítejte do deseti, než se uvolníte. Rozhodně to nevzdávejte předčasně. Bude trvat asi osm týdnů, než se dostaví výsledek. Když se svaly posílí, udržujte je v kondici tím, že tyto cviky zařadíte do svého denního programu. Cvičení na posílení pánevního dna není náročné ani na čas, ani na prostor. Můžete ho provozovat třeba i v kanceláři, aniž by si toho kdokoli všiml.  Vynikající prevencí inkontinence je také poskakování na overballu.

 • Kdo by měl posilovat pánevní dno

Tyto cviky nejsou určené jen pro postižené inkontinencí. Mají i preventivní účinek a kromě toho mají pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života, protože více prokrvují klitoris.

 • Kdy posilovat pánevní dno

Každý den - zkuste cviky spojit s určitou činností, kterou vykonáváte každý den - třeba s čištěním zubů, a tak si na ně vždycky vzpomenete. Pokuste se také zpevnit pánevní svalstvo předtím, než budete vykonávat na močový měchýř nějaký tlak - například před kýchnutím nebo kašláním.

 • Hygienické výrobky

V prodeji jsou také užitečné pomůcky jako speciální spodní prádlo a absorpční vložky, které jsou pohodlné, prodyšné a spolehlivě absorbují tekutinu a pomáhají v intimní hygieně.

Méně obvyklé typy inkontinence

 • Urgentní inkontinence - je méně obvyklý typ močové inkontinence, známé také jako hyperaktivní močový měchýř. Je způsobená přerušením nervových signálů mezi mozkem a měchýřem a pacienti musí chodit na záchod mnohem častěji a naléhavěji, než je běžné. Obvykle nestihnou na záchod včas dojít. U většiny případů není příčina známá. Pomáhá užívání léků.
 • Fekální inkontinence - postihuje jednu osobu ze sta. Liší se závažností příznaků - od občasného úniku stolice při vypouštění větrů až po únik tuhé i tekuté stolice. U mladých žen je nejčastější příčinou ochablost svalstva po porodu, když se svěrač, který drží stolici v rektu, poškodí. Největší riziko hrozí, když se dítě musí dostávat z těla kleštěmi nebo když lékař musí vykonat episiotomii - nastřižení hráze rodičky - aby se zabránilo jejímu roztržení při porodu.

Syndrom dráždivého střeva je jiná obvyklá příčina. Pomoci mohou cviky, elektrické stimulace svalů nebo operace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15943 (rodina-finance.cz#20452)


Diskuze a zkušenosti

Monika | 08.01.2014 08:20
Elison Na inkontinenci? -Elison. S ním jsem velice spokojená. Uz se nemusím bát se ve spolecnosti cemukoli od srdce zasmát, protoze se nic nestane. chce to ale poctive uzivat a zacit co nejdrive. Mam ho na doporučení kamarádky a dá se sehnat pres internet.

elison | 13.01.2014 18:28
Radka Moni děkuji Vám, Elison mám doma druhý měsíc a jsem ráda, že jste se podělila o názor. Utvrdilo mě to v tom, že ten skok byl opravdu díky Elison.

Kristna | 02.04.2014 14:06
Tabu inkontinence S inkontinencí jsem naštěstí nikdy problém neměla, ale věřím, že je pro ženy velmi těžké o tomto problému mluvit. Mně se maminka svěřila, že ji trápí únik moči, až po několik měsících, kdy se pokoušela s tímto problémem sama zápasit. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o můj osobní problém, nedělalo mi problém, dojít se poradit do lékárny, kde jsem narazila na moc milou a ochotnou paní lékárnici, která mi doporučila pro maminku dýňové tablety a najít na internetu vhodné cviky na posílení pánevního dna, které zvládne i starší paní. Momentálně je maminka bez obtíží, tak snad to ještě aspoň chvíli vydrží.


Přidat komentář