Bolest hlavy, krku, uší a zad

Jen těžko bychom hledali člověka, kterého nikdy nebolela hlava, nikdy neměl rýmu, kašel, netrpěl zácpou apod. V průběhu života se musíme potýkat s menšími i většími zdravotními komplikacemi.

Bolest zad

Na bolesti zad má blahodárné účinky teplo, vhodná je koupel s několika lžícemi rozmarýnového oleje.

Pomůžou i teplé obklady s třezalkovým olejem (na příslušném místě necháme působit asi čtvrt hodiny).

Rady a první pomoc

Rady, které zde nabízíme, můžete využít třeba tehdy, když jste na chalupě a nemáte po ruce žádné léky na utlumení bolesti. Nebo mohou být přínosem pro ty, kteří chtějí více využívat přírodní prostředky, nikoliv uměle vyrobené preparáty.**
**

V dnešním díle se zaměříme na rady k odstranění bolesti, a to konkrétně bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti uší, zubů, zad a kloubů. Pojďte se trochu inspirovat…

Bolest hlavy

Bolest hlavy může mít řadu příčin, a často bývá důsledkem psychického vypětí. Jak můžete bolest hlavy utlumit? Zde je hned několik tipů:

 • Dopřejte si klid a na čelo přiložte navlhčený ručník, nebo na šíji přikládejte studené obklady. Chlad totiž dokáže zklidnit podrážděná nervová zakončení. Zkuste si také třít spánky a masírovat krk.

 • Udělejte si šálek horké vody s citronovou šťávou.

 • Střídejte horkou a studenou koupel nohou.

 • Připravte si espresso, a namísto cukru a mléka přidejte 2 lžičky citronové šťávy.

 • Inhalujte páru z vařeného bílého zelí! Nadrobno nakrájejte hlávku bílého zelí a 15 minut povařte. Vzniklou páru pak zhluboka inhalujte. Tip: páru ještě zesílíte, když přidáte sůl.

 • Smíchejte sušené bylinky (levanduli, mátu, heřmánek, meduňku), zalijte horkou vodou a nechejte půl hodiny luhovat. Před podáváním oslaďte medem.

 • Připravte si čaj ze dvou lžiček šalvěje, lžičky pepře a lžičky koriandru. Zalijte vroucí vodou a 10 minut luhujte. Pomalu popíjejte horké.

 • Na bolest hlavy je účinná citronová šťáva, kterou můžete užívat i každodenně jako prevenci (1 – 3 lžičky).

 • Doplňte hořčík (přírodním zdrojem je třeba syrová zelenina, medvědí česnek, sezam, semínka slunečnic, rýže).

 • Na silnější bolest hlavy a pro celkové uvolnění je dobrý tento čaj: lžičku meduňky lékařské a dvě lžičky vrbové kůry zalijte vařící vodou a pět minut luhujte.

 • Palcem, ukazováčkem a prostředníčkem provádějte masáž prohlubně vzadu na krku (tam, kde končí krční páteř). Tato masáž představuje i prevenci proti migréně.

 • Jakmile vás popadne migréna, uvařte si šálek čaje z řebříčku.

Bolest v krku

Jakmile se objeví první příznaky bolesti v krku, udělejte si následující bylinný odvar: 15 g sušeného tymiánu a 15 g sušené šalvěje (případně u obou bylinek dvakrát takové množství čerstvých bylin) zalijte 600 g vroucí vody, přikryjte pokličkou a čtvrt hodiny luhujte. Popíjejte horké - každé 2 hodiny byste měli vypít jeden šálek. Upozornění: Čaj se nesmí pít v době těhotenství!

Starým dobrým receptem je kloktání soli

Ve 2 dcl teplé vody rozpusťte lžičku soli a kloktejte (nepijte!). Sůl si poradí s choroboplodnými zárodky v dutině ústní a v hrtanu. Doporučuje se kloktat také šalvějový odvar: 2 lžíce šalvěje povařte v půl litru vody a 10 minut luhujte. Kloktejte minimálně po dobu 5 minut, a to několikrát denně. Šalvěj rovněž působí jako dezinfekce, ničí choroboplodné zárodky a záněty. Jiným receptem na kloktání je smíchání 125 ml teplé vody, lžíce soli, lžíce citronové šťávy a lžičky kayenského pepře.

Na bolest v krku je dobrý bramborový obklad

5 brambor povařte ve slupce a rozmělněte. Bramborovou směs položte na šátek, zatočte a omotejte okolo krku. Překryjte ještě ručníkem a nechejte působit až do vychladnutí. Pozn.: obklad lze přikládat rovněž na břicho (tlumí křeče žaludku).

Uvařte 250 ml nějakého suchého vína

(nezáleží na tom, zda bude bílé nebo červené), 20 g fenyklových semínek, 5 g šalvěje, pár kapek Maggi. Nechejte vyluhovat, popíjejte teplé - třikrát denně jeden šálek.

Připravte si obklad z tvarohu

nízkotučný tvaroh rozmíchejte ve vlažné vodě tak, aby vznikla hustá kaše. Tu pak naneste na krk, obalte lněnou utěrkou a ještě ručníkem. Nechejte působit alespoň půl hodiny. Tvaroh působí protizánětlivě a mělo by dojít také k uvolnění hlenů a redukci otoku.

Priessnitzův obklad

na krk si dejte mokrý kapesník, přikryjte igelitem a převažte suchým ručníkem.

Při bolesti v krku platí, že byste neměli kouřit, dodržujte pitný režim - pijte spíše teplejší tekutiny (čaje, polévky apod.). Rovněž je vhodné používat zvlhčovač vzduchu, který brání vysychání sliznic.

Bolest uší

Na bolest uší je dobrá cibule, jelikož obsahuje allicin s antibakteriálními účinky. Zhruba 2 cibule nakrájejte nadrobno, rozdrťte, dejte do kousku plátna a nad parou ohřejte. Teplé přiložte na postižené ucho, obalte šálou a nechejte asi hodinu účinkovat.

Dalším receptem je zelená petrželka. Petrželku rozmačkejte, zabalte do obvazového mulu (k dispozici v lékárně), přiložte k uchu a překryjte ručníkem. Nechejte působit delší dobu.

Bolest zubů

Bolestivá místa potírejte výluhem z třezalky (třezalku a slivovici v poměru 1:2 nechejte 4 dny luhovat).

Vyplachujte dutinu ústní odvarem z kořene řebříčku bertrámu (na 4 – 8 g bertrámu přijde 200 ml vody). Pozn.: můžete také žvýkat očištěný kořen.

 • U malých dětí potíráme dásně silným šalvějovým odvarem.
 • Pokud krvácíte z dásní, vyplachujte ústa šalvějovým čajem.

 

Pomoc v lékárně

Známými léky proti bolestem jsou třeba: Acylpyrin, Paralen, Ibuprofen, Ibalgin, Aspirin, Nurofen, Panadol aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15927 (rodina-finance.cz#20049)


Přidat komentář