Antikoncepce - historie, druhy

Nejstarší antikoncepční metodou je přerušovaná soulož. Tato varianta se využívá ještě dodnes, ale není možné se na ni příliš spoléhat.Statistiky hovoří jasně – muži, kteří praktikují přerušovanou soulož, se v průměru jednou za pět let narodí potomek.

Antikoncepce – pohled do historie

Už od starověku, kdy si lidé uvědomili souvislost mezi pohlavním stykem a těhotenstvím, se začaly praktikovat i první snahy o zabránění těhotenství. Antikoncepce byla však dlouhou dobu považována za nežádoucí, jelikož plození potomků bylo pro společnost velmi důležité.

Vůbec nejstarší antikoncepční metodou je přerušovaná soulož. Tato varianta se využívá ještě i v dnešní době a spousta mužů ji považuje za dostatečnou. Statistiky však hovoří jasně – muži, kteří praktikují přerušovanou soulož, se v průměru jednou za pět let narodí potomek. Příčinou přitom nemusí být skutečnost, že muž včas nestihne vyvrcholit mimo partnerku, ale také fakt, že už i preejakulační tekutina v sobě obsahuje spermie!

Celá dlouhá staletí se jako přirozená forma antikoncepce používalo kojení. Kojení však působí antikoncepčně pouze tehdy, když žena kojí minimálně 6 krát za den. Navíc platí, že s postupem času spolehlivost čím dál více klesá (po 6 měsících už to není účinek vůbec zaručen). Další rozšířenou přirozenou formou antikoncepce bylo souložení v neplodné dny.

Z dob starověkého Egypta se objevilo několik důkazů o praktikování různých antikoncepčních metod. Kupříkladu se používaly tampony z některých rostlin a ty pak údajně měly schopnost zničit spermie ve vagíně. Primitivní čípky proti početí si ženy zhotovovaly také z granátových jablek (v nich je přítomný estrogen). Egypťanky si údajně zaváděly i malé kamínky – jednalo se jakoby o prastaré nitroděložní tělísko.

Na konci středověku se objevila první antikoncepční metoda, která byla určena i pro muže – kondomy. Prvotní kondomy se datují do 16. století. Prezervativy se vyráběly ze zvířecích střev, rybích měchýřů a voskovaných pláten. K antikoncepčním kuriozitám, ke kterým se někdy ženy uchylovaly, patřilo třeba pití kravské moči, roztoku z jeleních parohů nebo kovářské vody k chlazení kleští. Patrně jedinou účinnou antikoncepční metodou v minulosti byla sterilizace ženy či muže.

Rozvoj moderní antikoncepce započal v 19. století, kdy se zdokonalila výroba pryže a začaly se vyrábět první gumové kondomy. Významným mezníkem moderní antikoncepce pak byla 60. léta 20. století, protože se vynalezla hormonální antikoncepce. Postupně se nalézaly nová a nová zlepšení a inovace a v současné době už je k dostání hormonální antikoncepce v různých formách (pilulky, injekce apod.).

 

Nehormonální antikoncepce

Antikoncepci v zásadě dělíme na hormonální a nehormonální. Nehormonální antikoncepce vytváří bariéry proti spermiím, brání jejich pohybu, nebo vytváří nepřátelské prostředí vůči nim. Druhy nehormonální antikoncepce jsou mužský kondom, spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu aj., nitroděložní tělísko a metoda sterilizace.

Kondomy jako jediné ze všech antikoncepčních metod chrání proti pohlavně přenosným chorobám, což je obrovskou výhodou. Nicméně i jakýkoliv kvalitnější prezervativ skýtá nebezpečí v podobě možného prasknutí. Pokud k prasknutí dojde a vy chcete mít jistotu, že neotěhotníte, je nutné kontaktovat lékaře, aby vám předepsal postkoitální antikoncepci – nejznámější je Postinor. Taková antikoncepce není volně prodejná, je pouze na lékařský předpis. Chemickým druhem antikoncepce jsou tzv. spermicidy – jsou to různé gely, čípky, pěny, krémy nebo spermicidní tampony. Spermicidy je nutné zavést několik minut před pohlavním stykem do pochvy. Tato antikoncepční metoda se pro jistotu doporučuje kombinovat ještě s jinými druhy antikoncepce (nejlépe s kondomem).

 

Nitroděložní nehormonální tělísko je méně vhodné pro ženy, které ještě nerodily. Tělísko zavádí a vyjímá lékař a předpokládá se s jeho dlouhodobým užíváním (lze však kdykoliv vyjmout).

Sterilizace je chirurgickým zákrokem, po jehož provedení je žena trvale neplodná. Sterilizací rozumíme chirurgické přerušení vejcovodů, které provádí lékař. Sterilizace je určena pro ženy, které do budoucna již nechtějí mít děti.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je považována za nejúčinnější a také se poukazuje i na možné pozitivní účinky na zdraví ženy, avšak může mít i řadu stinných stránek. Hormonální antikoncepce také není vhodná pro všechny ženy (například pro ty, které prodělaly nádorové onemocnění, žilní trombózu, mají vysoký krevní tlak aj.).

Hormonální antikoncepce se může využívat jako pilulka, náplast, injekce, nitroděložní hormonální tělísko a podkožní implantát. Hormonální antikoncepce pracuje s hormony estrogeny a gestageny. Estrogeny mají za úkol potlačit zrání a uvolňování vajíček z vaječníků, zabraňují ovulaci. Gestageny tvoří hlen v děložním hrdle a ten zamezuje průchodu spermií do dělohy.

Pilulky členíme na jednofázové, dvoufázové a třífázové. Jednofázové pilulky obsahují všechny stejnou hladinu hormonů, kdežto u dvou nebo třífázových se jedná o dva nebo tři druhy pilulek s různým množstvím hormonů. Pilulky je nutné brát každý den ve stejnou dobu, jinak může být účinek antikoncepce snížen.

Poměrně pohodlnou antikoncepcí jsou hormonální náplasti, které ocení především zapomnětlivé ženy. Jednoduše se nalepí na nějaké místo na těle a každý týden se obměňují. Cena náplastí je dražší, než cena pilulek.

Podkožní tělíska neboli implantáty vám lékař zavede v lokální anestezii nejčastěji do předloktí a z implantátu se do těla po dobu několika let budou uvolňovat hormony. Počítá se s délkou užití 3 roky.

Další metodu antikoncepce představuje nitroděložní hormonální tělísko – jedná se o plastové tělísko ve tvaru T, které lékař zavede do dělohy. Jeho předpokládaná délka užití je 5 let, ale existuje tu možnost předčasného ukončení.

Postkoitální antikoncepce – „záchranná“ pilulka

O záchrannou antikoncepci můžete požádat na lékařské pohotovosti, nebo si zajít ke gynekologovi. Vzhledem k tomu, že je to antikoncepce nouzová, může ji předepsat i praktický lékař, nikoliv gynekolog. Postkoitální antikoncepce tkví v tom, že velké množství obsažených hormonů zapříčiní změny na děložní sliznici, a tak se vytvoří nehostinné prostředí pro případně oplodněné vajíčko – zabrání jeho usazení a růstu. Čím dříve od uplynutí styku pilulku ženy užije, tím větší šance na úspěšné zabránění těhotenství.

Postkoitální antikoncepce představuje pouze poslední záchranu, nikoliv pravidelnou metodu antikoncepce. Metoda má obecně dost negativních účinků a při pravidelném užívání je značně riziková.

Hormonální antikoncepce může snižovat chuť na sex

Uvádí se, že díky antikoncepci si mohou ženy milování více užít, protože nemají strach z nežádoucího početí. Poslední dobou se ale čím dál častěji polemizuje o tom, že hormonální antikoncepce, která je ostatně nejrozšířenější, může ovlivňovat sexuální apetit. Podle průzkumů je v krvi žen, které užívají hormonální antikoncepci, zvýšená hladina bílkoviny SHBG, která významně snižuje libido.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16016 (rodina-finance.cz#21755)


Přidat komentář