Alergie - druhy a léčba

Před několika desetiletími nebyl výskyt alergií tak masivní jako dnes, kdy téměř 30% naší populace trpí nějakou formou alergického onemocnění. Život alergikům dokáží znepříjemnit prach, houby, plísně, pyly, potraviny, ale třeba i slunce.

Co je to alergie?

Alergie je jakási přehnaná, nepřiměřená a velmi různorodá reakce našeho imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují kolem nás. Pro přehlednost je lepší si rozdělit problémy spojené s alergií na tzv.** alergii lékovou a potravinovou**, dále na sezónní pylové alergie, jako je alergická rýma, zánět spojivek a alergické průduškové astma, dále alergická onemocnění kožní, jako je kopřivka nebo atopický ekzém, a také například alergii na hmyzí bodnutí.

Pravá alergická reakce

Podstatou pravé alergické rekce je kontakt alergenu s protilátkou a následná řada imunologických dějů, které se odehrávají v těle a vyústí ve známé příznaky v podobě rýmy, kýchání, slzení očí, svědění v nose nebo suchého dráždivého kašle či dechovým obtížím s dýcháním a pískáním. Na kůži se mohou objevit svědivé projevy kopřivky, či dokonce až otoky. Nejčastější reakce život neohrožují, ale mohou bát obtěžující a snižují kvalitu života.

Alergické reakce však mohou být i prudké, zejména po požití některých potravin nebo léků, eventuálně po píchnutí hmyzem. V krajním případě tak může dojít k poklesu tlaku s nástupem šokového stavu. V takovém případě je zapotřebí co nejrychleji přivolat záchrannou službu.

Nepravá alergie

Podstatou problému u nepravé alergie není klasická imunologická reakce alergenu s protilátkou, ale může jít o reakce například farmakologické při nežádoucích účincích léků nebo pocházející z nesnášenlivosti vůči některým druhům jídel. Někdy jsou za** pravé alergické reakce** mylně považovány reakce na histamin, což je látka sice tělu vlastní, ale nejde o pravou imunitní reakci.** Histamin** mimo jiné zvyšuje propustnost cév s následnou tvorbou otoků, kopřivky, rýmy, kýchání i podrážděnosti spojivek. Tato látka je obsažena například v některých druzích vín, zejména těch červených a také jídel z mořských ryb, plodů moře či jahod aj.

Čeho se vyvarovat?

Vyvarovat byste se měli:

Potraviny

Alergie nejčastěji způsobují** ořechy, ryby a plody moře, dále med, mák, zelenina, zejména kořenová - například celer, dále ovoce**, u kterého jsou nejčastější reakce po konzumaci například kiwi. V dětském věku hraje svoji roli alergie na mléko, která však v 90% případů do 3 let věku zmizí. Nelze také zapomínat na značně alergizující potravinu, kterou je** vejce**, zejména pak bílek.

Léky

Nejčastější reakce bývají na** antibiotika** a také na látky jako je** Biseptol** a jemu podobné preparáty. Z analgetik je to třeba Valetol, ale i jiné. Obecně lze říci, že jedinec může alergicky reagovat na téměř jakoukoli látku, některé však vyvolávají reakce poměrně často, jiné vysloveně vzácně.

Pylová sezóna

Během pylové sezóny většina alergických jedinců trpí souborem příznaků očních a nosních, případně mohou mít i příznaky alergického postižení dolních dýchacích cest s kašlem a stavy stíženého dechu, což už signalizuje obtíže rázu sezónního astmatu.

Pylová sezóna začíná na přelomu února a března a zpravidla trvá do srpna až září. Asi 90% všech alergenů představují pyly břízovitých stromů, travin a plevelů a pelyňků. Příznaky se objevují v návaznosti na inhalaci alergenů, na které je jedinec přecitlivělý a proti kterým má alergické protilátky. Diagnostika se dělá kožními testy s inhalačními alergeny.

Alergie na letní slunce

Letní slunce dokáže znepříjemnit život alergikům, kteří již po prvním opalování zaznamenají na své pokožce nepříjemnou svědivou vyrážku.** Sluneční alergie** se většinou projevu při prvním delším pobytu na slunci již v období konce jara či počátku léta nebo při pobytu u moře již první den. Při sluneční alergii dochází ke zrudnutí pokožky vystavené slunci, pocitu pálení a svědění. Poté se objeví drobné půchýřky. Preventivně je vhodné používat léky jako** Zodac nebo Flonidan**, případně** masti s kortikoidy**. Konkrétně Zodac se doporučuje používat preventivně nebo alespoň jako balíček první záchrany.

Naši domácí mazlíčci

Milujeme je, rozmazlujeme je. Ovšem alergici na jejich přízeň mohou zapomenout. Alergeny jsou totiž obsaženy v slinách zvířat, v moči, kožním mazu, zbytcích srsti, výměšcích a peří. Nejagresivnější jsou kočičí alergeny a alergeny koní a** malých hlodavců**. A pozor také na lidi, kteří mají zvířata doma. Velmi nevhodný je drobný chov zvířat ve školách pro výuku. Řešení je pro alergiky jednoduché: buď chlupatý miláček, nebo vlastní zdraví. A pokud tedy už mazlíčka za každou cenu chceme, pak by zvíře nemělo mít přístup do ložnice, pravidelně se musí koupat a u kocourů se doporučuje kastrace. I pokud zvíře časem domov opustí, problémů se nemusíme zbavit. Alergeny mohou přežívat až roky.

Pylová informační služba

Při pylové alergii je vhodné, aby pacient znal pylový kalendář, snadno dostupný například na internetu, a věděl na které pyly je konkrétně přecitlivělý. Nejpřesněji o pylové sezóně informuje pylová informační služba, kde jsou poskytovány vždy dopředu i zpětně přesné informace o koncentraci konkrétních pylů v ovzduší na základě pylových dat z lapačů pylů rozmístěných po celé republice.

Velký výběr antihistaminik

Z hlediska léčebných možností nikdo z nemocných neudělá chybu, když si sám od sebe na své alergické příznaky nasadí** antihistaminika tzv. 3 generace,** která nemají nežádoucí účinky starších antihistaminik. Tyto léky se užívají orálně jen jednou denně, protože jejich účinek vydrží 24 hodin, což je pro pacienty výhodné. V případě, že** antihistaminika** nepomohou do té míry, jak by bylo potřeba, lze přidat léky ve formě lokální.

Alergenová imunoterapie

Velmi významnou a účinnou metodou v léčbě některých druhů alergií je tzv. alergenová imunoterapie, tedy vakcinace léčebným alergenem. Samotná aplikace alergenové vakcíny se provádí pravidelně po dobu 3-5 let ve snaze navodit v organismu toleranci na alergen, který alergii způsobuje. Imunoterapie se hojně využívá v léčbě zánětů nosní sliznice a spojivek a také u lehkého alergického astmatu. Oční a nosní dráždění alergeny případně i alergické astma se však vyskytuje i mimo pylovou sezónu a jeho příčinou mohou být také roztoči. Vakcinace roztočovým alergenem zde může být velmi účinná.

Proč je důležité nepodceňovat alergii?

  • Podceníme-li alergii, pak hrozí riziko závažnějších forem onemocnění.
  • Pozdě rozpoznaná alergie neumožní včasnou léčbu.
  • Nedostatečné zajištění léky pro případ akutní krizové situace může vyústit i v dramatickou krizovou situaci.
  • Nedostatek správných informací může mít za následek oddálení nebo chybné řešení problematiky, a tedy i řadu komplikací.
  • Nedostatečná ochota pacienta podvolit se radě lékaře může výrazně snižovat účinnost léčby.

Jaké jsou důvody pro trvalou léčbu alergie?

Trvalá léčba snižuje nadměrnou reaktivitu organismu, na rozdíl od režimu užívání dle potřeby. Trvalé léčení je podmíněno opakovanými kontrolami s možností úpravy terapie dle stavu. Průběžná léčba má navíc často lepší výsledky než léčba dle potřeby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16144 (rodina-finance.cz#23332)


Diskuze a zkušenosti

Lucie | 22.04.2013 10:36
Alergie - plynatost Dobrý den chtěla sem se zeptat kdy se dělají testy na pyly mám podezření u mého 5 letého syna a každej mi tvrdí něco jiného.Nejdříve se chci zeptat at se nestrapnuji u alergologa Děkuji za kladné vyřízení S Pozdravem


Přidat komentář