Ženšen - životabudič pro lidský organismus

Ženšen dokáže vyléčit nejrůznější neduhy. Mrkvovité kořene jsou odpradávna hlavní složkou nejrůznějších léků východní medicíny. Ženšen můžeme zakoupit čerstvý, nebo zpracovaný. Dostatečně velký kořen dosahuje tato rostlina až ve věku 6 – 8 let.

Kde se vzal ženšen - původ

Ženšen pochází z Mandžuska a Koreje, kde jeho semena našla vhodnou půdu a dostatečný, potřebný stín, aby se mohla až sedm let vyvíjet v rostlinu. Ženšen pochází z řeckého slova panacea, léčí všechny neduhy. Již v nejstarších čínských lékařských knihách, které vzniky okolo roku 2800 př. n. l., je ženšen zmiňován jako harmonizující prostředek, který dokáže stabilizovat rovnováhu našeho lidského těla. Ženšen je velmi náročnou rostlinou. Korea má ideální klimatické podmínky: dostatek dešťů v létě, správný průběh teplot v zimě. Ženšen je po celém světě rozšířen jako prostředek doplňkové výživy.

Účinné látky ženšenu

V ženšenu nejdeme polysacharidy, peptidy, mastné kyseliny, polyacetylénové alkoholy, ginsenosidy/ panaxosidy. Ginsenosidy/ panaxosidy jsou skupinou saponinů. Panaxosidy se v trávicí soustavě metabolizují jednak v žaludku a bakteriální hydrolýzou ve střevě. Korejský ženšen má nejbohatší škálu saponinů. Její složení je natolik unikátní, že žádné jiné rostliny v Panax čeledi se mu neblíží. Zatím bylo identifikováno asi třicet různých druhů saponinů, pojmenovaných jako ginsenosidy. Tyto ginsenosidy se dále dělí na dioly, trioly a oleanany podle jejich strukturních vlastností. Je o nich známo, že mají různé léčivé účinky.

 • Ze všech druhů ženšenu pěstovaných ve světě, má Korejský ženšen nejvyšší koncentrace obecných složek (např. bílkovin, surové vlákniny a cukru). To samé i pro aminokyseliny, konkrétně threonin, kyselinu glutamovou, prolin, glycin, alanin, cystein a lysin.
 • Ženšen obsahuje polysacharidy a proteiny s bioprofylaktickou a antikomplementární aktivitou. Kyselým polysacharidům byl připsán účinek omezení aktivity toxohormonu-L, toxinu způsobujícího lipolýzu, a účinek posílení imunitních funkcí.
 • Ženšen obsahuje velké množství polyfenolových sloučenin, které potlačují oxidaci tuků a zpomalují proces stárnutí.
 • Ženšen obsahuje kolem 75% vody a není proto jednoduché skladovat ho déle než týden. Z tohoto důvodu se ženšenový kořen určen pro další skladování a prodej upravuje sušením.

Ženšen a jeho léčivé účinky

 • Zlepšuje soustředění, koncentraci, paměť, vůli.
 • Pomáhá při fyzické námaze, regeneruje svaly.
 • Snižuje stres, úzkost, deprese. Všestranně bojuje proti stresu a udržovat harmonii organismu. Korejský ženšen způsobuje protistresový účinek tím, že urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanismu.
 • Přímo posiluje žaludeční funkce, ale také zbavuje lidi různých stresů, což pak chrání žaludek.
 • Normalizuje náladu.
 • Zlepšuje libido, erekci, potenci, plodnost.
 • Podporuje sexuální aktivitu. Používá se jako silné afrodiziakum.
 • Prevence před obezitou.
 • Zpomaluje rozklad inzulinu a tím zvyšuje jeho proti-lipolytické účinky.
 • Urychluje tvorbu krve.
 • Posiluje krevní oběh.
 • Zvyšuje produkci tělesných tekutin
 • Léčí nevolnost, těhotenské nevolnosti, kocovinu, zácpu, zažívací potíže.
 • Zvyšuje a normalizuje krevní tlak hypotenzních pacientů (pacientů s nízkým tlakem) a zároveň snižuje a normalizuje krevní tlak hypertoniků (pacientů s vysokým tlakem).
 • Chrání před civilizačními chorobami: srdečně-cévní (arterioskleróza, zvýšený krevní tlak), imunitními (chřipka), metabolickými (zvýšený cholesterol, cukrovka, žaludeční, jaterní a trávicí potíže), nervovými (duševní poruchy Parkinson, Alzheimer).
 • Vykazuje vynikající účinnost při předcházení recidivám po operacích.
 • Posiluje fyzické schopnosti odolat rakovině u pacientů tím, že zvyšuje jejich imunitní funkce a potlačuje vývoj rakovinných buněk a jejich metastáz do jiných orgánů.
 • Zvyšuje celkovou odolnost posílením přirozených funkcí organismu.
 • Vykazuje adaptogenní účinky, které posilují schopnost těla odolávat různým podnětům zapříčiňujícím nemoci v našem těle.
 • Snižuje hormonální toxicitu látek nacházejících se v moderním životním prostředí. Omezuje vliv škodlivých dioxinů a zlepšuje kvalitu a životaschopnost spermií.

Ženšen by však neměly konzumovat děti, těhotné a kojící ženy. Ženšen také není vhodný při vysokém krevním tlaku a srdečních onemocněních. V případě, že máte zdravotní problémy, konzultujte jeho užití s lékařem, ženšen může zvyšovat účinky kofeinu, ovlivňovat působení léků a výsledky některých lékařských testů.**
**

Jak ženšen užívat

Chceme-li se těšit z léčebných účinků ženšenu, je nejlepší užívat ženšen dlouhodobě. Ženšen můžete užívat v podobě ženšenového čaje, tinktury, tablet aj.

Ženšen u nás dostanete naložený v alkoholu, sušený v celku, nebo jako drcený prášek, v tobolkách apod.

Zajímavosti o ženšenu

 • V Koreji představuje ženšen symbol zdraví. Bylina je národním symbolem země, uvádí totiž v rovnováhu jin a jang, složky životní energie, které jsou na korejské státní vlajce. Korejské duchovní dědictví má svoje základy v buddhismu, taoismu, šamanismu a konfuciánství. Veškeré duchovní směry významně vyzdvihovaly léčivou moc bylinek.
 • Bylinné léky obsahující Korejský ženšen obnovují paměťové buňky, které byly poškozeny alkoholem a léky na amnézii.
 • Klinické studie prokázali zlepšení psychické a duševní pracovní výkonnosti, zlepšení paměti a schopnosti učení.
 • Ženšen pravý je pěstován a distribuován v severní Číně a Koreji. Ženšen americký se pěstuje v Americe a Kanadě. Sanchi se vyrábí v jižní Číně. Ženšen pravý se výrazně liší od druhu ženšenu amerického a ženšenu Sanchi. Čínsky ženšen pravý zpravidla nedosahuje kvality Korejského ženšenu.
 • Pěstování ženšenu v Koreji je strukturální proces, který udržuje tradiční postupy ekologického zemědělství.
 • Nejznámějším je Ženšen Pravý a Ženšen Pětilistý, přičemž k domácímu pěstování je spíše vhodný Pětilistý Ženšen. Na rozdíl od svých příbuzných není toxický, je značně zimovzdorný a ze semen vyroste velmi rychle.
 • Existují tři druhy ženšenu pro běžné užívání: Americký ženšen, korejský ženšen  a sibiřský ženšen. Všechny podporují  imunitní systém a pomáhají tělu přizpůsobit se změnám, tím napomáhají k psychické i fyzické vitalitě.

Produkty se ženšenem

Ženšenová káva

Káva obsahuje ženšen pravý, jako životabudič. Káva neobsahuje ztužené tuky a proto je velmi zdravá. Káva se může pochlubit výjimečnou chutí a nezapomenutelným aroma.

Ženšenová zubní pasta

Je vhodná při potížích se záněty dásní se zubním kazem, při problémech s vypadáváním zubů, citlivostí dásní, na afty.

Ženšenové mýdlo

Je vhodné pro citlivou, problematickou pleť. Nedráždí, mýdlo můžete použít na intimní části těla.

Recepty s ženšenem

Ženšenový čaj

5 dcl vody, nakrájený kořen ženšenu (1 - 2 plátky), sáček Vašeho oblíbeného čaje. Vložte nakrájený ženšen do vroucí vody a vařte po dobu 10 minut. Do svařené vody můžete přidat sáček Vašeho oblíbeného čaje. Místo vaření ženšenu, ho můžete louhovat po dobu několika hodin, jakmile voda projde varem. Ženšenový čaj je nejlepší pít během dopoledne. V případě, že byste čaj pili i odpoledne, mohla by Vás postihnout nespavost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15863 (rodina-finance.cz#20343)


Diskuze a zkušenosti

Marketa | 31.07.2011 21:48
Doporučuji Dávám tip na super ženšenovou kávu. Koukněte na ženšenovakava.cz. Je fakt dobrá!

martin | 29.03.2013 08:11
Ženšen Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné od Vás sehnat pravý ženšen (korejský), případně zda je možné zajistit jeho předání/prodej někde v Praze. Zajímala by mne také cena. Děkuji a jsem s pozdravem -- Martin


Přidat komentář