Akné - příčiny a léčba

Akné není devizou jen při dospívání, ale potrápí nejednu ženu i muže v dospělém věku. Výskyt akné ovlivňuje naši psychiku, může nás společensky i pracovně znevýhodňovat. Akné lze v současné době úspěšně léčit, chce to jen trpělivost, vůli a důslednost.

Vznik akné

Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem vlasových folikulů. Následně se vytváří rohovinná zátka v ústí folikulů, jenž mechanicky omezuje vylučování produkovaného mazu. Maz se postupně hromadí a způsobí rozšíření folikulů. Tlak mazu vyvolá v okolí mazové žlázy zánětlivou reakci.

Ovlivnění akné

Za vznikem akné mohou stát nejrůznější faktory. Může to být vrozená dispozice, hormonální dysbalance, funkce vnitřních orgánů, naše psychika, osobní hygiena, životní styl, pracovní prostředí, životní prostředí, strava, kosmetika, léky. Někdy akné způsobí jeden z uvedených faktorů, někdy se jedná o kombinaci více faktorů. Chceme-li být úspěšní v léčbě akné, musí být naše snaha komplexní.

Výskyt akné na těle

Akné nemusí být pouze na tváři, i když tam je nejvíce viditelné, a také nás nejvíce trápí. Akné může být i na zádech, ramenech, v dekoltu, rukou.

Vliv kosmetiky na léčbu akné

Pro léčbu akné je důležitý i správný výběr kosmetických přípravků, které vyrovnávají produkci mazu, předcházejí tvorbě nečistot a zánětů, projasňují a zmatňují pleť. Je vhodné používat ucelenou řadu dané kosmetiky (čistící pleťové tonikum, čistící mléko, čistící maska, denní krém, noční krém, oční krém, peeling, případně sérum). Například kosmetika z Mrtvého moře je velmi vhodná pro léčbu akné. Tato kosmetika vyživuje a zvláčňuje pleť, stimuluje metabolické funkce v buňkách, zbavuje pleť a pokožku problémů.

Samotná kosmetika, i ta sebedražší Vám nepomůže, nebudete-li důslední. Pleť je potřeba čistit dvakrát denně, ráno a večer.

Snažte se během dne pleti co nejméně dotýkat. I když si myslíte, že máte ruce čisté, žije na nich mnoho baktérií.

Vliv stravy na léčbu akné

Strava ovlivňuje nejen naše zdraví, psychiku, ale odrazí se i na naší pleti. Vyvážená strava je důležitá nejen pro pleť, ale celý organismus. Vhodné je jíst dostatek zeleniny a ovoce, které zajistí přísun vitamínů. Určité skupiny potravin mohou způsobovat určitá onemocnění, včetně akné. Naše kůže tvoří bariéru mezi vnitřním a vnějším prostředím. Obecně potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují zvýšenou tvorbu mazu. Na každého z nás působí strava jinak. U někoho pleť nesnáší příliš kořeněná jídla, u jiného sladkosti. Je důležité, abyste si sami vytipovali, která potravina Vám a Vaší pleti nevyhovuje. Tyto potraviny pak co nejvíce omezte, nejlépe vynechejte.

Potraviny, které nejčastěji způsobují výskyt akné

 • Sladkosti (koláče, dorty, čokolády, oplatky aj.)
 • Kořeněná jídla (pepř, chilli)
 • Bílé pečivo (rohlíky, loupáčky, veky na chlebíčky, housky aj.)
 • Kofein (káva, černý čaj, sladké limonády s přídavkem kofeinu)
 • Alkohol (likéry, víno, tvrdý alkohol, pivo)
 • Uzeniny (párky, klobásy, špekáčky, salámy aj.)
 • Potraviny s obsahem zinku, který léčí akné
 • Luštěniny (hrách, fazole, cizrna, sója)
 • Rybí olej
 • Sýry
 • Vajíčka
 • Ořechy (vlašské, lískové, kešu, para)

Vliv laseru na léčbu akné

 • Laserová gelová maska

Laserovou gelovou masku si můžete dopřát v kosmetickém salónu, kdy laser účinně pomáhá zklidňovat pleť a hojit zanícená místa. Aplikace laserové masky spolu s použitím laseru trvá zhruba 15 minut. Doporučuje se absolvovat celou kúru, která činí kolem deseti sezení, každý druhý den. Po této kúře je vhodné čtrnáct dnů až tři týdny nechat pleť regenerovat. V tomto období vypozorujete, jak Vám laserová kúra pomohla.

 • Laser

Léčbu akné laserem využívají specializovaná kosmetická studia či specializovaná pracoviště a kliniky. Zákrok laserem trvá kolem 30 minut. Při ošetření lehčích forem akné, stačí absolvovat kolem 3 sezení, u horších forem kolem 5 sezení, a to v rozmezí čtrnácti dnů nebo jednoho měsíce. Procedura laserem je finančně náročná, ale zato velmi účiná.

Vliv bylinek na léčbu akné

Antiseptické a protizánětlivé byliny, přidané do inhalačního prostředku, pomáhají překonat příznaky akné. Bylinky můžete využít při inhalaci, kdy inhalujete páru k otevření zanícených pórů a jako čistící pleťová voda k vyčištění pleti. Bylinky mohou být účinným pomocníkem v boji s akné.

 • Odvar z máty - antiseptické vlastnosti, dezinfekční.
 • Odvar z řebříčku - eliminuje toxiny a bakterie.
 • Odvar z levandule - antiseptické vlastnosti.

Vliv čaje na léčbu akné

Ve specializované prodejně nebo lékárně si zakupte bylinkovou směs, určenou přímo na léčbu akné. Směs obsahuje většinou bylinky, jako jsou: kopřiva, květ lípy, květ ibišku, řebříček, maceška, kůra krušiny, třezalka, řepík aj.

Vliv doplňkové stravy na léčbu akné

Dopřejte si při léčbě akné doplňkové prostředky, a to: pupalku dvouletou, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinek.

Vliv detoxikace na léčbu akné

Akné může způsobit špatná funkce vnitřních orgánů, a to zejména střev při špatném trávení a jater. V těle můžou zůstávat toxiny, které mohou mít vliv na vznik akné. Detoxikací a účelným zlepšením funkce trávicího traktu lze výrazně omezit či se úplně zbavit akné. Pro detoxikaci je vhodná kopřiva dvoudomá, šťáva z aloe vera, sladkovodní řasy Chlorela, které obsahují celé spektrum vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin, chlorofyl.

Vliv antikoncepce na léčbu akné

Ženy mohou využít hormonální antikoncepce, kterou jim předepíše jejich gynekolog. Gynekolog vybere tu nejvhodnější antikoncepci právě pro Vás. Hormonální antikoncepce zlepší či Vás zcela zbaví problému akné. V ženském těle se tvoří nadmíra mužského hormonu androgenu, který stimuluje činnost mazových žláz a tvorbu kožního mazu.

Antikoncepce, která pomáhá v boji s akné

 • Diane 35
 • Pramino
 • Minerva
 • Jeanine

Vliv stresu na léčbu akné

Pro vznik akné má význam i Vaše psychická pohoda. Kůže totiž reaguje na sebemenší podněty. Stres se na pleti projevuje stejně jako špatná výživa.  Chcete-li se akné vyhnout, či zmírnit a odbourat, snažte se stresu vyvarovat. V dnešní době je to však velmi těžké. Snažte se tedy alespoň, když jste doma, navodit harmonickou náladu. Věnujte určitý čas jenom sobě, přečtěte si knihu, poslouchejte oblíbenou hudbu, zajděte si na masáž, jděte do přírody, poseďte s kamarády, zapalte si aroma lampu, prostě dělejte vše, při čem je Vám dobře.

Vliv solária na léčbu akné

Vliv solária na akné je u každého jiná. Někomu solárium při léčbě akné pomůže, jinému solárium naopak ještě více uškodí.

Vliv slunce na léčbu akné

Dlouhodobý pobyt na slunci neprospívá pleti trpící akné. Zpočátku se nám může zdát, že se nám akné při pobytu na slunci zlepšilo, je to však omyl. Jedná se pouze o dočasný stav, protože dojde k potlačení hnisavých problémů, které se po několika týdnech vrátí. Vlivem působení slunce dojde k uzavření vývodů mazových žláz, následuje zanícení, které bude ještě silnější, než předešlé.

Vliv životního a pracovního prostředí na léčbu akné

Pokud to jde, snažte se vyhnout prašným a zakouřeným místům (bary, hospody, diskotéky aj.)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15938 (rodina-finance.cz#20389)


Přidat komentář