Chřipka a nachlazení - průvodce, rady a léčba

Někdy je obtížné určit, zda se potýkáte s chřipkou, nebo pouhým nachlazením. Nachlazení má postupný průběh, zatímco chřipka se objeví prudce. Ještě ráno se třeba můžete cítit úplně v pohodě, kdežto odpoledne už ani nevydržíte v práci a odcházíte domů.

Echinacea – prevence chřipky a nachlazení

Tento přírodní lék předchází chřipce a nachlazení. Dosud však nebylo potvrzeno, zda má významné účinky také při léčbě již vzniklé nemoci.

Bezinky – uleví od doprovodných projevů chřipky

Bezinky a preparáty s výtažky z bezinek mají schopnost zmírnění symptomů onemocnění, například horečku.

Starý dobrý kuřecí vývar

Může to znít trochu komicky, nicméně kuřecí polévka je na chřipku a nachlazení opravdu účinným prostředkem. Dodá potřebné tekutiny, inhalace páry z polévky uvolní dýchací cesty, léčí zánět. Musí se však jednat o polévku připravenou doma, ne o náhražky z obchodů.

Dbejte na pitný režim, na prvním místě jsou čaje

Při chřipce a nachlazení musíte dodržovat pravidelný pitný režim. Zapomeňte na kávu a slazené limonády, pijte čaje, džusy, vodu. Horké nápoje uvolní ucpaný nos a úplně nejlepší z nich je čaj, především heřmánkový (tlumí zánět) nebo mátový.

Jezte česnek

V česneku najdeme významnou látku jménem allicin (nachází se také v cibuli). Allicin podporuje imunitní systém, má protizánětlivé účinky, je prevencí nachlazení a zmírňuje průběh onemocnění. Působí antibakteriálně, antibioticky. Předchází vzniku doprovodných bakteriálních komplikací spojených s chřipkou.

Síla medu

Na léčivé účinky medu vsázely už naše babičky, a i v dnešní době jim musíme dát za pravdu. Med je prostředkem proti chřipkovým virům, pomáhá při kašli, ulevuje od škrábání v krku.

Inhalujte!

Inhalace horké páry je skvělou metodou pro uvolnění ucpaného nosu, nosohltanu a k utišení zanícené sliznice. Horká pára znamená pro viry doslova „postrach“. Ovšem účinek procedury podpoříte ještě přidáním olejů, bylinek, nebo třeba soli. V době onemocnění inhalujte alespoň dvakrát denně (asi 5 minut).

Vsaďte na zázvor

Na horečku a kašel pomůže nastrouhaný kořen zázvoru. Tip: připravte si zázvorový čaj! Jednoduše zalijte nastrouhaný zázvor vařící vodou a nechte pár minut luhovat.

Přiostřete si pokrmy

Ostrá jídla podpoří pocení a uvolnění ucpaných dutin. Inspirujte se třeba indickou nebo čínskou kuchyní, nebo si zkrátka přisypte trochu více koření než obvykle.

Pomůže alkohol?

Staří „pijani“ vás budou skálopevně přesvědčovat, že na chřipku je zaručeným lékem slivovice, svařené víno, nebo jiný alkohol. Co je na tom však pravdy? Pokud se vaše nemoc nachází v samotném počátku, může některý druh alkoholu působit svým způsobem léčivě, ovšem po vypuknutí nemoci už alkohol stav jen a jen zhoršuje. A to nejhorší, co v takové situaci můžete udělat, je užití alkoholu na léky.

Pověry o chřipce

Chřipka se sice řadí k nejběžnějším onemocněním, ovšem panuje o ní nespočet pověr. Pojďme se některým z nich podívat „na zoubek“.

 • Antibakteriální mýdlo pomáhá předcházet chřipce.

Jedná se o naprostou pověru, protože původcem chřipky je vir, na které nezabírá ani sebelepší antibakteriální mýdlo. Při pravidelném pečlivém mytí rukou je však pravděpodobnost onemocnění chřipkou (stejně jako některých jiných nemocí) o něco menší.

 • Příčinou chřipky je špatné počasí.

Pravdou je pouze to, že chřipka nás postihuje ve větší míře na podzim – důvodem jsou nižší teploty, které chřipce „vyhovují“. Ovšem při velmi nízkých teplotách chřipkový vir zaniká, tudíž se v mrazivých dnech spíše nevyskytuje.

 • Jediným lékem na chřipku je lůžko a aspirin.

Je přirozené, že pokud se vypotíte a dáte si aspirin, nic nepokazíte. Nejúčinnějším lékem jsou však antivirotika- ta byste měli užít do 48 hodin od zaznamenání příznaků.

 • Chřipka je pouze horší forma nachlazení.

Jak chřipka, tak nachlazení, jsou onemocnění dýchacích cest. Nemůžeme je považovat za téměř shodné, protože se liší jak v původcích (virech), tak v samotných projevech. Chřipka je mnohem závažnější a nepostihuje pouze dýchací cesty, nýbrž i ostatní části těla.

 • Pokud onemocníte chřipkou, měli byste nadměrně užívat vitamin C.

Vitamin C sice posiluje obranyschopnost, ovšem pokud už chřipkou onemocníte, pravděpodobně vám moc nepomůže (a už vůbec ne v extrémních dávkách). Jestliže bude mít tělo nadbytek vitaminu C, stejně jej vyloučí.

 • Když se člověk cítí dobře, nemůže přenášet chřipku.

Nepociťujete žádné příznaky chřipky a je vám naprosto skvěle? To ale neznamená, že chřipku nemůžete šířit! Uvádí se, že takovými „skrytými“ přenašeči je až 30 % populace.

 • Na chřipku zabírají vždy jen antibiotika.

Antibiotika působí na infekce zapříčiněné bakteriemi. Původcem chřipky je však vir, tudíž antibiotika zde nepomohou. Proč se tedy někdy předepisují? Týká se to takových případů, kdy je ke chřipce přidružena sekundární bakteriální infekce (bronchitida, zápal plic apod.).

 • Prasečí chřipku můžete dostat skrze vepřové maso.

Úsměvný mýtus, který se zrodil nedávno. V klidu si pochutnejte na krkovičce atd., protože z masa prasečí chřipku nedostanete. Virus se přenáší pouze z člověka na člověka.

 • Očkování proti běžné chřipce představuje ochranu i před prasečí chřipkou.

Obě tyto nemoci jsou způsobeny jinými viry, takže jeden druh očkování nepomůže proti běžné i prasečí chřipce současně.

Tipy, jak předcházet chřipce a nachlazení:

 • Dopřejte si patřičný spánek a odpočívejte. Člověk by měl spát alespoň 7 hodin denně. Pokud budete spát méně, oslabujete svůj imunitní systém a jste více náchylní k onemocnění. Pro správné fungování imunity je důležitá i schopnost relaxovat, odpočívat.
 • Konzumujte jogurty. V jogurtech jsou obsaženy přátelské bakterie, které jsou zdraví prospěšné, ovlivňují imunitu, pomáhají předcházet nemocem.
 • Procházejte se. Pokud můžete, tak před dopravními prostředky dejte přednost procházce. Samozřejmě to neplatí tehdy, kdy by cesta znamenala inhalaci smogu apod.
 • Pokud nemusíte, nedotýkejte se svého obličeje. Viry se totiž do našeho těla dostávají hlavně přes ústa, nos, oči. Představte si, že sáhnete na kliku a pak se dotknete obličeje- virům značně usnadníte celý přenos.
 • Naočkujte se. Je však třeba to udělat ještě před začátkem chřipkové sezóny.
 • Je správné zakrývat si ústa rukou? Doporučuje se kapesník, a pokud jej nemáte, raději se otočte od lidí a kýchněte do prostoru (tak je méně pravděpodobné, že někoho nakazíte, než kdyby viry ulpěly na rukou).
 • Pravidelně navštěvujte saunu.
 • Nekuřte a alkohol pijte jen příležitostně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15923 (rodina-finance.cz#20022)


Přidat komentář