Guttalax a zácpa

Zácpa nám mnohdy znepříjemňuje život. Jak bojovat se zácpou? Začněte s věcmi, které můžete změnit vy sami – jídelníček, pravidelnost stravování, pitný režim a pohyb. V některých případech je nutné sáhnout po šetrných projímadlech.

Podle různých výzkumů trpí zácpou asi 30% dospělé populace. Toto číslo může být mnohem vyšší, většina z nás však tento problém se svým lékařem neřeší. Zácpa bývá důsledkem nesprávného jídelníčku, který obsahuje např. příliš mnoho světlého pečiva a sladkostí. Zácpa může být důsledkem nesprávného životního stylu, který je způsoben např. nepravidelným stravováním, špatným pitným režimem, nedostatkem pohybu, stresem, napětím, ale také genetickými předpoklady.

Zácpa

Zácpa souvisí především s tlustým střevem. V tlustém střevě dochází k úpravě objemu stolice. V tlustém střevě jsou vylučovány odpadní produkty a je vstřebávána voda. Zácpu chápeme jako obtížné vyprazdňování stolice. Za zácpu považujeme méně časté vyprazdňování stolice, než jednou za tři dny. Uvádí se také vyprazdňování stolice méně časté než třikrát týdně. Pravidelné vyprazdňování neznamená, že musíte chodit na velkou každý den. Vyprazdňování přímo souvisí s příjmem potravy a tekutin. Kvalita vyprazdňování je dána pravidelností a bezbolestivostí.

Jaké jsou příčiny zácpy

Příčin zácpy může být celá řada. Zácpa se objevuje u zánětů a nádorů tlustého střeva, horečkách, otravách, míšních poraněních a hemeroidech. Zácpa postihuje častěji ženy než muže. A jak jsme už uvedli výše, zácpa může být výsledkem nezdravého životního stylu a špatného stravování.

Jaké jsou rizikové faktory zácpy

Mezi rizikové faktory zácpy se řadí různá onemocnění střev, jako je např. záněty, polypy, hemeroidy atd. Zácpy mohou vyvolávat také záněty okolních orgánů, jako je močový měchýř a děloha. Mezi rizikové faktory se také řadí nevhodný jídelníček. Snažte se ve svém jídelníčku navýšit příjem zeleniny, ovoce, ryb a vlákniny. Zácpa může být způsobena také nedostatečným pitným režimem, důležité je vypít alespoň dva litry tekutin denně a nepočítá se zde káva a čaj.

Jaká je prevence zácpy

Jako základní krok v prevenci zácpy je upravení stravovacích návyků, úprava jídelníčku a dodržování pitného režimu. Začněte tím, že za den vypijete dostatek tekutin, které pomáhají rozmělnění stolice. Vypijte za den alespoň 2 litry tekutin denně, takto docílíte pravidelného vyprazdňování a správné konzistence stolice.

Dále je velmi důležitý dostatečný příjem vlákniny a pravidelný příjem potravy. Snažte se nepřejídat a večer jíst minimální množství celozrnných výrobků a ovoce.

Jaké jsou příznaky a projevy zácpy

Mezi hlavní příznaky zácpy se řadí bolesti břicha, pocit nafouklosti a těžkosti. Zácpa může být někdy vystupňována až do intenzivní bolesti. Při zácpě, která trvá více než dva dny, se k zácpě přidává také bolest hlavy a únava. Při zácpě mohou, ale také nemusí odcházet plyny.

Jak se léčí zácpa

Zácpa se léčí podle toho, zda se jedná o problémy chronické nebo jednorázové. Jednorázová zácpa se řeší projímadly, jako jsou čaje, minerální vody, tabletky, čípky nebo kapky. U krátkodobých potíží je vhodné zvýšit příjem tekutin a přidat do denního režimu dostatek pohybu. Zácpa chronická by měla být vždy konzultována s lékařem. Neuváženým užíváním projímadel může dojít k poškození střev. Poškozené střevo poté špatně reaguje na jakoukoliv léčbu.

Jaké mohou vzniknout komplikace zácpy

Největší komplikací zácpy je to, že odpady metabolismu neodchází stolicí z těla, ale v těle se hromadí a poté přestupují zpět do krve. Zplodiny metabolismu se pak krví dostávají k vnitřním orgánům a mohou je poškodit. Jedná se např. o srdce, ledviny, játra a slinivku. Chronická zácpa může znamenat riziko vážného onemocnění střev. Chronickou zácpou může vzniknout zánět, polypy, hemeroidy nebo i nádory. Další komplikací je poškození střevní stěny, kdy přes stěnu nemohou procházet živiny a vitamíny. V tomto případě je tělo nedostatečně zásobeno základními látkami, to vše se projeví na celkovém zdraví organismu.

Jak tedy se zácpou bojovat?

Guttalax

Když vás trápí problémy se zácpou, můžete vyzkoušet moderní projímadlo Guttalax. Tento typ projímadla působí rovnou v tlustém střevě a můžete jej dávkovat podle svých potřeb.

Jaké jsou výhody Guttalaxu

Toto projímadlo působí cíleně v tlustém střevě. Kapky Guttalax můžete užívat podle svých potřeb. Dávkujte si jen tolik kapek, kolik vaše tělo potřebuje. Raději užíváte tablety? Tak v tom případě se můžete rozhodnout pro Guttalax v tabletové formě. Tento typ projímadla působí šetrně na celý organismus a je velmi dobře snášen.

Jak funguje Guttalax

Guttalax obsahuje léčivou látku, která působí přímo v tlustém střevě a to na místě, kde k zácpě dochází. Aktivní látka působí přímo na sliznici tlustého střeva a tak zvyšuje pohyb, čímž dochází k procesu vyprázdnění. Výhodou Guttalaxu je, že nezatěžuje ostatní části trávicího ústrojí a je šetrný k lidskému organismu. Toto projímadlo začíná působit po 6 – 12 hodinách. Proto je vhodné užívat jej večer před spaním.

Guttalax můžete zakoupit buď ve formě perorálních kapek nebo ve formě tablet. Perorální kapky Guttalax můžete dávkovat přesně podle vašich potřeb. Užíváte jen tolik kapek, kolik potřebujete. Kapky Guttalax jsou bez zápachu a chuti. Kapky Guttalax ocení ti, kteří mají problém se zapíjením léků. Děti (4 až 10 let) po poradě s lékařem mohou užívat v jedné dávce 5 až 10 kapek. Děti (nad 10 let) a dospělí užívají v jedné dívce 10 až 20 kapek. Při užití stačí většinou jedna dávka 10 kapek. Poté podle účinku můžete dávky přidat. Vhodné je poradit se s vaším lékařem. Jedno balení kapek Guttalax obsahuje 15 nebo 30 ml. Balení s 15 ml vás vyjde přibližně na 90 korun.

Dáváte přednost tabletám? Tak v tom případě se můžete rozhodnout pro Guttalax ve formě tablet. Tablety jsou velice malé a mají dělící rýhu pro snadnější dávkování. Pro děti ve věku 4 až 10 let je vhodná půlka tablety. U dospělých a dětí od 10 let se může užívat 1 až 2 tablety. Guttalax ve formě tablet se prodává v balení po 20 tabletách a bude vás stát přibližně na 74 korun.

Nenechte zácpu snižovat kvalitu vašeho života a začněte s ní bojovat. Začněte se změnou vašeho životního stylu a upravte si své stravovací návyky. Stravujte se pravidelně 4 – 5x za den po menších dávkách. Váš jídelníček by měl být bohatý na zeleninu a ovoce a také by měl zahrnovat dostatek vlákniny. Dostatečně pijte. Do svého denního režimu vměstnejte i pravidelný pohyb. Udělejte si čas na jídlo a také toaletu. Snažte se vyhnout stresu a spěchu, uvolněte se. V případě, že máte dlouhodobé problémy se zácpou, nestyďte se a svěřte se svému lékaři. Zácpa může být také způsobena jiným závažnějším onemocněním, popřípadě může chronická zácpa závažná onemocnění způsobit. Rozhodněte se pro zdravý životní styl a projeví se to nejen na vašem zažívání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16153 (rodina-finance.cz#23435)


Přidat komentář