Bowen masáž

Co může být příjemnějšího, než dokonalé uvolnění těla i mysli při masáži. Masáž uvolní nahromaděné psychické napětí, zmírní nebo odstraní bolest hlavy, uvolní rozbolavělé svaly, navíc zlepší různé zdravotní problémy. Oddejte se účinku Bowen masáže.

V čem spočívá Bowenova technika

Bowenova technika patří mezi tzv. holistické, tedy velmi šetrné, zcela neinvazivní, nediagnostické metody. Kdy naše tělo je vnímáno jako celek, bez zaměření na případné problematické partie. Jedná se o velmi jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání, tj. svaly i šlachami. Bowenova technika se skládá z jednotlivých pohybů přes určené a zároveň přesně definované body našeho lidského těla. Unikátní je právě vedený pohyb, kdy bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, následně vyvine velmi jemný tlak, a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Mezi jednotlivými sériemi pohybů jsou krátké, zhruba 2 minutové pauzy, které poskytují našemu tělu čas k dokonalému zpracovaní informace a umožní maximální využití veškerých pohybů.

Bowenova masáž není podobná žádné jiné praktické technice. Obecně působí na nervový systém na strukturální i energetické úrovni. Zlepšení stavu nebo jeho úplné vyrovnání nastává nejčastěji vlastní odpovědí autonomního nervového systému těla na Bowenovi pohyby provedené v určeném sledu i postupu.

Kdo stál za vznikem Bowenovi techniky

Autorem léčebné metody je Australan Tomas Bowen, který pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích i rozvážeč mléka. Byl vášnivým sportovcem, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulzem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem i chiropraktikem. V roce 1952 Tom Bowen otevřel kliniku a brzy se stal významným a uznávaným léčitelem. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel.

Účinky Bowenovi masáže

Bowenova technika působí na několika úrovních, a to fyzikální, chemické a psychické, kdy jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah.

Tělo reaguje na impulsy relaxací, velmi často dochází k přerušení spirály bolesti. Upravením, tzv. vybalancováním vnitřního prostředí, může naše tělo uplatnit svoje vlastní hojivé i léčivé prostředky. Dalším vysvětlením působení Bowenovi techniky je propojení jednotlivých částí těla s mozkem a drážděním specifických receptorů.

Kdo může využít Bowenovou masáž

Bowenova technika je velmi jemnou a šetrnou metodou, která se může využívat u mnoha diagnóz a lidí bez rozdílu věku. Od velmi malých dětí přes těhotné ženy až po starší pacienty.

Způsob, jak probíhá Bowenova masáž

Ležíte pohodlně na masážním stole a během ošetření můžete být oblečeni, technika totiž nevyžaduje přímý kontakt s kůží.

Masáž, včetně několika dvouminutových přestávek, trvá zhruba 30 - 40 minut. Při Bowenově tlakové masáži se neužívají žádné masážní emulze, masti, oleje. Obvykle přicházíte na 2 až 3 zhruba čtyřicetiminutová sezení, která následují po sobě v rozmezí pěti až deseti dní. Po ošetření můžete zpozorovat úlevu skoro okamžitě.

Co následuje po Bowenově masáži

Po masáži Vaše tělo vydatně detoxikuje, zbavuje se odpadních látek i výrazně stimuluje veškeré očistné a regenerační pochody v celém organizmu. Výsledek je patrný nejen v ústupu příznaků onemocnění, ale také v psychické složce výrazným zklidněním, zmírněním úzkostí a u někoho dokonce navozením pocitu štěstí. Tímto Bowenova masáž jen dokazuje, že velmi účinně pracuje se systémem vnitřních opiátů a pravděpodobně také stimuluje jejich produkci.

Jak se chovat po Bowenově masáži

Protože se jedná o očistný a ozdravný proces, je nutné, abyste po masáži vydatně pili, a to z důvodu, aby se Váš organizmus zbavil veškerých odpadních látek. Omezte všechny typy hrubé manipulace s tělem, a to nejméně pět dnů před a pět dnů po Bowenově masáži. Také se nekoupejte v příliš horké nebo naopak studené vodě.

Fáze Bowenovi masáže

 • Fáze I - stažení kůže přes sval, vazivo - jedná se o tzv. negativní pohyb.
 • Fáze II - zatlačení na příslušnou oblast
 • Fáze III - valivý pohyb přes sval, vazivo - jedná se o tzv. pozitivní pohyb.

Při Bowenově masáži se provádějí určité série pohybů, které na sebe většinou navazují a vzájemně se tzv. předpokládají. Určitá série pohybů zaměřená na konkrétní oblast těla má předpoklad v jiné sérii, která jí nutně musí předcházet. Tak je vlastně v Bowenově terapii dáno, že se neléčí pouze jednotlivé části těla izolovaně, ale vždy v součinnosti navzájem.

Některá místa, přes které se Bowenovi pohyby provádějí, jsou tzv. křižovatkou energetických drah. Jemné reflexní manipulace stimulují tyto dráhy. Jedna teorie je založena na vztahu k čínským poledníkům a tokům energie „Chi“ v těle. Jiná je o vydráždění nervových impulsů a zároveň podporování pamětí buněk těla, a to z důvodu, aby se vrátilo do svého přirozeného zdravého stavu. Je to práce s vesmírnou inteligencí buněk organismu. Tělo reflexně reaguje na podněty uvolněním přetažených svalů, zvyšuje krevní zásobování i lymfatické odvodňování v postižené oblasti, dále se zlepší prokrvení, vylepší se vstřebávání živin i vylučování škodlivých toxinů.

V čem nám pomůže Bowenova masáž

Bowenova technika je účinná u zdravotních problémů, jako jsou:

 • artritida,
 • syndrom karpálního tunelu,
 • chronický únavový syndrom,
 • kolika,
 • potíže s nervosvalovou rovnováhou,
 • trávicí potíže,
 • neplodnost,
 • kožní problémy,
 • zmírnění menstruačních obtíží,
 • narovnává zakřivení páteře,
 • podporuje krevní proudění,
 • stres,
 • úzkost,
 • deprese,
 • poúrazové stavy,
 • potíže s ledvinami,
 • lymfatické uzliny a cesty,
 • ztuhlá ramena,
 • bolesti bederní páteře,
 • bolesti kolen a achilovky,
 • migrény,
 • skolióza,
 • ischiatické bolesti sedacího nervu,
 • disharmonie kyčlí,
 • tenisový loket,
 • neurózy aj.

Poznejte sami taje Bowenovi techniky na kurzu

Nic nebrání tomu, abyste Vy sami, pokud budete chtít proniknout hlouběji do tajů Bowenovi techniky, mohli provádět Bowenovu masáž. Bowenova technika se vyučuje ve dvou stupních:

 • Stupeň I - probíhá 4 dny a jeho náplní je především zvládnutí pohybů základního vybalancování celého těla, stejně tak jako konkrétní ošetření například dolních končetin, zahrnující zadní stehenní svaly, kolena, lýtka a kotníky, dále horních končetin, zahrnující ramena, předloktí a ruce, křížové oblasti, ledvin, kostrče, pánve, dýchacího systému, prsních svalů, čelistního kloubu, ošetření krku spojené s lymfatickou drenáží i ošetření tváře, zaměřené na celkovou relaxaci.
 • Stupeň II - probíhá 3 dny a jeho náplní jsou již pokročilé pohyby na horních končetinách, ramenou, krku, zádech, čelistním kloubu, dolních končetinách. Veškeré pokročilé pohyby uvolňují dlouhotrvající tzv. zamrzlé disharmonie po celém těle.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16000 (rodina-finance.cz#21355)


Přidat komentář