Celiakie - život bez lepku

Lepicí vrstva na poštovních známkách, obálkách a podobných tiskovinách je upravený lepek. Jestliže se chcete skutečně vyhýbat lepku, neolizujte známky ani obálky. Obálky se dnes již většinou prodávají samolepicí.

Nemoc Celiakie - život bez lepku

Celiakie je autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které se projeví v každém věku, ale také mnoha způsoby. Je to onemocnění vrozené a nevyléčitelné. U dětí se první příznaky nemoci objevují mezi 1. a 2. rokem života, u dospělých zpravidla mezi 40. a 50. rokem.

Pokud lidé s tímto onemocněním zkonzumují potravinu obsahující lepek, sliznice tenkého střeva se zanítí a vzniká destrukce epitelových buněk střeva. Živiny zůstávají ve střevě nestrávené. Touto nemocí jsou pacienti postiženi celý život. Jedinou možností léčby celiakie je důsledné dodržování bezlepkové diety.

Bezlepková dieta, alergie na lepek, celiakie: to jsou všechno kombinace slov, které každému, koho se dotknou, změní razantním a nevratným způsobem život. http://www.elepek.cz/ je tu pro každého, koho se tyto věci dotýkají!
Bezlepkové potraviny a další produkty, které naleznete u nich, pomohou každému zkvalitnit gurmánskou stránku života a minimalizovat tak nepříjemnosti spojené s nutností držet bezlepkovou dietu. Jsou tu samozřejmě také pro ty, kteří se zajímají o jiné možnosti stravování a nechtějí svůj organismus zatěžovat lepkem.

Celiakie - příznaky nemoci

Typickými příznaky u dětí je malý vzrůst, chudokrevnost, průjmy, bolesti břicha, introvertní chování, přecitlivělost, plačtivost, mentální zaostávání. U dospělých je to podobné. Typické příznaky celiakie jsou chudokrevnost, průjmy, bolesti břicha, neschopnost otěhotnět, či potraty. Dále předčasná osteroporóza, náchylnost k infekčním nemocem. Neléčená, tedy nerozpoznaná celiakie mnohdy končí rakovinnými nádory, nejčastěji nádorem tlustého střeva, nádorem lymfatických uzlin.

Celiakie - odhad odborníků

Odborníci odhadují, že až 40% lidí s rakovinou tlustého střeva jsou neléčení celiaci, 17% lidí s rakovinou lymfatických uzlin jsou neléčení celiaci. Kromě uvedených typických příznaků má celiakie dlouho příznaky nenápadné, a tak je obtížně diagnostikována. Mezi potíže, které jsou většinou připisovány jiné příčině a přesto v mnoha případech může jít o celiakii jsou celková únava, hubnutí, apatie, neklid - nervozita interní- anémie z nedostatku železa, nadýmání, nevolnost, bolesti břicha, krvácivost, otoky, svalové křeče, mravenčení, gynekologické jako nepravidelná menstruace, neplodnost, spontánní potraty kožní- atopický ekzém a další vyrážky, pigmentace, zubní- afty, defekty zubní skloviny duševní například deprese, úzkost, u dětí může dojít k mentálnímu zaostávání.

Celiakie u dětí

U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy po poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek - krupičná kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné nápadně zapáchající stolice. Trpí bolestmi v bříšku, které se začíná postupně zvětšovat. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou. Může se také projevit anémie z nedostatku železa. U starších dětí a u dospělých často propuká onemocnění po zátěži . Kromě typických příznaků se může objevit zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie, osteoporóza, zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava.

Zanedbání léčby Celiakie

V případě, že se celiaci neléčí dochází ke zhoršenému vstřebávání některých živin, především tuků, minerálů a vitamínů rozpustných v tucích. Zvyšuje se riziko vzniku metabolické kostní nemoci - prořídnutí kostí, chudokrevnosti, nebo podvýživy. Také je zde vyšší riziko nádorových onemocnění. Jedinou léčbou příznaků je dieta.

Celoživotní dieta - Celiakie

Celiakie patří oborově pod gastoenterologii, ale pokud pacient nemá typické gastrointesciální potíže, bývá odhalen pozdě nebo vůbec. Tato dieta je celoživotním osudem při nemocech jako celiakie. Pro pacienta to znamená jediné – vyřadit z jídelníčku všechny potraviny, které lepek neboli gluten obsahují.

Celiakie - výrobky

Zjednodušeně lze říci, že se jedná o všechny výrobky obsahující mouku, nebo při jejichž výrobě byla použita pšenice, ječmen nebo žito. Lepek je totiž obsažen téměř ve všem, co využívá běžná kuchyně a to například i v mléčných výrobcích, jež jsou zahušťovány pšeničným škrobem a náhrady těchto potravin jsou mnohdy velmi složité. Výrobky určené pro celiaky bezpečně poznáme podle symbolu s přeškrtnutým klasem nebo pomocí psané informace na obalu - „vhodné pro celiaky“,“ „neobsahuje lepek“ apod.

Celiakie - obchody

Ne každý obchod tyto výrobky má ve své nabídce, snazší je objednávka z eshopu. Navíc, neustále i roste počet výrobků, které jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Kromě tradičních dietních potravin jsou k sehnání i nejrůznější cukrovinky či uzeniny. V současné době si i takto nemocný člověk může pochutnat na párku či klobáse, což dříve nebylo vůbec možné. Bezlepková dieta jednoho nemocného odhadem vyjde ročně na cca 36 tisíc korun.

Zdravotní pojišťovny, které poskytují příspěvek na bezlepkovou dietu

  • Česká průmyslová a zdravotní pojišťovna
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna

Celiakie - ukázka diety – snídaně

Chléb s máslem a hermelínem

Chléb připravíme - 250 g chlebové směsi původní receptura z Ampy Pardubice, 200 ml vody teplé asi 28°C, 20 g droždí, 2 lžíce oleje a sůl

Směs nasypeme do mísy, osolíme, vytvoříme dolíček, v hrnku v odměřené vodě rozpustíme droždí, nalijeme do mísy se směsí, přidáme olej a vypracujeme těsto, nejdříve lehce měchačkou, pak mouku zapracujeme rukou. Zpracujeme bochánek, který potřeme vodou a na plechu na pečícím papíru necháme 20 min kynout. Pečeme 15 min na 220°C, pak dopékáme 40 min na 170°C.

K tomu máslo a hermelín bez lepku.

Celiakie - ukázka diety – oběd

Karbanátky s bramborem

1/2 kg mletého masa, 1 vejce, sůl, pepř, vegeta, 4-5 stroužků česneku, asi 1/4 malé hlávky kapusty, 10 - 15 dkg tvrdého sýra, pažitka (nebo libeček, petrželka), několik lžic pohankové mouky.

Do mletého masa se přidají uvedené suroviny - vejce, podle chuti sůl, pepř, vegeta, rozdrcený česnek, rozsekaná pažitka (nebo jiné zelené bylinky), nahrubo nastrouhaný tvrdý sýr a kapusta (ovařená asi 5 minut a rozsekaná na drobné kousky). Vše se zahustí pohankovou moukou. Mokrýma rukama se tvarují karbanátky a smaží se na oleji. Kapusta karbanátky odlehčí. Pokud někomu vadí česnek, nemusí ho dávat nebo může zvolit jinou příchuť.

Příloha brambory.

Celiakie - ukázka diety – večeře

** Rýže zapečená s rybou**

600g rybího filé, 80g másla, 160g rýže, 300g rajčat, 2 cibule, sůl

Rybu nakrájíme na malé kousky a osolíme. Drobně nakrájenou cibuli osmažíme na části másla. Rýži krátce povaříme v osolené vodě, scedit a polovinu vložíme do ohnivzdorné misky vymaštěné máslem

Na zahuštění se dá použít

Pohanková mouka, Solamyl, Maizena, syrový brambor, merlík čínský, amarant, nebo se dá zahustit vaječným žloutkem. Celiak může pít jakoukoliv vodu, tedy i minerální, včetně vod slazených.

Zajímavost - poštovní známky - lepek

Poštovní známky, obálky a kolky. Lepicí vrstva na poštovních známkách, obálkách a podobných tiskovinách není nic jiného, než upravený lepek. Jestliže se chcete skutečně vyhýbat lepku, neolizujte známky ani obálky. Obálky se dnes již většinou prodávají samolepicí… No, a známky prostě musíme navlhčit jinak, než jazykem.

Můžete se zapojit se do diskuze, doporučit svojí oblíbenou prodejnu či restauraci, kde s celiaky počítají jako se zákazníky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15933 (rodina-finance.cz#20207)


Diskuze a zkušenosti

Janča | 21.08.2010 13:19
FINANCE... Jak je to s finanční podporou...? Proč není povinnost školek, ANI škol, aby se zde tato dieta dětem vařila..? Proč nejsou DOSTUPNÉ potraviny v každém obchodě, kyž už není jejich finanční dostupnost snesitelná i pro "dobře vydělávajícího člověka"...? Informací o dietě je mnoho, ale pomoc a rada jsou ještě stále někde v dááááááálce... Ono věta "to bude dobré, Vaše dítě si zvykne...," opravdu matce nestačí. Matka musí řešit oběd do školky, tedy oběd řeší 7dní v týdnu, k tomu svačiny do školy, školky... Dítě je tím nechtíc psychicky částečně vyřazeno ze společnosti svých kamarádů. Každé dítě řeší, proč to druhé má to, co nemá on... Také povědomí všech lidí, o tomto onemocnění, je úplně jiné... Kdo ze zdravých lidí ví, že celiatik nesmí i některé bonbony, oplatky, zmrzlinku...? Podpora je opravdu v našem státě odpovídající našemu "úžasnému" státu. Hlavně, že platíme na narkomany, alkoholiky, z našich peněz e jim hradí i transplantace jater, když se usmyslí, že s tím přestanou. A ti volbu mají a měli vždy. KDY UŽ KONEČNĚ NĚKDO VSTANE ZE ŽIDLE A ZAČNE NĚCO DĚLAT ASPOŇ PROTO, ABY BYLY RODINY S TĚMITO DĚTMI PODPOROVÁNY FINANČNĚ...? nemám dítě, nemám celiakii, ale opravdu mě to štve! NEZÁJEM, toť heslo dneška...

renata | 05.02.2011 09:34
život bez lepku Dobrý den. Musím se připojit k článku o přístupu našeho státu k nemocným lidem,kteří mají celiakii.Nedávno jsem zjistila,že mám tuto nemoc.Nejdříve jsem jen brečela a nevěděla si rady.První má otázka zněla "co budu jíst?"Zjistila jsem,že moc obchodů bezlepkových potravin nemá a tak jsem začala hledat rady na internetu.Tam jsem zjistila,že nás nemocných je opravdu hodně!!!!Bezlepkové potraviny jsou několika násobně dražší,ale stát a pojištovny to opravdu moc nezajímá!!!!! Podporují a hradí zdravotní výkony všem alkoholikům,fetákum,kteří si za to můžou sami!!!!Je to opravdu moc smutné.Musíme jen doufat,že se přístup pojištoven zlepší.....

Zuzana | 29.03.2013 09:13
Celiakie - život bez lepku Dobrý den,právě jsem našla vaší adresu,kde se můžu zeptat. :-) Trvá mi to cca už 2 měsíce,trpím průjmy skoro každý den,po ránu mi bývá zle od žaludku jak kdybych celou noc někde flámovala,a začala jsem si všímat,že to mám většinou právě po jídle co obsahuje mouku... Do práce si většimou beru ke svačině rohlík,nebo chléb a po svačině cca půl hodiny už "trůnim" .Zhubla sem asi přes 5 kg,někdy mívám špatnou náladu,že se prostě rozbrečím,je mi to nepříjemné,začala jsem dělat úplně zbytečné chyby v práci,a to jen proto,že se mi vaří ve střevech a obtěžuje mi to,tak honem přemýšlím kdy zase poletim na toaletu..Měla jsem posezení s těma co jsou na de mnou, sice se mě ptali jestli mě něco netrápí ba naopak si mysleli že mě snad někdo týrá,že se poslední dobou neusmívám,prý moc nekomunikuji, atd atd... Ale mám strach jít k lékaři,že si bude myslet něco o hypochondru... Je mi 25 let nikdy jsem takový problémy neměla,nemocná už vůbec nebývám.. Na stánkách píšete že se objevuje na kůži vyrážka,tu já nemám,ani bledá si nepřipadám.....pracuji na 3-směnný provoz,včera jsem přišla z odpolední a dala jsem si bramborák,dnes ráno jsem posnídala 2 malé kousky bábovky a už jsem byla 2krát na toaletě.Je to šílený. Byla bych moc ráda za nějakou radu-či pomoc. děkuji a přeji krásný den.


Přidat komentář