Chronická rýma - příčiny

Každý z nás má zkušenosti s akutní rýmou. Ale dokážete si představit, že rýma netrvá týden, ale měsíce a život bez kapesníků a kapek je nepředstavitelný? Chronická rýma je nepříjemné onemocnění, které nás může velmi potrápit.

Akutní rýma je onemocnění, které postihuje velkou část populace. Během týdne, kdy nás trápí rýma, se neobejdeme bez velkého množství papírových kapesníků, kapek do nosu, popřípadě prášku a pár dní odpočinku v posteli. Ale co když se rýma stane součástí našeho života a bez kapesníku si svůj život už nedokážeme představit? Jak řešit problém s chronickou rýmou a co je důležité o ní vědět?

Co je to rýma

Rýma je zánětlivé onemocnění nosu, hltanu nebo vedlejších nosních dutin. Příčinou rýmy může být nachlazení, viry, bakterie nebo plísně. Při léčbě rýmy je vždy velmi důležité zjistit její příčinu. Příčinou akutní rýmy bývá nejčastěji podchlazení nebo přenos kapénkové infekce vzduchem. Akutní rýma je vysoce přenosná kapénková infekce, která se šíří smrkáním, kašláním, mluvením a kontaktem. Chronická rýma může vzniknout z neléčené rýmy akutní. Chronická rýma se může často vracet např. kvůli oslabenému imunitnímu systému. Chronická rýma hypertrofická je rýma, která nemocného trápí neustále. Alergická rýma vzniká jako reakce na alergen. Problémy s dýcháním a mnohé další nepříjemnosti mají také osoby se zánětem vedlejších nosních dutin.

Léčba akutní rýmy

Akutní rýma trvá většinou týden. Na začátku vypuknutí nemoci máme často zimnici, pocity chladu, zvýšenou nosní sekreci, kýchání, kašlání, škrábání v krku, bolesti hlavy a zvýšenou teplotu. K léčbě akutní rýmy je vhodné pobývat v teple, zvýšit příjem tekutin a aplikovat nosní kapky. Během léčby rýmy je vhodné užívat vitamín C, zinek, nebo přípravky na posílení imunity. Doporučuje se také pití bylinných čajů (šípkový, lipový). Vyléčením akutní rýmy předcházíte komplikacím jako zánětu průdušek, ucpání vedlejších nosních dutin a chronické rýmě.

Chronická rýma

Chronickou rýmu doprovází zduřená sliznice, ucpání nosu, zhoršené dýchání nosem, hustý nosní sekret. Časté opakování rýmy může být zapříčiněno nízkým imunitním systémem.** Léčbu chronické rýmy** je důležité prokonzultovat s lékařem. Vhodné je posilovat imunitní systém. Součástí léčby chronické rýmy by měly být také různé doplňky stravy, vitamíny, přírodní preparáty. Se sníženým imunitním systémem je lepší vyhýbat se místům, kde může dojít k přenosu kapénkové infekce (hromadná doprava, čekárny …). Organismus můžete také posílit otužováním, dostatečným pohybem, pobytem na čerstvém vzduchu, plaváním, zvýšeným přísunem ovoce a zeleniny.

Příčiny chronické rýmy

Mezi příčiny chronické rýmy patří snížený imunitní systém. Příčinou může být také rozdílné anatomické uspořádání nosu nebo zvětšená nosohltanová mandle. V případě zvětšené mandle lékaři většinou doporučí chirurgický zákrok.

Hypertrofická rýma

Hypertrofická rýma je stav, kdy je sliznice nosu neustále zvětšena a zduřelá. Nemocný má obtíže s dýcháním nosem a musí dýchat ústy. Dýchání ústy je velice nepříjemné a nepřirozené. Člověk tak ztrácí chuť na jídlo, má časté záněty průdušek nebo astma. Ucpaný nos má také vliv na kvalitu řečového projevu. Řeč je v takovémto případě huhňavá. Léčba hypertrofické rýmy probíhá pomocí nosních kapek a kortikoidů. Dalším řečením tohoto onemocnění je laserová mukotomie. Tento zákrok je založen na odstranění části nosní sliznice, dojde tak ke zvětšení nosních průchodů. Laserová mukotomie se provádí v lokální anestezii. Zákrok není bolestivý. Pár dní po zákroku dojde k zacelení sliznice a poté by měly problémy s dýcháním ustoupit.

Léčba chronické rýmy laserem

V případě, že vás trápí chronická rýma, je velmi důležité navštívit specializovaného lékaře a poradit se s ním. Před léčbou chronické rýmy laserem je nejdříve nutné důkladné vyšetření, během kterého se zjistí příčina rýmy. Příčinou chronické rýmy může být zduření nosní sliznice. Nosní sliznice se může odstranit pomocí laseru a tak dojde k zprůchodnění nosních průchodů. Laser může také vyřešit problémy s nosními polypy. O tomto způsobu léčby by měl popřemýšlet každý, koho trápí neustále ucpaný nos a problémy s dýcháním. Ošetření probíhá ambulantně a bezbolestně. Po zákroku je běžné, že má pacient pocit rýmy, ale nemá bolesti. Po zákroku také není nutné ucpávat nos tampóny. Další den je možný návrat do práce. Po několika týdnech je možné hodnotit konečný efekt zákroku. Úspěšnost léčby je 90%.

Zánět vedlejších nosních dutin

Zánět vedlejších nosních dutin nebo také sinusitida je zánět sliznice, která vystýlá vedlejší nosní dutiny (čelní, čelistní, klínové, čichová). Vedlejší nosní dutiny jsou u zdravých osob vyplněny vzduchem, při zánětu vedlejších nosních dutin dochází k ucpání dutin hlenem. Ve většině případů dochází k postižení dutiny čelní a čelistní.

Příčiny zánětu vedlejších nosních dutin

Mezi příčiny zánětu vedlejších nosních dutin patří běžné nachlazení, alergická rýma, hnisavé infekce zubů v horní čelisti, nosní polypy, infekce horních cest dýchacích, úzké dutiny, alergie na mléčné výrobky nebo pšeničný lepek, užívání antihistaminik. Příčina může být také psychosomatická.

Projevy zánětu vedlejších nosních dutin

Zánět vedlejších nosních dutin se projevuje nižší horečkou, zhoršením zraku, otokem tváří nebo také otokem očí. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří hnisavá rýma se zelenožlutým výtokem, slzení, otoky nad dutinami, ztráta čichu, bolesti hlavy, pocit tíhy v čelní oblasti, bolest v okolí očí, bolest v okolí zubů a uší. Zánět vedlejších nosních dutin můžete rozpoznat také kvůli potížím s dýcháním nosem, tlakem v lebce, bolestí v krku, zvracením, zápachem z úst a chrápáním.

Jaké mohou nastat komplikace

Zánět vedlejších nosních dutin může přejít v mnohem závažnější onemocnění jako je zánět mozkových blan a zánět mozku (meningitida, encefalitida).

Jak se zánět vedlejších nosních dutin léčí

Zánět vedlejších nosních dutin se léčí pomocí antibiotik. Antibiotika potlačují bakteriální infekci. Dalším způsobem léčby je punkce a odsávání hlenu a hnisu z vedlejších nosních dutin. Při těžké chronické sinusitidě se přistupuje k endoskopické operaci.

Jak si můžeme pomoci sami

Trpíte častou rýmou nebo záněty dutin? V tom případě je důležité odstranit všechny alergeny z vašeho domova. Dále je vhodné časté větrání nebo používání zvlhčovačů vzduchu. Vyzkoušejte také bylinky jako anýz, jetel luční, černý bez, řebříček. Pomoci vám může také aromaterapie. Do koupele si přidejte 20 kapek eukalyptu, citronového nebo cedrového oleje. Inhalujte vodní páru s éterickými oleji (eukalyptus, citronový, borovicový nebo cedrový olej). Do aromalampy v místnosti můžete použít jasmínový nebo eukalyptový olej. Nos můžete promývat nebo vyplachovat vodou s čajovníkovým olejem. Ze stravy je dobré vyloučit mléčné výrobky, cukr, sladkosti a bílé pečivo.

Dále omezte příjem soli, kávy a čaje (kromě bylinných). Jídelníček by měl obsahovat syrové potraviny, velké množství tekutin, česnek, feferonky, kari. Jako potravinové doplňky můžete vyzkoušet betacaroten nebo vitamín C. Doporučuje se také vodoléčba (ponořit ruce po lokty do horké vody – dochází tak k uvolnění hlenu). Navštívit můžete také homeopata a poradit se s ním o svých potížích.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16146 (rodina-finance.cz#23350)


Diskuze a zkušenosti

lenka | 27.12.2012 05:13
chronická rýma je chronická rýma přenosná nebo sní chodí normálně do zaměstnání ?????


Přidat komentář