Vláknina, koenzym Q10, aminokyseliny, karotenoidy

Naše tělo pro své správné fungování potřebuje spousty důležitých látek. Pro přehled se rozdělují do skupin jako vitamíny, mimerály, případně stopové prvky. A ty, co se do těchto skupin nehodí řadíme k "užitečným doplňkům stravy".

Užitečné potravinové doplňky Pro zdravý organismus nejsou důležité jen vitamíny a minerály. Bez potravinových doplňků jako je vláknina, koenzym Q10, lecitin či rybí tuk by naše tělo špatně trávilo potravu, kosti by nebyli tak pevné a srdce by nemuselo správně pracovat. Je pravdou, že všechny tyto vlastnosti dobrého fungování těla byly popsány ve článcích o vitamínech a minerálech, jenže jak dobře víme, pro zdravý organismus je důležitým faktorem pestrá strava, ve které jsou následující látky obvykle obsaženy.

Když strava nestačí a zdraví chátrá

Doplňky stravy, vitamíny a minerály Vám pomohou najít ztracené zdraví. Samozřejmě nenahrazují ovoce a zeleninu a další potraviny potřebné pro naše zdraví, ale pomáhají a zesilují naši imunitu. Doplňků stravy, vitamínů a minerálů v tabletách je na českém trhu obrovská spousta a není jednoduché se v nich orientovat a vybrat ty správné.

Vitamíny a zdravá výživa

Tento e-shop Vám nabízí kompletní nabídku potravinových doplňků, vitamínů a minerálů, které Vaše tělo potřebuje a nezískává je v dostatečné míře z běžné stravy.

 

Doporučujeme přehledný e-shop www.vitaminy-zdrava-vyziva.cz, kde najdete pro své tělo vše potřebné. Vitamíny a minerály pro správný chod celého těla od hlavy až po paty. Vše pro Vaše zdraví i krásu. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Vláknina – zdravá střeva zbaví tělo dalších nemocí

Osobám, trpící zácpou a podobnými projevy gastronomických potíží doporučí lékař užívání vlákniny. Nejlépe ve formě pšeničných otrub. Ty jsou totiž bohatým zdrojem vlákniny, která v tlustém střevě pomáhá snadnějšímu procesu trávení a vylučování. Jedná se o vlákninu nerozpustnou, to znamená, že na sebe sice vodu vážou, avšak trávicím traktem probíhají, aniž by se vstřebávaly do těla. Další formou vlákniny je takzvaná vláknina rozpustná, nejbohatěji zastoupena v poslední dobou často zmiňovaném psylliu. Dále jsou to všechny zeleniny a ovoce. Působnost nerozpustné vlákniny je zejména podpora správné střevní funkce, vázající rakovinotvorné látky a toxiny a jejich následné vylučování. Je tedy preventivním opatřením proti rakovině tlustého střeva (v ČR hojně zastoupené) a dalších chorobám s tím spojených. Rozpustná vláknina zase vstřebává přebytečnou vodu, kterou na sebe váže, čímž zvětšuje objem a zřeďuje hustotu stolice. Mnohem lépe se tak vylučuje. Rozpustná vláknina na sebe také váže škodlivý cholesterol, z čehož plyne, že je jednak přispívatelem zdravého srdce a krevního oběhu a také bojuje s obezitou. Nedostatek vlákniny vede k zažívacím problémům, jako jsou časté hemeroidy, déle k srdečním chorobám a také k cukrovce. Denní příjem vlákniny u zdravého člověka by mělo být alespoň 18 gramů a maximálně gramů 30. Užívají se léky, je vhodné udělat mezeru mezi přísunem vlákniny a podáváním léků, alespoň 2 hodiny. Vláknina totiž může zapříčinit jejich malé vstřebávání. Také je nutné podávání vlákniny doplnit dostatečným příjmem tekutiny.

Koenzym Q10 – udržuje tělo v normálu

V poslední době se koenzym Q10 často vyskytuje ve spojitosti se zdravým životním stylem. A má to své odůvodnění. Že tento potravinový doplněk pomáhá při snižování nadváhy, zpomaluje stárnutí, a prokázal dobré výsledky při léčení rakoviny, jsou možná pravdivá, ale spíše jistým marketingovým tahem. Nesmíme jej však úplně zavrhnout. Je totiž výtečný na srdeční onemocnění a chorob s tím spojených. Pomáhá při jejich léčbě a udržuje tělesné funkce v normálu. Používá se také při léčení nemoci dásní. Je také výborných antioxidantem a pro zvyšování energie by jej měli užívat všechny osoby starší 40 let. V potravinových doplňcích se koenzym Q10 obvykle dávkuje 50 miligramů denně a to ráno a večer pro lepší vstřebávání. Nežádoucí účinky jsou velmi ojedinělé, pokud ano vyskytují se trávicí obtíže jako nevolnost, zvracení a průjem. Pozor si opět musí dávat těhotné a kojící ženy, a také chronicky nemocní. Před užíváním by se vždy měli poradit s lékařem.

Karotenoidy – zdravé oči především

Karotenoidy jsou přírodními antioxidanty dodávající ovoci a zelenině červenou, oranžovou až žlutou barvu. Z celkového množství karotenoidů jich lidské tělo dokáže využít pouze šest. Nejznámější beta-karoten doplňuje alfa-karoten, lutein, zeaxantin, lykopen a kryptoxantin. Nejčastěji se karotenoidy používají jako antioxidanty. Jsou však také výbornými při léčení rakoviny. Zmírňují její průběh tím, že omezují růst buněk. Karotenoidy jsou také ochránci srdce a srdečních onemocnění, blokují totiž tvorbu škodlivého cholesterolu. Lutein a zeaxantin bývají obsaženy v potravinových doplňcích podporující zdravé a ostré vidění. Jsou tak nezbytné pro unavené oči a prevenci slepoty či onemocnění zraku. Přírodními zdroji bohaté na karotenoidy je samozřejmě zelenina, ovoce, zejména ta červená, oranžová a žlutá. Zajímavé je, že i tmavě zelená brokolice obsahuje velké množství karotenoidů. Zelený chlorofyl překrývá její žlutý pigment. Dále je to například mrkev, dýně, vodní meloun, rajčata, červené papriky, mango, pomeranče a broskve.

Aminokyseliny – hladce funguje celý organismus

Aminokyseliny potřebuje každá buňka organismu. Vytváříme si je sami, to jsou pak neesenciální aminokyseliny a esenciální, neboli nezbytné aminokyseliny, které tělo získává potravou. Aminokyseliny jsou tedy důležité pro správné fungování celého těla, nejčastěji je však využíváme pro léčení srdečních onemocnění, snížení krevního tlaku, správnému procesu trávení a pro podporu imunitního systému. Jsou také nezbytné pro dobrou funkci nervů, údržbu a obnovu jak svalů, kůže, vaziva a žláz, tak také nehtů a vlasů. Přispívají k tvorbě tekutin spouštějící tělesné funkce. Aminokyseliny mají příznivý vliv na prevenci infarktu a mozkových příhod. Dobré výsledky ukázaly i testy s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí jako je bronchitida a astma - pomocí aminokyselin ředící hlen. Příznivé jsou při roztroušené skleróze a lidí s diabetem nebo epileptickými záchvaty. Aminokyseliny mohou také zamezit vzniku pásového oparu. Doporučená denní dávka je vzhledem k množství aminokyselin a počtu chorob různá. Dávkování určí nejlépe lékař. A v případě, že by jedinec chtěl aminokyseliny preventivně užívat, doporučuje se pestrá strava. Nevhodné je aminokyseliny užívat v případě těhotenství a kojení.

Pro přehled:

Aminokyseliny esenciální:

Histidin, izoleucin, leucin, lyzin, metionin, fenylalanin, treonin, tryptofan a valin

Aminokyseliny neesenciální:

Alanin, arginin, asparagin, kyselina aspartová, cystein, kyselina glutamová, glutamin, glycin, prolin, serin, taurin a tarosin

Výtažek z hroznových jader – antioxidant udržuje zdravé tělo

Nebo spíš výtažek z hroznových bobulí má skvělé antioxidační účinky. Obsahuje také hodně vitamínu C a výrazně snižují rizika rakoviny a chorob srdečních. Mimo to chrání zrak a oči a účinný je i při léčbě cévních poruch. Díky tomu je obsažen ve známých lécích podávaných při onemocnění cév. Výtažek z hroznových jader je jedinečný tím, že má dvě složky. Jedna je rozpustná v tucích, druhá ve vodě. Mohou tak pronikat všemi typy buněčné membrány a tak být užitečný na více místech. Zjednodušeně řečeno – zabít dvě mouchy jednou ranou. Díky jeho vlastnostem se posilují slabé vlásečnice v končetinách a lidské tělo se tak snáz prokrvuje. Je tak dokonalým preventivním prostředkem proti cukrovce nebo křečím ve svalech a křečovým žilám. Často se doporučuje jako doplněk stravy pro zdravé oči lidem co pracují na počítači a jako preventivní opatření před řadou očních chorob. Výtažky z hroznových jader jsou účinné také v kosmetickém průmyslu. Pomáhají uchovat a zesílit kolagen v kůži. Pokožce jsou také prospěšné při vyrážkách, kopřivce, a dalších alergických reakcích. Doporučená denní dávka zdravého organismu je 100 miligramů jako preventivní prostředek. Při onemocnění dávku určí lékař, ale obvykle se užívá 200 miligramů denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15862 (rodina-finance.cz#20328)


Přidat komentář